Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Ce desen alegeti?
Primul
55.56%
5 55.56%
Al doilea
44.44%
4 44.44%
Total 9 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

DOTM - IULIE - VOT

#1
DOTM - IUlIE - VOT
TEMA: EU
POLL: 1p. COMENTARIU: 3p.


LUCRARI:


Castigatorul acestei editii isi va primi medalia si cea mai buna critica la fel. Avand in vedere ca sunt doar doua desene aveti voie sa votati decat unul singur. Imi pare sincer rau ca sunt doar atatea, adica decat doua ca si luna trecuta, dar Chriss mi-a dat desenul cu un link ce imi da eroare si nu pot vedea desenul, acum doua zile i-am dat mesaj sa mi-l dea incarcat pe imgur si nici acum nu mi l-a trimis. Nu mai pot tine concursul pe loc atata timp.
Puteti vota pana pe data de data de 2 august.
Macar sa votati 2
[Imagine: Jun0xCa.png]

#2
Ohayo si sorry, am pierdut desenul (la ce zarva am la mine in dulap nu ma mir, si nu, nu puteam sa il uploadez inca o data pentru ca desteapta de mine a trebuit sa isi viruseze calculatorur ca de obicei si sa il formateze din nou, asa ca bye bye desen pentru DOTM) si n-am mai facut altul -_-'' (stiu sunt o lenesa, mi-e rusine de mine)

Sa revenim la subiect.
Primul desen: Anatomia e la pamant; capul personajului nu poate fi mai lat decat umerii. Valoratia este buna, desi intrumentele pentru desen nu prea par a avea forma cilindrica, sunt cam plate. Fundalul lasa de dorit, ar fi aratat mult mai bine daca liniile galbene erau drepte si daca faceau cu rosu si spatiul din mijloc. Culorile folosite pentru acesta sunt cam tari dar il scot pe personaj in evidenta si asta e ok. Incadrarea in pagina e gresita (sau poate nu a fost imaginea scanata cum trebuie) si simetria de la chestia din spatele personajului la fel, dar imi place pentru ca ii da desenului un aspect ludic. In legatura cu tema, se potriveste destul de bine, desenul trebuie sa reflecte personalitatea autorului, pot sa imi dau seama ca e vorba despre o fata careia ii place sa deseneze/picteze si care e putin instabila din punct de vedere sentimentel (aripile de inger si coarnele de demon mi-au sugerat asta) <-Vot

Al doilea desen: Incadrarea in pagina e varza, textul abia incape acolo si nu isi are rostul. Valoratia e buna doar la ursulet, la restul nu prea se vade unde e umbra si unde nu. Culorile sunt bine alese dar degeaba daca hasura nu e buna.

Chriss a fost aici.
I hope the road you'ar beginning to paint little by little ... will become full of beautiful COLORS


#3
Sa vedem ce avem noi aici...

Primul desen
Primul lucru care ma loveste cand ma uit la desenul asta este capul mult prea lat in comparatie cu umerii. Fata pare turtita si putin deformata, iar forma sprancenelor si a ochilor fac personajul sa para malefic. Partea de fundal din spatele tipei este cam incarcata, distrage atentia de la centrul de interes principal al desenului datorita culorilor. Ideea cu coarnele combinate cu coronita de inger adusa de aripioare este destul de originala, creand un contrast care ma duce cu gandul la ceva batalii interioare. Consider ca aripile si cornitele sunt cel mai frumos realizate, culoarea fiind aplicata foarte frumos. Instrumentele de desenat conduc la presupunerea ca persoanei ii place sa picteze, fiind o fire sensibila. Hasura este bine realizata si s-a acordat destul de multa atentie detaliilor.

Al doilea desen
In desenul asta, prima chestie care sare in ochi este contrastul dintre fata pierduta si monotona a fetei si veselia exprimata de ursulet. In jurul contrastului acestuia s-a creat intregul desen, iar ideea imi pare foarte simpatica. Scrisul nu era obligatoriu acolo, dar este bine redat si accentueaza tema desenului. Totusi, pe viitor as renunta la ea, fiindca ofera mura-n gura privitorului ideea principala, nelasandu-l sa o descopere singur. Culoarea se muleaza si ea dupa contrast, fiind intensa in "camaruta" din interiorul fetei si ceva mai stearsa in rest. Faptul ca sufletul tipei a fost redat printr-un ursulet( foarte frumos desenat, de altfel ) ma duce cu gandul la firea copilaroasa a desenatorului/desenatoarei. Hasura nu este extraordinara, iar mana stanga pare putin cam sucita fata de normal, dar ideea compenseaza din plin. Votez
[Imagine: I_Support_Imagination_stamp_by_c3ph31d.gif] [Imagine: 695027nqwnxm77i3.gif][Imagine: Stamp___Not_Feminine_by_foxlee.png]
[Imagine: tumblr_m8qx755uMl1r49gcn.gif]

#4
1.
Primul desen e mult prea colorat pentru stilul meu. E atat de colorat incat nu stiu ce imi sare prima data in ochi. Este destul de bine realizat, exceptand capul putin cam mare, dar poate asa se vede persoana respectiva. xD Observ acolo un creion, o pensula, un pix si un stilou... destul de dragut. Cred ca asta e o mica parte a pasiunilor tale. Culorile sunt prost alese, prea mult rosu si galben, insa modul in care ai colorat ofera un punct in plus lucrarii tale.

