Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Terminat] Don't wait for love, look for happiness

#11
Soo^^ am adus si next-ul.

Raspunsuri la comentari:
RosetteFoxy : M-ai amuzat cu faza de pe autostrada, dar mai bine fara cafea ci cu o inghetata 3.Acum ai timp sa te racoresti si multumesc ca imi consideri fic-ul unul specialpupic. A da si te mai astept hug
Amarantha : O parte din parerea ta o pot lua in considerare, m-a ajutat, dar faptul ca imi scri fie cu rautate, fie nu, cuvantul happiness stiu ca se scrie cu i nu cu y stiu si faptul ca puteam sa caut pe google, doar am incercat sa atrag intr-un fel interesul cititorului si de aceea il am scris la inceputul pagini corect, titlul.Nu ma supara faptul ca mi-ai criticat o parte din lucrare, dar trebuia sa fii atenta si la faptul ca la inceput am scris ca doresc ca lucrarea sa fie criticata, nu autorul, iar ceea ce ai scris ''GOOGLE E PRIETENUL TAU. '' nu se refera la lucrare ci la autor.Daca tot vroiai sa faci aceasta afirmatie (happines) de preferat era ca la sfrasit sa ma intrebi de ce l-am pus cu Y si-ti raspundeam.Multumesc.
Mikky-rock68 : Multumesc pentru parere si da, numele Aoi, imi place si mie, dar sa nu ne grabim s-o uram pe biata fata pentru ca poate va fi folositoare.Am adus si continuare sper sa-ti placa la fel de multhug

Capitolul 6
'Blair'


