Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Yumeria [terminat]

#31
Kadomy tocmai auzi o bubuitura, Kana tocmai il lovise pe orc, se grabi sa vada ce s-a intamplat. O vazu pe Kana transformata, dar nu i-a fost frica... stia ca trebuie sa o ajute, asa ca se transforma. Cand se transforma i se schimbau si hainele...

Kana oprestete, luand-o de maini, Kana asculta-ma, revinoti trebuie sa te calmezi, altfel vei rani multi oameni si stiu ca nu vrei asta.

Dar Kana o auzea prea vag ca sa isi dea seama. Asa ca a vrut sa o atace pe Kadomy.

Vrei sa ma ataci? Ma rog, asta numai daca ma prinzi, Kadomy facea tot felul de lupinguri in aer si se ferea de Kana. Acesta in mijlocul luptei rani un om. Kadomy infuriata s-a dus inspre ea si i-a tras o palma...

Eu ti-am spus sa incetezi!!!

Apoi Kana isi reveni....

#32
Lumea deja parea neincapatoare......singuratatea poate un companion de nadejde de cele mai multe ori,dar uneori parca te oboseste.....si simti nevoia sa stai cu cineva.....nu neaparat sa discuti,doar sa simti ca e acolo langa tine,ca te sustine.....ca nu esti singur.....
Asa se simtea si Shaliel,acum ca Bellhunder a trebuit sa plece....sa o paraseasca....dar nici ea nu-i putea cere sa ramana....si-ar fi calcat pe mandrie,iar acest lucru nu s-ar putea intampla nici in 1000 de ani....fiind foarte orgolioasa,ca si restul neamului sau......un trib de Mistici extrem de mandrii,care pe cat erau de iscusiti in lupta,pe atat erau de nepriceputi cand venea vorba de a-si exprima sentimentele sau de a cere ajutorul.....
Si din pacate acest lucru i-a dus la pierzanie,singura suprazietuitoare fiind Shaliel.....
Singuratatea intotdeauna o facea sa-si aduca aminte de acea zi fatidica in care un batalion de ingeri au atacat cetatea Obrione,din care acum nu a ramas decat ruine....Ea o fost salvata doar pentru ca fiind mostenitoarea tronului se antrena cu magul Saphirion in pestera sa.
La intoarcere a vazut oroarea......tatal sau era omorat chiar in acel moment de un inger razboinic.
Atunci i s-a implementat in suflet o ura nestavilita pentru toate rasele de ingeri....doar ca.....
~~
Sabia Lacrimilor Insangerate era singurul lucru care o mai putea ajuta.....si de peste o mie de ani continua sa o caute,iar acum cand simte ca e atat de aproape de ea nu putea sa-si stapaneasca nerabdarea.....Vroia sa o tina in mana,sa vada daca legendele despre acestea erau adevarate....chiar daca asta ar putea sa coste foarte scump.
Iar vampirii nu erau deloc draguti cand venea vorba sa-si dea una din cele mai de pret comori.......iar Amadeus nu era o exceptie,nici cand era vorba de Shaliel...
~~

"Nu pot sa cred ca o sa trebuiasca sa ma intalnesc din nou cu el....credeam ca am ingropat partea aia din trecutul meu...de fapt pe tot...doar prezentul conteaza",concluziona Shaliel cand era pe cale sa intre in pestera Tenebrelor,lacasul vesnic al vampirilor originali,cei mai periculosi vampiri care mai bantuie inca pamanturile Yumeriei.
Nu ii era frica,stia ca poate nu o sa se mai intoarca de acolo,dar trebuia sa incerce....pentru asta a tanjit timp de un mileniu si ar fi pacat sa fi irosit tot acest timp.Si astfel se afunda tot mai mult in intunericul de nepatruns al pesterii.....
~~
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#33
Dupa ce Kana isi revine se uita la Kadomy si se sperie . Instictul nativ de animorf o face sa se ingrozeasca cand vede o felina , iar Kadomy are ADN de tigru . Kana se ridica de la pamant si alearga panicata spre padure unde intra in desis . Kana incepe sa se urasca pe ea , pentru jumatatea sa de animorf . In fuga sa , ea se impiedica de o radacina si cade intr-un luminis . Acolo nu se mai ridica . Incepe sa planga si sa-si aminteasca de singurul prieten care a acceptat-o pentru ce e era , Azareth...

