Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Lucrarea cu care votez este:
Miez de noapte cu Stacy
33.33%
3 33.33%
Spaced
44.44%
4 44.44%
Spectacol de lumini
0%
0 0%
Pandora, lumea albastra
22.22%
2 22.22%
Lucrarea 2
0%
0 0%
Total 9 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

FOTM Iunie - Lucrari

#3
Din cate observ, cred ca voi fii primul user care isi va da cu parerea, privind lucrarile voastre. Sper din tot sufletul ca(,) comentariile mele nu va vor deranja.

Acestea fiind spuse, voi incepe chiar cu prima lucrare, care, din punctul meu de vedere, este si cea mai reusita: Miez de noapte cu Stacy. Tin sa te atentionez in legatura cu descrierea in exces a elementelor si a celorlalte lucruri care inconjoara personajul principal. De ce iti spun asta? Deoarece, in cea mai mare parte din introducere doar ai descris, pe mine una, inducandu-ma in eroare. Pur si simplu citeam si pierdeam sirul ideilor, dupa care reciteam de cateva ori acele randuri pentru a-mi da seama ce ai dorit tu, ca scriitor/scriitoare, sa ne transmiti noua, cititorilor. In momentul in care ai ajuns la cuprins mi-am dat seama ca prind ideea mult mai usor si ca nu ma mai impiedic in amanunte, care dupa parerea mea nu-si prea aveau rostul. Cand am ajuns spre sfarsit m-am bucurat enorm sa descopar ca ai avut o idee exceptionala si, desi nu ai inceput intocmai bine, ai reusit sa o dezvolti frumos pe parcursul povestirii si, tocmai de aceea, votul meu merge spre lucrarea ta. Felicitarile mele cele mai sincere!

Lucrarea 2. Sincer, nu stiu cui ii apartine aceasta lucrare, dar vreau sa spun, cu parere de rau, ca este cea care mi-a placut cel mai putin. Poate va intrebati de ce. Raspunsul este cat se poate de simplu: Nu am inteles mare lucru din ea, desi am citit-o chiar de doua ori. Am inteles doar ca era vorba despre fiica, care apropo se scrie cu doi de i, unui astronaut, foarte egoista, care nu-si dorea ca tatal ei sa plece si sa exploreze marele necunoscut. Pana aici este foarte bine. Dupa aceea, ea pleaca de acasa spre locul unde credea ca il poate gasi pe tatal acesteia. De ce? Sincer nu am inteles foarte bine, deoarece tu ai decis sa inchei ficul astfel:"Draga fata, tatal tau este in coma, dupa ce a suferit un accident de masina." "Perfect!"
Pe langa toate acestea, ai avut multe greseli de ortografie, care nu numai ca nu dau bine intr-o lucrare special conceputa pentru un astfel de eveniment, dar deranjeaza cititorul, iar uneori chiar il incuraca, atunci cand nu intelege intocmai ce ai vrut sa scrii. Te sfatuiesc sa lucrezi mai mult in acest domeniu, sa compui ori de cate ori ai ocazia. Ai talent, imaginatie si idei din plin, mai ai nevoie doar de antrenament. Iti propun sa nu te opresti aici si astept sa postezi ceva nou si luna urmatoare.

Un spectacol de lumini: Ai avut cea mai scurta lucrare. Am avut impresia ca citesc o compunere scrisa de fratiorul meu mai mic, care i-a fost data ca tema pentru acasa la limba si literatura romana. Foarte putin si ceva cu care suntem deja obisnuiti. Nu ai scris nimic care sa ne lase cu gura cascata, sau macar sa ne placa catusi de putin. Macar daca ai fi fost unul dintre acele cazuri: Putin dar bun. Din pacate, nu a fost asa. Tu pur si simplu te-ai axat pe Spatiu si nimic, dar nimic altceva. De ce? Puteai sa scrii atat de multe lucruri care au legatura cu spatiul. Nu stiu daca a fost din cauza lipsei de inspiratie sau a temei care v-a fost propusa, desi mie mi se pare una al naibii de interesanta, dar lucrarea ta nu m-a surprins cu absolut nimic. Nu am ce sa critic. Am citit-o exact ca pe o compunere de clasa a VI-a.

