Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Transportul in comun

#21
O da 21 daca nu am ras ... transportul in comun e ceva gen: tu peste toti si toti peste tine xD

Mi s-a intamplat ceva woried si mie, chiar de curand. Eram cu Laur [ un coleg ] si asteptam noi atubuzul, mai exact 51-ul, care vine din ora-n ora. Stam noi frumos in statie si stam si stam si insfarsit, vine [ ca de obicei plin ] urcam cu greu, ne facem loc cu coatele printre toate mumiile si mergem in spate, eu ma pun confortabil in picioare si dragul meu colegut pe scaun -lucky he-. Saracul, nici bine nu s-a pus, ca vine un mos care spune sa ii cedeze scaunul, ca el vrea sa se aseze acolo[ de parca era rezervat pentru el 22], se ridica, se pune mosul si inceraca sa intre in discutie cu noi, tot vorbea el singur si vede ca nu-l bagam in seama, incepe sa-l calce pe picior pe laur, tot vede ca nu-i raspunde, ma ia pe mine de mana, si eu incep sa tip ca disperata ,atragand atentia celor care erau in autobuz, el de langa mine radea [ gen hahahaha24)just stop it21 stopit haha ] la care mosul zice : '' sa stii domnisorule ca pe vremea mea, cand eram copil, nu indrazneam sa rad de o persoana adulta '', eu mi-am recuperat mana si incepusem sa ma uit pe geam [ gen wow artifici ce frumos ] Laur tot radea, mosul a coborat la urmatoarea statie nu inainte sa ne injure... tot ce mai lipsea era femeia cu barba wtf.
[Imagine: guitargirlsignature.png]
Mulţumesc Alysu : o3

- eÅŸti piraat?
- nu supă la plic : ))

#22
Măi, transportul în comun din ţărişoara noastră nu e deloc demn de laudă, dar eu îl ador uneori. Şi asta din motive încă nedescoperite. Ador frate să stau cu nasul lipit de geam şi să mă plimb ca tâmpita cu buzu', parcă nu mai am probleme sau griji. Mai ales când e aproape gol.
Dar câteodată îţi vine să sari pe geam. Să mă explic. Dimineaţa, când trebuie să merg la şcoală sau la amiază, când vin este atât de aglomerat, încât aproape ne călărim unul pe altul. Şi, cu toate că pensionarii n-au cine ştie ce treabă de la şapte în oraş, mai vezi şi tot felul de bătrâni. N-am nimic cu ei, numai că nu o singură dată era să mă intoxice subraţul unui nene. Şi, în plus, mereu trebuie să stam în picioare ca să stea ei jos. Nu zic că e cine ştie ce efort, dar pot să meargă şi cu ălea de opt.
Şi mai sunt şi şoferi cretini care practic te prind în uşă (mai ales că la orele de vârf autobuzele sunt atât de pline, încât ajunge masa de oameni până pe ultima scară). Şi am mai observat că, de cele mai multe ori, autobuzele ălea mari sunt puse atunci când sunt puţini călători, şi merge săracu autobuz aproape gol. Iar următorul, desigur, e full.

Cât despre oamenii fără simţ, ei bine, ar trebui să începem cu cei ce deţin transportul în comun pt că uneori practic îşi bat joc. Şi nenorociţii ăia de controlori, care ar merita bătuţi din două în două secunde.
Mai sunt şi copii d'ăia şmecheri care se apucă să înjure, să ne etaleze nouă cunoştinţele lor. Sau tipi care au aproape dublul vârstei tale şi te întreabă : "Eşti căsătorită?" 21
Deci, da. Fiecare cu cât îl duce capu'.

