Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Transportul in comun

#51
De aproape un an frecventez tramvaiele ca naiba, nu din pura placere. Trebuie sa il iau pana la scoala, cand ma intorc, cand ma duc la prieteni (fiindca ei stau mai departe) sau etc. A devenit un traseu obisnuit. E destul de folositor, insa sunt multe zile in care iti vine sa iti iei campii cu tramvaiul (oameni bauti, nespalati, care cauta bataie, asculta manele la maxim, care merg cu slitul defacut si aproape iti baga viermele in fata).
Eu una prefer sa merg cu o masina obisnuita (chiar daca am rau pe distante lungi) sau autobuzul. Acum patru sau trei ani obisnuiam sa ma duc la statie cu cea mai buna prietena si sa asteptam autobuzul, il luam 2-3 statii, dupa care coboram si il luam iar (a fost amuzant, bine?). Momentan il iau cand plec de la scoala, ca sa pot avea acelasi drum cu o prietena (chiar daca mai schimb inca 2 tramvaie, in total 7 statii) si fiindca e mai eficient.
Cu trenul am fost doar de cateva ori (cand m-am dus la niste rude si cand m-am intors). A fost destul de aglomerat, mult fum de tigari, oameni necunoscuti inchisi intr-un compartiment. Dar nu tin minte sa ma fi plans.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#52
Offffffff....transportul asta in comun... aduce numai belele.Sa nu mai zic ca mirosul este unul de toata frumusetea...si ca iesi aproape fara nimic in buzunar.Conducatorii sunt parca din filmele de groaza,iar scaunele sunt mai mereu murdare. Cel mai mult ma enerveaza controlul; pe unii care nu au bilet(cel mai des pe tigani) ii iarta,mai primesc si mita,iar pe altii pe care li se pune lor pata ii umfla de amenzi usturatoare.Sincer,cred ca sunt blestemata,de fiecare data cand merg cu autobuzul(mai rarut ca e mai dragut) mereu vine controlul,tot timpul se intampla asta .Odata,eram cu scoala,si mergeam la statia meteorologica.Eu si colegele mele intarziasem putin(bine, putin mai mult,ca una dintre noi,nu dau nume<<Madalina>> a uitat ca aveam atunci excursie si a trebuit sa o asteptam sa se imbrace si toate alea,ca sa nu mai zic ca pentru a ajunge mai repede am mers pe pod,nici mie nu mi-a venit sa cred cat ma uraste mama natura, mai ales ca eu am rau de inaltime).Cand am ajuns in statie,autobuzul venise deja,iar ceilalti colegii ai mei impreuna cu profesorii se urcau in el.Noi am fugit si ne-am urcat in spatele autobuzului fara a lua bilete,ca daca ne opream sa luam bilete ar fi plecat din statie.Toate bune si frumoase pe drum, cand blestemul meu incepe; la o statie se urca controlul.Toti din spatele autobuzului nu aveau bilete, ca nu au apucat sa-si ia(unii).Cand controlul ne cere biletele,se ridica profa de geografie si zice ca nu am apucat sa luam.Femeia respectiva(care se uita la noi parca am fi fost mari criminali) a inceput sa ne reproseze ca cica nu e o scuza si ca ne da amenda; profa tot ii spunea sa ne ierte,dar ea nu (frate, parca eram la politie).Pana la urma am facut rost de bilete de la ceilalti din fata autobuzului ,care aveau fiecare un bilet cu doua calatorii,si ne-am grupat cate doi.De atunci imi iau vreo 3 bilete la mine cand merg cu autobuzul.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#53
Folosesc autobuzele foarte des pentru ca-s student sarac. Totusi in general le folosesc cu placere, imi dau senzatia ca sunt in afara timpului, o scurta pauza de la cotidian. Asta daca nu stam ca sardinele in conserva sau se freaca diversi boschetari de mine.
Acum cativa ani preferam trenul[mai ales cu companie placuta] doar pentru ca aveam rau de masina dar acum nu mai am probleme si incerc sa evit trenul pe cat posibil.
"You got no business questioning a thang"

#54
Imi place sa merg cu trenul foarte mult xD dar nu am mai fost de ceva vreme. Mergeam in fiecare vara la bunici, in cealalta parte a Romaniei si faceam cate 14 ore. Dar imi placea tot timpul. Gasesti tot felul de oameni in tren dar de aia imi place. Nimeni nu are rau de tren, mai treci prin tuneluri si scoti capul pe geam in intunericul ala, aer rece xD ahhh! Imi e dorrr! Plus, mai vin vanzatori ambulanti si cateodata imi mai cumpara ma tot felul de chestii. Am un briceag mare de acum vreo opt ani de cand am fost cu trenul. Nu a vrut sa mi-l cumpere prima data dar am rugat-o pana cand a fost de acord.
Cu tramvaiul calatoresc in fiecare zi in care am cursuri. M-am obisnuit cu ele, desi cateodata poate fi ciudat. Miroase? Da. Gasesti tot felul de oameni si ai tot felul de experiente ciudate? Da. Dar e mai bine decat cu autobuzul. Pe clasele V-XI am calatorit cu autobuzul dus-intors in fiecare zi de scoala. Nu mi-a placut nici una din acele zile. Odata, pe clasa a VI-a nenorocitul ala de sofer m-a dat jos din autobuz pentru ca nu aveam 50 de bani. S-a schimbat pretul biletului peste noapte si m-a dat jos. La ora 18:00, iarna, m-a dat jos, m-a lasat sa merg pe jos. Inca stiu cine e, nu o sa-l uit toata viata mea. Dimineata cand mergeam catre scoala, stateam in autobuz ca sarmalele in oala. Abia aveai loc sa te misti, era groaznic. Nu imi plac autobuzele deloc. Prefer tramvaiul, trenul xD si masina daca e necesar.
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)