Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Transportul in comun

#31
Detest transportul în comun, mai ales că mai sunt şi unii care se holbează la tine de parcă ai avea ceva pe faţă [ mă refer la ţigani aici : ))) ]. Prefer de o mie de ori să merg pe jos decât cu autobuzul. Deci la anul când voi merge la liceu [ este cam departe de casă, vreo 20 de minute sau 30 pe jos T.T ] nu mă urc în autobuz.

Ştiu că eram odată, eu singură, mă duceam acasă. Fusesem în mall cu fostul meu prieten şi a trebuit să plece neprevăzut [ de obicei mă conducea acasă ] aşa că am luat 102 până la mine. În spatele autobuzului erau vreo 5 băieţii, peste 17 ani, presupun, şi au început să se ia la bătaie. Încercam să nu-i privesc, dar zgomotele mă enervau. Şi nimeni nu făcea nimic, bine nici nu aveau ce face. T.T
De atunci am zis că nu mai calc în autobuzee : )).
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#32
mdea..si eu am intamplari amuzante...stiti ca prin autobuze/tramvaie etc. trec cersetori care incep sa cante colinde. N-am nimic cu ei dar sa cante mai incet...mdea..intru eu intr-o zi in masina si in spatele meu era un cersetor si incepe sa cante tare in urechea mea "Deschide usa crestine". Eu am crezut ca l-a prins usa si am inceput si eu sa strig. Dupa 3 secunde imi dau seama ca (scuzati cacofonia) canta colinde. M-am rusinat rau.

daaa...urat...

#33
Urasc transportu' in comun, mai ales autobuzele alea in care tre sa te inghesuiesti si sa inturi cum oamenii astia te imbrancesc, iti dau coate etc...
Ma rog eu folosesc transportu in comun cand taicamiu e plecat sau are treaba si nu poate sa ma duca la destinatie dar in rest il URASC mai ales ca se urca tot felu de tigani imputiti Zuppy12

#34
Avand in vedere ca atata vreme cat Basescu e presedinte si litrul de motorina e 5.2 RON, mi-e mai rentabil din punct de vedere financiar sa folosesc transportul in comun, cel mai des CFR si RATT.

Cand e vorba de CFR, parcurg ruta Timisoara - Oradea si vice-versa. De obicei cu acceleratul, dar uneori cu rapidul. Prefer Sageata Albastra nu din cauze estetice ci din simplul motiv ca nu e plin de tigani. Si circula la un interval de ore mai convenabil pt. mine. Scaunele sunt execrabile in aceste trenuri, mai ales ca te simti ca o sardina. Si dupa 2,5 - 3 ore de mers nu-ti mai simti fundul 2 zile.
Cealalta alternativa la ciu-ciu-uri, e acceleratul de Iasi. Infect din toate punctele de vedere si plin de tigani si nespalati, il evit intotdeauna.

Trecand la RATT, cand e vorba de troleuri nu ma plang. Mai nou nici de autobuse, mai ales cele noi introduse de 1 Dec. '10. Au conditii bune. Tramvaiele insa, complet opusul. Iarna ingheata toate pe mine, iar vara ma simt mai rau ca la sauna.
I laik pie... and beer... period.

#35
Transportul în comun,o 'fericire'.
Ştiti de aglomeratu' Bucureşti,unde toţi ştim că ne înghesuim în primu' autobuz/tramvai/etc şi în spate mai e unul gol unde,doar cei care văd că nu mai poţi nici o muscă să o bagi în primul îl aşteaptă pe cel gol.
Plus,că dacă circulă cineva cu 21,o să observaţi că e foarte popular pentru vânzătorii de pixuri,brichete,servetele umede/uscate,bureţi de spălat vase,alifie chinezească şi aşa mai departe,totul fiind la un preţ mic,1 leu aprox 3 dacă stau bine să mă gândesc. Deşi preţurile te atrag,pentru că sunt mici,mai bine cumperi dintr-un magazin,gen Carrefour decât de la un copil/adoleşcent/adult care le fură sau cum o fii 'politica' lor pentru a vinde astea.
În orice transport în comun,nu numai din capitală ci şi din toată ţara observaţi copii mici ce cântă tot felul de chestii,cerşind. De ce nu sună nimeni la protecţia copilului?
Mă rog,să vă zic o chestie amuzantă anu trecut,cand eram a 7-a.
Eram în 133.(Unii poate-l cunosc.)Şi,guess what. Vin controlorii,eu nu-mi luasem bilet,pentru că fugisem pân' la autobuz ca să nu-l pierd şi să întărzii,din nou la şcoală. Aşa că,m-am urcat fără bilet. Nenorocul a dat peste mine,şi un controlor ce puţea a bautură,vine la mine şi face. 'Biletu' domnişoară.' Eu rămân calmă şi-i spun că nu am pentru că am alergat pân la autobuz. Şi culmea,mă crede de 16 şi-mi cere buletinu'. Şi eu abia împlinisem 13.22
Eram cât p'aci să urlu la el că n-am buletin. Şi toată ziua aia a fost un mare...22.