Vorbeam ca omul, normal, pe cat se putea si el nu era atent la nimic.Nu schita nici un zambet, ci se inrosise la fata ca o rosie.La ce se gandea?M-am oprit din trancanit si trec cu mana prin fata lui si nimic, tot rosu ca un rac.Visa cu ochii deschisi in timp ce eu ma intebam ce sa-i fac.Ma aplec cu capul pana la el si pun doua degete de-ale mele pe buzele lui si tresare, apoi o rupe la fuga.Nu apuca sa faca prea multi pasi sa il prind de mana.
-Drace, ce te apuca omule? ridic vocea la el speriat.
-Ce? ma intreaba mirat cu o fata de copil clipind din ochi ca si cum nu ar sti ce s-a intamplat.
-Nu ca ce?!Visai cu ochii deschisi. spun eu arajandu-mi haina. Sa mergem! continui incepand sa merg.
-Unde? ma intreba urmandu-ma fara chef si un pic dezgustat
-La spitalul noua, ca ai nevoie de ingrijiri psihice. ii raspund pe un ton suparat.
-Ha, ha?! Si tu de vocabular! imi murmura acolo niste cuvinte ironic spuse si cand il aud scot doar un zambet, dar ma opresc din drum cand ajung la un bar.
Raman in fata usi uitandu-ma la afisul de pe un perete dinnauntrul barului si imi gasesc gasca ce era la masa de langa el.Pustiu' se ciocni de mine; cred ca iarasi visa cine stie ce fantezi erotice de era asa imbufnat dintr-o data.Cred ca de data asta ramaneam in spate.Cand deschid usa il imping sa intre, iar el imi da o mutra din aia care deja se enervase ca ii comandam, dar eu fac un zambet, de fapt, un ranjet prietenesc, poate nu ma ia la bataie sau nu il iau eu.
Mark ridica mana de la masa si ma saluta, iare eu ii urmez gestul zambind.Acum cred ca blue eyes se descurca cu drumul asa ca merg inainte aruncandu-ma pe un scaun.Ajunge si el, dar se aseaza langa Ha Na, apoi il saluta pe Mark.
-Oh, Blair, ai adus prospaturi?! imi spune Chris cel glumet, ca numai de glume nu exprima fata lui, un rapper chel; aruncand un ochi pervers la Aoi.
-Poate, dar nu pentru fundul tau. ii raspund la propozitia ironica, calm si luand o gura de bere.Apropo Mark, ce este cu plovarul ala roz la tine? aruncam pana si o privire in alta directie decat cu cel ce am discutat mai devreme.
-A venit tot familionul din Elvetia. imi spune maraind la mine ca radeam de el...M-am pricopsit cu el de la bunica si nu m-a lasat pana nu l-am imbracat.
Grozav, el era suparat ca radeam de noul look si mai faceam si glume pe seama lui.Oricum cred ca era mai bine cu noi decat cu bunicuta, probabil il punea si pe el la tricotat.Agitati eram, desi concertul mi s-a parut obositor, plus ca am repetat ca turbati noile melodii sa facem si noi o impresie buna, ca avem talentul sa venim cu ceva obsolut neobisnuit.Nici nu am mai apucat sa dorm cum trebuie, dar daca tot vreau ei sa ne facem crita, sa-i dam bataie.
Iau frumusel halba de bere si o beau pana la fund.Din instinct ma uit la Aoi, dar el nici nu fusese atent cand Chris incepea cu ''Oh, man, respira!".O exclamatie pe cand el mai avea si inghitea cu totul halba sau Mark cand ma lua de gat si imi ciufulea parul, iar eu enervat ii mai dam cate una la coaste.Ma enerva ca era mereu atent la ce zicea Randi, tobosarul si cand Ha Na radea de el ca nu reausea sa bea nici o gura de bere din cauza glumelor spuse.Oare ce era asa interesant la ei astfel incat sa nu fie atent la ce ma inconjura pe mine, adica eu il adusesem.Firar, de ce dracu' ma enerva pe mine faptul ca vorbeste doar cu Ha Na si cand ii atingea parul, cred ca ii facea vre un compliment pentru ca se inrosea chicotind.Aiurea rau ca m-am apucat sa cer mai multa bere, iar Mark si Chris se ridicau ca animalele de pe scaun tipand, pe cand eu trageam de ei sa se aseze din nou pe ele. Si eu ca desteptul ma asezasem intre ei.Poate incercau sa ma pipaie ca atunci faceau cunostinta cu Chuk Noris ''Te rog sa ma scuzi, frate.''spun eu in gand terminand si a doua halba.Nu imi placea berea, preferam sa beau altceva mai tare asa ca ma duc sa-mi iau personal sticla de wiskey, cu un pahar.
-Bai, intoarce-te, strici traditia! il aud pe Randi cand tocmai ma intorceam, incerca sa fie serios, pe cat se putea
-Macar o data la ceva timp sa bem si noi ca fratii o bere. acum se gasea Chris sa spuna si el ceva, tot ce nu trebuia, mereu strica cheful si oricum trebuia sa aiba grija sa nu cada de pe scaun.
M-au convins si ma intorc din drum facand o mutra de suparat, cand ma trezesc cu o palma la fund.
-Ii ha, baby!
Cand ma uit sa vad cine a dat, Mark deja ma evitase ca sa nu-l lovesc apoi zambind intr-un mod pervers. Tipic lui scoate limba la mine.Il injur cand imi face asa si-l fac in toate felurile posibile, pe care mi le permiteam desigur ca nu vroiam o cearta de pomina ca sa ne dea afara.
-Nu credeti ca i-ati dat cam mult sa bea? ii intreb pe cei de la masa asezandu-ma din nou pe scaun.Poate incepe sa va pupe, baieti?!
-Aha, cu tine incepand. se gandeste Ha Na sa comenteze amuzata ca reactionam urat la impulsurile lui Mark.
