Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce orientare religioasa ai?
Nu stiu inca....
0%
0 0%
Crestin!
75.00%
3 75.00%
Ateu.
25.00%
1 25.00%
Nici crestin, nici ateu... intre
0%
0 0%
Spre satanist
0%
0 0%
Total 4 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

religia, biserica, credinta

#1
Sa incepem cu inceputul. Prea multi oameni considera oamenii care datorita credintei spun ca: masturbarea, homosexualitatea, lesbianismul, bautura, tigarile sunt lucrarea diavolului- fanatici.

Voi ce pareri aveti? Dezbateti absolut orice legat de credinta si ce tine de ea -aici.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#2
Nu neapărat. Prietena mea cea mai bună este foarte credincioasă, merge regulat la biserică, face voluntariat - în vacanţa asta acum pleacă în Africa pentru a-i ajuta acolo pe cei cu probleme, lucrând cu o asociaţie de voluntariat - crede în Dumnezeu şi e o persoană care o pot considera o fiinţă extrem de bună. În comparaţie cu mine care trăiesc liber, nu mă rog, dar nu pot spune că nu cred în Dumnezeu asta pentru că eu conştientizez că există în urma unei experienţe care m-a făcut să îmi dau seama că există. [ eram foarte bolanvă la un moment dat, îmi era dor de bunica pentru că plecase la Brăila la sora ei şi în noaptea aia nu luasem nici un medicament pentru a-mi trece pentru că eram doar cu bunicul acasă, lumea toată fiind plecată. Simţeam că mor din cauza temperaturii şi singura metodă era să spun o rugăciune găsită prin cărţile vechi ale bunicii. Poate nu mă credeţi, dar în nici o oră temperatura mi-a trecut. Tot ce avea era o tuse, o stare uşoară de ameţeală şi puţin gât roşu. Tot ce făcusem era să stau în pat şi să închid ochii - asta fiind una dintre milioanele de lucruri bizare ce mie mi s-au întâmplat, dar prefer să nu intru în amănunte căci viaţa mea a fost un şir de chestii paranormale so . . . yeah xD ]

Revenind la subiect, eu şi Cristina căci ăsta îi este numele ne înţelegem extrem de bine. Eu susţin homosexualii, îi consider egali ca şi ceilalţi, nu am nimic cu masturbarea căci din punct de vedere medical este normală, iar ea acceptă acest lucru cât şi eu accept faptul că nu înjură niciodată, nu vorbeşte urât şi îmi vorbeşte cu drag despre Dumnezeu. Între noi e o relaţie de4 înelegere, aceasttă chestie ar trebui să existe între toată lumea. Să ne înţelegem reciproc fiindcă trăim pe acelaşi pământ indiferent cine l-a dat şi cine ni l-a lăsat, e importantă înţelegerea. Nu am nimic cu cei care cred în Dumnezeu. Eu pur şi simplu am renunţat să mă rog căci am o altă metodă *cough* învăţată de la un domn din biserică - mort de foarte mult timp - calea interesantă e să vorbeşti în gând şi Dumnezeu / Iisus îţi preia gândurile and stuff xD E foarte interesantă faza xD Won't tell you anw. Oricum, adevărul este că pe parcursul a doi ani or such am fost şi printr-o transformare nici eu nu am ştiut ce să cred, însă am preferat neutralitatea.

Întrucât lipsa de înţelegere dintre oameni e mare, aceştia normal că nu se acceptă. Nu am nimic frate cu nimeni. Bunica e credincioasă până la ultimul fir din cap şi pe mine nimeni nu m-a obligat vreodată să cred, a rămas la latitudinea mea să fiu neutră. Nu pot să spun că universul a venit aşa de la el fără ca cineva sau ceva să fi fost creat. S-au dezvoltat multe teorii, iar eu mi-am format deja o părere de-alungul a multor săptămâni în care mă tot pusese Cristina să încerc să mă pun în pielea ei.Adevărul este că fiecare dintre noi trebuie să aibă părerea lui ofc. Am cunoscut mulţi creştini, nu sunt deloc aşa cum unii cred. Nu sunt fanatici deloc. Sunt şi alţii exageraţi, dar am întâmpinat persoane care cu adevărat se dovedesc a fi nişte tovarăşi de discuţie fără să ne certăm pentru că celălalt are o
opinie diferită.