Isi aminteste prima data cand l-a intalnit....Primise misiunea sa recruteze pentru APAM o membra din lumea umana dar era furios ca a primit misiunea exact cand aceasta (era Kana) tocmai isi pierduse parintii . Dupa mai multe misiuni , Kana incepuse sa aiba incredere in demonul-lup ...
Prima data cand Kana s-a transformat in animorf.... Kana era atacata de un elf iar ea s-a transformat pentru a se apara . Insa ea l-a omorat pe elf si abia dupa ce a devenit din nou om si-a dat seama de ce a facut . Se astepta ca Azareth sa se fereasca de ea , dar nu a fost asa . Azareth a ajutat-o sa treaca peste asta.
Kana incepe sa planga dar tot nu se ridica de la pamant . Azareth e mort , nu mai are in cine sa mai aiba incredere . Poate il urmarise pe tipul cu par alb din cauza ca semana cu Azareth.....

Kadomy alearga dupa Kana in padure si o gaseste jos , sprijinita de un copac . Ea se uita lung si cu lacrimi in ochi la un lup alb ce statea in fata ei . Lupul o priveste pe Kadomy si se aseaza langa Kana .

#34
Citat:Doar o singura zana din toata zanele de pe Yumeria are acces prin puterea gandului la aceasta informatie. Aceasta este Yume. Doar familia ei din mosi stramosi are acces la aceasta informatie. Celelalte zane nu pot avea acces la aceasta informatie. Iar ultima care a avut acces a fost stra-bunica ei. Acum Yume este singura in viata care are acces la aceasta informatie. Nici ceilalti membri ai familiei ei care traiesc acum nu au acces la aceasta informatie.

Amon ramase tacut indelung, uitandu-se ba la ea, ba in jur, prin padurea in care erau.
Intr-un finial spuse, dar incet, mai mult pentru sine:
parca m-am intalnit cu o zana care parea a corespunde descrierii... sa fie vorba despre ea... Apoi se mai plimba un pic in jur, mai analiza niste copaci, apoi spuse Amalielei:

- Tu o cunosti bine pe zana Yume, de care zici? As dori sa imi povestesti despre ea, in special ce ii place cel mai mult sa faca, si de ce are ea nevoie mai mare... daca cumva sti.
Apoi mai vroia sa zica ceva, dar se opri. Se gandea ca poate ar putea fi auziti.

In continuare, ramase ingandurat si se tot gandea la planuri, la marea aventura ce urma sa o faca. Dar mai ales cum o vor convinge pe Yume sa le indice calea catre cristale. Ingandurat fiiind, se plimba incet prin padure, uitandu-se des la Amaliela.

[Imagine: 03padure08.jpg]

Ajunse in fata unui rau limpede.
[Imagine: 10padure060.jpg]

Dupa ce se spala un pic pe fata, ii venise o idee.
- Amaliela, aici vad ca altfel decurge timpul. Cand se va innopta? Sau aici nu este noapte? Si tote fintele de aici dorm? sau exista si fiinte care nu dorm niciodata?

Astepta raspuns[/quote]

#35
Doar atat stu despre Yume. Si stiu si cum arata. Este cea care te-a ignorat cand erai in forma de spirit. Ea te-a crezut probabil fantoma si nu ii plac fantomele. Dar multe despre ea nu stiu. Aici in Yumeria ne cunoastem doar asa vag intre noi. Exact ca si oamenii intre ei. Ma refer ca stii cine este X ca l-ai intalnit intr-un loc, l-ai vazut dar nu ai intrat in vb cu el. In rest ce stii din auzite despre el.

Da. Aici timpul decurge altfel. 1 zi in Yumeria are 25 ore terestre iar de innoptat nu se innopteaza ci noaptea este lumina slaba cum este pe Terra asa pe inserate. Si aici in Yumeria in permanenta noaptea este egala cu ziua. 12 ore jumatate noaptea si 12 ore jumatate ziua. Saptamana e tot de 7 zile si luna are 30 zile. Spre deosebire de Terra lunile nu alterneaza. Fiecare luna are 30 zile. Iar anul are 13 luni.

Aproximativ toate fiintele dorm. Doar cateva rase de demoni nu dorm niciodata.

