Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce orientare religioasa ai?
Nu stiu inca....
0%
0 0%
Crestin!
75.00%
3 75.00%
Ateu.
25.00%
1 25.00%
Nici crestin, nici ateu... intre
0%
0 0%
Spre satanist
0%
0 0%
Total 4 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

religia, biserica, credinta

#11
(19-11-2011, 03:31 PM)Storymaker A scris: Toti satanistii practica magia sau participa la ritualuri magice sau la slujbe satanice sau si mai rau: la sacrificii (animale, in cel mai rau caz, oameni), magia este lucrarea Satanei, asa ca ei sunt, direct sau indirect-slujitorii Satanei. Deci, drept si prin urmare, prin Satanism inteleg un curent New-Age ce va face lumea asta foarte egoista si neagra pentru cei buni la suflet. Apropo de asta, nu recent am intampinat un individ care a catalogat puritatea copilareasca ca fiind gay. Daca nu o sa mai credem in virtuti, ele o sa piara cu timpul, iar noi o sa ajungem niste fiare...

Storymaker, tu insulti alta religie ca crestin si ai pretentia ca ceilalti sa nu o insulte pe a ta, ba chiar te simti ofensat cand o fac. Cand te ipocriti putem sa mai fim?
Stiu ca prin natura ta, nu o sa te documentezi de alte religii si doar o sa arunci cu rosi stricate in ei, insa satanistii, dragul meu nu fac magie si sacrifici si nici macar nu se inchina la asa-zisul Satan al religiei voastre. Il iau pur si simplu ca pe un simbol, un simbol al cunoasterii, considerand ca atunci cand Satan ne-a oferit marul, ne-a oferit iluminarea. Dumnezeu incercand sa ne indobitoceasca. Nicio religie si niciun practicant a vreunei religii nu venereaza/cred in ceva rau, pentru satanistii Satan e cel bun, si Dumnezeu cel rau. Dar, spre deosebire de voi, ei nu iau totul add-literam. Se merge pe principiul "Eu sunt propriul meu Dumnezeu". Si, cand spun satanism ma refer la cel laveyist-> fondad de Anton Lavey, care in unele parti in cam plagiaza pe Nietzsche si cel modern. Decat o religie, a fost mai mult un raspuns contra masei crestine care a pus satanismul intr-o lumina proasta de vreo 2000 de ani.
Cei care chinuie pisici in cimitire sunt pur si simplu niste copii teribilisti, care habar nu au de nimic si nu au legatura cu nicio religie, e un fel de "Vreau sa fiu special, dar nu ateu ca ma bate mama!". Cei care sunt criminali si invoca motive religioase, fie satanisti sau crestini, folosesc religia doar ca un pretext al nevoilor lor, nu o cauza.
Si, din cate stiam eu, pana acum nu s-a atestat nicio "crima satanista".

Inca ceva, asa, for fun:
Citat:masturbarea, homosexualitatea, lesbianismul, bautura, tigarile sunt lucrarea diavolului- fanatici.
Pe langa absurditatea enuntului, mi-se pare de-a dreptul hilar ca spui ca bautura este lucrarea diabovolului din moment ce PRIMA MINUNE a lui Hristos a fost sa transforme apa-n vin. Citisi si tu biblia aia plina de incesturi si crime? Ti-o recomand, e caterinca desi oleac' anosta.

As putea sa ma leg si de alte aspecte din topicul asta dar din propria comoditate si din previziunile ca nu o sa ajung nicaieri am sa o las balta. Smile

Do not speak unless you can improve the silence.

#12
Daca Satanismul e o religie, atunci nu este doar un concept. intr-o religie, slujesti pe cineva si urmezi principile incurajate de zeu/divinitate. Am vazut principile satanistilor iar ele sunt rele caci nu sustin persoana in a vedea frumusetea lumii, ci ii dau un fel de cochilie egocentrista, ceea ce dauneaza persoanei in sine cat si intregii societati.

Hristos a transformat apa in vin nu cu scopul de a da oamenilor sa se imbete ci ca sa il ajute pe mire, care ramasese fara vin al nunta lui. Hristos a facut-o din iubire. Bautura e un pacat in sensul in care omul se imbata, iar aici nu vorbim o imbatare o data-de 2 ori in viata si de zeci, sute de ori.




