Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Vot - luna iulie

#1
DESENELE!

Desenul nr 1

Desenul nr 2

Desenul nr 3

Desenul nr 4

Desenul nr 5

Desenul nr 6

Desenul nr 7

Desenul nr 8

Desenul nr 9

Desenul nr 10

Desenul nr 11


--------------------------------------------------

Se va vota în felul urmator.
Cei care vor sa voteze trebuie sa comenteze fiecare desen în parte si la sfârşit dând o notă de la 1-10, fără sutimi gen 9.90 sau 5.70 etc. Ceva de genu’ :

Numărul x – îmi place la desenul tău deoarece ... , nu îmi place că ... . Nota y.

La sfârşitul perioadei de votare voi face o medie si cel/cea cu media cea mai mare va câstiga, destul de simplu nu ? ^^
Deasemenea voturile care nu se încadrează în ce am scris eu mai sus nu vor fi luate în calcul.

Concurentii NU au voie sa voteze, altfel vor fi descalificati.


Succes tuturor.

Perioada de votare de azi 20 iulie până pe 2 august.

Câştigătorul trebuie să îmi trimită un PM cu tema pentru ediţia următoare după terminarea perioadei de votare!
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#2
Bun… probabil că asta-i prima dată când mă apuc de critici… mai ales pe Zup. Aşa că nu o luaţi în nume de rău în caz că o să-mi arăt şi dark side-ul Smile

Desenul nr. 1

Drăguţ desen *dă să semene cu o clepsidră* dar totuşi poate fi interpretat în mult mai multe feluri. De altfel daca nu aş fi ştiut tema probabil m-aş fi dus cu gândul departe... Tehnica folosită e interesantă, mult grafit cu ceva întinderi, probabil chiar şi cărbune. Nota 7

Desenul nr. 2

Aici am mai multe de zis şi încep prin faptul că *moartea* nu pare a fi o persoana rea, mai degraba blândă… de la spate spui că-I Red Riding Hood la vânătoare de lupi Smile Ţi-a sunat ceasul… la 2 fără 11 minute? Ar fi fost mai bine dacă te duceai cu vechile poveşti şi legende care spun că la 12 fix se întâmplă lucruri bizare... cu toate că era cam usual dar părea mai uşor de perceput. Desenul este cam static, ar fi fost mai drăguţ daca avea ceva dinamism în el. Adică mi se pare gen… The Soul Reaper glares at the clock and waits to attack at an exact hour. Nota desenului ar fi 6

Desenul nr. 3

Măi să fie… interesantă *sub*temă dă lăv... E drăguţ că e colorat dar nu-mi place faptul că persoanele din dreapta sus seamănă cu Naruto şi Hinata… sau sunt eu mai cu capu şi ăsta-I primul lucru care-mi vine în cap Smile Era cool dacă făceai ceva mai original. Mda… şi aşa îmi amintesc şi de poeziile lui Eminovici în care nu-şi găseşte iubirea fiind solo his entire life, cam tristă fata… totuşi cu ce-I aşa ocupată de n-are timp şi de dragoste ? stand jos şi aşteptând iubirea să-I bată la uşă? Sau doar că se gândeşte toată ziua la the perfect man ? Tot 6 acord acestui desen.

Desenul nr. 4

Iată ceva ce nu mă aşteptam să vă, sau să zic 21 dar… îmi place mult desenul. Ca simboluri are destule şi probabil că n-are rost să le mai menţionez dar nu înţeleg ce legătură au stelele cu timpul ? Şi parcă e blocată clepsidra că văd că nu mai curge, mai degrabă cad stelele. Buna ideea cu gaining time dar pare cam simpluţ, dacă ai mai fi adăugat detalii la desen ar fi fost mult mai bun. Vestimentaţia persoanei ar fi putut fi mult mai detaliată sau mai cu referire spre timp. Nota acordată este 8