#23
Obişnuiam să merg cu autobuzul prin oraş când chiuleam şi nu aveam ce face : )). Chiuleam în grupuri mici, să nu atragem atenţia, şi marş în autobuz. b-).
Eu, merg cu maxi taxi la şcoală, adică de obicei pe la 11 sau 10. Rare ori pe la 12. Şi de fiecare dată lumea se ia de mine. Pe bune. Nu de faze gen, lasă-mi mie scaunul. Deşi dacă stau să mă gândesc o babă m-a frecat odată să îi dau scaunul. Şi am zis că am plătit 10 mii şi că eu nu îmi mişc "curul" de aici. Când mi-am menţionat şezutul, vaca aia se uita la mine ca la felu' paişpe. Mă rog. De mine, toate babele se iau pentru că mă îmbrac ciudat. : ). Lanţuri, lanţuri la pantaloni, negru cu roşu ţipător şi brăţări cu ţepi uneori . Şi mă freacă. Ce e la halu' tău fato! Prima dată când o babă mi-a spus asta am întrebat-o dacă a băut . 21. Greşeala mea. Dar aproape de fiecare dată lumea se ia de mine. Iar eu, sfânta de mine, râde ca o isterică . O conversaţie decurge astfel :
Baba : Ce e la halu' tău !
Eu : Hahahahahahhaahahhahahaa.
Baba : WTF ? *o fi retardată*
Eu : Ä‚ ? hahahaha
Merge de fiecare dată. Lumea stă departe de tine. 24. Deşi, odată am făcut chestia asta şi era un băiat frumooos 78, care mi-a spus că mă înţelege. E bun şi mijlocul ăsta de transport la ceva . Acolo l-am cunoscut pe fostul meu prieten = )). Vremuri frumoase.
Deşi, odată, ţin minte că eram prin 19. Şi aşteptam ăla....ăăăăă....tramvaiul. Şi în staţie, tot era un urât care se holba la mine. Şi într-un final venise la mine :
El : Bună !
Eu : MarÅŸ !
El : *se preface că nu aude* Mă cheamă Florin *întinde mâna lui jegoasă*. Pe tine ?
Eu: Valea!
El : Hai să fim prieteni !
Eu: Dute dracu' şi freacă pe alta.
El : EÅŸti rea !
Eu : Ştiu şi îmi place !
El : De ce eÅŸti aÅŸa rea ?
Eu : Dute dracu !

Şi a plecat. Nu ştiam de ce naiba nu se căra. Ah.Arăta sincer ca dracu. Dacă era mai frumos, nu spuneam nu = )), deşi am cunoscut mulţi băieţi frumoşi în autobuz. :-J.
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.




#24
Eh , eu mergeam cu RATB'ul foarte des acum doi ani , şi chiar era destul de plăcut . Din fericire nu am avut parte de incidente neplăcute , dar recunosc că la noi în ţară , transportul în comun lasă de dorit -_- . Îmi place să merg cu autobuzul sau cu metroul , dar urăsc să merg cu trenul undeva . Jesus , numai de retardaţi am dat de fiecare dată când am luat trenul să merg la Sibiu , la vărâ'miu . Cea mai nefericită întâmplare , a avut loc acum vreo doi - trei ani , când în acelaşi compartiment cu mine , a nimerit un moş beat şi enervant . Până să ajungem la Sibiu , ne-a recitat tot , dar tot Luceafărul , ne-a tot explicat coincidenţele din vieţile poeţilor români , m-a făcut obrazinică că nu am vrut să îi răspund la întrebările lui [ lol , abia eram clasa a IV cred , nu aveam idee de multe chestii şi el mă întreba când se născuse şi murise şi ce făcuse nu ştiu care poet and so on ] . Am încercat orice să îl facă să tacă , dar el continua . I-a înnebunit pe toţi cei din compartiment . Şi ca să vezi , surpriză , când a venit controlorul , i s-a zis că a greşit trenul . Vai , când m-am putut enerva T___T .
Altă chestie care mă enervează la trenurile noastre , sunt copilaşii . Mie una , nu-mi plac copii mai mici de 10 ani . Şi mai mereu am nimerit cu câte unul în acelaşi compartiment . Cel mai rău a fost când un ţânc , a luat zăpadă de pe geam şi a aruncat în mine şi apoi mi-a rupt bentiţa , după ce mama m-a convins să i-o dau . Şi nici nu pot să le fac nimic [ i-aş fi sucit gâtul , dar neah , nu puteam ] .
În rest , nu am ce comenta . Transportul e destul de naşpa , dar să merg cu autobuzul e o plăcere pentru mine <3 .

