Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Verde.

[Imagine: BSE1Frf.png]

[Imagine: MbBcCNU.png]

[Imagine: auOu9E9.png]

[Imagine: dZ2Z2hC.png]

[Imagine: mj632bK.png]

[Imagine: 36mtHeE.png]

[Imagine: Jun0xCa.png]

Ultima signatura... nu se intelege nimic din ea. Nici macar nu imi pot da seama cine e in acel render sau ce anume este.
Penultima are lumini mult prea puternice. Nici macar nu se vede o parte din scris, asa ca ar fi fost bine daca l-ai fi pozitionat in alta parte, mai alas ca ochii iti fug mai mult dupa culorile stridente.
Acel set rosiatic:
1. Nu inteleg ce ar trebui sa reprezinte.
2. Mi se pare ca a treia lucrare din acest "pack" e mai buna. Nu e asa stridenta.
3. Aceea cu mov si acele culori sterse nu ti-a reusit deloc.

Succesc in continuare.


/edit
Nu stiu cine nu isi poate da seama de minunatia de care ne-ai vorbit, dar iti pot da numele a cinci persoane diferite care au avut aceeasi parere ca si mine.
Lucrarile tale atat de abstracte chiar m-au socat.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

(03-05-2013, 03:57 PM)yaoi maniac A scris: Ultima signatura... nu se intelege nimic din ea. Nici macar nu imi pot da seama cine e in acel render sau ce anume este.
Penultima are lumini mult prea puternice. Nici macar nu se vede o parte din scris, asa ca ar fi fost bine daca l-ai fi pozitionat in alta parte, mai alas ca ochii iti fug mai mult dupa culorile stridente.
Acel set rosiatic:
1. Nu inteleg ce ar trebui sa reprezinte.
2. Mi se pare ca a treia lucrare din acest "pack" e mai buna. Nu e asa stridenta.
3. Aceea cu mov si acele culori sterse nu ti-a reusit deloc.

Succesc in continuare.


Tema era culori, asta era ideea, sa te uiti la culori si textul, cine nu-si da seama ca e scris SOTW1? sau macar SOTW?
Si prima semnatura (doar ca in mai multe variante) este oarecum abstracta si ultima varianta nu este deloc stearsa, what the hell. Ma rog, revin cu ceva nou cand imi reintru in mana, deocamdata stau pe tusa.
[Imagine: Jun0xCa.png]

Pai uhh... mi-am pierdut din indemanare in photoshop, dar totusi ... de ce nu?
Din ce am vazut in topicul asta am observat ca ai obiceiul sa bagi efecte si chestii peste tot, pe orice, sa bagi renderul in fundal, fundalul in render, textul peste/sub si alte chestii, pana nu mai pricep ce e acolo, care-i fundal, care-i render, care centrul de interes acolo, sau macar la ce ar trebui sa ma uit (adica sunt unii care fac anumite chestii ca sa arate ca pot face chestiile alea). Nu stiu daca ai priceput ce am zis. Ideea principala e ca lucrarile tale imi par a fi o amestecatura de chestii.

Ultimul post... sa nu spui ca vorbesc aiurea 21
La prima imagine e foarte bine ca ai facut 4 variante. Serios, textul nu l-am putut intelege complet de pe niciuna, dar daca citesti "I believe " de pe prima varianta si "in miracles" de pe a doua reusesti sa intelegi. Scuze pentru ironie, ideea e ca e inutil sa folosesti ceva daca nu stii sa-l folosesti bine. De ce ai pune text daca nu se intelege ce scrie? Nu-ti pare inutil?
Uitandu-ma la culori, as alege varianta a 3-a. Culorile difera, nu? Varianta asta imi pare cea mai buna. A 4-a e oribila, oboseste ochii, nu face nimanui placere sa priveasca ceva ce iti da dureri de cap. Incearca sa nu mai folosesti combinatiia aia.
Cel mai important lucru, nu am idee la ce ar trebui sa ma uit. Ai prea multe elemente in sig, ai putea face 3 lucrari din el (unul cu fetele, unul cu textul si altul cu chestia din dreapta, liniile acelea). Nu transmite nimic 106, cel putin pe mine ma depaseste.

Urmatorul, cel pentru SOTM. Referitor la ce ai zis in ultimul post, NU! chiar nu se intelege ca scrie SOTW acolo. La fel cum am zis si despre prima lucrare, nu inteleg ce e acolo. Vad un...schelet? Ok, e un personaj, dar pare ca face parte din fundal si asta e derutan pentru ca daca renderul tau e de fapt fundal, eu la ce ar trebui sa ma uit? sincer, chestiile alea albe, mari si stralucitoare imi atrag privirea mai mult decat ceea ce se presupune a fi centru de interes. Si chiar nu conteaza ce tema era. Daca ai tema culori tu umpli o imagine cu chestii colorate si stralucritoare? Trebuie sa arate bine si sa respecte tema in aceeasi timp, in schimb ce ai facut tu e obositor pentru ochi.

De ultima lucrare nu spun nimic, ma depaseste ce-i acolo....