Pandora, lumea albastra: Felicitari, lucrarea ta se numara printre preferatele mele. Sunt chiar curioasa de unde ti-a venit aceasta idee magnifica. Spatiu si Pandora. Mi-a placut de la cap la coada. Ai avut descriere, personaje, naratiune, exact de ce are nevoie o astfel de lucrare. Ma bucur ca ai avut una dintre cele doua lucrari in care am zarit si personaje care au nume, mai. Foarte frumos, o povestire in adevaratul sens al cuvantului. Mi-a placut si ca ai pastrat o anume aura de mister asupra unora dintre personaje, printre care se numara capitanul navei si personajul din perspectiva caruia ai povestit. Am mai observat si ca acestor doua personaje nu le-ai dat nume. Nu inteleg de ce, dar mi-a placut acest lucru si mi-a sarit in ochi. Acest fenomen, numit Pandora, mi se pare si putin straniu, pe langa fascinant. Sa pasesti din greseala intr-o alta lume nu este tocmai placut, dar in lucrarea ta a fost extrem de placut. Mi-a placut placut foarte tare. Bravo!

Spaced:Ai avut singura lucrare in limba engleza, ceea ce a facut totul mai complicat. Lucrarea ta se afla pe locul doi in topul meu, inainte de 'Pandora, lumea albastra' si dupa 'Miez de noapte cu Stacy'. Pe langa faptul ca ai scris lucrarea in engleza, ai avut-o si cea mai lunga. Cred ca am stat in jur de o jumatate de ora doar sa-ti citesc lucrarea si sa o inteleg. Mi-ai dat multe batai de cap, deoarece nu stiam daca lucrarea ta este cea care imi place cel mai mult si, iti spun sincer, daca putem sa aleg doua lucrari, a ta era mai mult ca sigur castigatoare. Nu am de ce sa ma plang, in locul tau, sigur nu m-as fi descurcat la fel de bine. Ai foarte mult talent si imaginatie, si pe langa toate aceste ai si potential. Esti foarte priceputa. Lucarea, repet, este magnifica, exact ceea ce speram sa citesc dupa ce am auzit cuvantul 'Spatiu'. Tine-o tot asa!

Deci, in final, lucrarea care mie mi-a placut in mod deosebit este "Miez de noapte cu Stacy".
:::Hot temptations:::Sweet sensations:::
:::Rhythmic motion:::Raw emotion:::
:::Your reaction:::To my action:::
:::Hour after hour:::Of sweet pleasure:::



Răspunsuri în acest subiect
FOTM Iunie - Lucrari - de Lia - 17-06-2012, 09:53 PM
RE: FOTM Iunie - Lucrari - de CyBeR - 18-06-2012, 12:53 AM
RE: FOTM Iunie - Lucrari - de kame. - 19-06-2012, 10:17 PM
RE: FOTM Iunie - Lucrari - de DiZ - 27-06-2012, 10:41 AM
RE: FOTM Iunie - Lucrari - de CyBeR - 01-07-2012, 06:08 PM
RE: FOTM Iunie - Lucrari - de Lia - 07-07-2012, 12:28 AM
RE: FOTM Iunie - Lucrari - de Niska - 07-07-2012, 02:24 PM
RE: FOTM Iunie - Lucrari - de Lia - 10-07-2012, 04:01 PM
RE: FOTM Iunie - Lucrari - de Lia - 12-07-2012, 01:34 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  FOTM Iunie - vot Stormrage 1 2.767 27-07-2013, 03:18 AM
Ultimul răspuns: Skywalker
  FOTM Iunie - Intrari Stormrage 3 3.671 26-06-2013, 11:11 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  FOTM - Septembrie - Lucrari Lia 6 4.840 07-11-2012, 01:23 AM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Iunie Lia 22 11.294 13-06-2012, 09:33 PM
Ultimul răspuns: Lia
  FOTM - Februarie - Lucrari Nya. 8 5.528 08-03-2012, 08:52 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  FOTM - Iunie - Rezultatele candy_cane 1 2.630 10-07-2011, 12:07 PM
Ultimul răspuns: Miky sweetie :3
  FOTM - Iunie - Lucrari candy_cane 12 8.309 06-07-2011, 11:57 AM
Ultimul răspuns: Teh
  FOTM - Iunie - Inscrieri Unia 15 7.794 27-06-2011, 02:52 PM
Ultimul răspuns: candy_cane
  FOTM - Noiembrie - Lucrari Unia 4 3.807 28-11-2010, 12:09 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  FOTM - Octombrie - Lucrari Unia 1 3.185 25-10-2010, 10:45 PM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)