Ii arunc o privire urata fetei si din curiozitate trag un ochi si la Aoi, iar el nu se mai putea abtine sa nu rada cu toata pofta si printre hohote sa uita la mine de parca deja stiam ca vrea sa spuna patania de dimineata.Sa spram ca nu va zice ca o va pati mai rau decat nesabuinta mea.Am avut noroc cand din privire m-a asigurat ca nu va scoate nici un sunet si am putut rasufla usurat.Cam deprimant ca nu am reusit sa fecem schimb nici macar de o propozitie de cand am ajuns.Raman mereu ocupat cu cei care au orientari ciudate si imi pierd timpul ascultand doar treburi care lor li se par sexy.Hmm, sunt inconjurat de natarai disperati dupa tot felul de anomalii.
-Sa stiti ca-mi place Blair! il aud pe Mark spunand pe un ton senzual in spatele meu punandu-si mana pe umarul meu.Si chiar mi-ar face placere sa fie al meu o noapte. continua pe acelasi ton apropiindu-se de urechea mea, iar eu cum aud scuip toata berea din gura, asta ca un soc si udandu-i pe majoritatea de la masa.
Deja intrecuse masura cu asa ceva.Chiar daca nu aveam nimic cu asemena oamenii, nu acceptam faptul ca el isi va putea permite sa zica orice ii tuna, mai ales ca blue eyes era la aceasi masa.Scot un ranjet pe fata mai mult chinuit ca sa nu consider aceasta imprudenta serioasa si o iau ca pe un fel de gluma, iar de Mark ma ocupam mai tarziu de educarea lui.Nu reuseam nimic, la masa toti se uitau cu niste fete mai mult speriate decat amuzate.
-Ce-i cu fetele asta? intreaba Mark asezandu-se pe scaun.Era de fapt o gluma ca-mi place Blair, eu nu caut decat placere. spune si ultima propozitie ca si cum s-ar referi la o muza.
Cum il aud rasuflu usurat, dar el se apropie din nou de mine si-mi sopteste la ureche:
-Insa nu am glumit cu cealalta parte! si-mi face cu ochiul.
Il aud destul de clar si ma intrept ochii spre el fara sa-mi misc capul, iar cum trebuie sa fiu un actor priceput, acot un zambet pervers ca sa-l multumesc pentru moment si tocmai atunci imi venii o idee buna incat am facut o fata diabolica.Mark cred ca deja se prinsese de faza si se aseza comod cu coatele pe masa asteptand propozitia.
-Daca tot ai chef de nebunii ce-ai zice de un pariu?il intreb calm ca un geniu, nu de altceva
-Sa te ascultam smechere! imi intrerupe gandurile malefice Chris raspunzand in acelasi timp si la intrebare
-Ce-ai zice sa facem un pariu sau cine se imbata primul, adica tu, sa nu te mai prind ca imi mai faci avansuri te mananc.Inteles? imi continui propozitia nebagand in seama spusele lui Chris.
-De acord si in caz ca devi cetatean turmentat, asta la sigur, one night you will be mine. imi spune cu o voce groasa, calda si in acelasi timp calma uitandu-se la mine ca la o prada.
Ma apuca rasul cand l-am auzit asa sigur ca ma voi imbata si mi-o va trage.
-S-a facut! ii zic amuzat.
Cred ca restul de la masa ramsera socati de noua confruntare, mai mult referindu-ma la blue eyes, ca Ha Na si restul s-au obisnuit de asemenea fenomene ce se petrec intre mine si Mark, mai rar cu Chris.Inainte de a incepe trebuia sa ma usurez asa ca ma ridic si pe acolo mi-e drumul, direct la toaleta.
Intru frumusel in baie, ma desfac la pantaloni si usa se deschide din nou in spatele meu.Se pare ca si pe Mark il apuca, dar are si un talent inascut de a venii exact langa mine pe cand restul erau libere si putea sta departe de mine.Il ignor, nu comentez nimic, insa ma pomenesc cu el care avea ochii atintitii catre parte de jos.Deja il apuca hobby-urile de a cerceta si ce nu se va mai intampla in veci.
-Obsedatule! tip la el inchizandu-ma la slit.
Deja intercuse limita normalului.I-am facut si o fata urata, de fapt ma incruntasem inainte sa ma duc sa imi spal mainile, iar cand termin ma intorc, insa el ma cuprinse cu mainile de bazin si ma trase aproape de el afisandu-mi o privire seducatoare.Ma uit cu atentie la el si ii zambesc pervers apropiindu-mi buzele aproape de ale lui fara sa le sarut.
-Nu mai nega! imi spune incet. Sti ca iti apartin si nu zii nu la ceea ce esti. Acum avea un ton disperat de tot ce se intampla.
Nu mai spuse nimic timp de cateva secunde ci ma privea cu ochii tristi asteptand verdictul.
Oare pe cine pacaleam?De fapt incercam sa scap si acum de acelasi cosmar din aproape fiecare noapte.Vroiam sa uit ce s-a intamplat de la o varsta prea frageda sa inteleg.Trebuia sa ma lupt cu fiara din mine si sa iau totul la rece.
-Nu neg absolut nimic, Mark, dar ce a fost intre noi, s-a terminat. il priveam in ochii sigur pe spusele mele.
-Inca mai esti afectat, nu?
Stia ce s-a intamplat pe atunci cu fratele meu, dar nu puteam sa las trecutul sa-mi bantuie prezentul, nu acum.
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#12
28-01-2013, 02:39 PM: cuvantul happiness stiu (prezent!) ca se scrie cu i nu cu y stiu si faptul ca puteam (imperfect) sa caut pe google, doar am incercat sa atrag intr-un fel interesul cititorului si de aceea il am scris la inceputul pagini corect, titlul

