Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cocktail de aparente

#1

M-am gandit sa postez si eu un fic , l-am mai postat pe un forum , doar ca aici l-am modificat putin . In principiu sper sa va placa :)



Varsta minima: +18 ( pentru cuvintele necenzurate si scene hentai )
Gen: S.F, romance, horror
Limba: Romana
Observatii cu privire la continut: -
Tipul de comentariu solicitat: Simplu



[center]~ Cocktail de aparente ~



Prolog[/center]


Unii oameni isi pun toata speranta intr-un anumit lucru , apoi cred ca tarie ca visul lor s-a implinit . De multe ori insa , viata ofera multe lucruri , dar cu siguranta ia dublu pe cat a dat . Unii oameni visatori , gasesc frumusete chiar si intr-un cosmar , pe cand altii , socotesc urat pana si cel mai splendit vis . Alti oameni nu fac diferanta intre aparenta si esenta unui obiect sau al unei persoane, asa cum alti nu inteleg diferenta intre un trandafir sangeriu si unul turcoaz . Culoarea acestei flori minunate are o adevarata poveste , fiecare semnificand aparenta si esenta unui anumit simbol . Culoarea rosie al unui trandafir a semnificat mereu sentimentul iubiri , al dragostei . Dar , de multe ori si ura , lacomia si sangele . Oare taurul turbat nu este obsedat de rosul furiei ? Oare o femeie cand vede un trandafir rosu nu se gandeste la iubirea ei ? Aparenta este frumusetea flori , delicatetia si dulceata ei , iar esenta , adevaratul sentiment simtit cand atingi acele petale sengerii, catifelate. Aceasta este esenta pura ! Dar oare cealalta ? Acei spini ascutiti care sfasie pielea delicata , umezindu-se cu sangele rosu ! Trandafirul sangeriu , atat de superb si totusi atat de prefacut . Te ademeneste cu frumusetea lui apoi te distruge incet , terminad prin a-si ofili frumusetea , ramanand doar spinii si bulbul florii in pura lui esenta.
Dar trandafirul turcoaz ? Ah , albastrul sclipitor al cerului , albastru de caraibe al marilor si oceanelor. Albastrul albastrui al florilor si albastrul marin al apei. Dar oare nu si albastrul mari este diabolic in esenta si pur cristalin in aparenta ? Marea calda , atat de pasnica , te atrage in apa cristalina , mangaindu-ti atat de placut corpul , pana te invaluie in valurile mortale indreptandu-te spre larg. Oare albastrul cerului aduce doar zi insorita ? ..sau doar alina norii si soarele , pregatindu-i pentru o furtuna ?
Marea turcoaz , atat de linistita pe vreme insorita apoi atat de salbatica si dezlantuita pe timpul furtunii . Oare nu albastrul aduce frumusete , colorand pana si cel mai sumbru cer si cea mai murdara apa. Albastrul pur , stapan in esenta vazduhului.
Doi trandafiri , superbi ! Unul sangeriu iar altul turcoaz...Rosette si Almette , doua flori cu spini in aparenta si esenta vietii tulburi. "


[center][Imagine: scaled.php?server=163&filename=animetwin...es=landing][/center]




Astept pareri si critica sincera . <3
[center][Imagine: tumblr_ljp85yDnif1qhk7cjo1_500_large.jpg...wERIH3KuPA]
[/center]

#2
Hmm, Hope te gasesc si aici. Ma bucur ca in sfarsit pot citi ceva de la tine, eram curioasa.
In primul rad as vrea sa spun ca imi place titlul, e foarte frumos si bine ales, s-a potrivit foarte bine cu textul, chiar daca este prolog. Multe detalii nu ai oferit, m-ai lasat in mister aproape, cu toate acestea deja stiu de cele doua fete.
Ca si critica am doar cateva lucruri sa-ti spun: nu mai lasa atatea spaceuri dupa semnele de punctuatie, unul este de ajuns si incearca sa ai grija la repetitii, caci ai foarte multe - ai spus de foarte multe ori cuvintele rosu sangeriu, trandafir, mare, etc. Putea sa renunti la unele dintre ele si sa le inlocuiesti cu altceva sau faceai cu sub inteles.
In rest imi place stilul tau, ai dezvoltat si ai incheiat bine propozitiile, abia astept sa citesc nextul.
Succes.

#3
Multumesc pentru critica, chiar apreciez mult !


