Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Why can't a girl fight with love???

#31
Hmmm ce se mai poate intampla....Misa are un iubit...acesta o bate....si am incercat sa fiu cat se poate de atenta dar tot nu am inteles....Hmm care e defapt trecutul Misei?Of of of....Nu prea inteleg....Nu se iubesc si totusi stau impreuna....Da cu siguranta ai multe de explicat.Foarte frumos si mult succes in continuare.
(p.s. ai avut dreptate.Chiar am multe intrebari acum in cap^_^)

#32
Well Toxic,sunt deacord cu ce ai spus tu.Jasmine(nu stiu sigur cum te cheama)trebuie sa-ti vezi de scoala si prb;emele tale personale,dar sa nu ne uiti ,undeva noi inca asteptam continuarea.Stiu cum e cu scoala,si eu m-am apucat de un fic(primul) si desi am atea ideei din cauza scolii si altelor probleme imi este extrem de greu sa scriu.
Despre capotiol,mi-a placut foarte mult.Desrierea a fost superba.Chiar esti foarte buna la naratiune si imbini asa de bine modurile de expunere intre ele.Multe figuri de stil,multa imaginatie,si mult suflet pus.Sincer nu prea mi-am dat seama cei cu Misa si Max.Totusi cred ca Max tine putin la ea chiar daca zice ca nu o iubeste.Atunci de ce mai sta cu ea?e vreau pariu?Sau o face de dragul prietenilor,tot nu am inteles.Poate in urmatoarele capitole ma mai luminez.
You are my sis...ce ma bucur ca ai ales sa descri un trandafir(floarea ma preferata).
Ce sa mai spun..astept continuarea..cred ca pot astepta si 2 saptamani nu mai sa vina..;))
[Imagine: c2a0c0530aa349b5ea812cc0f25d1c261282427224_full.png]
Tnx nibbles:X
[Imagine: ss-sig.png]
[Imagine: ss34ef-sig.png]
In the deep darkness the only light is you.
I am lost in my dark memories and in my foolish illusions.
In my dark world full of suffering and tears you are my way to happiness.

#33
Multumesc pentru intelegere...Sper ca intr-o luna cam asa, sa vin cu un capitol.
Probabil ca maine voi fi decapitata pentru nota la fizica, si o sa raman fara net mai mult ca sigur....Totusi, sper sa intru ilegal din cand in cand $-)

Sadic_soul, ma bucur ca te-ai apucat si tu de scris, si sper ca o sa pot si eu citi fic-ul tau (*) Apropo, am spus vreodata ca asta este primul meu fic? :-? Si eu m-am apucat de scris tot in timpul scolii, chiar in perioada tezelor :thumbup:o

Sa trec eu cu bine de saptamana asta si o sa ma apuc de scris si pe la fic.
Mica descriere a evenimentelor din capitolele viitoare: petrecerea lui max, cateva flashback-uri despre el si Misa...Calatoria fetelor, cu un mic incident la sosire ( voi incerca sa introduc si cateva faze mai comice) Voi introduce inca un personaj nou, episodic. Saptamana o sa incerc s-o descriu cat mai mult, dar nici chiar sa dau in plictiseala. Sii, cand va veni NOUL SEMESTRU.... multe multe surprize!!!

#34
Wow, abia astept!Multumim pentru informatii.
Spor la scoala, sa iei note bune si sa te descurci.Daca tu spui ca e primul tau fic parca ar fi al 100-lea atat de bun e!Wow,wow,wow abia astept sa treaca primul semestru, din cate vad ne vor astepta multe surprize.Ma bucur ca o sa bagi faze comice, alea sunt preferatele mele!
Inca o data succes la scoala si note bune sa iei!
Si felicitarile mele pentru un fic grozav!
P.S: Abia astet sa treaca toate zilele pe care trebuie sa le indur/am.Si daca un prof de supara am grija sa-l supar si eu, prin mijloacele mele.