Desenul nr. 5

Au… that hurt, înţeleg că prin timp ai vrut să exprimi bătrâneţea dar totuşi prin portretul unei old granny? Doar atât ? Puteai face mult mai multe chestii referitoare la bătrâneţe de ce doar băbuţa asta? Hmm singurul lucru care-l pot aprecia la acest desen este faptul că ai accentuat semnele bătrânirii, ba chiar ai făcut mai multe riduri şi cute decât mă aşteptam 4 Mi se pare un desen făcut în grabă… nu ştiu de ce… Nota 5 22

Desenul nr. 6

Uite iar ceva interesant, ceva deosebit şi nu doar dat cu creionul pe foaie dar şi tăiat 19 Văd iar asocieri cu dragostea… sau mă rog acolo mă duce gândul când ii văd brăţara. Dar nu înţeleg care ar fi faza cu Now ? Acum ce? Acum ii vine timpul în mână. După care probabil poate face ce vrea şi cât vrea… Cred că-s eu greu de cap de nu prea-l înţeleg, de asta nici nu prea am ce să critic mai la capitolul semnificaţie 4 Nota 7

Desenul nr. 7

Surprinzător, desenul ăsta chiar mă uimeşte prin faptul că conţine o sumedenie de simboluri, coloratul, ideea de vechi… singurul lucru care nu-mi pică bine este că… mi se pare fugită de la tema timp… Mai mult s-ar fi potrivit pe tema amintiri sau ceva. Adica uite, multe obiecte, timbre, scrisori de dragoste din 1913, 1916 etc… deja mai mult mă duce cu gândul la amintiri să nu mai zic şi de poze. Aici referitor la timp s-ar fi potrivit doar ceasul că în rest fac referire la amintiri şi din nou mă duce cu gândul la o poveste de dragoste. 2 iubăreţi au fost despărţiţi de război. Sad but true. Nota 8, ţi-aş fi dat mai mult dacă nu ar fi fost scrisorile, inelul şi pozele.

Desenul nr. 8

Trecerea timpului de la creare până în prezent… hmm, da uite că tot sunt ceva lucruri ce nu-mi plac : de ce tocmai şinele trec prin capul *diavolului* să zic aşa. Intră prin ureche şi ies pe gură ? Sincer să fiu ideea în mare este briliantă dar nu ai exprimat-o cum trebuia, de fapt este greu de exprimat dar totuşi se putea mai bine. Blocurile nu-s drepte, urmează şina... şarpele ăla ce caută acolo, ar fi fost mai bine fără el. Probabil faci referire la el ca fiind tot *diavolul* în forma animală dar ar fi fost mai bine pus înainte de piramide… incă de la facerea lumii sau mai chiar deloc. Unde-I God? Parca el era creatorul, ar fi fost mai *special* să fie el în locul purtatorului de coarne Smile Nota 7

Desenul nr. 9
Alt desen interesant prin tehnica folosit şi aici vorbim de acuarelă, nu mi-e clar daca soarele răsare sau apune. Probabil că apune, clepsidra-I cam simpluţă, se putea totuşi adăuga nişte detalii. Îmi place că la tine se vede dinamismul, cum curge nisipul… cam asta am vrut să văd şi uite ca am dat peste Smile Ce să zic, cam simplu dar cred ca printer singurele la subiect cu toate că soarele nu prea avea ce căuta pe aici 4 Nota 8

Desenul nr. 10

Mâna creatorului ţinând clepsidra *cam strâmbă în partea de jos*, timpul se scurge… Desenul e destul de bun, tot aşa doar ca de data asta apare şi God… parcă cu cat ajung la alt desen tot apare mai multe elemente esenţiale timpului şi asta mă bucură. Faza cu norii nu prea-mi place şi nu prea-s pretenţios dar mă rog. Sau poate faptul că jumătate din desen e acoperit de nori, parcă-mi distrage atenţia. Aici aş fi avut de ales între un 8 şi 9 dar cum perfect n-are cum să iasă... rămân la nota 8.

