Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Te-am iubit, dar e timpul sa te uit

#1
O poveste noua,scrisa de mine si cred ca destul de buna.Cum am mai spus sunt foarte ocupata cu tezele asa ca nu stiu cand o sa pun continuarea.Sper ca sa va placa primul capitol.Sar putea sa mai am cateva greselichiar daca am corectat acest capitol de vreo cinci ori.

Capitolul I: Cand te-am vazut pentru prima oara!

Nu pot sa cred ca s-a intamplat asa ceva! Chiar daca au trecut patru luni de cand el nu mai este ,eu nu vreau sa accept asta,dar nu am ce sa fac! El nu mai exista si eu trebuie sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu am sa il mai vad niciodata. Imi aduc aminte ziua in care l-am cunoscut.Era o zi obijnuita ca oricare alta intro tara foarte speciala.
Romania! Tara unde ti se poate intampla orice,de la a muri in spitale din cauza ca doctorii erau in pauza de masa si nu vroiau sa faca nimic pana la a fi jefuit in sectia de politie!Dar asta nu se putea intampla oricui.Numele meu este Bianca Stoica.Eu eram o fata obijnuita sau cel putin pentru prietenii mei care ascultau rock dar pentru manelisti eram ciudata secolului si sincer nu imi pasa. In sfarsit scapasem de scoala genrala si in sfarsit ajunsesem la liceu in clasa a IX-a. Fara sa imi dau seama a mai trecut un an unde mi-am facut prieteni,a venit vacanta pe care mi-am petrecuta la oras si a inceput iar scoala fara sa se intample nimic interesant.
15 Septembrie 2008. O zi minunata de toamna.Eu mergem linistita pe strada admirand peisajul ce se desfasura in fata mea. Celelalte orase din Romania sunt de obicei foarte aglomerate,dar nu si Slatina,orasul meu natal.Locul unde am crescut si unde vreau sa imi petrec restul vietii Eu de obicei nu veneam in prima saptamana la scoala si anu acesta s-a intamplat o minune. De obicei mergeam mereu in vacanta la tara pentru ca dupa parerea mea nu era nimic mai frumos decat sa auzi strigatele bunicilor cand te dau afara din casa si tu intrii pe geam fara ca ei sa isi dea seama lasandui sa te caute ore in sir.Ei bine anul acesta am fost ocupata,desi nu stiu sincer cu ce si nu am mai mers la bunici,de aceea acum mergeam la liceu.
Pe unde mergeam toti baietii intorceau capul dupa mine,chiar daca nu eram cine stie ce frumusete.Inalta, pielea putin bronzata, parul saten,lung si drept si ochii caprui imi dadeau o infatisare de fata ce nu ar putea lovi nici o musca, dar in realitate eram o adevarata scorpie.Cat despre haine,nu imi placea sa port ce este la moda pentru ca imi placea sa fiu unica,sa nu mai arate nimeni ca mine. Pentru prima zi de liceu ma inbracasem cu o pereche de blugi negrii,un tricou roz,bascheti negrii si un hanorac gri.Cum am intrat in curtea liceului ‘Ion Minulescu’ directoarea m-a trimis in clasa ca deja eram in intarziere.
M-am plimbat ceva timp pe holuri pana ce am gasit clasa si cand am intrat am fost intampinata de cele mai bune prietene ale mele Bianca si Delia. Bianca era o fata frumoasa cu parul roscat,ochii verzi,imbracata cu o pereche de blugi albastrii,un tricou roz si incaltata cu o pereche de bascheti roz,cu forme bine definite si cu un simnt al umorului foarte dezvoltat.Delia semana foarte mult cu Bianca numai ca era inmbracata cu o fusta de blugi,cu un tricou verde si cu o pereche de bascheri lungi verzi.Daca te uitai la ele ai fi putut spune ca sunt surori gemene.Semanau atat de mult dar in acelasi timp erau atat de diferite Cum ele au vazut ca nu spuneam nimic s-au hotarat sa ma trezeasca din visare.
- Cum ai reusit sa vi in prima saptamana de scoala ! Tu de obicei chiulesti si ne lasi singure !mi-a spus Bianca.
- Ei bine,anul asta s-a intamplat o minune si am venit la liceu.Si in plus nu va las singure ci…
Dar inainte sa imi termin propozitia a intrat dirigintele si ne-a trimis in banca pentru ca avea ceva important sa ne spuna. Domnul diriginte era un barbat destul de batran,cu fata zbarcita,si cu o expresie dura.El preda matematica si in orele de dirigentie pe care le avem facem matematica pentru ca este spre ‘binele nostru’.Cum ar putea crede ca o ora in plus de matematica ne va face bine.A trebuit sa imi rup sirul gandurilor cand mi-am auzit numele.Cand mi-am indreptat privirea spre tabla si atunci l-am vazut…