#36
-Deci si tu sti de intalnirea mea cu Yume, cand am fost "fantoma"... ii raspunse Amon.
E cam imposibil sa dam de Yume si sa o rugam sa ne ajute... dar inca nu am jucat ultima carte. Inca mai avem o solutie.

Dupa ce a facut o mica pauza, continua:
-Ma voi arata in visul zanei Yume, transmitandu-i niste mesaje. Dar aceasta nu o pot face acum. De la intalnirea aceea nu a trecut mult timp si daca m-as arata acum a in vis, efectele ar fi dezastruoase. Ma voi arata mult mai tarziu, dupa ce va uita acesta intalnire neseminficativa.

Incet se lasa seara. Iar cei doi mersera inainte. Padurea incepea sa se sfarseasca, deja se distingeau niste drumuri care se pierdeau in zare. Amon isi aminti de ce a vazut cand a calatorit cu spiritul. Isi aminti pe unde trebuia sa mearga pana la cea mai apropiata cetate, insa drumul era lung.

Si cum mersera cei doi, deodata se auzi un slab sunet emis de un aparat aflat pe costumul lui Amon. Pe masura ce inaintau, sunetul devende tot mai tare.

-Scuze, Amaliela. In timp ce ma gandeam la cum sa dam de cele 4 cristale, m-am jucat cu detectorul de metale si l-am lasat deschis. ... Poate o fi doar vreo conserva sau o potcoava aici, e de ajuns pentru ca sa declanseze aparatul.
Apoi se uita mai bine pe aparat. Acesta indica faptul ca metalul era unul nobil si ca se afla intr-o cantitate mai mare. Amon isi schimba brusc atitudinea, acuma mergea sa caute locul unde apratul emitea suntelele la volumul maxim. Dupa un timp de cautari. l-a gasit.

-Aici trebuie sapat neaparat. Cred ca e o comoara. Apoi spunand incet, pentru sine: bine, dar cu ce sap?

Se gandi apoi sa incerce sa faca o groapa cu ajutorul pistolului cu laser pe care il avea. Trase niste jeturi pe directia comorii si in acel loc s-a creeat un mic crater. Continua sa traga in continuare iar groapa se adancea incetul cu incetul. Cand groapa a devenit deja un crater destul de adanc, Amon a vazut. o bucata dintr-un obiect mai mare, in aceea groapa. Merse langa acel obiect si de data asta tragea mai cu precizie. Intr-un final a reusit sa dezgroape tot obiectul. Era un cufar nu prea mare dar nici prea mic. Imediat a vrut sa il deschida, dar... nu se deschidea. Ulima solutie: inca un jet laser. Cu acest jet, a reusti sa deschida cufarul.

Ce de bogatii erau in aceea comoara! monezi, pietre pretioase, etc.

Comoara a fost descoperita. Intrebarea e cum o vor transporta pe distante asa lungi?

#37
Amon, eu am puterea de a micsora obiectele. Voi face cufarul mic cat sa incapa in palma ta. Iar la nevoie il marim si luam din el cat ne trebuie apoi il micsoram la loc.

#38
Kadomy se uita lung la lup, era ca si cum l-ar fi cunoscut de mult timp...
Fiind in forma de tigru isi putea schimba culoarea hainelor, parului, ochilor cat ai chipi... Pe moment era o culoare satena-maronie.

Se apropie putin de Kana, lupul nu spunea nimic...

Kana, stiu ca e greu pentru tine, dar trebuie sa intelegi, chiar daca sunt un om tigru si tu esti un om lup, nu inseamna ce trebuie sa ne dusmanim, am intalnit multi oameni ca tine, speriati, care lasa instinctele de pradator sa ii conduca, tu trebuie sa lupti. Stiu ca poti! Incerca te rog!

Kadomy ii intinse mana in semn ca ea sa o urmaze. Ea pusese punctul pe i cand adusese vorba de instincte.

Kana ridica mana si o prinse pe Kadomy de mana, isi potolise instinctele, pe cat putea.

Kana niciotata sa nu te mai lasi condusa de ele, oricat ai fi in pericol chiar daca te transformi trebuie sa nu te lasi condusa! Acum hai inapoi la han doar nu m-am "tocmit" atat pentru nimic nu?