Doamne,transportul în comun din România e mai rău ca cea mai nedotată ţară. Wait! Noi suntem cea mai idioată ţară care,dacă unora le-ar fii păsat am fii fost departe.

Cum zice Snowweh. sunt unii ce se holbează la tine de parcă ai fii extraterestru. Ok,înţeleg că am ceva mai ciudat,vestimentaţie mai dark,dar nu sunt extraterestru deghizat.
De exemplu,eram în troleu şi logic,câteva tipe(piţi de profesie) chicoteau pe baza încălţării pe care o aveam(şi o am.). Ele cu cerceii aia pân'pământ de ce comentează de încalţămintea mea de la All star cu model de zebră? --'

Marea majoritate a oamenilor fără bun simţ din transporturile în comun,ori ascultă manele la difuzoru' telefonului dezgustăndu-i pe ceilalţi,ori cântă pe manele,ori râd ca idioţii,ori îi cataloghează pe fiecare în modul în care se îmbracă/se comportă.

După mine,dacă aş avea mai multe posibilităţi financiare,aş merge mereu cu taxiu' decât să mă injur cu babele care îţi zic'Du-te mai încolo!!!',iar tu eşti ca o sardină între baba respectivă şi un alt om22.

Wierd,mama,wierd.
Live with who i am or leave me alone.
I`m so bad bad but i`m so good good<3.

T.O.P&G-Dragon RULEZ


#36
Transport in comun este in general compus din (ca la rete copilasi):
Doi tigani care se cearta prin fundul autobuzului
Bosorogi care se uita urat la tine si comenteaza 1-2 la dreapta
Persoane nespalate peeeste tot
Nesimtiti care se baga-n peste tine la stanga
si desigur nesimtiti care nu te lasa sa copori, "MA SCUZATI!"
sau tampiti care mai comenteaza ca se simt ca un sandvis-- > pai si ce sa va fac eu?
Oooh si tigani care asculta manele..fara casti ofc.
aaah, si disperati care se bat pe locuri
daaa.. Sunt sigur ca daca mai stau putin in vin si altele in minte!

Shit sux you gais, dar asta este, banii pe taxi nu dau nici de-a dracu... nu ca as avea.

Oh, am gasit totusi un lucru super epic la transportul in comun--> Scaunele pentru hadicapati, so large, so comfortable, so epic.
Do not speak unless you can improve the silence.

#37
Si cata dreptate aveti! Eu personal in autobuzele care merg doar prin orase nu am nici o problema, odata chiar m-a prins in autobuz un controlor cu o colega ca nu aveam bilet si ne-a zis foarte dragutz: "Poi sa ii spui lu; mamica sau taticu' sa va cumpere abonament." 24 Cand am iesit din autobuz cu prietena mea si ne indepartam de tipu' ala, ii zic eu mai incet: "Asta s-o crezi tu!" pentru ca atunci era singura oara cand am mers undeva cu autobuzul, pentru ca eu imi vad scoala de la geam, dar in ziua aia trebuia sa ii cumparam flori la diriga ca era ziua ei -_-" Marog...