Postul Amaranthei - 18-01-2013, 01:37 AM
Primul tau post - 01-11-2012, 07:50 PM (This post was last modified: 18-01-2013 12:38 PM by ohaio_angel.)

Au mai disparut si din greselile de tastare (ceea ce e bine, nu strica sa corectezi, ba din contra). Mi-e greu sa te cred, da' fie cum zici tu (mnn, asta nu inseamna ca sunt de acord cu tine), ideea e ca ce-a zis Amarantha acolo a cam zis bine. Oricum, ala nu-i un mod bun de a atrage atentia.

Daca vrei sa spui ceva in legatura cu asta, foloseste, te rog, Profile Comments/Private Messages.
Am citit doar capitolul sase. Mai jos nu sunt singurele greseli/probleme, doar cateva, de fapt.

Nu schita nici un zambet ci se inrosise la fata ca o rosie.
1. Niciun (se scrie legat pentru ca este adjectiv pronominal). In schimb, se scrie "nici un" atunci cand este conjunctie + numeral sau adverb + articol.
2. Inaintea conjunctiilor adversative (dar, iar, ci) se pune virgula.
3. Ar trebui sa eviti sa folosesti cuvinte din aceeasi familie lexicala atat de apropiate unele de altele.

-Unde? ma intreba urmandu-ma fara chef si un pic de, dezgust
Sper ca n-ai pus virgula aia acolo pentru "a scapa de cacofonie".

Raman in fata usi uitandu-ma la afisul de pe un perete din inauntrul barului si imi gasesc gasca ce erau la masa de langa el.
1. Usii (doi i, e substantiv articulat cu articol hotarat).
2. In limba romana, exista "dinauntru".
3. Gasca (ea, singular!) era.

Pustiu' se ciocnii de mine;
Se ciocni (un singur i).

dar eu fac un zambet, de fapt, (virgula) un ranjet prietenesc
Cuvintele incidente se izoleaza prin virgule.

Ajunge si el, dar se aseaza langa Ha Na, apoi il saluta pe Mark.
Se asaza (fara e). Dupa j si ? din interiorul radacinii cuvintelor se scrie si se pronunta a, nu ea.

plus ca am repetat ca turbati noile melodii sa facem si noi o impresie buna
Turbatii (doi i, din nou, e articulat).

era mereu atent la ce zicea Randi, tobosarul si cand Ha Na radea de el
"Tobosarul" este apozitie, deci se izoleaza de restul propozitiei prin virgula.