Desenul nr. 11

Finally the last one, ca deja am început să văd lumea roz.
Chiar trebuie văzută roz după un asemenea desen. Singurul şi ultimul desen cu cele mai multe simboluri care ne arată *preţiosul* timp. Celebrul ceas de buzunar a lui Sherlock spart, moartea şi acel ceas imens care ne *cronometrează de la naştere – floarea vârstei - moarte* Să nu vorbesc şi de sirenă a carei coadă se sfarâmă şi devine nisip… Arată mult mai bine ca o clepsidra, totuşi e feminină 4 Foarte mult imi place desenul se vede ca a fost mult de lucru, multe detalii, tehnica excelentă, se vede că-i lucrat curat dar totuşi e şi aici un lucru care nu-mi place… cum spuneam, nimic nu poate fi perfect muhaha. Coltul din stânga sus e cam liber trebuia să mai apară şi pe acolo câte ceva atârnând sau tot pierdut în spaţiu. Nota 9 şi s-ar fi dus spre 10 dacă ar fi fost acoperit colţul din stânga 10

Deh ce să-I faci şi iată că în sfârşit am terminat, repet sper să nu mi-o luaţi în nume de rău dar nu-s critic… doar vă zic ce-mi place şi ce ar trebui schimbat aşa ca poate pe viitor v-ar ajuta mă rog privit fiind din perspectiva mea.

Desene desutul de reuşite dar şi câteva slăbuţe, nu vă daţi bătuţi… continuaţi şi exersaţi mult ca sa creasca concurenţa pe aici 21 Fie ca cel mai bun să câştige.
[Imagine: kipi_misa.png]

#3
Nr. 1: - Este o lucrare foarte frumoasa cu o idee pur si simplu originala. Acum nu stiu daca ai lucrat cu o poza in fata sau ceva, insa ti-a iesit destul de bine si destul de fain. Imi place foarte mult modul de lucru si apreciez mult umbrele care nu sunt aruncate alandala. Ce e drept, ai fi putut lasa cilindrul ala (daca ii poti spune asa la forma sa neobisnuita si colturoasa, asa cum imi place mie 19 ) transparent, si sa arati cum se scurge nisipul prin el, lovindu-se pe sticla. Si-atunci, din desen ar fi fost interpretata intradevar o clepsidra, insa plina, poate fi usor confundata cu o statuie sau ceva de genul. In partea de sus ar fi trebuit sa faci la fel cu gemuletul ala rotund (geam e, nu?) pentru ca observ acolo niste semi rotunduri care seamana mult cu niste gramezi de nisip.

NOTA: 8

Nr. 2: - Nu imi prea place desenul. In primul rand, textul nu prea avea ce cauta acolo. Stiu ca fara el desenul parea cam gol, insa chiar si cu el, tot la fel pare. Moarea, in schimb, pare chiar.. prietenoasa 22 Oare daca ma dau pe langa ea, ma lasa sa traiesc pana la 300 de ani? 5 Trebuie sa recunosc ca se asociaza cu tema, in ciuda faptelor precedent mentionate. Chiar si asa, totul este prea simpatic fata de cum probabil ti-ai fi dorit sa para. Si mana aia iesnd asa... copilaros. Iar umbrele sunt un pic cam alandala, totusi.

NOTA: 4

Nr. 3: - Poi vad ca de dat conturul te pricepi. In schimb, nu prea dai umbre. Iar culorile sunt un pic cam aruncate. Nu stiu daca are prea mare cu legatura cu tema, insa e ceva original la care nu prea stiu cine s-ar gandi. Si totusi... Textul nu isi prea are locul. Si ceasul ala cu privirea aia asa pierduta, nu prea inteleg ce cauta pe acolo 39 Te-ai fi putut salva daca in schimbul scrisului sau ceasului aluia ai fi pus mai multe ceasuri normale (mai bine zis mai multe ceasuri serioase, fara ochii, gura, viata sau mustata) asa,ca imagine de fundal. Alt lucru care te-a salvat a fost culoarea aceea, chiar daca in cantitate putina si aiurea, a scos intr-un fel sau altul lucrarea din anonimat.