2.
Al doilea desen a avut un impact asupra mea caci ma regasesc oarecum in el. Textul mi se pare bine pozitionat, chiar daca intreaga lucrare pare ca nu mai are loc in pagina. Din pacate, primul lucru ce mi-a iesit in ochi au fost chiar ochii (scuze repetitia). Nu stiu ce au, dar ma absorb prea mult. Modul in care ai colorat iese putin din calcul, iar hasura nu este prea frumoasa + ca ai apasat in multe locuri pe creion si a iesit mai pronuntat. Mesajul transmis este chiar emotionant, cel putin pentru mine, am mai spus de ce.

Votul meu se duce spre al doilea desen. Motivul este deasupra. ^^ Felicitari amandurora!

#5
In primul rand, am vazut acolo ca exista si un poll. Eu una nu-l vad 17 Ma rog.
Primul desen: Imi place foarte mult ca e asa colorat ! Nu stiu ce sa zic despre proportiile corpului, parca e putin cam 'turtita', daca are sens ce zic 10 Imi place ca personajul e inconjurat de atatea obiecte. Asta arata multe despre personalitatea si preferintele desenatorului, ceea ce ma incanta. Pixul, creionul, stiloul si pensula (pensula cred ca e) pe mine ma duc cu gandul la faptul ca autoarei ii place sa deseneze si sa scrie. Also... Am observat ca sunt desenate si niste aripi, si o aura, si niste coarne ceea ce probabil indica dubla personalitate: sometimes you're an angel, sometimes you're a devil. Nu am inteles prea bine ce reprezinta fundalul, dar imi place cum da. Ochii de asemenea sunt un detaliu foarte bine lucrat din punctul meu de vedere. Per total imi place foarte mult si asta e lucrarea pe care o votez.

Al doilea desen: Mi-a placut ideea. Imi place de asemenea ca fata ei e lipsita de expresie, lucru care subliniaza faptul ca exteriorul nu spune nimic despre ea. Imi place si teddy-ul inconjurat de inimioare. I can only think that you're a loving and caring person.
Am votat totusi lucrarea 1 pentru ca a avut un impact vizual mai mare. Ambele idei sunt foarte bune si puse in practica destul de bine, in schimb. Deci felicitari amandurora !

#6
Primul - am multe de zis, voi incepe cu tipa aia, unde, de la gat in jos ai respectat oarecum anatomia si prin "oarecum" ma refer la umerii care sunt prea mari, si mainile ei au degetele prea mici, dar multi avem probleme la maini (nu ma refer la brat/antebrat). Apoi la cap, pfuai, e prea mare si nu l-ai pozitionat cum trebuie. Hasura e slaba, mai ales fondul unde ai hasurat in portiuni mici si da, se observa de la o posta, si nu e estetic. Sunt carioci? Combinate cu (,) creioane colorate? What the... nu imi place cum se vede. La fața tipei i-ai idepartat prea mult ochii, iar linia fetei e prea ascutita. Acum, referitor la tema, am vazut creioane, pensule, stilouri, deci iti place sa desenezi/scrii, right? Presupun, deci presupun, ca acele coarne se refera la faptul ca esti zodia taur? And you're a bad-good girl? Anyhow, reusind sa zic macar 2 caracteristici ale tale prin desen, as zice ca te incadrezi in tema. Pacat de aspect.

A doua - prin desenul tau ar trebui sa inteleg ca esti o persoana introvertita? Pentru ca asta e tot ce ajunge la mine. Nu imi place cum ai despartit textul, pentru ca felul cum l-ai scris e chiar simpatic. Mi-ar fi placut daca te chinuiai putin mai mult la aspectul fetei, I mean, no offense, dar parul si fața par facute de un copil de clasa a 4 a. Ah, si nu ai umbre, doar vreo doua la corp, dar nu sunt pozitionate prea bine; si la par vad niste umbre, dar nu cine stie ce. Ursuletul pare simpatic, dar care-i treaba cu X-ul in loc de gura?

Chiar nu stiu pe care sa-l votez, fiindca... niciunul nu mi se pare un reusit, dar pana la urma votez cu al doilea.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#7
Primul desen - Nix - 9p.
Al doilea - Lolita - 12 p.

Castigatoarea lunii Iulie este Lolita. Felicitari, o sa ai si medalia.
Iar medalia pentru cea mai buna critica se duce la Aggie.
[Imagine: Jun0xCa.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  DOTM - Iulie - VOT Aly 1 2.672 03-08-2013, 08:07 PM
Ultimul răspuns: Ryuu
  DOTM Iulie - Intrari Stormrage 8 4.434 29-07-2013, 05:31 PM
Ultimul răspuns: Maria#2
  DOTM Mai - Vot Stormrage 5 3.738 09-07-2013, 07:22 PM
Ultimul răspuns: adri_yume
  DOTM Mai - Intrari Stormrage 7 4.090 24-05-2013, 05:55 PM
Ultimul răspuns: adri_yume
  DOTM Aprilie - Vot Stormrage 8 5.480 04-05-2013, 06:20 PM
Ultimul răspuns: Syryus
  DOTM Aprilie - Intrari Stormrage 11 9.041 24-04-2013, 12:26 AM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  DOTM Martie - Intrari Stormrage 8 5.244 03-04-2013, 06:36 PM
Ultimul răspuns: sho biyunko
  DOTM - Noiembrie + Decembrie Ang. 2 3.064 13-11-2012, 02:41 PM
Ultimul răspuns: Jackass6
  DOTM - Septembrie - Vot Ang. 3 3.761 12-11-2012, 08:20 PM
Ultimul răspuns: Maria#2
  DOTM - Septembrie. Ang. 12 7.411 16-09-2012, 10:50 PM
Ultimul răspuns: Ang.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)