#2
calumea povestea,ca si celelalte ale tale;),sa inteleg ca personajul rpincipal esti chiar tu si asta est eo parte din viata ta:-?,dac ama insel te rog s ama scuzi de confuzie
am vazut cateva greseli micute de tastare,iar pe la sfarsit ,actiunea a fost un pic cam grabita,in rest a fost bine
astept continuarea...byebye:*

#3
Bun , am aterizat si eu pe aici , let's start :
obijnuita - obisnuita
intro - poate intr-o
genrala - generala
un an unde mi-am facut prieteni - un an in care ...
mi-am petrecuta - mi-am petrecut-o
lasandui - lasandu-i
inbracasem - imbracasem
in clasa ca deja - in clasa pentru ca deja...
simnt - simt
Si asta e numai o parte din greselile pe care le-ai facut . Bun , ai greseli de tot felul : de exprimare , gramaticale , de punctuatie mai ales (vad ca nu te descurci cu locul semnelor de punctuatie chiar deloc ) . Capitolul este extrem de scurt , aproape ca nu se poate numi capitol . Pot spune ca sunt surprinsa , dar in niciun caz in mod placut ! Ai spus ca ai corectat capitolul de 5 ori...sincer , nici nu vreau sa ma gandesc cum arata prima oara . Nu ai actiune bine stabilita , nu am inteles mai nimic in afara de faptul ca protagonista sta in Romania si ca nu e o fata frumoasa . Adica , sa fim seriosi : ce vrei sa ne transmiti prin intermediul acestor fraze ? Eu una chiar nu am inteles care e faza....actiunea e grabita prea mult si te-as sfatui ca pe viitor sa muncesti mai mult atat la exprimare cat si la idei ! Si ca sa nu mai zic de personaje... nu sunt bine caracterizate , nu au trasaturi determinante de caracter , trasaturi esentiale , nu stiu ce sa zic... Cat despre modurile de expunere ... ce pot spune ? Descrierea e aiurea rau de tot si nici nu se imbina bine cu naratiunea . Ai cam multe repetitii ce e drept , dar am incredere ca vei reusi sa rezolvi si aceasta probleme pe langa celelalte . Daca nu reusesti singura , gaseste-ti pe cineva care sa te poate sfatui in legatura cu ceea ce ai de facut , eu as fi incantata sa te ajut , dar asta daca vei munci mai mult ! Te sfatuiesc sa reiei acest capitol si sa-l rescrii , tinand cont de regulile fundamentale ale literaturii ! Cam atat am avut de spus ! Sper ca nu te-am descurajat si fii atenta pe viitor ! Multa munca si sigur vei reusi sa ajungi departe ! Sper ca nu te-ai suparat , dar m-am gandit sa spun lucrurilor pe nume de vreme ce nimeni nu a facut-o ! Si sincer , fic-ul nu m-a atras in nicun fel ! Poate daca il vei relua si il vei corecta asa cum trebuie... cine stie ? Oricum , mult succes pe viitor pentru ca ai nevoie ! Gambate kudasai !
[center][Imagine: sunsetsig.png][/center]

[center] My Anime List[/center]

#4
WoW .... e super, dar e cam putin scris , si ohh.... fix cand devenea interesant trebuia sa se trmine :((
ori cum , asta imi place caci ne ti in suspans..... te rog ...^:)^ grabestete ;)) ... poate mai gasesti timp macar vro 30 de min in care sa mai scrii, cai sunt foarte curioasa :D .... so ... esti buna , chiar daca mai ai greseli de tastare ....( stai flexata .. si mie mi se intampla )....so contnuarea cat mai repede ;))

Ja ne! :bye:
[Imagine: post-1-1210617101.jpg]
In the world the sky is the same !!