#35
off : mi-am facut timp sa si comentez, in sfarsit!

on:
wow O.o''' din ce in ce mai multe ficuri imi capteaza atentia intr-un sens bun.Am vazut cam de toate prin text,asa ca o sa le iau pe rand

Descrierea

E dragut stilul tau de a face cunoscut lumii ceea ce vad,ceea ce simt si cum simt personajele,cum se manifesta, atitudinea observ ca ai descris-o pastrand anumite tipare,cu bune si rele.
Ai avut ceva repetitii, insa nu sunt sigura daca ai vrut sa accentuezi ideea sau a fost o idee reluata :-? asa ca nu mai comentez :D
Dialogul
Ei bine, aici variaza.Sunt unele parti in care practic e atat de dulce incat facem diabet..alte ori vine cate-o replica si-mi sparge capul [*zbang*]
Fiecare cu ce-l doare pana la urma, am vazut si multe [marea majoritate] replici bine structurate, imbinate cu descrierea si cu o incarcatura emotionala moderata, cum "da" cel mai bine intr-un text[orice fel de text]
Personajele
La capitolul asta am ramas " wtf?O.o' " [e de bine :)) ]
Caracterele nu sunt prea incarcate [adica X nu are calitatea A B C D E (...) Z ] dar nici nu au cate-o singura caracteristica definitorie, ceea ce e extrem de dragut.

Cam asta a fost. La capitolul Greseli nu am ce comenta n-am prea vazut, arata dragut,bine structurat, bravos >:D<
[Bine,bine,tac]

#36
Continuarea! Sper sa va placa :-"
Astept critici, pareri, sfaturi ^:)^

Capitolul 7: Petrecerea


Fata isi cauta cheile prin poseta rozalie, inganand-o o injuratura printre dinti. Deschise in cele din urma usa de la casa, si patrunse in locuinta intunecata. Ii iesi in intampinare o femeie de vreo 35 de ani, primind-o cu un zambet calduros, matern.
- Misa! Ai sosit!
- Buna Matild
a... Tata nu a venit?
- Tatal tau a plecat azi de dimineata la New York. Ti-a lasat cardul pentru vacanta...Am pregatit cina, mananci?
- Da...sigur..
Conversatia se prelungi in bucatarie, unde femeia incalzea mancarea copilei. Aspectul ei fizic nu ii dezvalua varsta, avand un corp superb, cu forme bine definite. Parul ei castaniu era prins simplu intr-o coada la spate, iar fata sa era perfecta, luminoasa, chiar putin palida. Zambetul ei degaja un sentiment de iubire, iar surasul copilaresc, ii era plin de speranta..speranta ca intr-o zi copila ii va putea spune "mama".
Fetita niciodata nu se purtase urat cu ea, mereu i-a vorbit respectuos si niciodata n-a jignit-o cu ceva. A acceptat-o drept iubita tatalui sau, apoi ca sotia sa...insa nimic mai mult! Mama sa era doar una! Chiar daca murise, fata stia ca aceasta o veghea din ceruri, ocrotind-o.
-Saru'mana pentru masa. spuse fata inainte sa se ridice. Se indrepta spre camera ei, trecand prin living-ul frumos decorat de catre mama sa. In centru era o canapea cu doua fotolii de piele neagra asezate in jurul unei masute de cafea, putin mai in fata fiind biblioteca plina de carti, bibelouri, amintiri.. Culoarea peretilor era un albastru pal, care se continua in bucatarie cu un galben- verzui. Fiecare camera emana o energie diferita, fiecare avand propriile sale culori.
Ajunsa in camera ei, bruneta se intinse pe pat, incercand sa se gandeasca la un plan pentru a se impaca cu Max. Se uita pe peretii albi ai camerei sale, si constata ca acel alb delicat ca de nea, este foarte obscur...sau poate era ea prea prost dispusa.
"Petrecerea e la 8, deci o sa ajung cam pe la 8:30-9, cam asa. Prietenii lui sigur vor ajunge inaintea mea, deci cand o sa-i dau cadoul o sa fie fericit...Sper sa-i placa..."
Asternuturile albe de matase o ademeneau pe bruneta intr-un taram fermecat, unde totul era posibil, unde suferinta ei nu o putea ajunge. Se ridica in agale din pat, aranjandu-si fustita. Asezandu-se pe scaunelul de la noptiera, fata incepu sa se demachieze, dandu-si jos toata "masca" de fetita cuminte. Isi desfacu parul, punand pe masuta noptierei toate accesoriile pe care le purta. Se indrepta spre sifonierul ei, deschidandu-i usile de mahon. Isi lua toate cele necesare pentru dus, dar nu inainte de a-si alege tinuta pe care o va purta in seara aceea. Alese o pereche de blugi stramti, care sa-i avantajeze picioarele superbe, si o bluza alba, semitransparenta. Isi aseza hainele pe pat, dupa care fugi la dus...