Faza care ma deranjeaza pe mine in mod special e faptul ca sunt o gramada de bosorogi care ori put, ori cauta orice ca sa comenteze la tine sau sa te deranjeze. Si mie mi s-a intamplat, si o sa va spun povestea mai pe larg.
So, la bunicii mei este un sindicat al pensionarilor, care organizeaza excursii mai ieftine la manastiri. Normal, batranii sunt cu credinta si noi cu muzica 21 Ok, de doua ori m-am luat la harta cu cate cineva. Odata nu am reusit sa iau loc sa stau langa bunica iar ea a stat pe partea cu cate un singur scaun [eram intr-un microbuz] iar eu alaturi de un mosneag retardat [sper ca nu deranjeaza cuvatul, daca sa sa imi lasati pm si editez.] care statea pe un scaun jumate, deci eu eram presata de el. Citea reviste, ca sa se dea mare draga, citea cate o carte de rugaciuni si de fiecare data cand termina o rugaciune si isi facea cruce ducea cotu' la sapte metri departare, reusind sa ma inghionteasca de fiecare data si chiar si cand schimba pagina. Ma da' avea mosu ala pana si floricele la el 24 si de fiecare data cand lua ma mai trezeam cu cate un cot. Bunica-mea i-a propus sa mearga el in locu lui. Bun, prima oara nu a vrut, deci a mai incercat odata si ala i-a zis "Da stai cucoana in cotetu' dumitale si lasa-ma in pace." bah si yo m-am enervat de i-am inchis gura chiar daca aveam numa' zece ani "Si tu stai in cocina ta.". Si pe moment, tot autobuzul era masca de ce poate spune o fata de zece ani care pare inocenta ca un inger. Si se mai uitau la mine si femei care desi erau mai in varsta, chiar si mai tinere decat bunica si ma intelegeam de minune cu ele. Eu aveam o privire asa de rece ca fiecare cand ma uitam la ele isi intorcea privirea. 21
Si altadata a mai fost cand am intrat in microbuz si am ocupat patru locuri: unu pentru mine, 2 pentru bunicu' si bunica si unu pentru o vecina. Si vine o baba "Da ce faci fetit-o, cum ocupi tu patru randuri ca mai este lume care vrea sa stea." imi venea sa ii zic "Fa, cucoana, vrei sa te duc la doamna invatatoare sa iti explice tie ca autobuzu asta are numa' 3 randuri? Poate vrei sa zici locuri, tanti!" si ne mai certam noi si face aia "Ia uite mai ce nesimtire pe tineretu' asta!" si ii zic eu incet, dar cat sa auda: "Cine vorbeste?" si a mai comentat ea cate ceva dar nu a mai terminat ca a urcat si bunica si ne-a despartit inainte sa ii lipesc lu' aia o palma si dupaia sa sparg cu capul ei greamul de urgenta 21 Si aveam numa 10 ani, ca ambele certuri au avut loc in acelasi an 21

Ok, faza e ca transportul din Romania este atat de jegos...Defapt, transportul nu are nici o vina, ca masinile doar sunt bune. Lumea din tara asta e plina de nesimtire. Exista prea multi tarani si cocalari pe lumea asta. Nu ma mir de ce invata unii tineri buni sa se bata, cine ar mai rezista intr-o lume asa de infecta? In mod sigur stiu ca numai Basescu si cu Boc, alaturi de cocalarii care ii sustin.
P.S.: Am folosit gresit cuvantul "tarani". Cum spunea si tata: pe umerii taranilor a crescut tara noastra, si noi nu ar trebui sa ii jicnim. Noi ce ne facem cu marlanii? 22
[Imagine: Lawliet.gif]

Cioco mania :pls: ^_^

#38
Eu sincer prefer sa merg pe jos decat sa miros transpiratia vreunui mos care sta langa mine cu mana sus, sau sa ascult manelele unui cocalar sau sa vad tigani cand intra in autobuz si vorbesc urat. E cel mai de rahat sa ma plimb cu transportul in comun, cel mai mult ma enerveaza batranii pentru ca se cred asa importanti, se cred buricul pamantului. Mi-a povestit o prietena ca a vazut o batrana care a obligat o femeie insarcinata sa-i predea locul, pai cum ma sa faci asta? Pana la urma cei tineri sunt viitorul nostru.
Plus ca platesti 3 lei 50 pentru un amarat de bilet si il mai si consumi, iti iei exact atunci cand nu sunt controlori, pe mine m-a prins odata fara bilet si bineinteles ca mi-au dat amenda de un milion si nu am platit-o, desigur.
Vara aici e cel mai aglomerat, mai ai putin si iti rupi gatul.
Deci mai bine mergeti pe jos decat sa suportati imbrancelile, manelele si mirosurile urate din transporturile in comun.
[Imagine: Untitled-3-6.png]