[center] Capitolul 1



~ 2 trandafiri superbi ~ [/center]





- Haide Rosette , da-mi si mie papusa !
- Almette nu mai trage asa , mai lasami-o putin !
- NU ! Tu te-ai jucat toata ziua cu ea ..
- Mai putin ..nu mai trage ca o rupi !
Papusa de portelan zburase din mainile celor doua , aterizand aproape sparta pe iarba verde si relativ moale . Almette se repezi la ea , dar Rosette ii puse rapid o piedica. Almette se impiedica de piciorul surori ei , cazand cu capul inainte langa papusa preferata.
Rosette se ridica de pe patura , repezindu-se hotarata spre papusa , luand-o afectiv in brate .
- Inca mai este randul meu fufa mica !
- Rosette , de unde ai invatat asemenea cuvinte ?
Vocea lina si tot odata dura al lui Karl se auzi brusc in linistea picnicului de vara . Almette se ridica plangand de pe jos , alergand spre el . Acesta ii intinse mainile si o lua in brate. Era o fetizta de 8 ani atat de draguzta. Par negru albastrui si ochii la fel de mari si albastri ca niste perle .
- Nu mai vreau sa aud asemenea cuvinte pentru soara ta , Rosette . Asa ceva nu fac niste printese ca voi !
Rosette se scuza umilita apoi privi cu invidie cum geamana ei era dusa catre castel de printul viselor ei . " Este asa o prefacuta .."
Ramasa singura in linistea naturii . Rosette medita asupra celor intamplate. Mereu o urase pe sora ei , inca decand se nascuse. Cand era mai mici si cineva o lua in brate pe Alemette , Rosette incepea sa planga si sa se vaite , in asa fel incat toti se concentrara asupra ei . De multe ori incercase sa o omoare ..dar esuase mereu. In seara asta , va incerca din nou ! Hotarata si vesela pasi inspre castel , punand la cale uciderea lui Alemette. " Trebuie sa iasa perfect ...fara urme , doar asa Karl va putea fi al meu."
Karl , era verisorul lor , in varsta de 17 ani. Un par blond si rebel ii acoperea putin ochi verzi . Era inalt , cu umeri lati si mers de felina. Mereu creease certuri , fara voie , intre cele doua gemene . Almette , era mereu preferata , cel putin din vederea lui Rosette . Ea , desi erau gemene , era atat de diferita de Almette. Almette era mereu vesela si calda , in timp ce Rosette era mereu puse pe soti. Distrugea totul cand vroia ceva . Arma ei era vaicareala si prefacatoria , pe cand arma lui Almette era dragalasenia si bunatatea. Rosette nu suporta asta . O credea o prefacuta fara scrupule care se joaca cu toata lumea. Rosette era pregatita sa scape de ea !
Soarele se retrase dupa muntii Frantei , lasand loc unui amurg violet . Castelul era luminat de o multime de beculete colorate . Mama ei aranjase extrem de bine curtea castelului. Avuse grija ca totul sa iese perfect pentru aniversarea fetelor ei . Azi , pe 13 August , gemenele implineau 9 ani . Totul trebuia sa iese perefct. Trandafiri sangerii si turcoaz impodobeau fiecare masa , intrand in constrast cu luminle de aceleas culori care reflectau lumina rosie si albastra pretutindeni. Mancarea era din belsug , iar tortul de 3 etaje era magnific . Rosette si Almette erau imbtacate in culorile lor preferate , rosu ca focul si albastru caraibe. Fiecare fata purta 3 trandafiri in parul lung , dandu-le un adevarat aspect de printesa eleganta . Cele doua gemene , il cautau cu privirea pe Karl , dar acesta era prea ocupat cu o alta domnisoara , spre uimirea celor doua fete.
" Asta a fost ultima data cand am sa-mi mai impart aniversarea cu Almette . Ultima ! " Rosette o privi dragalas pe Almette , ascunzandu-si gandurile criminale. In curand isi va pune in aplicare planul . Nu va da gres !
- Ai facut o treaba grozava cu petrecerea Kalena ..ma intreb daca vitoarea va fi la fel de senzationala !
Kalena se cutremura la auzul voci atat de lingusitoare. Persoana acelei creaturi o speriase mereu . Greseala care a facut-o in trecut o mai bantuia inca si acum .
- Daxtan , nu ma asteptam sa vi . Nu ai fost invintat !
