Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Roşul tău în seringa mea

#31
Capitolul 12


- Tu ce mai vrei ? Nu ne poţi lăsa în pace măcar o zi ? mă întreabă în timp ce îl prind pe Emilian de umăr şi îl răsuces, luându-l cu mine afară. Giulia aruncase câteva cuvinte în urma noastră sperând să le prind, dar nu aveam cum fiindcă eram prea concentrat la ce aveam de zis. Pentru o persoană nobilă, drăguţă şi inteligentă ca Emilian să eşueze în asemenea manieră cu viaţa. Măcar el să fie fericit, dacă eu o făceam pe Doctorul House în spitalul ăsta. Cu toate astea am mers stângaci lângă el. În sensul că în timp ce îmi sorbeam cafeaua ca să rămân pe fază, îi tot povesteam că Victoria era însărcinată şi el era tatăl copilului şi cum că aceasta dorea un avort, dar renunţase în speranţa că îi voi povesti tot ce cunosc despre ea şi noua veste.Emilian m-a surprins. A început să plângă în mijlocul spitalului, eu ţinându-l de braţ şi consolându-l. O asistentă nouă a trecut prin faţa noastră. Doream să strig. Cucoană nu suntem homosexuali, dar pentru prima dată în viaţă aveam senzaţia că sarcasmul meu era plin de sine aşa că doream să-i dau un şut direct undeva şi să-l lasă să cadă într-o prăpastie ascunsă de ochii lumii. După ce Emi s-a lămurit am înţeles în ziua aia două chestii. S-au împăcat, iar Giulia a aflat vestea. Mica scorpie era fericită deşi întreba de unde aflu eu primul toate tâmpeniile familiei. Al doilea lucru am aflat că tata băuse nişte suc de mure în loc de vin aşa că a trebuit să-i prescriu mamei un medicament. Era alergic la mure. Bietul de el a trebuit să îndure şi atenţionările şi mustrările Coanei Gheorghiu care avea senzaţia că la etajul trei al blocului nu se aude nimic, însă de la balcon de afară se puteau auzi câteva sunete de făcăleţ trântit în câteva părţi ale corpului. I-am spus mamei să nu-l încingă prea tare fiindcă îl iubeşte, dar ştie dânsa cum să-l răsplătească pentru eforturile de 40 de ani de căsătorie. Nu conta asta însă. Nu că a băut sucul de mure şi alergia nesuferită fuse declanşată ci încercase să bea vin lucru ce mama nu îl suporta. Pe la trei însă am fost întâmpinată de vocea aceasta răguşită în telefonul meu. Ţipase prea tare aşadar.
- Şi dragu meu, puiul mamii să-ţi zic. Tac'tu este un cocoş de primă clasă, auzi ciorbiţa lu' mama de perişoare ?
- De când am ajuns ciorbiţa dumitale, mamă ? întreb eu îngrozit. Speram să nu aibă dânsa intenţii canibale.
- Tu eşti şi miericica lu mămica puiul vieţii mele.
- Bine că sunt desert. Felul unu nu îmi place. Fiind ultimul, mă scapă de emoţia ingurgitării.
- Păi vezi, iubireţule. Auzi, ţi-ai găsit vreo iubită ? Nu e vreo asistentă drăguţă, amabilă şi chic acolo să te aibă şi pe tine ? mai repede dom'le că doresc nepoţi.
- Nu mă pot reproduce singur .
- Ce păcat. Hai că te lasă mămica. Se duce să-i cumpere soţiorului nişte bandaje.
- Chiar aşa tare l-ai marcat fizic ? Data trecută ştiu că a trebuit să vin cu glicemia în seringă pentru că te-ai asuns lângă maşina de spălat cu o mască pe faţă de Halloween şi când a intrat săracu tata în baie l-ai speriat aşa tare încât a leşinat şi a căzut pe coşul de rufe împrăştiindu-ţi chiloţii pe bolul meu de cereale ce căzuse din mâna lui.
- Lasă dragă îi trece lui. Mă iubeşte mult. Hai că te lasă mămica.


Şi cu asta, închise apelul lăsându-mă singur. Nu chiar fiindcă după m-am dus la coţofana aia ce avea să-mi fie studentă pentru o perioadă. Am început să vorbim civilizat lucru ce m-a marcat deosebit fiindcă la un moment dat mi-a atins mâna. Educat ce am fost m-am scuzat instinctiv, dar parcă îi plăcea să intre în joc juvenil cu mine de parcă eram doi adolescenţi. A râs când i-am povestit că sunt singur şi m-a invitat la o cafea chiar după ce avea să iasă din spital.