#25
Eu călătoresc foarte des cu RATB'ul şi cu tramvaiul şi pot spune că este destul de plăcut. Adică te scuteşte de un drum pe jos, nu-i aşa? Deşi merg mai mult pe jos de la un timp, deoarece este foarte cald în aceste mijloace de transport, mai ales pe timpul verii şi este foarte stresant, deoarece sunt deasemenea şi foarte aglomerate câteodată. Cel mai mult îmi plac RATB'urile cu aer condiţionat xD, deoarece la unele cred ca sunt date la maxim şi este foarte relaxant, dar nu toţi şoferii dau drumul la aer condiţionat şi asta ma enerveaza uneori xD Cu metroul merg foarte rar şi când spun asta, mă refer extrem de rar, adică cred ca în viaţa mea am mers în total cu metroul doar de patru ori xD Nu prea am unde să mă duc cu el, deoarece în aceeaşi direcţie pe care o am pot folosi tramvaiul, care este şi pe gratis. I mean...în viaţa mea nu mi-am cumpărat bilet pentru tramvai sau ratb, deşi mă prind o gramadă de controlori, nu au ce să-mi facă, deoarece le spun că nu am încă 14 ani şi mă cred xD. Câteodată tramvaiul poate fi foarte naşpa, deoarece de foarte multe ori în el se urcă o groază de ţigani şi ascultă la volum maxim manele şi oricât de multe le-ai reproşa nu ascultă, te mai şi înjura.
Cu trenul merg în fiecare vara, deoarece merg la cluj la bunici, e un drum lung, dar tot ce fac este să dorm xD Trece timpul mai repede. Ce mă enervează la trenuri sunt acei oameni care vând nu ştiu ce tâmpenii care mai sunt şi scumpe şi dacă îi spui că nu doreşti, nu înţeleg, tot ţi le pun pe masă să te holbezi la ele, deoarece ei cred că poate reuşesc şi te impresionează ceva şi cumperi. Ce oameni nebuni dupa bani. E naşpa cu trenul când destinaţia este una foarte departe, ajungi să te plictiseşti al naibii de tare, dacă nu ai cu cine să vorbeşti.
In general îmi place transportul în comun, deoarece te poate scăpa de nişte griji, este uneori relaxant, dar te poate călca si pe nervi, acest lucru ţinând cont de oamenii cu care călătoreşti.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#26
Transportul in comun este si a fost infernal.
In mod normal circul cu RATB-ul vreo 2 statii dupa care fuga la metrou.Multumes lui Dumnezeu ca exista altfel as fi innebunit cu tramvaiul si autobuzul pana la liceu sau mai stiu eu unde x.x Prefer sa merg pe jos cand e extrem de aglomerat.
Anyway,de obicei nu dau peste oameni dubiosi decat in 102 dar cum merg prea putin cu el ii ignor total.Insa chiar si asa unii oameni mai uita sa se spele si cand e aglomerat imi dau duhul langa ei. >.> Iar cel mai enervant e atunci cand uita sa mai faca loc si stau in usa cu toate ca au de mers mult si bine.Uneori imi vine sa le fac vant afara din autobuz,sau sa-i imping pe scari,numai asa,ca sa am simt eu bine 21 Mai ales tipii cuul si mucho,aia chiar merita sa ii arunc afara.Stau lipiti de usi si se fataie cu ele.Damn it!Alt loc de fataiala nu ti-ai gasit?!
Din pacate norocul meu s-a terminat intr-o dimineata cand ma duceam la scoala.Se urca in 102 unu' care parea ca e din politie sau ceva in genu,nu l-am analizat prea mult(pentru mine daca poarta uniforma nu prezinta interes si chiar ii evit.Am o fobie pentru oamenii in uniforma,prea se cred superiori si au niste viziuni si credinte bizare)Si parca pentru a-mi sustine ideea tipu se ia de o tanti,ca vezi doamne statea in usa.Asta in ciuda faptului ca era destul spatiu in autobuz.Ma rog,l-am injurat in mintea mea si mi-am vazut de treburile mele.La metrou il intalnesc iar.Dar cum nu mai prezenta interes chiar n-am realizat ca ma analiza.Asta pana cand vine la mine si-mi spune sa nu mai stau sprijinita de perete. Oh,realy si daca stau ce?!Pai, cica omul trebuie sa fie vertical si sa stea pe propriile lui picioare si alte multe bla,bla,blauri...Omfg,omule tu observi ca "I don't fucking care! si ca incerc sa te ignor total?!" De altfel m-a intrebat daca asa stau si la scoala.Raspuns scurt si la obiect:"Da!" ,imi luasm si o fata d-aia:" da,ce ce-i asa ciudat in ce fac eu..." Si-ncepe ca nu-mi respect colegii si nici profesorii si cum imi permit...ca intelege ca mi-e somn dar nici chiar asa. Holy shit! O___O E 7 dimineata omule lasa-ma sa dorm! Noroc ca n-a mai avut timp sa continue discutia ca a venit metroul si a continuat sa mearga pe peron. Weird dude z.z
[center]† Feeding on chaos †
[Imagine: hiokj.jpg]
† Living in sin †
[/center]

