Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

STOP! violentei impotriva animalelor

#51
Animalele nu fac rau decat daca se simt amenintate.
Daca ei pun mana pe piatra sau intentioneaza ceva rau, animalele se apara, sau fug, dar pentru asta, chiar nu merita bataie.
Dumnezeu a creat animalele, sa convietuim toti, la un loc.
Ele sunt niste fiinte ca si noi. Nu conteaza ca nu au aceeasi categorie sociala. Nu conteaza ca ele se hranesc cu ajutorul membrelor sau gurii, nu ca noi, cu tacamuri. Sunt niste fiinte, care au si ele suflet.
Nu merita sa fie tratate cu rautate ...
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#52
Omul e superior animalelor tocmai prin faptul ca poate sa aleaga. Ati vazut voi oameni cu suflet bun care bat animalele? Nu! Calugarii, preotii si oamenii care sunt cu adevarat buni si le poti citi pe fata bunatatea nu ar rani nici macar o furnica. dar, pe cel care-si bate semenul ce-l opreste sa bata un animal? Constiinta? Nu!
Exista oameni buni si rai, asta nu inseamna sa generalizam.
Sa nu uitam ca si noi suntem oameni...
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#53
Deci eu sunt super sensibila la capitolu animale...nu pot sa vad violenta la niciun animal nici macar la un soarece..E trist sa vezi atata prostie la oamenii ..In cativa ani animalele vor fi niste saci de box pentru totii idioti..Nu am putut sa vad acel filmulet decat 3 secunde ca deja mi-a dat o lacrima..Au si filmat sa se dea mari ( CU CE? ) Animalele au si ele un sufletel , intodeauna am spus sa ne punem in pielea fiecarui animal..:d
Era o pisicuta....CE RAU POATE FACE O PISICUTA?? !!
Vecinu meu are o pisicuta de 6 luni si biata de ea a zis si ea miau la 12 (eu am auzito pentru ca eram treaza) iar nepoata vecinului (o pitipoanca cu aere de star) o ia la bataie ca cica i-a stricat "somnu de frumusete...a doua zi si-a primit o palma si vecinu a suferit dar ea "E doar o mata poti sa iti ei alta oricand"
Unii oamenii nu gandesc...m-am saturat de Romania pana peste cap (nu ca in alte tari nu ar fi violenta dar macar nu sunt atati handicapati) ..