Mah părere .
-

#3
Deci:
1:Am votat la pool drept ateu,dar ai uitat o optiune agnostic de asta ai auzit??(sung aproape sigur ca da)
2:Toata chestia cu religia,argumentele pro si contra pleaca de la creatie dar mereu va veni intrebarea ce a fost inainte asa ca niciodata nu va fi gasit un raspuns care sa multumeasca pe cineva.
34e ce nu mai cred in nimic?Religia,credinta mi se par niste chestii mult prea cu sa zic...nu suntem in povesti + ca unele chesti nu au pic de logica.Si sa-mi zica mie cineva ca ingerasi au ripiare si canta la harpa (glumeam).E mult de discutat.
4:Religia,biserica ca si organizatie invata spre bine dar intr-un mod exagerat,prea exagerat.
"masturbarea, homosexualitatea, lesbianismul, bautura, tigarile sunt lucrarea diavolului"+banii si internetul. Pai unele sunt placeri si sunt bune(pentru ca trebuie pe langa viata sociala zilnica sa avem si bucuri).
5: Ce inseamna la tine spre satanist??
Daca am uitat ceva zicetimi.Si va rog eu,de mult asteptam un stafel de topic deci nu va certati (eu sunt obisnuit dar sa nu inchida topicul)
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#4
Azazel :

[ btw love your nickname xD but i prefer Lilith all the way ]
Să-ţi dau un citat de Enstein dacă îmi permiţi.
I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly. If something is in me which can be called religious then it is the unbounded admiration for the structure of the world so far as our science can reveal it.

Citat:banii si internetul. Pai unele sunt placeri si sunt bune(pentru ca trebuie pe langa viata sociala zilnica sa avem si bucuri).
The internet iz the new sin xD haz p0rn already
-

#5
Mi-au placut comentariile voastre atat de pasnice si de sincere foarte mult! Va multumesc si astept si altele. Prin "Spre Satanist" inteleg: a)Ura fata de Dumnezeu sau b)Venerarea Satanei sau c)Orice altceva ce are legatura cu venerarea Satanei.

Inca o data va multumesc foarte mult pentru calmul cu care s-a vorbit. Dumnezeu sa va ajute Smile
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#6
[/align]Actualy satanismul nu e neaparat venerarea Satanei.
Take a look here . Ei mai mult promoveaza individualismul. Also
http://ro.wikipedia.org/wiki/Satanism
Citat:Venerarea lui Satan nu este o parte esențială în satanism. Nu trebuie să îl venerezi pe Satan pentru a fi un satanist. Ideea din spatele satanismului este să devii cât mai bun și să faci ceea ce te face fericit și te binedispune. Atât timp cât urmezi calea satanistă în viață, te poți numi satanist.
[align=justify]
-

#7
(19-11-2011, 12:39 AM)Storymaker A scris: Mi-au placut comentariile voastre atat de pasnice si de sincere foarte mult! Va multumesc si astept si altele. Prin "Spre Satanist" inteleg: a)Ura fata de Dumnezeu sau b)Venerarea Satanei sau c)Orice altceva ce are legatura cu venerarea Satanei.

Inca o data va multumesc foarte mult pentru calmul cu care s-a vorbit. Dumnezeu sa va ajute Smile

Satanism:
1:Modern (cel de care a zis Lynn)
2:Traditional(venerarea diavolului,dar nu te gandi la pisici sacrificate)
3:Rebel(pusti caresi scot mate)
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#8
Toti satanistii practica magia sau participa la ritualuri magice sau la slujbe satanice sau si mai rau: la sacrificii (animale, in cel mai rau caz, oameni), magia este lucrarea Satanei, asa ca ei sunt, direct sau indirect-slujitorii Satanei. Deci, drept si prin urmare, prin Satanism inteleg un curent New-Age ce va face lumea asta foarte egoista si neagra pentru cei buni la suflet. Apropo de asta, nu recent am intampinat un individ care a catalogat puritatea copilareasca ca fiind gay. Daca nu o sa mai credem in virtuti, ele o sa piara cu timpul, iar noi o sa ajungem niste fiare...
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#9
(19-11-2011, 03:31 PM)Storymaker A scris: Toti satanistii practica magia sau participa la ritualuri magice sau la slujbe satanice sau si mai rau: la sacrificii (animale, in cel mai rau caz, oameni), magia este lucrarea Satanei, asa ca ei sunt, direct sau indirect-slujitorii Satanei. Deci, drept si prin urmare, prin Satanism inteleg un curent New-Age ce va face lumea asta foarte egoista si neagra pentru cei buni la suflet. Apropo de asta, nu recent am intampinat un individ care a catalogat puritatea copilareasca ca fiind gay. Daca nu o sa mai credem in virtuti, ele o sa piara cu timpul, iar noi o sa ajungem niste fiare...