#27
Ador transportul in comun. Metroul e preferatul meu. Acolo aud noile barfe (cine s-a culcat cu cine? si rubrica "Fata, esti varza?" ), privesc parada modei (anul asta se poarta pitipoancele rujate cu boticurile scoase in evidenta cat mai mult si um, cocalari cu camasa roz mulata si pantaloni albi la fel de mulati. Evident, tona de gel in cap este indispensabila), invat noi cuvinte pe care le urla altii in timp ce vorbesc la telefon, aud gratis convorbiri care se pot auzi pe o distanta de 10 km (ca si cum ai citi noul numar din revista Ioana. Odata am auzit pe cineva care povestea la telefon cum a prins un sobolan in apartamentul unor doamne). Ah da, intr-o zi am vazut un barbat care se sprijinea de o bara din metrou si stampila niste documente. Stampila ii cadea pe jos la fiecare 5 minute si odata chiar era sa calc pe ea, sau pe mana lui. Si cu tramvaiul este o placere sa mergi. In zilele aglomerate, esti ca un caine care descopera mirosuri noi (aftershave combinat cu sudoare si mult deodorant e pe trend). Imi lumineaza ziua controlorii care vin tinta la mine si imi baga legitimatia in fata fara ca macar sa ma salute (macar un "ba" amarat), iar eu stau si ma uit la persoana respectiva timp de 3 secunde apoi realizez ca trebuie sa scot abonamentul. Si in categoria "cireasa de pe tort" intra doamnele in varsta (babele pe scurt) care practic, te ucid cu privirea cand te asezi pe scaun si, ca magar ce esti, nu te obosesti sa le intrebi daca vor sa le oferi locul. Asadar, transportul in comun are, dupa parerea mea, aceste "parti pozitive" fara de care nu poti sa traiesti, oricat de snob ai fi.
http://s4.zetaboards.com/BLAQStyleRomania/index/ --> New MBLAQ forum for A+ out there ^^