#54
Well...eu nu mai ma mir de nimic 22 Oamenii au devenit niste bestii , violenta impotriva animalelor a devenit ca si un lucru obisnuit pentru noi . Majoritatea oamenilor ranesc animale , doar pentru a se distra , pentru a parea superior lor ? Asta nu este distractie , nu le arati altora ca esti tare daca ranesti un animal si cand spun animal nu ma refer doar la cele domestice , deoarece si cele salbatice se incadreaza in aceasta categorie . Oamenii captureaza animale salbatice , fiind duse la gradina zoologica si pentru ce ? Sa fie vazute de oameni cum stau in custi ? Eu nu gasesc distractie sa vad animale salbatice in captivitate , deoarece nici noua , oamenilor , nu ne-ar placea sa fim inchisi doar pentru distractia altora , noi nu avand nimic de castigat . Mi se pare o mare prostie gandita de omenire , cea mai stupida idee . Dai niste bani sa vezi niste animale in custi cand le poti vedea la televizor . Si cand te gandesti ca acei oameni iau acele animale doar pentru a castiga bani , deparca nu ar putea sa castige bani intr-un alt mod . Acest lucru spus de mine nu se incadreaza in cuvantul "violenta" , dar trebuie sa le lasam libere , deoarece si noi suntem liberi si nu suntem cu nimic mai presus decat animalele , deoarece ele sunt mult mai bune decat noi si fara pacate .
Acum trecand la animalele domestice ( caini , pisici , cai etc ... ) . Noi spunem ca trebuie sa ne purtam dur cu animalele , deoarece si ele sunt rele , dar NU este adevarat . Dau exemplu cainele . Un caine nu o sa atace niciodata un necunoscut daca nu a fost si el la randul lui batut ca naiba si invatat sa faca acest lucru , deoarece multi stapani isi bat cainii si isi bat joc de ei , iar acest lucru nu este deloc bine , deoarece cainele poate deveni extrem de rau , putand ataca orice om , in special stapanul care i-a facut rau. Iar acel om care este atacat cu ce este de vina ? Cu nimic ... dar nici vina cainelui nu e . Animalele nu au fost si nu vor fi niciodata rele ca asa vor ele .
Am vazut mii si mii de cazuri cu animale batute doar pentru distractie . Cand eram mai mica si eram prin spatele blocului un baiat a dat cu piciorul in burta unei pisici , iar aceasta era si gravida o_o Nu inteleg de ce ? Ce ii facuse acea pisica? Cu ce ii gresise ? Deasemenea la tara doi baieti se jucau cu o pisica , o pasau de la unul la altul , prinzand-o de coada si aruncand-o o___o Doamne , asta e un mare pacat , e o mare nesimtire . Cand am vazut acest lucru mi-a venit sa si plang , deoarece acea pisica nu putea face nimic , mai ales ca era si pui si era destul de slaba . Chiar nu merita astfel de lucruri , nici un animal nu merita .
Ar trebui sa ne gandim inainte de a rani un animal , sa ne gandim cum ar fi sa fim in locul lor : " Daca as fi fost eu acel animal , cum m-as fi simtit ? " . Si acest lucru nu trebuie luat in ras , deoarece este destul de serios .
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#55
Deja oamenii si`au pierdut ratiunea , si`au pierdut tot . Ce le`au facut animalele ? Nu sunteti mari si tari daca raniti un animal sincer . De mica am fost invatata sa iubesc animalele , sa le hranesc , sa le ajut . Unii oameni zic ca animalele ataca si asa . Trebuie sa le fi facut ceva , sa le fi enervat . Niciodata nu m`am purtat urat cu animalele , niciodata nu m`a atacat un animal .
Sunt multi oameni , mai degraba rai decat buni . De ce , cand ies unii oameni din bloc nu ii ataca animalele [caini de exemplu ] ci dau din coada cand ii vad [ cei mai rai caini ] ? Pentru ca stiu sa se poarte cu ele , niciodata nu ar rani un animal .
Aceste fiinte nu au suflet ? Ba da , au .Sunt mult mai inteligente decat noi oamenii , chiar daca nu recunoastem . Pana si sobolanul ala pe care nimeni nu il suporta are o calitate . Cand e cutremur , simte mai repede decat noi . Am auzit ca sobolanii au scos minerii din mina inainte de un cutremur , inainte de a se prabusi mina . Chiar trebuie sa ne purtam urat cu animalele ? Chiar nu putem trai in armonie cu natura ?
Ce le`a facut pisica aia ? Nimic , doar ca trebuie ei sa para mari si tari in fata lumii . Mai lasati fitele astea de cocalari !
Spuneti odata STOP! Violentei impotriva animalelor !

#56
Asa nu se mai poate. De ce toti pe care ii intalnim si ii intrebam cu privire la Violenta cu care sunt tratate animalele spun ca ar trebui sa se faca ceva insa de ce nu se face? Majoritatea tarilor din lume care sunt cat de cat civilizate [Romania nu cred ca intra pe aici] au cate o societate in aproape fiecare oras care se ocupa cu salvarea animalelor, ingrijirea lor si tragerea la raspundere a celor care merita.
In Romania ar trebui sa se infiinteze o organizatie dinasta, un fel de "SPCA" cum este numita in America. Credeti ca cei care maltrateaza animalele, dupa ce ar primi o amenda considerabila si niste ani in inchisoare ar mai continua cu asa ceva? Sau cei care cunosc anumita persoana? Va spun eu ca nu.

Deci hai sa spunem toti STOP violentei impotriva animalelor!