NOTA: 5

Nr. 4: - Ideea este cu totul originala si se incadreaza cu adevarat in tema. Totusi, daca puneai mai mult accent pe conturul clepsidrei si o puteai accentua cu un fundal ceva mai practic si mai plinut. Textul, spre deosebire de alte lucrari, chiar isi are bine locul acolo. Apreciez foarte mult modelul pe care l-ai dat in colorarea elementelor . Patratelele alea sunt atat de greu de facut, pana cand intr-un final iti pierzi abdarea cu ele (asta in cazul in care aici nu intervine foaia aceea cu un mdel "panzos"). Dar e prea simplut, fara umbre, fara prea multe lucruri interesante dupa care sa te uiti...

NOTA: 6

Nr. 5: - MY GOD 22 Prea multe filme horror 22 In primul rand, arata ca o persoana moarta cu ochii deschisi, si nu ca un batran viu. Iar faptul asta este demonstrat dupa liniile alea de pe fata bietului om. Prea multe vene sparte si prea multa piele zbarcita strica desenul. Ca sa nu mai spun de umbrele pe care le-ai pus in putine locuri, si ai ratat mai multe locuri care contau. In primul rand, la pielea zbarcita ai o gramada de lucru. Umbrele vin de peste tot, si nu mereu linia respectiva are o umbra a ei sau ceva de genul si asa mai departe, dar vad ca nu prea te-ai gandit la asta 39 Poate ca ar fi trebuit sa-ti alegi ceva mai usor si care sa nu ma bage in moarte clinica la o prima vedere 22 In plus, nu se incadreaza decat pe jumatate in tema. Doar desenand o fata a unui om batran nu inseamna ca te duce direct cu gandul la timp.

NOTA: 6

Nr. 6 - Trebuie sa recunosc ca ideea este chiar una originala, insa cine te-a pui sa decupezi desenele? Sincer, ar fi aratat mult mai bine pe o foaie, crede-ma. Mai ales ca mi s-a parut o idee extraordinara. Imi place inscriptia aceea "NOW" de pe cesuletul cu aripi. Mie una chiar imi exprima ceva. Ai decupat cam gresit si nu imi pot da seama care? - cum? si chestii de genul. Poate pe o foaie puteai sa adaugi si un fundal care sa imbunatateasca ideea asta frumoasa si-atunci ideea era de 8-9, si tot era mai apreciata decat asa.

NOTA: 6 (ar fi fost 7 daca ai fi lasat pe foaia normala)

Nr. 7 - Este ceva original care m-a surprins. Cine s-ar fi gandit la scrisori? Si totusi, se incadreaza in tema datorita acelui ceas care intr-un fel sau altul exprima ca acele scrisori sunt amintiri de-a lungul timpului. Pe langa ideea originala, imi place mult faptul ca desenul este color, si mai mult decat atat, colorat frumos, uniform, cu umbrele ocolite perfect, drept la linie. Ce imi mai place la nebunie este ca ai conbinat culorile cu creionul dand pe langa color si o tenta de alb-negru, care exprima trecutul, iar acele pete de culoare care exprima prezentul si nostalgia. De scris, nici nu mai spun. Bine pozitionat, frumos planuit si "graficat". Imi place foarte mult acest desen, si sunt de parere ca este unul care chiar merita.

NOTA: 10

Nr. 8 - Desenul mi se pare ceva abstract, care nu imi prea da de ales o idee anume. Imi place ca ai reusit sa definesti timpul prin acel ceas si acele cladiri. Nu imi place insa faptul ca nu este colorat, iar umbrele nu sunt chiar toate la locul lor. Btw, ce caut omul ala cu coarne in cap acolo? 22 Seamana cu Satana, insa nu inteleg aparitia lui acolo. Puteai pune un faraon sau ceva, avand in vedere ca tea-ai axat pe piramide si serpi, iar in felul asta puteai marca o idee cu usurinta. Plus ca un faraon tanar este mult mai usor de facut decat o persoana batrana si arata mult mai prezentabil.