Alt subiect:

Ce parere aveti despre preoti, spovedanie, si in general biserica? Cum se comporta biserica fata de cei din jurul vostru?

La biserica "Eroii revolutiei"- biserica ortodoxa, preotii incurajeaza oamenii sa vina la biserica, ii incurajeaza sa lupte cu slabiciunile trupesti si sa ii urmeze lui Dumnezeu, aratandu-le calea. Dar, cel mai frumos lucru este ca organizeaza mese pentru saraci in anumite locuri, dau pachete la cei ce au nevoie si cel mai mult imi place ca sunt preoti adevarati care chiar vor sa ajute.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#13
Poţi să fi dependent din mai multe motive. I mean, probleme cu banii, dependenţă şi nu poţi să te laşi. Pentru beţivi constituie şi un loc de refugiu. Ţin minte că văzusem documentare despre alcoolici unde majoritatea se apucaseră de băutură din cauza familiei, presiunii, banilor etc căutând refugiu.

and btw. citat de pe bisericasatanistă :
Citat:Am vazut principile satanistilor iar ele sunt rele caci nu sustin persoana in a vedea frumusetea lumii
Citat:Satanismul este o religie a vietii, a pretuirii si implinirii acesteia. Nu exista nimic mai presus pentru noi decat a duce o viata fericita, lipsita de griji si restrictii imaginare create artificial.Satanistii sunt iluminati. Ei s-au trezit din minciunile si iluziile religiilor false, ipocrite, care nu fac altceva decat sa impiedice progresul real, atat al individului, cat si al umanitatii toate.
-

#14
Prin ortodoxism, Dumenezeu ne spune sa ne iubim aproapele, sa ne iubim Dumnezeul, sa fim buni, iubitori, responsabili cat si drepti (mai incurajeaza si la alte multe virtuti).
Asa ca, unde e minciuna? In Ortodoxism, sau in satanism, unde tot ceea ce faci, pentru tine faci?

Daca stau sa ma gandesc, as putea afirma ca politicienii sunt satanisti. Sunt destepti, stiu sa invarte lucrurile, se gandesc numai la propria persoana si nu au de-a face cu Dumnezeu. Si uita-te cat sufera lumea.

Desigur ca e placut sa te preocupi numai de tine, dar pentru a schimba lumea, pentru a obtine adevarata fericire trebuie sa ne preocupam mai ales de aproapele nostru (necunoscuti, dusmani, prieteni, familie, etc.).

Prin ortodoxism lumea este schimbata spre bine. Cati oameni rai sau instabili psihici nu si-au schimbat viata in urma spovedaniei... Cate vieti au fost salvate si cum s-au unit oamenii pentru a-i ajuta pe alti oameni... Splendid!

satanismul ce face in schimb? Dezbina. Dezbina omul de dusmanul sau, dusman ce odata poate i-a fost prieten, si poate ca ar putea sa-i fie dinnou, alunga conceptul de iertare si introduce conceptul de razbunare... As putea afirma ca lumea asta este atat de oribila datorita liderilor "satanisti" pe care ii doare undeva de bietii oameni.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#15
(19-11-2011, 09:42 PM)Storymaker A scris: Daca Satanismul e o religie, atunci nu este doar un concept. intr-o religie, slujesti pe cineva si urmezi principile incurajate de zeu/divinitate. Am vazut principile satanistilor iar ele sunt rele caci nu sustin persoana in a vedea frumusetea lumii, ci ii dau un fel de cochilie egocentrista, ceea ce dauneaza persoanei in sine cat si intregii societati.

Hristos a transformat apa in vin nu cu scopul de a da oamenilor sa se imbete ci ca sa il ajute pe mire, care ramasese fara vin al nunta lui. Hristos a facut-o din iubire. Bautura e un pacat in sensul in care omul se imbata, iar aici nu vorbim o imbatare o data-de 2 ori in viata si de zeci, sute de ori.




Alt subiect:

Ce parere aveti despre preoti, spovedanie, si in general biserica? Cum se comporta biserica fata de cei din jurul vostru?

La biserica "Eroii revolutiei"- biserica ortodoxa, preotii incurajeaza oamenii sa vina la biserica, ii incurajeaza sa lupte cu slabiciunile trupesti si sa ii urmeze lui Dumnezeu, aratandu-le calea. Dar, cel mai frumos lucru este ca organizeaza mese pentru saraci in anumite locuri, dau pachete la cei ce au nevoie si cel mai mult imi place ca sunt preoti adevarati care chiar vor sa ajute.