#5
Hehe..am sa comentez si eu ficul...Sa vedem ce avem pe aici:deci,ideea nu prea am intales cum e si sincer mai ai mult de lucrat la acest capitol.Te descurci cat de cat la scris dar...sincer primul capitol nu e cine stie ce interesant.Greseli de ortografie nu prea ai...fi mai atenta cant tastezi.Si cam atata am avut de zis..sa nut e lasi de scris,cred ca in capul tau ai o idee bunicica dar mai trebuie lucrata.Pune mai repede urmatorul capitol ca's tare curioasa ce se mai intampla.Ja ne si succes la scris !
Don't deny our r2Ï€.
[Imagine: ri935j.png]




#6
Pentru a multumi pe toti am rescris primul capitol si am facut multe modificari.Sper ca de aceasta data m-am exprimat bine si ca nu am mai facut greseli de ortografie. ::::yamashita ayumu:::: sa sti ca nu te inseli.Chiar daca nu este viata mea,eu sunt personajul principal al acestei povesti

Capitolul I: Cand te-am vazut pentru prima oara...

Nu pot sa cred ca s-a intamplat asa ceva! Chiar daca au trecut patru luni de cand el nu mai este ,eu nu vreau sa accept asta,dar nu am ce sa fac! El nu mai exista si eu trebuie sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu am sa il mai vad si ca nu o sa imi mai zambeasca niciodata.Chiar daca a trecut atat de mult timp inca imi aduc aminte ziua in care l-am cunoscut.Era o zi obisnuita ca oricare alta intr-o tara foarte speciala. In acel moment eram o fata normala,dar,dupa ce mi s-a intamplat,ma consider cea mai mare ciudata de pe pamant.Daca nu l-as fi cunoscut nu as fi ajuns in halul in care sunt acum,dar,nu am cum sa dau timpul inapoi sa-mi indrept gresala.Dar nici macar nu stiu ce gresala as putea sa indrept pentru ca,greseala de a ma indragosti de el nu as putea s-o sterg cu buretele si sa consider ca el nu a existat niciodata.Chiar daca povestea mea s-a terminat tragic,ea incepe asa:
Romania,tara unde ti se poate intampla orice!De la a muri in spitale din cauza ca doctorii erau in pauza de masa si nu vroiau sa faca nimic,pana la a fi jefuit in sectia de politie.Altceva mai rau nu ti se poate intampla Eu eram o fata obisnuita pentru prietenii mei care ascultau rock dar pentru manelisti eram ciudata secolului dar sincer nu imi pasa.In sfarsit scapasem de scoala genrala si intrasem la liceul

#7
Ahh, acum chiar cred ca ar fi trebuit sa-ti las comment inainte sa te decizi sa rescrii ...
Parerea mea, nu ar fi trebuit sa rescrii capitolul, pentru ca imi dau seama ca esti la primul fic, respectiv la primul capitol. Uite ce e, oricat de prost ar fi primul capitol, el trebuie lasat asa cum e, pentru ca cu timpul vei dobandi experienta, iar primul capitol va ramane amintirea "initierii" tale in "ale scrisului", iar cand vei recitii, iti vei aduce aminte cu haz de cum "ai inceput sa scrii"
Deasemenea primul capitol reprezinta un punct de reper. Cand vei capata experienta, vei recitii primul tau capitol si iti vei identifica singura greselile, fara a mai fi nevoie sa mai citesti si critica. Asta inseamna ca iti poti evalua singura calitatea scrisului pe care o aveai la inceput...
Normal, daca rescrii capitolul de n-shpe mii de ori, niciodata ceea ce ai scris prima oara nu va fi la fel cu ce ai scris ultima oara. Calitatea operei se imbunatateste, dar...eu una ma opun acestui lucru. Primul capitol e primul capitol, prima ta experienta in acest domeniu! Acest lucru trebuie valorificat.
Chestia asta nu am zis-o doar pt tine, ar mai trebui sa se simta cel putin o persoana, si daca persoana aceea are ceva de zis, pm sau pe mess.