NOTA: 7

Nr. 9: - Trebuie apreciat insa ca este facut in pictura, desi cred ca ar fi iesit mai bine cu creionul liber. Si de ce sa nu o recunoastem, ideea se incadreaza in tema, insa nu e originala. E ceva la care s-ar gandi toata lumea, insa nu putem condamna autorul pentru asta -lipsa de timp si inspiratie, n-ai ce sa-i faci. Scrisul isi avea locul acolo sus, insa nu este prea clar. Again - ar fi aratat mai bine cu creionul si mana libera. Soarele ala in spate este cam neflositor. Putea fi un ceas, si-atunci delimitai mai bine timpul si exprimai mai bine tema acestei editii. Am vazut ca ai cam depasit conturul, si poate ca in momentul asta te gandesti "E pictura, fratilor! Mai lasati-ma in pace!". Poate. Tocmai pentru ca este pictura a fost greu de exprimat ceea ce ai vrut sa exprimi. Cu creionul ar fi fost mai simplu. Insa apreciez ca e colorat, si nu oricum, ci cu acoarele. Dar desenul nu arata chiar atat de bine, chiar daca tu ai vrut sa-l faci sa arate destul de OK.

NOTA: 4

Nr. 10 - Asta e un desen alb-negru destul de interesant. O clepsidra pusa pe linia orizontului peste niste dealuri de nisip (nisip e, nu?) de catre o mana divina, sub lumina unui soare Egiptean. E ceva original, si nu trebuie sa neg asta. Totusi, dealurile pot fi usor confundate cu cu totul altceva, iar eu sunt de parerea ca ar fi trebuit sa le faci pe toate rotunjire, insa asta este alegerea ta, cum vrei sa le faci. Lucrarea este superba, umbrele sunt bine puse la locul lor si destul de bine definite. Ah, ce mergea un pic de scris pe locul ala alb din clepsidra, cum ar fi fost un fel de inscriptie pe sticla, cu un scris asa mai 1900 toamna 8 - Dar, again, este alegerea ta daca pui sau nu, iar eu nu am dreptul sa-ti scad din nota pentru asta. Totusi barile clepsidrei mi s-au parut cam strambe si nu inteleg ce sunt cu treptele alea mai jos de clepsidra.

NOTA: 9

Nr. 11 - Imi place acest efect gen sepia pe care l-ai folosit, pentru ca lasa o impresie a trecutului, dar in acelasi timp, se vad si culorile pe care le poti recunoaste cu ochiul liber. Imi place acest desen la nebunie pentru ca este bine conturat si abstract, in sensul bun, deoarece poti extrage o oarecare idee din acest desen. Imi place ca ai folosit ceasul in desenul tau. Iubesc modul tau de a exprima acest desen. O fata tanara cu spatele si un ceas perfect in regula, iar mai jos oasele unei persoane si mecanismul (oasele ceasului) care ne arata cu adevarat trecerea timpului. Ceva ce imi mai place este ca la ceasul bun ai folosit in mijloc un desen cu iarba, sau ceva ce ar vrea sa insemne flori - florile inseamna viata si tinerete. Ai avut o idee superba si ai stiut sa o exprimi frumos.

NOTA: 10
[Imagine: SIGN.png]
Thanks ^Ciresica^
SasuSaku fics || Miky`s Smile Zone

#4
Nu prea stiu cum sa comentez,de fapt nu-mi permit din moment ce un om pentru mine reprezinta 2 bete 21 asa ca va rog sa nu va suparati/

Desenul 1-simplut,e okey dar pur si simplu nu deduc daca-i o clepsidra sau o clepsidra care si-a oprit nisipul-8

Desenul 2-desenul e super dar daca am invatat un lucru de la diriga din generala in materie de desen: Nu scrie pe el...se vede urat -8

DEsenul 3- Desenul e frumos,dar parca neterminat -8

Desenul 4-Tot asa pare neterminat dar mai bine-9

Desenul 5-Da! exprima ceva....-10

Desenul 6-simt ca nu prea ma atrage , e ceva ce....ma rog -8

Desenul7-Da! si desenul 7 pare bun-10

Desenul 8-ideea e buna,doar ca parca e neterminat desenul-8

Desenul 9-dintre toate desenele cu clepsidre,acesta mi se pare cel mai reusit-9

Desenul 10-how can i say... e bunicel-8

Desenul 11- dau doar nota -10
[Imagine: wqymg0.jpg]

#5
Prin trecere, asa ca o sa fiu scurta.