Ora petrecerii veni cu repeziciune, prinzand-o pe fata in fata oglinzii. Vroia atat de mult sa arate bine, sa atinga perfectiunea. Decolteul bluzei scotea la iveala un piept volumptuos, acoperit de un sutien alb. La gat purta un pandantiv nou-nout, o jumatate de inima decorata cu pietricele negre, semipretioase. Lantul pandantivului era din aur alb, in contrast cu negrul inimii. Parul ii cadea liber pe umeri, revarsandu-se peste trupul brunetei. Putin parfum, si era gata!
Isi lua haina si cadoul de pe pat, dupa care iesi din camera. In living statea mama sa vitrega, butonand telecomanda in speranta ca va gasi un film bun de vizionat.
- Am plecat! spuse Misa sarutand-o pe obraz
- Pa, iubito! Sa-ti iei cizmele, afara a inceput sa ploua! Distractie placuta!
Iesi din casa, inchizand incet usa dupa ea. Afara cerul se descarca, eliberandu-si furia pe oras, bombardandu-l cu mii de proiectile incolore, ce se spargeau la impactul cu asfaltul rece, adunandu-se mai apoi prin baltile de pe marginea strazii.
Bruneta ramase langa usa, uitandu-se la orasul monoton asediat de ploaie. Facu in pas in fata, lasandu-se batuta de lacrimile cerului. Si se uita indelung la acesta, privindu-i tristetea si negura norilor ce se apropiau cu repeziciune. Zambi, si merse mai departe printre gigantii orasului. Trecu printr-un parculet, iar la capatul acestuia se inalta mandru un bloc de 10 etaje, ultimele etaje iesindu-i in evidenta, semn ca cineva le refacuse.
Se uita la ceas...9 fara 10 minute. Intra in lift, si ii dezvalui destinatia sa: etajul 9. Ploaia ii stricase o parte din machiaj, asa ca fata si-l retusa in oglinda liftului. Parul ii era ud, din pricina faptului ca bruneta nu se obosise sa mai ia o umbrela cu ea, insa nu mai avu timp sa si-l aranjeze, caci usile liftului se deschisera, iar fata pasi hotarata pe holul lung si friguros. O lua la stanga, si se indrepta cu pasi grabiti spre usa cu numarul: 9B.
Soneria rasuna in locuinta plina de petrecareti, si un baiat se repezi la usa, de parca ar fi asteptat acel moment de o vesnicie.
-Misa! tipa acesta entuziasmat luand-o in brate
- Buna Andrew! ii raspunse aceasta sarutandu-l pe obraz. Isi lasa geaca pe un cuier de la intrare, si ii spuse blondutului sa o duca la ceilalti. Acesta o lua de mana si o conduse la gasca. Trei baieti statea pe o canapea din living, inconjurati de cateva admiratoare care ii sorbeau din priviri.
- Buna baieti!
- Buna Misa!
- Max nu e aici? Ma duc sa-l caut! spuse bruneta care se amesteca prin multimea de petrecareti. Intra in bucatarie, insa nu il zari pe brunet, din cauza fumului gros de tigare. Toate celalte camere erau fie goale, fie ocupate de cupluri, asa ca tanara se indrepta spre scara interioara a apartamentului, care ducea la etajul 10. Dadu imediat peste o masa de biliard in living, unde baietii erau destul de "prinsi" in joc. Nevazandu-l pe Max nici acolo, se indrepta spre dormitoare. In primul erau depozitate "rezervele" pentru petrecere, mai exact alcoolul depozitat in sticlele de gin si votca, care era pastrat pentru mai tarziu, asa ca fata deschise incet usa la al doilea dormitor, insa mana i se retrase de la sine de pe clanta, ca si cum ar fi vrut sa fie alaturi de ea.
- Max...

