Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Inselati de aparente

#8
Buna. Uite ca am reusit sa trec si eu cu acea critica promisa ^^

Titlu si idee: Daca ai avut alt titlu nu ma intereseaza, voi vorbi de actualul care ma duce cu gandul la multe idei pentru povestea ta, ceea ce mie imi place. Asa sunt sigura ca o sa ma surprinzi in viitorul - nu foarte indepartat. Primul lucru care mi-a venit in minte a fost faptul ca ar putea fi si ceva supranatural, mai ales ca la inceput ai zis ''Bun venit in casa groazei''.
Ideea e clasica, tineri, la scoala si dau nas in nas cu iubirea, certuri si palme, chestii adolescentine. Dar sper ca nu pastrezi aceast fir monoton pe tot parcursul povestii si vei destinde atmosfera. Ceea ce ma incanta e faptul ca amandoua fetele fac patinaj si deja ma gandesc la o lupta pe gheata intre cele doua. Poate nu pentru un concurs, ci si pentru Michael, nah... Gheata ma duce cu gandul si la caderi, la iubire esuata - sa zicem, poate fi asocita cu drumul vietii: neteda, dar totusi greu de parcurs.

Sa ma leg putin de capitole, pentru ca asta banuiesc ca astepti.
Daca tot ai inceput cu ''Casa groazei'', trebuia sa dezvolti ideea. Cum vedem, noi, adolescentii scoala? Logic, cum ai zis si tu, dar si ca inchisoare timp de 6, 7 ore. Profesorii ii puteai asocia cu diferite creaturi, gen: vrajitoarele rele, vampiri si multe altele. Daca incepi cu ceva, atunci dezvolta cat de cat. Ar fi fost amuzant sa zici ca profesoarele sunt vrajitoarele din povesti: cu nas mare, cocosate, matura in mana, iar catalogul sa fie asociat cu acel cazan plin cu otrava sau alte fierturi care ne pot lua viata imediat.

Toamna, un anotim monoton, rece ce se putea lega foarte bine de starea elevilor. Stii si tu cum e la inceput de an scolar, o monotonie profunda pune stapanire pe noi si parca nu mai avem chef de nimic. Ni s-au taiat aripile. Ei bine, daca nu ai inteles unde bat: ma refeream ca ar fi mers sa asociezi starea elevilor/ Michael cu anotimpul rece ce se lasa incet peste oras.
Inca ceva: toamna nu sunt doar nuante de portocaliu, ci si de rosu - pal, intens- galben, maro sau un amestec intre ele.

Ce vreau sa iti zic e faptul ca ai intrat prea bursc, direct in actiune. Cum ai fi putut face? Pai:
Incepeai cu anotimpul toamna si in cateva randuri - sa zicem 4, 5 sau/ si 6, mai mult daca doreai - despre culorile predominante, frigul ce se instaureaza, cum natura incepe sa moara. Treptat...
Dupa faceai acea mica legatura dintre monotonia din exterior [vremea] si monotonia interioara [sufletul lui Michael]. '' Usor si cheful meu scade, iar aripile ce ma duceau spre aventuri, se strangeau treptat exact ca pasarelele ce pleaca spre un loc mai caldut. Si toate astea pentru ca aceasta casa a groazei cere explorata din nou, noua luni o sa imi bantuie mintile. Vrajitoarele o sa stea pe capul nostru, iar la cea mai mica greseala corpul ne va fi scaldat in cazanul cu potiune magica.
Imi plimb ochii prin curtea [...]''
Ti-am dat un exemplu, existau mii de alte variante. Doar imaginatia pusa la treaba.


Sa discutam putin despre capitolul doi, care nu m-a surprins cu nimic. Singura exceptie a fost ca ai narat ca si personaj feminin, dar in rest a fost aceeasi actiune ca si in primul capitol.
Acelasi discurs tinut de directoare, cam acelasi chef al fetei de a incepe scoala, clasa identica. Ca sa cunoastem putin si starea ei puteai vorbi pe scurt intr-un fragment, dupa care sa continui unde a ramas Michael.
Ok, sunt de acord cu primul fragment, ca sa cunoastem putin personajul feminin. Insa, dupa, ai fi putut face un rezumat, un micut fragmentel cu prietenele ei.
La final a devenit mai palpitant si fix atunci te-ai oprit. Sunt deacord cu suspansul, dar ti-am explicat si mai sus cum sta treaba, oricum se intelege de la sine ca fata va schimba legea in acea clasa.
Rachel trebuia sa se ridice in picioare, sa urle si sa se faca auzita. Cam asta puteai preciza in acest capitol.

Nu intinde firul mai mult decat se poate ca dupa se rupe, adica intervine plictiseala daca vei merge pe aceeasi actiune de doua ori.

Asezarea in pagina: plaseaza numarul capitolului pe mijloc si lasa vreo 3 randuri libere intre text si numarul capitolului. In rest continutul e bun.
Greseli nu am zarit, dar fii mai atenta la semnele de punctuatie, sunt momente in care iti lipsesc.
Parea "śo babuta nostalgica"ť - eu nu vad rostul acelor ghilimele.

Aici ma opresc eu. Spor la scris. ^^
O seara placuta!
[Imagine: h8v.gif]
 



Răspunsuri în acest subiect
Inselati de aparente - de Miss M - 01-02-2012, 10:26 PM
RE: Cand totul este dat peste cap - de Skywalker - 07-02-2012, 07:34 PM
RE: Cand totul este dat peste cap - de Katniss - 09-02-2012, 12:37 AM
RE: Inselati de aparente - de Miss M - 13-02-2012, 08:36 PM
RE: Inselati de aparente - de crazy little red - 14-02-2012, 05:56 PM
RE: Inselati de aparente - de Skywalker - 15-02-2012, 09:54 PM
RE: Inselati de aparente - de Rose ^^ - 09-03-2012, 09:04 PM
RE: Inselati de aparente - de Miss M - 09-04-2012, 07:33 PM
RE: Inselati de aparente - de Little Star - 11-04-2012, 12:47 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cocktail de aparente Hope 3 2.929 20-04-2012, 05:24 PM
Ultimul răspuns: irina3ser
  Dincolo de aparente Erina Ozaki 2 2.946 04-08-2009, 01:40 AM
Ultimul răspuns: Alisia-chan*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)