Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sword Art Online

#11
Am zis sa ma uit si eu sa vad despre ce e vorba daca tot vad ca se aduce vorba din cand in cand de el.

Primul episod, in special finalul lui m-a captivat si am petrecut ultimele ore ajungand la zi. Credeam ca o sa fie o clona .hack. Ma bucur ca nu este. Spre deosebire de acel anime protagonistul nu este un n00b. Este un nolifer de treaba 4

Faptul ca este reamintit in repetate randuri ca actiunea se petrece intr-un joc (prin meniuri de trade si altele) creaza o atmosfera foarte atragatoare pentru gameru din mine.
Spre exemplu cum in ultimu episod a invins singur monstru. Pentru mine asta era solo boss kill while boosting your party 4

Sunt tentat sa citesc manga sau sa vad daca se gasesc traduceri la carti. Asta e unul dintre motivele pentru care nu imi place sa ma uit la serii ongoing. Acum tre sa astept cate o saptamana pentru o farama noua de poveste
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#12
MajinCloud, traducerea cartiilor se gaseste pe Bakatsuki.
Cat despre serie, nu pot zice mai mult decat cei din inaintea mea. Poate doar sa aberez putin despre capitolul 16.5 si despre adaptarea lui in manga... (anyway, it's very popular on the internet these day - try Funny Mama -)

Sa fiu sincera nu am observat ca-i harem 21 ma duce cu gandul la Suleiman Magnificul (ma refer la cuvantul "harem") 24

Sper doar sa continue adaptarea anime si pentru urmatoarele arcuri, ar fi delicios ^w^
[Imagine: KMS02-5.gif]
An alter-ego: Let your trouble fly like they have wings.
Me: Well,they actually have...
The alter-ego: What?
Me: It's just... they follow you anywhere XD

#13
Sooo it ended. De la ultimul post am citit doua carti si ma aflu la a 3a. Am sarit peste primele doua pentru ca pana sa le gasesc vazusem deja episodu 16 asa ca nu mai avea sens sa recitesc aceasi poveste. Am citit acest ultim arc din anime si sincer ma bucur ca l-au terminat aici. Povestea in continuare nu mai pare sa fie la fel de dramatica, iar Asuna (toata motivatia lui Kirito de pana acum) nu mai are un rol important in actiunea principala. Cel putin asa pare in volumul 5 si asta ma dezamageste.

Animeul, cel putin pentru mine, a devenit din ce in ce mai bun si in momentul de fata este pe locul 5. Cine nu a vazut acest anime trebuie sa isi faca timp de el pentru ca, facand exceptie la cateva momente, it goes form epic to more epic.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#14
Va spun drept (si cred ca sunt singura) ca am numai injuraturi pentru acest anime. Mdeterminated
Primul episod a inceput bine, chiar foarte bine, cum am ajuns la al doilea prima mea intrebare a fost "Am gresit cumva episodul?" De la primul la al doilea episod deja Kirito era ceva gen la lv 20 si devenise singuratic. Cum dracu' s-a intamplat asta?? Sa nu mai spuneam ca deja dupa cateva episoade ajunsese la lv 70 fara sa ne arate cum. Cred ca le era lene sa faca macar din 10 in 10 lv, sa vedem si noi ce boss aveau de omorat si macar sa mai intelegem si noi ceva.
Lasand la o parte asta (ca incep deja sa ma enervez Mhahaha ) a mai bagat si HAREM pe langa "ACTIUNE" si pooof, toate fetele care il vedeau pe Kirito erau lovite de sageata lui Cupidon, ca erau copii de 10 ani sau femei de 20 nu conta. Mopenmouth
Acum sa trecem la partea romantica a anime-ului.
Asuna si Kirito.
Cum naiba au inceput sa tina unul la altul nu stiu. Am vazut doar ca dupa ce el o lasa singura in primul episod in urmatorul se intalnesc si deja se cunosc si sunt buni prieteni. Doua episoade mai tarziu se casatoresc. Msuspicious serios!? Eu una nu am vazut nimic romantic intre ei inafara de atunci cand s-au dus in luna de miere sau ce era, dupa ce s-au casatorit si au gasito de Yui.
Bun, apoi partea a doua a anime-ului... e si mai ingrozitoare.
Aici avem un psihopat care vrea sa se casatoresca cu Asuna care e o leguma (si cu casca pe cap de ani de zile) si in partea asta a mai bagato si pe sorsa lu' Kirito ca naah, au ramas fara personaje noi si publicul apreciaza cand sora eroului se indragosteste de el, deja din prima fara sa aiba nici o sansa la el. Myaoming
Sa nu uitam ca aici anime-ul devine si ECCHI, ne arata juma de episod cum se spala sora in Kirito in baie si cum psihopatul ala o dezbraca pe Asuna in fata lui. Cu o grafica in care personajele zici ca au 13 ani (personajele sunt aproape chibi, ce sa mai zic) baga chestiile aste care te fac sa iti rupi parul din cap.
Eu m-am uitat la el doar pentru ca multi prieteni stateau pe capul meu ca "Aaah! am gasit cel mai super anime! E de dragoste! E frumos, uita-te!!" si dupa ce l-am vazut imi venea sa sparg pc-ul. Mfuuu
Ar fi aratat mai bine daca nu puneau scenele ecchi, grafica nu e pentru asa ceva, daca vrei sa faci un anime harem/ecchi atunci fa niste personaje ceva mai mature, nu copii de 17-18 ani care arata de 13. Scene de actiune sunt faine, pacat ca sunt putine si doar la inceputul anime-ului.
A multifunctional fujioshi
[Imagine: c7myWQI.gif]

#15
This anime gave me multiple heart attacks... Inainte sa il incep citisem cateva reviews care nu-l puneau intr-o lumina prea buna, iar dupa primele doua-trei episoade ma intrebam daca fie oamenii aia au o problema, fie eu sunt cea defecta. Mie mi-a placut foarte mult si, la fel ca si Steins;Gate, m-a facut sa ma gandesc ca e unul dintre cele mai bune anime-uri vazute de mine in ultima vreme. Dar na, parerile sunt impartite, subiectivitate peste tot, pentru ca un review se bazeaza pe parerea personala a celui care-l scrie.

SAO incorporeaza cam tot ce astept eu de la un anime: plot bine gandit si captivant (desi pe alocuri devenea previzibil, dar am trecut cu vederea pentru ca eram mult prea implicata in actiune), personaje usor de indragit, grafica superba si coloana sonora breathtaking (chiar daca openingurile si endingurile nu mi s-au parut neaparat stralucite, OST-ul pe care si-a pus amprenta Yuki Kajiura e exceptional).

Am citit undeva ca planuiesc sa faca un al doilea sezon. I'm not really looking forward to that, to be honest. Cred ca au epuizat tot ce-ai fi putut folosi. Kirito lupta mai mult de dragul Asunei, odata ce a ajuns sa se indragosteasca de ea, si ar fi absurd sa vina cu un scenariu in care aceasta ar fi rapita/ ranita/ jupuita/ maltratata/ posedata/ naiba-mai-stie-ce-ata pentru ca ea nu e tocmai genul de domnita fara aparare; she can take care of herself just fine. Sau poate schimba personajele? O sa citesc manga, poate descopar ceva acolo.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sword of the stranger CyBeR 0 2.038 02-08-2012, 10:50 AM
Ultimul răspuns: CyBeR


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)