La han inspre seara, Kadomy se uita la cer, era luna plina, se tot gandea la Kana... si isi aminti de lup


Oare cine era lupul acela alb? Si unde s-a dus?


Credeam ca nu mai intrebi...

In acel moment cineva ii aparu in fata si o saruta...

Atunci Kadomy isi schimba culoarea parului inspre roz-rosu, la fel si hainele si ochi, era total rusinata... Dupa acea baiatul o lasa...

Mersi pentru sarut pisicuto, te felicit pentru ca ai reusit sa o ajuti pe Kana ori altfel eram nevoit sa o omor...

Cine esti nu? Si ce vrei de la mn?

Sunt cineva care te iubeste, atat trebuie sa sti!

In acel moment el disparu* Apoi Kadomy isi puse masa pe buze si repeta: Cineva care te iubeste........

#39
Kana sta in camera si se uita in gol spre podea....Lupul ala....Nu parea animal....Semana cu Azareth , dar nu putea fi el . Azareth are o cicatrice pe bratul stang , iar lupul nu avea . Si nu era nici luna plina pentru ca Azareth sa se transforme . Kana isi pune mainile pe fata si incearca sa se convinga ca Azareth e mort . Atunci isi aminteste ceva de demult .

Gata , stiu ! de atunci mi se pare cunoscut tipu!

Kana alearga spre Kadomy dar o gaseste uitandu-se in cer cu o figura rusinata . Kanei i se pare ciudata culoarea parului lui Kadomy ,dar nu spune nimic . O ia de brat si ii spune fericita:
Sa mergem!

Kadomy nu intelege dar e de acord . Amandoua pleaca de la han si ajung in fata unei pesteri . Kana isi aminteste ca acolo l-a cunoscut pe tipul cu par lung si alb , cand era in viata Azareth . In fata pesterii astepta baiatul , iar Kadomy se rusineaza si mai mult .

Bine ai venit , Kana ! Ma bucur ca poti supravietui si fara lasul de Azareth!

Kana parca explodeaza cand aude asta . Vrea sa il atace pe dansul , dar se opreste cand vede ceva argintiu alergand in fata ei . Un alt lup ,putin mai tanar decat cel pa care l-a vazut in padure , o impiedica sa se duca spre baiat . Kana impietreste cand observa cicatricea de pe laba stanga , iar tipul cu par alb vede asta .

Ti-am spus eu ca e un las . Nu apare decat cand vrea , nu cand e nevoie de el . Nu-i asa , vere?

Lupul argintiu maraie spre el si isi arata coltii . Kana nu stie ce sa mai creada . Sa fie asa cum spune varul lui Azareth sau lupul e doar un miraj?

#40
Urmand sfatul Amalielei,Yume isi continua calatoria prin padurea indicata de inger.Razele soarelui mangaia frunzele verzi ale copacilor si firele plapande ale ierbii.Trecand pe langa rau,zana se hotara sa se opreasca si sa se odihneasca.Pe malul celalalt al raului se aflau doua persoane.

E Amaliela...dar cine e cealalta persoana?Sa merg la ei?Nu...mai bine imi continui calatoria.Dar totusi...cine o fi cealalta persoana?

Dupa ce se odihni Yume isi continua calatoria pana cand iesi din padure.In fata ei se afla cetatea Eteria.Turnurile erau inalte pana dincolo de nori,cu pereti albi ca neaua.Casele erau invelite cu argint care stralucea la soare ca oglinda.Peste aceste cladiri se jucau razele vesele ale soarelui cum se joaca vantul cu crengile primavara.Yume se intalni cu o veche prietena,Yunis,o zana cu parul galben ca spicul graului,cu ochii albastrii ca un izvor limpede,care o avertiza ca este cautata de doua persoane si ii spuse sa se fereasca de ele.Dupa ce isi lua ramas bun de la prietena ei,Yume isi cauta un loc unde poate innopta,dar se gandea mereu la vorbele lui Yunis.

Cine ma cauta?Ce vor de la mine?Daca vor sa ma gaseasca...atunci...sa ma caute,dar vor avea nevoie de multa rabdare.


Yunis [Imagine: 7de1aceano4.jpg]
[Imagine: Untitled-1.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Yumeria- character's descriptions Shiva 11 11.239 21-11-2007, 09:20 PM
Ultimul răspuns: JavaLeen


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)