#57
Cei care bat animalele sunt AMORALI (atentie: amorali, nu imorali), adica provoaca durere altuia din placere. Lor nu le pare rau daca fac ceva nedrept. Dar astfel de persoane au existat de cand oamenii pictau peretii pesterilor.
In majoritatea cazurilor, animalul este atacat din senin de catre un om si tocmai de aceea isi foloseste armele cu care a fost inzestrat de la natura, dar exista si cazuri speciale. Daca de exemplu ar sari pe tine un caine turbatai avea tot dreptul de pe Terra sa il pui pe jos in bataie. Legitima aparare nu e pedepsita prin lege.
Uneori, chiar si niste animale care nu sufera de rabie sau boli similare cu rabia pot ataca, deoarece unele miscari ale oamenilor i-ar putea tenta sa sara pe ei. Si mie mi s-a intamplat. Urcam pe scara si era sa fiu muscata de un caine relativ sanatos (nimeni n-ar tine in casa un caine turbat, nu? Si chiar de-ar face-o, ar muri, deoarece rabia este letala), dar aveam un cojoc foarte gros din fericire si coltii lui n-au reusit sa treaca prin el. Si in acest caz orice miscare facuta impotriva animalului este considerata legitima aparare.
Este just ca in filmuletul prezentat de autoarea topicului nu este cazul de asa ceva. Acei oameni erau amorali, cum am mentionat si la inceputul postului. Dar printre cei care au postat aici mi-a sarit in ochi treaba cu "inchisoare pe viata" sau "condamnare la moarte". Asta e patetic. Chiar cei care au venit cu aceste sugestii erau de acord ca agresorii de animale sunt debili mintal. Si n-ar fi oare de preferat ca acele persoane sa beneficieze de consiliere psihologica? Si-asa penitenciarele gem de detinuti. De ce sa fie si ei inchisi, cand totusi se poate face ceva pentru ei?
Totusi ideea de ASPCA in Romania ar fi destul de buna.
Aceasta a ofst parerea mea despre subiectul abordat.

#58
Oamenii care ranesc animalele in mod intentionat nici nu ar trebui numiti nici oameni nici animale deoarece ele nu sunt cum credem noi ,ar trebui numiti monstri.Tin minte ca ma uitam cand eram mai mica la SPCA si un monstru si-a lasat catelusa in casa impreuna cu puii ei dar in casa parasita era mai frig decat afara,atunci cred ca am plans jumatate de ora dearece agentii nu aveau ce sa mai faca si puneau in pungi catelusii mortii.Asa ce-va nu se face!cum se pot numii oamenii stind ca au omorat niste finte micute si inocente.Romania ce sa mai spunem ,era mai demult o filmare in care era o pisica si niste adolestenti cred o aruncau in perete pana cand au omorat-o.Parca a fost initiata si o petitie pentru a se face o agentie speciala dar nu s-a mai intamplat nimic....Ce le pot face un animal?Cu ce au gresit ca se le omoram?Cu nimic,exact dar noi tot le omoram..vreti sa va da-ti mari in fata prietenilor ca puteti omora un caine, o pisica sau alt animal?.In concluzie oameni sunt si vor fi nise besti in privinta animalelor....

#59
Mi se pare ca uni nu au inima . Poate nu toate animalele sunt cele mai bune de mangaiat dar sunt ca noi , cateva diferete dar semanam . Cum pot sa omoare asa fiinte ?
Poate multii au avut experiente neplacute ; vreo muscatura , sperietura in copilarie ; dar chiar si asa nu ar trebuii ca unii dintre noi sa fie atat de violenti cu animalele .
Ei nu ne fac nimic daca nu se simt atacati de noi . Ei ne simt frica si vor sa se apare dar noi desigur ca incepem sa reactionam in cele mai prostesti moduri ; lovind , arucand cu pietre .
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#60
Edit o,o.

Violenta asta, la ce buna? Nu ii inteleg pe oamenii acestia care isi descarca nervii pe animale, dar nici sa ii opresc nu pot. Nu sunt eu o iubitoare de animale de sa le iau in casa si sa le pup in frunte dar, nici in ele nu dau. Ele nu ne fac nimic, adica daca te musca un caine, nu trebuie si tu dupa sa dai cu pietre in el. In fine, atata timp cat ele nu va fac nimic lasati- le in pace. Da, sunt de acord si eu L Stop violentei impotriva animalelor o.o
[Imagine: Jun0xCa.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)