Kalena il privi speriata pe Daxtan , se intreba infricosata oare ce doarea . Fetele ei inca nu implinisera 13 ani ...
- Crdeam ca sunt invitat mereu , chiar daca scumpa de tine a uitat sa-mi trimiti invitatia . Sunt sigur ca fetele se vor bucura sa ma vada !
- Stai pe pace Daxtan , fetele nu te cunosc ! Nu am degand sa le speri cu aspectul si atitudinea ta .
Daxtan era un barbat puternic , cu multi muschi care emana o forta aparte . Avea ochii albastrii impunatori si parul de o nuanta pala de grii . Intr-o oarecare masura era atragator ..chiar foarte . Kalena privi mirata la el , nu se schimbase deloc de cand se intalnira..acum 9 ani .
- Stai linistita..vreau doar sa le salut . Asa ma voi hotari mai bine pe care dintre ele sa o aleg ! Poate ca pe cea mai ...
- Daxtan termina , mai ai timp sa te gandesti ! Momentan sunt fetele mele si nu iti voi permite sa le faci vre-un rau !
- Stai linistita sefa ` , pe cuvantul meu ca nu le voi face nimic rau ..haide , doar sunt deja la petrecere !
Kalena ii privi atenta infatisarea . Cu siguranta le va speria !
- Mda , Daxtan ..putea-i macar sa-ti ascunzi coarnele !
- Nu cred ..sunt ale mele ! Daca ..
- Nu este bal mascat ! Macar pentru o data in viata nu-mi mai aminti la cat de proasta am fost in trecut !
- Nu ai fost proasta , doar exitata . Asa-i ca ti-a placut ?
Daxtan o prinse usor de barbie , apropiindu-i chipul de fazta lui asa incat sa o poata privi atent in ochi.
- Lasa-ma !
Kalena se smucise apoi adauga cu o voce stinsa..
- Fetele sunt acolo , arata inspre doaua scaune , puse una langa alta , langa masa cu tortul.
Daxtan privi in directia aratata apoi adauga cu o voce ironica :
- Mai nou , le-ai dat puterea sa fie invizibile !
Ea se speria pentru cateva secunde apoi adaugase cu o voce tensionata :
- Posibil ca s-au dus sa se plimba..
- Ma duc sa le caut !
Kalena privi socata umbra care se pierdu prin multime . " Doamne ajuta ! "
De cealalta parte a castelului , Rosette si Almette admirau frumusetea naturii noaptea . Luna argintie se ascundea timida dupa munti , parca dorind sa-si ascunda frumusetea. Rosette o lua atent pe sora ei de mana spunand cu glas vesel :
- Hai mai aproape de parapastie ! Trebuie sa-ti arat niste trandafiri crescuti pe acolo..
- Rosette , este periculos langa prapastie. Daca v-om cadea?
- Stail linistita Almette , te voi tine de mana .
Cuvintele ei defapt insemnau " Stai linistita Alemette , nu vom cadea , vei cadea ! Te voi impinge fericita ! "
Cele doua gemene se apropiara incet catre prapastia . " Este destul de mare , gandi Rosette , nimeni nu va stii ca eu am fost "
- Haide Almette , nu mai fi asa de fricoasa !
Cand Rosette era singura , ca Almette nu mai are nici o sansa , ii dadu drumu la mana , impingand-o spre abis. Intr-o fractiune de secunda tipetele lui Almette rasunau in linistea noptii.
Doua aripi de demon , imense si negre , au evitat contactul ei cu pamantul negru si rece.

Va urma !


[center][Imagine: tumblr_ljp85yDnif1qhk7cjo1_500_large.jpg...wERIH3KuPA]
[/center]

#4
Doamne, as manca 3 borcane de Almette dupa ce-am citit ficul :))
Revenind, daca ai vrut critica simpla o sa ma limitez la a spune ca ai unele greseli de tastare si ca ai tendinta de a repeta cuvintele. De exemplu repeti numele personajelor (poti sa folosesti in locul acestora, cuvinte gen: copila, tanara, fata, domnisoara) sau un alt exemplu ar fi in prolog, unde cel mai mult ai abuzat de cuvantul albastru.
Ideea este simpatica si astept sa vad cum evolueaza. Esti la inceput si nu pot spune mai multe, astept sa vad cum vei continua.

xoxo



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cocktail de vise Nya. 8 5.363 04-07-2012, 10:22 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Inselati de aparente Miss M 9 4.612 11-04-2012, 12:47 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  Dincolo de aparente Erina Ozaki 2 2.894 04-08-2009, 01:40 AM
Ultimul răspuns: Alisia-chan*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)