O sa-ti critic in primul rand Capitolul 1, si pe alocuri o sa fac referiri la cel refacut...Sper sa nu fiu prea dura...:-"

Las la o parte greselile gramaticale pe care le ai in ambele texte, doar iti atrag atentia asupra unui lucru:

simnta- simta

Deci sa nu te mai prind cu o asemenea greseala in text! Asta nu e din cauza ca "ti-au alunecat degetelele pe tastatura", caci daca intr-adevar ai corectat al 2-lea text de 5 ori, cred ca o vedeai din prima, atat greseala asta, cat si celelalte pe care le ai in al 2-lea text! Mai sa fie, da' frumos mai stim sa mintim, cel putin eu una stiu sa mint bine..

Deasemenea si: obijnuita- obisnuita

Acum:

1. Nu ai introducere! Nici in primul, nici in al 2-lea! Deci ca o prima chestie, nu intrii direct in actiune!!! Mai intai incepi cu naratiune, dupaia o imbini melodios cu o mica descriere, dupaia introduci incet-incet si actiunea...Toate trebuiesc sa fie imbinate in cel mai perfect mod, astfel incat descrierea nici sa nu fie sesizabila, iar actiunea sa curga de la sine...

2. Actiunea plasata in propozitii.

Citat:15 Septembrie 2008. O zi minunata de toamna.Eu mergem linistita pe strada admirand peisajul ce se desfasura in fata mea. Celelalte orase din Romania sunt de obicei foarte aglomerate,dar nu si Slatina,orasul meu natal.Locul unde am crescut si unde vreau sa imi petrec restul vietii Eu de obicei nu veneam in prima saptamana la scoala si anu acesta s-a intamplat o minune. De obicei mergeam mereu in vacanta la tara pentru ca dupa parerea mea nu era nimic mai frumos decat sa auzi strigatele bunicilor cand te dau afara din casa si tu intrii pe geam fara ca ei sa isi dea seama lasandui sa te caute ore in sir.Ei bine anul acesta am fost ocupata,desi nu stiu sincer cu ce si nu am mai mers la bunici,de aceea acum mergeam la liceu.

Nu legi bine propozitiile una de cealalta, fapt care pt mine una e deranjant. Punctele de la sfarsitul propozitiilor devin mai expresive, odata cu ele se termina si actiunea, fapt care ar trbeui sa se continue in cealalta propozitie, nu sa se sfarseasca. Mai lucreaza!

3. Descrierea

Citat:Bianca era o fata frumoasa cu parul roscat,ochii verzi,imbracata cu o pereche de blugi albastrii,un tricou roz si incaltata cu o pereche de bascheti roz,cu forme bine definite si cu un simnt al umorului foarte dezvoltat.Delia semana foarte mult cu Bianca numai ca era inmbracata cu o fusta de blugi,cu un tricou verde si cu o pereche de bascheri lungi verzi.Daca te uitai la ele ai fi putut spune ca sunt surori gemene.Semanau atat de mult dar in acelasi timp erau atat de diferite Cum ele au vazut ca nu spuneam nimic s-au hotarat sa ma trezeasca din visare.

Sa nu mai vad acest tip de descriere prin text! Din partea mea puteai foarte bine sa scrii:

Bianca- caracteristici:
-par roscat
-ochi verzi
- simt al umorului dezvoltat
-blugi albastrii
-tricou roz etc

Nu, nu, nu si nu! O descriere trebuie frumos imbinata cu naratiunea, astfel incat sa fie aproape insesizabila. O descriere trebuie sa aiba figuri de stil. Figuri de stil! Adica epitete, metafore, si tot tacamul!
Acum nu-ti cer sa-mi faci o opera demna de slavici, dar cu timpul vei capata experienta. Iar experienta nu se capata rescriind la nesfarsit acelasi capitol, ea se capata exersand si citind. Cartile sunt un factor foarte important, deoarece acolo gasesti naratiunea,descrierea, actiunea imbinate in cel mai perfect mod! Adevaratele opere de arta sunt in biblioteca, si doar citindu-le vei putea sa capeti experienta...