Desenul 1: Imi place pentru ca umbrele-s reusite, forma e ciudata si duce spre original. Nu imi place pentru ca e cam simplu. Nota 8.

Desenul 2: Imi place ceasul. E infantil si simplu. Ii lipsesc multe elemente importante, iar scrisul cam strica desenul. Nota 6.

Desenul 3: Imi place ceasul ala cu maini si picioare, e simpatic. Nu imi place restul )). Scrisul incurca, la fel ca si la celalalt desen. Nici ideea nu prea imi place, dar asta nu conteaza daca asta intelegi tu prin timp. Nota 6.

Desenul 4: Ideea e super, imi place. Desenul e destul de reusit. Se putea si mai bine, cred. Nota 8

Desenul 5: Nu imi place. Poate doar ideea, dar desenul a iesit...prost. Nota 5

Desenul 6: Desi e mai original, parca nu e cine-stie-ce. Nota 6.

Desenul 7: Pur si simplu il ador! Ti-a iesit super pana si scrisul. Nota 10

Desenul 8: E original, dar parca nu prea. Arata sters...Nota 6

Desenul 9: De apreciat ca l-ai facut in acuarele, insa este mult prea simplu. Nota 6

Desenul 10: Draguta idee. Umbrele sunt ok. Nota 9

Desenul 11: Imi place mana scheletica, ceasul...si tipa aia e facuta bine. Nu e nici simplu. Nota 10.
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#6
Aşaaaaa... S-a terminat şi cu perioada de votare. M-a surprins faptul că au fost atât de puţine comentarii. Voi spune cine a câştigat ediţia asta şi cel mai un comment din cele două care sunt mai complete 21 Nu e vina mea că voi nu aţi vrut să comentaţi mai pe lang. Nici nu ar trebui să iau cometariile alealalte două în seamă, dar voi trece cu vederea de data asta 39

Locul Nr 1
Desenul Numărul 11
Autor:Chlo
Notă: 9.75


Locul Nr 2
Desenul Numărul 7
Autor: Allison
Notă: 9.5


Locul Nr 3
Desenul Numărul 10
Autor: IuLiia:].
Notă:8,5


Locul Nr 4
Desenul Numărul 1
Autor: Obs3ssion
Desenul Numărul 4
Autor: Budincă
Notă: 7.75


Locul Nr 5
Desenul Numărul 8
Autor: Ang.
Notă: 7



Locul Nr 6

Desenul Numărul 6
Autor: Ssakura3
Desenul Numărul 9
Autor: Diid'
Notă: 6.75


Locul Nr 7
Desenul Numărul 5
Autor: Kolorovaa.
Notă: 6.5



Locul Nr 8
Desenul Numărul 3
Autor: Crazy.Fani
Notă: 6.25


Locul Nr 9
Desenul Numărul 2
Autor: Casandra
Notă: 6


Câştigătoarea e Chlo. Cel mai bun comment merge la Miky.2.Miky
Acuma, am să vă rog să vă cereţi voi medalii. Mulţumesc celorlalţi pentru participare.
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  DOTM - Iulie - VOT Aly 1 2.672 03-08-2013, 08:07 PM
Ultimul răspuns: Ryuu
  DOTM - IULIE - VOT Daria v2 6 4.919 04-08-2012, 01:39 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Concurs - luna iulie candy_cane 16 7.560 20-07-2011, 11:14 AM
Ultimul răspuns: candy_cane


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)