Dar ceva de bine stie cineva sa zica? Ca vad ca la lucrarile slabe lumea s-aduna /cough. Mi-e dor de History si Lia :\
Ma rog, niste team-work-uri, va dati voi seama ce-am facut eu, scrie Daria inainte de partea mea 21

http://egamingro.deviantart.com/art/Team...-369270694
http://egamingro.deviantart.com/art/Team...-369462874
http://egamingro.deviantart.com/art/Team...-369463785
http://egamingro.deviantart.com/art/Team...-369465613


[Imagine: Jun0xCa.png]

m-am dus si am parcurs tot topicul uitandu-ma la lucrarile tale, si pot sa spun ca sunt unele care-mi plac, si altele care nu.

am sa vorbesc intai la modul general, si apoi ma voi axa pe niste exemple concrete.

ce nu-mi place in sigurile tale e ca incarci mult personajul, cum a zis si nibbles, si nu prea se mai vede nimic. inteleg ideea de a integra un render in background daca folosesti doua stockuri diferite, dar din moment ce ai si personajul, si fundalul pe aceeasi imagine, nu trebuie sa te concentrezi atat de mult pe blending. trebuie sa fie un motiv pentru care imaginea originala are elementele alea in acelasi loc, nu? apoi, nu-mi place bicromia. peste toate paginile pe care m-am uitat, am vazut ca ai foarte multe siguri in care iti apar doar doua culori si apoi nuante mai inchise sau deschise. e ca si cum ai terminat un sig si la final ai trantit un gradient map gen 'violet to orange' pe care l-ai pus pe color/hue. e in regula cand folosesti chestia asta la cateva semnaturi, dar la tine predomina bicromia. am observat ca ai si multe siguri in care se repeta aceleasi culori, portocaliu si galben si rosu si mov. rar vad cate unul cu verde, albastru, lucru care este suparator. dai impresia ca ti-e frica sa folosesti mai multe culori in acelasi sig. am mai bagat de seama ca folosesti prea mult topaz, uneori, incat nu se mai disting trasaturile faciale ale personajului. alt lucru deranjant ar fi semnaturile deschise, care au prea multa luminozitate, sau cele la care contrastul e prea sharp.

ca sa demonstrez ca nu vorbesc aiurea, aici: initial mergeai pe culori deschise, albastru-roz si alte chestii palide (majoritatea lucrarilor de pe paginile 19-20), dar acum ai inceput sa folosesti doar cateva culori calde (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, si asa mai departe). nu spun ca e ceva rau sa lucrezi cu o gama de culori cu care stii ca te pricepi, dar cred ca atunci cand ai mai mult de 25 de semnaturi in care repeti aceleasi nuante si acelasi culori, e ceva aiurea.

imi place, in schimb, ca folosesti multe efecte diferite intr-un sig, chiar daca incarci personajul. asta ar putea fi in avantajul tau, daca te-ai limita doar la cateva din multitudinea aia de efecte pe care le stii pe un sigur sig, iar restul sa le pui in alte lucrari. asa ai avea diversitate fara sa mai incarci o singura semnatura cu nspe mii de chestii. cu smudge/hyper-smudge lucrezi tare bine, deci inca un plus.

cred ca din tot topicul, asta m-a impresionat cel mai mult: personajul e conturat clar, contrastul e perfect, si semnatura nu e incarcata de efecte. altele bune ar fi si 1 (imi place ideea si executia), 2 (pentru ca e abstracta si placuta vederii), 3 (ai trei culori care se imbina perfect, si imi place si calitatea), 4 (e ceva diferit de la modul curent de lucru, contrastul e super, calitatea la fel), 5/6/7 (sunt simple si de efect, dar la a doua griurile ar fi putut sa fie mai inchise), 8 (imi place fara sa stiu exact de ce). mai ai si alte semnaturi pe care nu le-am mentionat dar care imi plac, insa astea noua sunt geniale, parerea mea.

nu prea vad de ce ti se pare ca toata lumea iti spune de rau. nu-i normal ca atunci cand ceri o parere, sa-ti fie corectate greselile, si nu lucrurile bune pe care le faci? la urma urmei, noi iti dam parerile noastre, dar tu decizi daca folosesti vreun sfat, sau nu. critica n-ar trebui sa te deranjeze atat timp cat nu face nimeni atac la persoana sau ceva asemanator.

promit ca termin semnatura pentru duel saptamana asta, am fost blocat de teze si lucrari momentan.
[Imagine: nDIKwXJ.png]

In afara de 12 si 22 mie una nu imi plac celalalte Myaoming - asta la prima idee cu numere -
dupa, 'asta' si mie imi place, am purtat-o la un timp ca si semnatura. numarul 1 e naspa dupa mine, e o reincercare a unui vechi stil de-al meu, numarul trei si mie-mi place, dar din pacate nu am castigat acel sotm/sotw ce mai era -2-, numarul sapte e de pe vremea lu' bunicu', nu-mi dau seama cum ai ajuns la ea oO, numarul opt era o comanda parca -parca i-am facut si o revizuire, mhmm-
dotmatt: nu asta era ideea, nu era ideea ca nu accept critica, ca de exemplu Lia ma incarca cu ea, dar mereu compensa si cu ceva bun ca sa nu ma faca sa ma simt naspa, eu la asta ma refer, si History la fel. Nu sunt cuvintele de vina, ci modul in care sunt spuse.
Ma rooog, multumesc, o sa revin... cand o sa apuc laptop-ul sau ma rog, cand fac ceva la calculator. Head-crazy-rabbit-emoticon
[Imagine: Jun0xCa.png]

un teamwork:
http://egamingro.deviantart.com/art/Team...-384186704

cereri:
[Imagine: wOHSZ7q.png] [Imagine: eNiECIS.png] [Imagine: mZn9otx.png]

[Imagine: lLZoZ1q.png] [Imagine: iQpCT8x.png]

[Imagine: LZoy4fS.png] [Imagine: HDRsLsh.png] [Imagine: tonPr41.png] [Imagine: LscecNs.png]

[Imagine: qWTrqdx.png] [Imagine: tb2Hb8t.png]

niste chestii, printre care si sotm-ul:
[Imagine: nu0BRnl.png]

[Imagine: t9X3ceS.png]

[Imagine: b7PsTWA.png]
[Imagine: Jun0xCa.png]

[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


[Imagine: Jun0xCa.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)