Principiile sataniste sunt indeamna la traierea de viata fara speranta la o alta lume inexistenta+ ca neresprectarea unora fie ca vrei fie ca nu vrei poti ajunge sa fi calcat in picioare.
Biserica este o institutie care prosteste lumea(e ca si cum ai lua bomboana de la un copil) asa fac si ei cu banii.Cat despre celalante practici mi se par inapoiate.(botez,impartasire,spovedire etc.)
Ce parerea aveti despre nunta??(cea bisericeasca)
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#16
"Biserica este o institutie care prosteste lumea(e ca si cum ai lua bomboana de la un copil) asa fac si ei cu banii."

Daca nu exista o alta lume, de ce murim? Biserica nu prosteste pe nimeni. Acuzandu-ti aproapele, iti impui o bariere psihologica prin care nu poate patrunde "raul"(ce legatura are banul pe care il primeste biserica pentru a ajuta pe cei sarmani si pentru a ridica alte biserici cu sufletul tau?) dar nici binele (indreptarea sufleteasca, iubirea de vrasmasi , iubirea de Dumnezeu...).

Cat despre celalante practici mi se par inapoiate.(botez,impartasire,spovedire etc.)

Ti se par inapoiate deoarece nu le cunosti intelesul. Botezul este intr-un fel, binecuvantarea lui Dumnezeu asupra micului om.

Impartaania este un ritual prin care omul se purifica de rele, urmand sa nu le mai faca, urmand exemplul lui Hristos.

Spovedania este o cerere de iertare lui Dumnezeu, omul primind indrumare de la omul lui Dumnezeu (preotul) pentru a se indrepta.


Ce parerea aveti despre nunta??(cea bisericeasca)
Nunta si-a pierdut insemnatatea in ochii oamenilor datorita pacatelor lor. Traimi intr-o lume in care sexul inainte de casatorie este acceptat de societate, casatoria devenind un fel de promisiune reciproca cum ca vor fi impreuna pana "moartea ii va desparti", desi de multe ori nu moartea ii desparte ci chestiuni stupide ca banii, plictisul, etc.

Divortul este permis in biblie numai daca sotia este batuta (sau in cazuri rele, sotul) sau daca sotul/sotia si-a inselat partenerul. In rest, "divortul" este doar o separare facuta de oameni.
Zice Dumnezeu ceva de genul: ceea ce Eu am unit, oamenii sa nu desparta.

Alte pareri?
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#17
[Imagine: 1229682086597.png]
Do not speak unless you can improve the silence.

#18
Wunderbar : You are enjoying this, dontcha ? *lmao*
-

#19
Meh, not really, devine anost. Cred cu tarie ca topicul ar trebui mutat de la sectiunea de dezbateri, din simplu motiv ca nu e nicio dezbatere.
Noi tocmai ii explicasem ca satanismul nu se mananca cu alea de le stie el(tu ai dat si exemple concrete-> citate) si dansul repeta exaaact aceleasi afirmatii aberante- conform studiilor sale minutioase, desigur.
Do not speak unless you can improve the silence.

#20
Daca tot e vorba de religie e cineva avansat in witchraft pe aici??(nu neparat ca as crede dar vreau sa vad cine mai e pe aici)[pentru restu',practicanti de witchraft sunt de obicei wiccani din cate stiam].

Legile lui Abadon
1. Arata respect (nu slabiciune si mila) pentru cei ce sufera, pentru ca asta o sa-i intareasca.
2. Fi fericit atunci cand castigi, dar niciodata cand faci pace.
3. Nu construi pe nisip, ci pe piatra. Construieste nu pentru azi sau pentru maine, ci pentru todeauna.
4. Straduieste-te pentru mai mult, ca si cum lupta nu s-ar fi terminat.
5. Mai bine mori decat sa te supui.
6. Invata sa te inalti asupra ta ca sa domini peste toti.
7. Sangele celor vii fertilizeaza mai bine semintele celor care or sa se nasca.
8. Nimic nu este frumos exceptand omul, dar cel mai frumos lucru este femeia.
9. Ce nu te omoara te face mai puternic.

Comentati
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Religia in educatie CyBeR 20 10.717 30-04-2012, 05:54 AM
Ultimul răspuns: Wunderbar


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)