Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia in educatie

#21
(24-04-2012, 10:19 PM)MajinCloud A scris: Sincer ma indoiesc de asta. Daca ai trai printre islamici si toti ar incepe sa se roage la orele adecvate din zi te-ai simti discriminat? Nu cred. O icoana este un obiect de cult si se afla acolo pentru ca majoritatea populatie face parte din cultul ala. Este ok sa zici "Credinta mea este super" cat timp nu zici "Credinta mea este mai buna ca a ta".

Exemplul tau, desi corect whatsoever nu consider ca are legatura cu situatia de fata.
Romania e un stat laic-> Invatamantul romanesc este laic. Nu e normal sa ii obligam pe ceilalti sa creada in ce credem noi sau in cazul de fata sau sa vada ceea ce vrem noi. De ce? Pentru ca scoala nu trebuie sa fie o institutie de indoctrinare religioasa.
Obiectele de cult nu-si au locul in locuri publice, obiectele de cult sa se afle in proprietatea persoanei care apartine acelui cult.
Problema nu este sa afirmi ca "Credinta mea este super", problema este cand asta e singurul lucru auzit. -> Din moment ce celelalte religii nu au afisat obiecte de cult este automat inteles ca "Religia mea e mai buna ca a ta". Ar trebui pus bunul simtul in defavoarea confortului majoritatii.
Ai spus mai sus ca: "<Ora de religie >Este necesar/a pentru ca necredinta parintilor nu ar trebuii sa inchida aceasta poarta unui copil."
Eu consider ca este necesar ca necredinta parintilor sau credinta intr-o anumita religie sa nu ii inchida portile copilului. Mai exact, da sa stie copilul cine a fost Iisus dar si cine a fost Buddha si Mahomed. Dupa care sa-si aleaga copilul religia care i se potriveste mai mult, nu pentru ca asta se preda in scoala si asta e promovat in societate (ex: icoanele pe pereti.) Ce stiu pustanii despre celalalte religii? Ca Buddha e un gras jovial si ca unii au statui cu el; islamistii isi abuzeaza nevestele si nu mananca porc; catolicii niste ortodocsi rataciti care afirma ca exista extraterestrii.


Do not speak unless you can improve the silence.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  religia, biserica, credinta Storymaker 20 11.476 22-11-2011, 12:22 AM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)