Cu alte cuvinte, putea fi un plan să-şi bată joc de doctorul amărât, prea iubit de copii şi mămici, mămoşit de către mă-sa ce îşi bate soţu cu făcăleţul când fură vin din bucătărie, ce uită să mănânce acasă şi dă naştere unor copii mâncând biscuiţii cu ciocolată furaţi de la un copil de 3 ani şi ascunşi bine în birou. M-am simţit însă flatat de interesul oferit şi simţeam că se schimbase în sensul că nu se mai comporta ca o vrăjitoare.

Nu eram sigur de intenţiile ei, dar doream să aflu.
-

#32
Capitolul 12

Giulia


Când mă externase din spital nu îmi spusese să nu fac efort pentru a nu mă apuca durerea de cap. Aveam o migrenă îngrozitoare și îmi simțeam capilarele înfundate, mute sau blocate de o durere ucigătoare ce îmi săgeta tâmplele. Nu îmi permitea să fac mișcări mai mult mă captura la pat și nu îmi dădea voie să fac nimic. Tot ce făcusem a fost să spăl vasele pentru Emi niciodată nu știa cum și nici nu îi plăcea mai ales atunci când venea de la spital îl cuprindea o lene tâmpită ce îl imobiliza în fața televizorului sau laptopului. Dacă era a doua variantă, cel mai probabil juca un joc.

Cu puțin noroc avea să-mi treacă. Găsisem niște buline prin dulapul fratelui meu. Cu bune cu rele avea să nu mă mai doară așa tare ci probabil mici înjunghieturi prin zona lovită în momentul impactului ce aveau să lase echimoze urâte pe care nici fondul de ten nu avea să le ascundă.Dar cum David a spus că nu voi putea ieși din casă prea curând, nici o cunoștință de a mea nu mă va vedea în acel mod, mai ales că fără bandaje arătam ca o femeie abuzată fizic de către soțul bețiv. Lucru ce nu l-aș fi permis niciodată.

Însă când am luat taxiul spre casă - la insistențele mele - șoferul mă privea dubios. Voiam să îi dau o explicație, dar de când dădeam eu de știre viața mea personală unui străin ? Am considerat că nu trebuie să-mi afle o parte a vieții mele pe o perioadă de douăzeci de minute așa că mi-am rezemat capul pe geamul rece al mașinii și am așteptat să ajung. Am tăcut lăsându-l să creadă ce dorește. Eram prea nesuferită atunci.

Doctorul David era un om destins și oarecum ciudat în sensul că avea anumite ieșiri de om nedormit și fără un cămin stabil deși nu era deloc adevărat. Înțelesesem de la Emilian că avea un apartament imens, bine mobilat și o duce chiar foarte bine. Are o mașină interesantă - aceiași cu care a dat peste mine - și că părinții lui stau undeva mai departe de acesta într-o casă drăguță. Tipic familiei amabile și plăcute, unde mama este o femeie casnică, vorbăreață și primitoare și tatăl un om muncitor ce își ascultă soția necondiționat.

David însă nu era genul. Era mult mai alert, putea îndeplini sarcini grele consecutiv fără să aibă nevoie de somn prea mult. Un tip ce locuia neglijent într-un apartament și își ducea viața oarecum monotonă acasă, iar când ajungea la servici era mult mai activ social. Un lucru am priceput de la Emi. David iubea manga-urile și jocurile video. Era paradoxal dacă priveai viața acestuia dintr-un anume unghi. Nu era de mirare că nu avusese o iubită în 5 ani. De când își terminase facultatea și intrase la a doua etapă, domnul rezident se preocupa de soarta muncii lui mai mult decât de viațaa personală.

În sinea mea îmi înghițisem de mult durerea cauzată de locul lovit și intrasem într-o stare de gândire profundă asupra doctorului ce avea să mă învețe pentru câteva luni niște fizică, biologie și chimie. Îmi închipuiam de pe acum ce aveam să pățesc pe mâna acestui doctoraș, dar faptul că mă ajuta era un semn că încă nu uitase să socializeze. Mă întrebam dacă singurii prieteni pe facebook erau Emilian, șeful spitalului și tatăl lui. Trist, dar adevărat în sensul că el nu socializa afară decât atunci când era la spital.

Am luat o carte de medicină naturistă și am început să răsfoiesc cartea până am ajuns în dreptul unui titlu interesant. Mi-am așezat ochelarii mai bine și am dat drumul lecturii. Singurul lucru pe care aveam să-l fac era să stau să citesc. Ploua afară de o oră și simțeam că nu mai avea să termine. Speram doar că Emi e bine și mâncase ceva sănătos. Atâta lucru putea să facă din moment ce micul dejun sărise din program pe ziua aceia. Deodată am auzit telefonul. La o primă vedere nu aveam chef, dar poate era important așa că m-am deranjat din locul cald și pufos unde stătusem și am ridicat receptorul.