***************

- Hei baieti, apropo, dar unde e Max? intreba Andrew in timp ce-si deschidea o cutie de bere
- Parca urcase sus cu blondina aia superba...Cum o chema? raspunse un baiat brunet de pe fotoliu
- Vanessa parca...Dar nu inteleg ce nu-i ajunge! Adica nu o are pe Misa deja? zise blondinul iritat
- Uiti cine e Max...el niciodata nu se satura doar cu una. spuse un alt baiat brunet, cu parul lung.
- Dar Dean, tu nu ai vazut cum arata Misa? E ca o papusa!
- Cu picioare lungi si sani mari. adauga Rick
- Exact, e ca o papusa, manipulata si folosita de Max. Chiar imi pare rau pentru ea, e atat de inocenta, insa Max este si va ramane prietenul nostru. Fetele vin si pleaca, insa el tot ramane prietenul nostru, de aceea e mai bine sa nu ne bagam. ii sfatui Dean
Atentia baietilor fu atrasa de sunetul sticlei sparte care venea de la capatul scarilor. Toata lumea isi indrepta capul spre locul cu pricina, intrebandu-se ce s-a intamplat. O zarira pe iubita prietenului lor cerandu-si scuze politicos si indreptandu-se in fuga spre dormitoare. Andrew era ingrijorat pentru fata, asa ca o ajunse din urma. Ochii inlacrimati ai brunetei ii dadura de gol durerea, si motivul pentru care plangea.
- Misa...Ai nevoie de ceva? Iti aduc un suc? spuse acesta simtindu-se brusc vinovat pentru ca a lasat-o sa plece dupa Max. Dar ce era sa faca? In fond era iubita lui, avea tot dreptul! Dar o parte din el vroia sa se duca sa-l ia bataie pe baiat, pentru ce-i facea! Simtea cum inima i se frange in timp ce lacrimile fierbinti ii cadeau siroaie pe obrajii palizi, continuandu-se drumul mai apoi pe bluza sau pe sanii adolescentei.
- Mai bine un gin. spuse aceasta in timp ce intra in dormitor
Blondutul se intoarse in living si il vazu pe amicul sau coborand scarile grabit, incheindu-si ultimii nasturi de la camasa sifonata. Se duse la acesta si ii dadu paharul cu gin, dupa care ii indica unde locul unde se afla fata si se reintoarse la gasca sa.
- Ai facut ce trebuia. spuse Dean consolandu-l
- Stiu...

Max ajunse la usa dormitorului, dar inca nu pusese mana pe clanta pentru a intra in incapare. Statea si asculta plansul inabusit ce venea din camera, care se imbina melodios cu sunetul ploii de afara, lucru care-l facu pe baiat sa-si arate zambetul diavolesc. Constata ca usa era incuiata, asa ca batu politicos la usa, in speranta ca se va deschide in cele din urma.
- Tu?! Unde e Andy?
- Il asteptai pe el sa te consoleze? Vad ca esti foarte apropiata de el, poate o sa fie urmatoarea ta victima! zise brunetul facand cativa pasi spre ea
- Victima?! Crezi ca sunt ca tine?! Nu vreau sa te vad! Esti un nemernic! Un idiot! spuse fata
- Hei papuso, ai grija cum vorbesti! spuse acesta apucand-o de barbie
- Nu ma atinge! zise bruneta infuriata. Atat de infuriata incat ii dadu o palma peste fata. Ochii rosii se ridicara din podea, si intalnira o alta pereche de ochi.
- Asta e a doua greseala grava pe care o faci pe ziua de azi...
- M-am saturat sa te comporti asa cu mine! Nu ma iubesti, dar macar respecta-ma! Nu sunt jucaria ta, sunt iubita!
- Ha...nu credeam ca o sa te aud spunand asta. Imi ceri sa te respect, dar tu ma respecti?! Te tavalesti cu toti in cele mai publice locuri! Poti sa-l numesti respect reciproc. ii raspunse sarcastic brunetul
- Taci! spuse fata aruncandu-i cadoul in fata
- Ce-i asta?
- Cadoul tau...poti sa-l parstrezi si p-asta, cosidera-l un bonus. spuse aceasta dandu-si lantisorul de la gat jos, si punandu-l in mana baiatului. Cred ca mai bine ma duc acasa, am petrecut destul!
- Ti-a...dat voie cineva sa pleci? Misa, scumpete, tu uiti ceva important in toata povestea asta, faptul ca esti la mana mea, si ca nu poti sa faci ceva care sa-mi displaca. Acum, sa vedem ce mi-ai luat! spuse baiatul desfacand funda albastra de la cutia cadoului. Un lantisor frumos din platina avand cealalta jumatate de inima statea frumos pus in cutie, asteptand sa fie purtat. Brunetul se uita in cealalta mana, in care avea lantisorul iubitei sale. Puse jumatatile impreuna, si fata i se mai lumina.
- Stiu ca probabil nu-ti place, dar cel putin vei avea ce sa arati.
- Nu..imi place...Punemi-l la gat. spuse baiatul asezandu-se pe patul moale. Fata se conforma si ii puse medalionul la gat, dupa care se retrase doi pasi mai in spate. Nu se mai auzeau decat picaturile de ploaie care bateau violent in geamul dormitorului, dorind sa intre inauntru.
Max se ridica de pe pat, si se apropie de tanara, care se dadea mai in spate cu fiecare pas pe care il facea.
- Ha..Misa, nu-ti fac nimic, promit! spuse el, dupa care ii puse jumatatea de inima la gat. Acum, o sa te duci sa te speli pe fata, dupa care o sa iesim amandoi din camera si o sa mergem la ceilalti. Si stai linistita, chestia cu Vanessa a fost doar de moment! spuse acesta, parca citind nelinistea din ochii fetei.
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#37
oooo...abea ast sa vad ce va fake Tara knd va afla...probabil k il va omor pe Max...fff frumoasa continuarea ...deskrierea e f dragutza...personajele au un caracter placut....e o poveste interesanta si captivanta...odata kitita nu mai potzi sa o lasi balta....pwpiki si ast urmatoarea kont. nu ne lasa in suspans prea mult succ in kony.