#39
Eu de obicei merg pe jos ,dar atunci cand trebuie sa ajung undeva repede sau locul respectiv este departe merg cu autobuzul.Mereu dau de vreun idiot care incearca sa iti ia banii,fie direct sau indirect,de unu' care nu aude si se cearta la telefon sau 2 cucoane care se cearta pentru nu stiu ce si scandalizeaza nervoase si te dracuie si iti spun si alte etc-uri.Nu ma sperie pentru ca de cele mai multe ori ascult muzica,dar ma ingrijoreaza in acelasi timp.
Va voi povesti doua intamplari care mi s-au parut total aiuuurea: 1.Era un tigan fara o mana*cica* :ajutati un biet sarac,ajutati un amarat care vrea sa munceasca si nu poate :l primeste bani de la majoritatea lumii din masina *cu exceptia mea si a altor 4-5 persoane* ,iar apoi s-a dat frumusel jos la urmatoarea statie,culmea,numarandu-si banii cu ambele maini.

Si a 2-a: VEneam din parc impreuna cu o amica si intra in masina una *ori era drogata ori pilita nu stiu dar clar n-ea speriat* si striga: DATI-MI BANI SAU VA OMOR! DATI-MI BANI CA AM SI EU SIDA! VREAU BANI! o.o normal ca noi 2 ne-am imprins spre fereastra si am zis ,,Doamne sa nu ne sechestreze su SIDA ei''.
Oricum am observat tertipurile oamenilor care vor sa-ti fure portofelul sau vor sa te scuture de telefon motiv sau alt lucru care valoreaza mai mult de 210 lei sau 20 depinde de hot.Se imping in tine si spun ,,a scuze'' , de aceea incercati sa nu va tineti portofelul in buzunarul din spate al pantalonilor si daca aveti vreo geanta,tineti-i capatul cu mana pentru a va asigura ca nu plecati fara bani etc.
A si mi-a venit acum sa-i scandalizez si pe cei care nu au auzit de sapun,gen de dus sau eventual un tratament anti-pureci :l
CE sa zic,am fost martora in autobuz la o gramada de chestii :l de la explozii *din cauza idiotilor care nu-si tin pocnitorile in pantaloni-si da am zis-o la sensul urat- si le pun oamenilor in sacose aka plase tot felul de tampenii* si pana la grupari mafiote care mutileaza oamenii in caz ca le divulga scopul de a ,,opera'' la buzunarul oamenilor.
A 21 acum ca mi-ati trezit neuronul , fara bilete? da' eu ma scotocesc prin buzunar in unele zile de 2 lei dupa bilet si ei vor sa faca o porcarie cu ale lor carduri de cate calatorii or avea....

*cum spuneam,suntem condusi de spalatori de veceuri aka bo@@shi za bo$#%@Si
[Imagine: wqymg0.jpg]

#40
La scoala deobicei eu merg pe jos pentru ca fac vreo 10 minute ^^ Acum cu zapada si viscolul asta merg si cu autobuzul,nu am ce sa spun, ca la prima ora a diminetii nu prea e multa lume. Ah , decat mosii si babele care circula non-stop asa , doar de dragu' de a se plimba, ca vezi Doamne , acasa se plictisesc dar dupa tot ei se plang ca nu mai pot de frig/cald[depinde de sezon] -.-''
Dar desigur ca mereu o sa dai peste cocalarii care asculta muzica fara casti si se mai si plimba sa ''admiri'' si tu din melodiilea alea superbe , oameni care put , aia dubiosi care se uita insistent la tine [ PEDOBEAR !! *laughs* ] si alte specimene suspicioase.
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)