- Bună ziua ! Cine este ?
- Bună, draga mea. Sunt doamna Ghiorghiu Veronica Antoaneta. Mama lui David, coleg cu Emilian, fratele tău. Am înțeles despre accident astăzi.
- Oh ! Sunt bine, doamnă nu vă faceți griji. A fost un mic accident.
- Cum așa, draga mea. Nu se poate așa ceva. David nu trebuia să umble ca un amețit pe străzi la ora aia. Fiind și obosit...
- Nu vă faceți probleme. A avut grijă de mine chiar foarte bine. Mă mir...
- Dragă, am o idee. Soțul meu tocmai a cumpărat un vin foarte bun de la un coleg ce a fost în armată cu el când erau tineri așa că te invit la masă la noi astă seară. Nu accept un refuz, hai te rog. L-am invitat și pe David și vreau să vi negreșit. Știu că te iau așa pe nepregătite, dar insist. Vreau să discutăm și să te știu în regulă. Emilian a mai venit la noi să mănânce, iar tu pari așa o fată drăguță. Insist !
- Păi . . . bine ?
- Bun, păpușa mea. Te așteaptă mama la șapte fără zece. Poți veni la ce oră dorești chiar și la șase. Nu mă deranjează deloc.
- Bine, am să mă pregătesc. La revedere !
- Te pup, iubito !

- Ok, ce a fost asta ? întreb eu fără să primesc un răspuns. Și mai era o oră până la cină.
-

#33
Când mă externase din spital nu îmi spusese să nu fac efort pentru a nu mă apuca durerea de cap. Aveam o migrenă îngrozitoare și îmi simțeam capilarele înfundate, mute sau blocate de o durere ucigătoare ce îmi săgeta tâmplele. Nu îmi permitea să fac mișcări ( Aici cred că era nevoie de o virgulă ) mai mult mă captura la pat și nu îmi dădea voie să fac nimic. Tot ce făcusem a fost să spăl vasele pentru Emi ( Aici trebuia o virgulă și cred că ști cuvântul „care”. Face legătura..., pentru Emi, care niciodată nu știa cum” )niciodată nu știa cum și nici nu îi plăcea ( Tot o virgulă cred că trebuia pe aici ) mai ales atunci când venea de la spital îl cuprindea o lene tâmpită ce îl imobiliza în fața televizorului sau laptopului. Dacă era a doua variantă, cel mai probabil juca un joc.

Cu puțin noroc avea să-mi treacă. Găsisem niște buline prin dulapul fratelui meu. Cu bune cu rele avea să nu mă mai doară așa tare ci probabil mici înjunghieturi prin zona lovită în momentul impactului ce aveau să lase echimoze urâte pe care nici fondul de ten nu avea să le ascundă.( Prea lungă fraza asta :)) )Dar cum David ( Ce-mi place numele ăsta )a spus că nu voi putea ieși din casă prea curând, nici o cunoștință de a mea nu mă va vedea în acel mod, ( Cred că mergea „acest” și nu „acel”, poate, idk ) mai ales că fără bandaje arătam ca o femeie abuzată fizic de către soțul bețiv. Lucru ce nu l-aș fi permis niciodată. ( Cred că trebuia virgulă și literă mică )

Însă când am luat taxiul spre casă - la insistențele mele - șoferul mă privea dubios. ( Au plecat două persoane o.o ? Și explicația aceea cred că trebuia ca apoziție între virgule )Voiam să îi dau o explicație, dar de când dădeam eu de știre viața mea personală unui străin ? Am considerat că nu trebuie să-mi afle o parte a vieții mele pe o perioadă de douăzeci de minute așa că mi-am rezemat capul pe geamul rece al mașinii și am așteptat să ajung. Am tăcut lăsându-l să creadă ce dorește. Eram prea nesuferită atunci. ( Cam aiurea chestia asta cu explicația unui străin, dar este ok, totuși :)) )

Doctorul David era un om destins și oarecum ciudat în sensul că avea anumite ieșiri de om nedormit și fără un cămin stabil deși nu era deloc adevărat. Înțelesesem de la Emilian că avea un apartament imens, bine mobilat și o duce chiar foarte bine. Are o mașină interesantă - aceiași cu care a dat peste mine - și că părinții lui stau undeva mai departe de acesta într-o casă drăguță. Tipic familiei amabile și plăcute, unde mama este o femeie casnică, vorbăreață și primitoare și tatăl un om muncitor ce își ascultă soția necondiționat. ( Ghiveci de timpuri cumva :-w ? ”David era...unde mama este...„ ” )