Firar, de ce dracu' ma enerva pe mine faptul ca vorbeste doar cu Ha Na si cand ii atingea parul, cred ca ii facea vre un compliment pentru ca se inrosea chicotind.
1. Fir-ar (inversiune de la "ar fire", "fire" e infinitivul lung al verbului "a fi").
2. Vreun, vreo. Intotdeauna.

pe care mi le permiteam, (virgula) desigur, (virgula) ca nu vroiam o cearta de pomina ca sa ne dea afara
1. "Desigur" e cuvant incident, deci se izoleaza prin virgule de restul propozitiei.
2. Corect este fie "voiam", fie "vream".

Chiar daca nu aveam nimic cu asemena oamenii, nu acceptam faptul ca el isi va putea permite sa zica orice ii tuna, mai ales ca blue eyes era la aceasi masa.
1. Oameni (un singur i, e substantiv la plural, nu articulat).
2. La aceeasi masa.

tocmai atunci imi venii o idee buna
Imi veni (un singur i).

-Sa te ascultam smechere!
"Smechere" este substantiv in cazul vocativ, deci se izoleaza prin virgule de restul propozitiei.

-De acord, (virgula) si in caz ca devi cetatean turmentat
1. "Si"-ul ala are sens de "iar".
2. Devii (doi i).

dar are si un talent inascut de a venii exact langa mine
1. Innascut (doi n, de la in + nascut).
2. A veni (un i, e infinitiv).

nu comentez nimic, insa ma pomenesc cu el care avea ochii atintitii
1. Conjunctia "insa", asezata in interiorul propozitiei, nu se izoleaza/desparte prin virgule/virgula.
2. Ochii atintiti (un i). Ai articulat substantivul, lasa adjectivul in pace, ca iese altceva.

Sti ca iti apartin si nu zii nu la ceea ce esti.
1. Stii (doi i).
2. Zi! (un singur i) Nu zice! (nu + infinitiv fara "a")

-Nu neg absolut nimic, Mark, dar ce a fost intre noi, (virgula pusa aiurea) s-a terminat
Nu se pune un numar impar de virgule (in cazul asta, una) intre subiect si predicat. Niciodata.


Chestii generale:

- dupa ce-ti vorbeste personajul si vrei sa continui ca narator, nu pui punct si continui cu litera mica, ci virgula.
- ai niscai probleme cu exprimarea
- uneori amesteci timpurile verbelor
- sunt destul de multe repetitii suparatoare
- folosesti foarte mult conjunctia "si"
- punctuatia conteaza. Probleme cam ai cu virgulele, daca nu le pui cand si unde trebuie se intelege altceva.
- inaintea unui verb la modul gerunziu se pune virgula atunci cand este inaintea verbului pe care-l explica sau cand intre el si verbul pe care-l explica mai sunt alte cuvinte.
- corect este sa mergi pe structura: cuvant - semn de punctuatie - spatiu - cuvant (intotdeauna)
- ai multe greseli de tastare, ai putea sa mai citesti de cateva ori inainte sa postezi pentru a corecta ce-i de corectat.

#13
Citat:dar eu fac un zambet, de fapt, (virgula) un ranjet prietenesc
Cuvintele incidente se izoleaza prin virgule.
Daca privim morfologic, sigur. Daca privim sintactic (observa te rog fraza din care fac parte propozitiile alea), propozitiile incidente se izoleaza tot prin virgule si n-ai vrea sa pui enspe virgule intr-o fraza care se poate citi foarte bine si fara unele din ele. Nu uita ca rolul virgulelor nu are legatura cu analiza gramaticala a textului, ci cu lectura lui.

Citat:Ajunge si el, dar se aseaza langa Ha Na, apoi il saluta pe Mark.
Se asaza (fara e). Dupa j si ? din interiorul radacinii cuvintelor se scrie si se pronunta a, nu ea.
Si asta doar pentru ca Academia din Bucuresti a avut ultimul cuvant de spus. '?'-ul acela e mult prea accentuat acolo. Ca cititor de chirilica pot sa iti zic ca in tiparituri s-a folosit diftongul 'ea' (marcat printr-o singura litera in chirilica) pentru asemenea cuvinte, nicidecum litera 'a' simpla. Ca s-au gasit mai nou niste iluminati sa ne modifice limba, treaba lor. Romana a avut dintotdeauna 'ea' acolo.