Gresit dragule,nu toti satanisti practica magia.
Cei traditionali parca practicau si faceau ritualuri dar nu includeau nici un fel de jetfe/sacrifici.(documenteazate).
Eu privesc cu ochi buni doar satanismul modern care este un ateism mai tembel,deci sa-ti zic cate ceva despre el:
http://www.bisericasatanista.org/de-ce-v...u-voi.html
http://satanicro.blogspot.com/2011/05/ce...anice.html
http://satanicro.blogspot.com/2011/05/re...mului.html
Uite niste link-uri pentru informare.(tin sa precizez ca satanicro.blogspot.com e blogul meu deci am cochetat umpic cu subiectul)
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#10
Am citit si am vazut ca satanismul promoveaza razbunarea. Prin razbunare lumea o sa devina oribila,asa ca, dupa mine, nu este o cale demna de urmat. Daca esti ateu,. fi ateu, dar satanistul vrea-nu vrea, prin ceea ce face actioneaza impotriva legilor lui Dumnezeu, dandu-se cu Satana. Credeti voi ca Satana face diferenta intre oameni? In final toti cei ce l-au slujit intr-un fel sau altul, o sa fie torturati si batjocoriti de el. Ati fost advertizati de Dumnezeu si sunteti advertizati de rautatea Satanei, dar voi fugiti de Dumnezeu caci va este frica sa va infranati patimile.


Afirmatiile Satanice...

1. Satana reprezinta indulgenta, in loc de abstinenta!

(Indulgenta? Adica indulgenta fata de slabiciunea umana de pe toate patimile. Pe scurt, nu-i rau sa fi animal sau saa te compori ca unul (incluziv perversiuni sexuale, masturbarea, etc.))
2. Satana reprezinta existenta vitala, in loc de promisiuni spirituale irealiste!
(Adica in loc de Rai, ingeri si un loc in care sa fim fericiti dupa moarte, satanistii spun ca Satana este necesara vietii, eh? Asta este pentru cei ce se tem de viata asta trecatoare atat de mult incat si-o pierd pe cea eterna...)
3. Satana reprezinta inteligenta pura, in loc de ipocrizia in care oamenii se complac!
(Oamenii nu se complac ci se iubesc. De aceea daca cineva incearca sa se sinucida si posteaza asta pe un site, toti necunoscutii cat si cunoscutii ii sar in ajutor pentru a-i salva viata)
4. Satana reprezinta bunatate pentru cei ce merita, in loc de dragoste irosita pe ingrati!
(Dragostea nu este irosita, iar omul nu poate fi catalogat ca fiind bun/rau deoarece fluctueaza intre cele doua. Chestiunea asta este pentru cei ce se simt victime, atragandu-i in lat.)
5. Satana reprezinta razbunare in loc de intoarcerea celuilalt obraz!
(Da, asa este! Satana este razbunarea, rautatea si durerea, asa ca nu-l mai invinuiti pe Dumnezeu pentru toate mortiile datorate cutremurelor, eruptiilor vulcanice, etc. De asemenea Satana va da si toate necazurile, asa ca de ce sa-l slujesti?)
6. Satana reprezinta responsabilitate pentru responsabili in loc de ingrijorare pt vampiri psihici!
(Daca Satana ar fi intruchiparea responsabilitatii ar fi destul de responsabil incat sa nu mai tot dea rele acestei lumi)
7. Satana reprezinta omul ca un animal printre animale; uneori mai bun, alteori mai rau decat cele ce merg pe patru picioare, si care datorita, a devenit cel mai vicios dintre ele.
(Exact! Sa faceti toate pacatele fratiilor caci asta e calea spre iad!)
8. Satana reprezinta toate asa-zisele pacate, pentru ca ele duc la multumirea fizica mentala sau emotionala!
("Asa-zise?" Ei isi asculta constiinta? Constiinta le spune ca sunt "asa-zise"? Daca sunt asa-zise atunci de ce se simt prost cand cineva face un "pacat" cu ei? (De exepmlu: Sa-i injure/loveasca/violeze, etc))
9. Satana reprezinta cel mai bun prieten al Bisericii, pentru ca a “tinut-o in afaceri” in tot acest timp!
(Biserica nu a avut ca scop lupta cu Satana intr-n mod violent ci a avut si are ca scop, salvarea sufletelor oamenilor pentru ca sa se bucure impreuna langa creatorul lor: Dumnezeu. satanistii i-au gasit imediat un "merit" satanei ca sa se simta superiori).

Satanismul a aparut mult timp dupa venirea lui Iisus Hristos pe pamant, asa ca nu au absolut nici un drept sa nege crestinismul punandu-se pe ei ca mari salvatori!




Orice fel de satanisti au acelasi principiu: Razbuna-te daca esti indreptatit si nu ierta. Satanismul, in orice forma este cea mai directa cale spre chinul etern.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Religia in educatie CyBeR 20 10.674 30-04-2012, 05:54 AM
Ultimul răspuns: Wunderbar


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)