#38
Yupii ai pus continuarea!
Si ce continuare...... Capitolul asta a avut de toate.Imi place cum ai descris ploaie,chiar daca au fost doar cateva propozitii.Naratiune a fost interesanta.Povestea de ,,dragoste"(daca se poate numi asa)dintre Max si Misa este fantastica.Inca nu a prind de ce Max mai sta cu Misa(stiu ca Misa il iubeste pe Max,dar max nu prea da semne....).Nu prea inteleg cu ce o are pe Misa la mana?Sper ca voi afla in urmatoarele capitole.Si gasca lu'Max este intreresanta,adica la cum e el,.ma asteptam la niste prietenei fitosi si increzuti,dars e pare ca nu suunt chiar dusi in extrema.
Sa pui continuarea cat mai soon,adoar fic-ul tau,iar suspansul ascesta ma omoara.
[Imagine: c2a0c0530aa349b5ea812cc0f25d1c261282427224_full.png]
Tnx nibbles:X
[Imagine: ss-sig.png]
[Imagine: ss34ef-sig.png]
In the deep darkness the only light is you.
I am lost in my dark memories and in my foolish illusions.
In my dark world full of suffering and tears you are my way to happiness.

#39
$_$ chaching!
Deci clar,unul din cele mai tari capitole (Le ador pe toate,dar acesta are ceva special>.<).
În primul rând trebuie să mentionez împletirea impecabilă naratiunii şi a descrierii de-a lungul zilei lui Misa.Toate detaliile acestora împreună plasticizează ideile într-un mod inedit.Observ clar că te-ai îmbunatăţit considerabil din acest punct de vedere ^_^.
Într-adevar prietenii lui Max nu sunt chiar atât de high standard cum ne-am fi aşteptat,sunt de acord cu afirmatia lui Sadic_Soul.Mie personal îmi place acest lucru.
Cât despre relatia dintre ei (Max şi Misa),recunosc,îţi place să ne dai de gândit...şi reuşeşti :)).
Spor la scris şi aşteptam nextu... :-"

#40
ai zis ca vrei o critica ei bine nu te descuraja din cauza mea :-ss

here we go...

cand scrii un fic ar trebuie sa pastrezi proportiile la fiecare capitol, de exemplu capitolul 1 este potrivit al doilea este scurt si al treilea mult prea mare, incearca sa le scrii aproape echivalent, daca unu are 3 pagini de word toate sa aibe aprope 3 pagini
apoi descrierea uneori este multa si buna insa nu este bine integrata cu dialogul, in unele capitole am vazut ca este foarte mult dialog si putin descriere in dialog, incearca sa indrepti acest lucru si iarasi nu sunt foarte proportionate
ai intr-un capitol foarte multa descrierea pe cand urmatorul mai mult dialog decat descriere si trebuie sa admit ca nu imi place dialogul de nici un fel... prefer sa aibe mai multa descriere insa e ficul tau eu vreau doar proportiile acelea egale
imi place ideea si imi aminteste de un alt fic citit pe ffnet foarte frumos si acele si sper sa iti citesc ficul in continuare
back to the topic
naratiunea e bine dispusa, nu e foarte rapida si curge de la sine, nu e pusa acolo ca sa fie pusa si apoi lasata in voia sortii
despre descriere si dialog ti-am spus mai sus ^___^
si mai verifica unele greseli gramaticale :-" unele facute de word altele din neatentie insa nu sunt foarte multe

well that`s all sa speram canu te-ai speriat :-ss



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Bleach] - Fight! Oh Jeez 2 3.189 22-04-2011, 01:53 PM
Ultimul răspuns: Oh Jeez
  You can`t fight without getting hurt Dark Blue 6 4.635 07-12-2010, 08:27 PM
Ultimul răspuns: Kyung.Oppa
  Fight for mortal [SasuSaku+18] ellamanu 20 59.342 06-05-2010, 09:01 PM
Ultimul răspuns: Just Smile
  Fight for love +18 ellamanu 8 15.020 17-12-2009, 02:16 PM
Ultimul răspuns: ^ToxicK kiD^


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)