David însă nu era genul. Era mult mai alert, putea îndeplini sarcini grele consecutiv fără să aibă nevoie de somn prea mult. Un tip ce locuia neglijent într-un apartament și își ducea viața oarecum monotonă acasă, iar când ajungea la servici era mult mai activ social. Un lucru am priceput de la Emi. David iubea manga-urile și jocurile video. ( Ioooi, îmi place David acesta xD )Era paradoxal dacă priveai viața acestuia dintr-un anume unghi. Nu era de mirare că nu avusese o iubită în 5 ani. ( Mai bine scriai cinci în litere ) De când își terminase facultatea și intrase la a doua etapă, domnul rezident se preocupa de soarta muncii lui mai mult decât de viațaa ( Viața, fără doi de „a”. Neatenția asta :-L ) personală.

În sinea mea îmi înghițisem de mult durerea cauzată de locul lovit și intrasem într-o stare de gândire profundă asupra doctorului ce avea să mă învețe pentru câteva luni niște fizică, biologie și chimie. Îmi închipuiam de pe acum ce aveam să pățesc pe mâna acestui doctoraș, dar faptul că mă ajuta era un semn că încă nu uitase să socializeze. Mă întrebam dacă singurii prieteni pe facebook erau Emilian, șeful spitalului și tatăl lui. Trist, dar adevărat în sensul că el nu socializa afară decât atunci când era la spital. ( Ce tip, cred că are nevoie de o viață puțin mai activă decât o are în spital :)) )

Am luat o carte de medicină naturistă și am început să răsfoiesc cartea până am ajuns în dreptul unui titlu interesant. Mi-am așezat ochelarii mai bine și am dat drumul lecturii. Singurul lucru pe care aveam să-l fac era să stau să citesc. Ploua afară de o oră și simțeam că nu mai avea să termine. Speram doar că Emi e bine și mâncase ceva sănătos. ( Iar timpurile ) Atâta lucru putea să facă din moment ce micul dejun sărise din program pe ziua aceia. ( Aceea ) Deodată am auzit telefonul. La o primă vedere nu aveam chef, dar poate era important așa că m-am deranjat din locul cald și pufos unde stătusem și am ridicat receptorul.

- Bună ziua ! Cine este ?
- Bună, draga mea. Sunt doamna Ghiorghiu Veronica Antoaneta. Mama lui David, coleg cu Emilian, fratele tău. Am înțeles despre accident astăzi. ( Câta numele O_O !? )
- Oh ! Sunt bine, doamnă nu vă faceți griji. A fost un mic accident. ( Cred că trebuia o virgulă după „doamnă” )
- Cum așa, draga mea. Nu se poate așa ceva. David nu trebuia să umble ca un amețit pe străzi la ora aia. Fiind și obosit... ( Ce mamaă îngrijorată, îmi aduce aminte de mama ._. )
- Nu vă faceți probleme. A avut grijă de mine chiar foarte bine. Mă mir... ( Fără punctele astea de suspensie, adică cred că se putea și fără ele )
- Dragă, am o idee. Soțul meu tocmai a cumpărat un vin foarte bun de la un coleg ce a fost în armată cu el când erau tineri așa că te invit la masă la noi astă seară. ( Câta fraza, există virgulele, Lynnie, te bat cu un buchet de flori T_T ) Nu accept un refuz, hai te rog. L-am invitat și pe David și vreau să vi negreșit. Știu că te iau așa pe nepregătite, dar insist. Vreau să discutăm și să te știu în regulă. Emilian a mai venit la noi să mănânce, iar tu pari așa o fată drăguță. Insist ! ( Prea multă amabilitate, dubios :)) )
- Păi . . . bine ?
- Bun, păpușa mea. Te așteaptă mama la șapte fără zece. Poți veni la ce oră dorești chiar și la șase. Nu mă deranjează deloc. ( Mama ăstuia nu-i lesbi o.O ? )
- Bine, am să mă pregătesc. La revedere !
- Te pup, iubito ! ( Umm, serios, chiar nu-i lesbi o.O ? )

- Ok, ce a fost asta ? întreb eu fără să primesc un răspuns. Și mai era o oră până la cină. ( Heheheh, așa-mi place personajul ăsta, presimt că o să citesc mai mult xD )

Ummm, Lynnie, înafară de virgule mâncate de la foamea care cred că o deții, îmi place mult personajul tău și presimt că o să citesc și mai mult. Poate o greșeală două de tastare din neatenție dar în rest i like it. Îmi place dialogul, poate mergea și mai bine, adică totuși este banal, dar ușor de citit. Anw, cam atât, mi-e lene să mai zic ceva. Baftă la scris.
[Imagine: Jun0xCa.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)