Daca vrei mai multe sfaturi, poti trece pe la "Ajutor pt Fiction", poate iti va fi cu ceva de folos :)
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#8
Deci , sa incepem again :D :
petrceam - petreceam
inasa - insa
Parca eram niste copii mici si prosti ce isi desfaceau jucariile de Craciun,dar noi eram si mai rau. - mi se pare putin cam aiurea aceasta propozitie , exprimarea cam lasa de dorit
petrecus-em - petrecusem
vruiam - vroiam
inbracasem - imbracasem (fii atenta aici ca ai o lacuna , nu stii corect )
pilea - pielea
ocii - ochii
putim - putin
Dar ... in ciuda acestor greseli , de data asta sunt impresionata ! Si ma bucur sa constat ca sfaturile mele ti-au fost de ajutor . Deci , exprimarea e schimbata , se vede ca ai muncit mai mult la ea . Modurile de expunere ... ei bine , pot spune ca te-ai descurcat mai bine ca inainte ! Repetitiile insa tot nu s-au rezolvat , dar am speranta ca pe viitor se vor duce si ele . Greselile sunt doar din neatentie ceea ce ma bucura . Bun , felul in care e scris capitolul ... draga mea , se vede clar ca ai facut un progres ! Asa peste noapte , dar e mult mai bine ca si prima oara ! Deci eu una sunt multumita de cum a iesit de data asta , avand in vedere ca e primul fic ! Sunt deja mai atrasa de fic decat inainte si voi trece mereu pe la el ca sa observ progresul tau care deja a inceput sa apara ! Bravo , meriti felicitari pentru ca tu chiar te-ai straduit de data asta ! Insa , pe viitor cu putina atentie vei reusi sa reduci si problemele ramase ! Astept urmatorul capitol ! Gambate kudasai !
[center][Imagine: sunsetsig.png][/center]

[center] My Anime List[/center]

#9
Stiu ca e cam scurt capitolul dar...am speranta ca o sa ma iertati.Sunt si eu mica si proasta...doar fac greseli de le-as putea vinde si as deveni miliardara. Nu va suparati daca numele Biancai ramane Sorina petru ca eu cred ca nu numai voi v-ati fi incurcat in personaje.

Capitolul II: Cand te-am vazut prima oara

#10
nice fic...:)
sper sa se intample ceva interesant in urmatorul capitol..sa spargi monotonia de pana acum...
nu am vazut decat patru greseli de tastare
casunt -ca sunt
s ail - sa il
preomis - promis
curan - curand
Citat:''Dupa imbracamintea lui mi-am dat seama ca asculta hip-hop. Nici nu mi-am dat seama ca timpul nu se oprise in loc asa cum mi-as fi dorit eu
ai repetat de de doua ori mi-am dat seama...
'well..sorry ca am criticat chiar fiecare detaliu minuscul:-"
astept nextul:bye: and :hugs:







Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Mai merita sa imi ocup timpul cu asa ceva ? Mr.Mumble 4 2.778 20-01-2012, 12:54 AM
Ultimul răspuns: ***Sayu***
  Vrei sa fii iubit, iubeste! Trioxide chocolate.۩ 11 5.499 05-07-2011, 02:08 PM
Ultimul răspuns: Ellys
  Cel iubit [+18] σχуgєη 13 6.216 22-06-2011, 06:23 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  Timpul razbunarii Hitman 5 3.706 26-07-2009, 11:25 PM
Ultimul răspuns: Hitman
  Nu prea mici pentru iubit Nya. 14 8.808 19-05-2009, 08:13 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  vecinul meu iubit ( yaoi ) lala_leon 4 4.412 18-03-2009, 02:32 PM
Ultimul răspuns: love_anime


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)