Citat:plus ca am repetat ca turbati noile melodii sa facem si noi o impresie buna
Turbatii (doi i, din nou, e articulat).
Citeste din nou, n-are neaparat nevoie de articulare. In schimb lipseste o virgula.


Citat:nu comentez nimic, insa ma pomenesc cu el care avea ochii atintitii
1. Conjunctia "insa", asezata in interiorul propozitiei, nu se izoleaza/desparte prin virgule/virgula.
E o fraza, nu e deloc in interiorul propozitiei. Iar pierzi din vedere intregul.



Nu uita ca regulile gramaticale au fost facute pentru a ajuta la receptarea textului, iar nu invers.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#14

#15
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#16

#17
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#18
Asta incepe sa fie scris de dragul de a scrie.

Citat:Verbul se foloseste in mod diferit, in diferitele parti ale tarii. Atat timp cat forma orala e exprimata in scris, nu ma intereseaza de ce se intampla asta, ci doar faptul ca nu denatureaza cu nimic modul in care cititorii percep lucrarea.
Da, in general oltenii si muntenii pronunta "ea", cel putin teoretic. Daca nu te intereseaza de ce se intampla asta, inseamna ca analizezi lucrurile strict din punct de vedere gramatical/etimologic, or noi am stabilit sa nu facem asta. Sunt de acord cu scrisul unor cuvinte intr-un anumit fel (considerat gresit la momentul respectiv) pentru a obtine un anumit ceva, atunci cand se face asta constient, dar aici nu-mi pare a fi cazul. Daca totusi este, doar s-a dus un sugar glider in desert, sperand ca va planta copaci.

#19
Citat:Da, in general oltenii si muntenii pronunta "ea", cel putin teoretic. Daca nu te intereseaza de ce se intampla asta, inseamna ca analizezi lucrurile strict din punct de vedere gramatical/etimologic, or noi am stabilit sa nu facem asta
Nu, inseamna ca nu analizez deloc, doar expun ceea ce se intampla.

Si da, e scris pentru a fi scris. Si pentru a o enerva pe Dai.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#20
(30-01-2013, 12:57 PM)Syryus A scris:
Citat:Da, in general oltenii si muntenii pronunta "ea", cel putin teoretic. Daca nu te intereseaza de ce se intampla asta, inseamna ca analizezi lucrurile strict din punct de vedere gramatical/etimologic, or noi am stabilit sa nu facem asta
Nu, inseamna ca nu analizez deloc, doar expun ceea ce se intampla.

Si da, e scris pentru a fi scris. Si pentru a o enerva pe Dai.


Off-topic: Nu-i bai, Sy, dar sa nu ai pretentii sa comentezi de raspunsurile mele pe la dezbateri 4.

On-topic: Please do go on with the grammar nazism.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Terminat] I just wanna love you! MiraA 279 163.291 06-09-2012, 03:19 PM
Ultimul răspuns: Sushi
  [Terminat] Love isn't simple [yaoi] myuu 102 57.789 03-08-2009, 09:56 PM
Ultimul răspuns: Hetalia
  [Terminat] Boys' love Yaoi Queen 55 55.535 17-06-2009, 09:19 PM
Ultimul răspuns: Dark~Melody
  [Terminat] More than brotherly love [yaoi] Lithium-Angel 221 111.082 16-06-2009, 07:08 PM
Ultimul răspuns: Lithium-Angel
  [Terminat] Love Song [shonen-ai / yaoi] Yaoi Queen 85 49.936 19-04-2009, 07:36 PM
Ultimul răspuns: Aiumy
  [Terminat] Crazy Love [Shonen-ai / Yaoi] Lye 69 63.308 22-11-2008, 01:00 PM
Ultimul răspuns: dia_love_gackt


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)