#28
si mie mi s-a intamplat in metrou cu niste oameni nesimtiti.Stateam eu agatata cu ambele maini de bara si ma balanganeam din cauza lipsei de echilibru,cand vine o femeie insarcinata.Oating usor si ea "daca ma mai atingi iti dau una in burta"eu"sa stiti ca aam 5 operatii(sasai)si nici nu am echilibru"aia de pe scaun se holbau si nu faceau nici o miscare,cand vine o doamna draguta si ii spune unnuia sa se ridice ca imi e rau.Atunci toti se ridica compact,iar euraman cu o fata 0.0 >.<
Mai era odata tot in metrou si o doamna draguta imi cedeaza locul ca ma vede cu ghete.In spate era o tipa insarcinata si masa.Cand vede masa,incepe sa faca scandal ca fiisa e insarcinata si ca ea e mai importanta.Dar doamna a explicat ca m-a vazut cu probleme si pana cand nu s-a eliberat alt loc s-a luat de mine >.<Grrr
Mi s-a mai intamplat in tramvai sa ma ia o baba de pe loc si eu sa-i explic amenintator ca sunt bolnava,dar ea nu se misca din locul meu si se vaita pentru mine >.<Dupa cateva statii,cand a vazut ca eu cad,mi-a cedat locul,Grrr
Sau mai era odata cand stateam in statia de metrou si vine un mos si ma smulge din scaun.M-am enervat atat de mult ca eu ii explicam,iar el facea pe indiferentul.>.<
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#29
Transportul in comun din Romania ma face sa fiu fericita ca am permis de conducere! XD
In primul an de facultate am preferat sa circul pe jos, mai povesteam cu colegii, chestii...
Cel mai enervant lucru intr-un mijloc de transport in comun este inghesuiala. Dimineata la ora 7:30 si la pranz, pe la 12 pana pe la 14, linia troleului care duce catre campus si catre facultate este plina ochi. De multe ori am stat ca sardelele in conserva. Si asta pentru ca multi studenti, plus oameni la lucru, circula pe linia aceea...
Cat despre cei care nu au bilet... Ei bine, exista controlor sub acoperire... Asta pentru ca iti iei bilet si il compostezi singur... Si am vazut multe cazuri in care pasageri clandestini au fost prinsi de acel controlor spion... Unii au platit amenda, altii cred ca au scapat usor, doar pentru ca "erau pretini"...

#30
Transportul în comun în România.
Well, it kinda sucks. Dar am să o iau pe rând.
Autobuzele au devenit destul de moderne, dar tot sunt pline ochi de diferiți oameni... suspicioși. La începutul verii , când mă fâțâiam cu autobuzul și era tare cald ( de mureai ), afurisiții de la RATB băgau autobuzele cu aer condiționat doar seara ( ori așa le prindeam eu ) . În plus, în mai toate mijloacele de transport pute rău de tot a transpirație ( de parcă oamenii n-au aflat vreodată de deodorant ) . Totuși, noile autobuze sunt mult mai bune, în comparație cu cele vechi care erau cam varză. Adică, bătrânii ce abia se mai țineau pe picioare trebuiau să urce câteva trepte zdravene ca să urce. La fel e și trolebuzul, iar tramvaiul e oribil. Face un zgomot de crezi că îi cad piulițele în timpul mersului. Cel mai la îndemână mi s-a părut metroul. Vine repede, e răcoare pe peron, ajungi repede la destinație și au pus televizoarele alea cu plasmă acolo ca să ai ce face cât aștepți metroul. Totuși, este destul de aglomerat tot timpul fiindcă oamenilor le place vara să stea departe de căldură și iarna departe de autobuzele ce se blochează-n trafic.
Odată , când mergeam în Herăstrău cu bunica ( aveam vreo șapte - opt ani ) , în stație era aglomerat și buni s-a urcat înaintea mea, eu urcând ultimul. Șoferul nu m-a observat și a închis ușa, prinzându-mi mâna-n ușă. Pff, și a dat să plece, iar eu cu mâna pe afară : )) . Dacă nu urlau câțiva pasageri la el, așa o țineam până la prima stație : )) .
Altădată, eram cu autobuzul și unul avea desfăcut șlițul și chiloți n-avea.Doamne, și eu stăteam în fața lui, alături de un amic. Și râdeam noi ce râdeam, iar el nu se simțea că n-a... Citea ziarul omul. Ce să ceri de la săracul om? E criză ! : ))
Eram într-o seară-n autobuz cu trei prietene și nu mai știu de unde ne întorceam : )) . Ele stăteau toate pe două locuri și eu în picioare lângă ele. Parcă era iarna trecută. Who cares? Și erau în autobuz trei cocalari ce ascultau manele la maxim și urlau : „Eu o iau p-aia de la geam!”, „Eu p-aia de la mijloc!” , „Eu p-aia de la culoar!”. Și când autobuzul s-a oprit în stație, le-am cules pe amețitele alea care tot mă întrebau de ce am coborît că mai aveam câteva stații. Pff, în autobuz poți să găsești diferite persoane... dubioase rău de tot.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)