Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Roşul tău în seringa mea

#11
Salut din nou ^^
De data asta am venit şi eu mai repede ( mi-am învins lenea :)) ).

În primul rând vreau să te felicit pentru capitol. Sincer, pe mine una m-a captivat de-a binelea. Mi-a plăcut foarte mult cum ai descris toate sentimentele lui, disperarea aceea şi totodată frica de neţărmurit pe care o avea David şi pe care a înfruntat-o în cele din urmă salvându-i Giuliei viaţa, deşi confuzia era încă întipărită în sufletul şi mintea lui. Din faptele lui reiasă curajul şi tăria de caracter specifică unui medic ( şi aici mă refer mai ales la faptul că şi-a suprimat îndoielile şi a mers mai departe cu operaţia, deşi avea dubiile sale ) şi totodată condiţia fiinţei umane cu toate ezitările ei, practic aici trăsăturile sunt în antiteză, de asemenea un lucru de apreciat.
După cum am mai spus, descrierea a fost foarte bună, ai evidenţiat toate stările lui şi parcă fiecare cuvânt folosit îşi avea un loc bine determinat şi era practic de neînlocuit.
Sincer, şi eu mă aşteptam ca David să fie cel care o loveşte pe fată, momentul ideal ca lumile celor doi să se ciocnească şi la propriu şi la figurat, deci foarte bun momentul. De asemenea mi-a mai plăcut şi faptul că el a operat-o, din nou este foarte drăguţă aniteza, el a lovit-o şi tot el a salvat-o. Faptul că el trebuia să o opereze a făcut presiuni asupra lui, presiuni foarte bine transpuse în scris de tine.
Momentul operaţiei a fost într-adevăr puţin grăbit, dar având în vedere starea lui de spirit nici nu poţi spera la detalii şi e chiar mai bine aşa.
Mi-a mai plăcut şi faptul că David e prieten foarte bun cu fratele Giuliei, dar aici sunt puţin surprinsă că nu a cunoscut-o pe Giulia, abia aştept să aud explicaţia voastră, sunt sigură că aveţi una.
Cu tendinţa de a mă repeta spun că mi-a plăcut mult capitolul şi aştept să văd ce urmează, sunt foarte curioasă.
Spor la scris şi multă imaginaţie ^^
Am uitat să menţionez ceva. De asemenea îmi place mult faptul că postaţi destul de repede next-ul, nu mă ţineţi în suspans ^^
[Imagine: 2cr0ksm.png]

But I don't wanna go on living
Being so afraid of showing
Someone else my imperferctions
Even though my feet are trembling
And every word I say comes stumbling
I will bare it all , watch me unfold

#12
Hello,trec şi eu pe aici.Semnătura lui Lynn m-a adus aici ;)) . Îmi place ideea,e originală,nu am mai văzut fic-uri despre medicină ._.".Îmi place modul în care scrieţi,vă completaţi una pe alta.Am mai văzut 2-3 greşeli de tastare prin capitole,dar nu e nimic grav.Mă aşteptam să fie David la volan.De-abia aştept să văd ce se întâmplă,ce zice fratele Giuliei,ce zice Giulia când se trezeşte şi ce se întâmplă în continuare.Keep up the good work,girls ^^
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski



#13
Well, a venit şi nextul ,care este ceva mai prost scris decat capitolul 2 >.< . Este şi mai mult dialog, iar eu nu mă prea pricep la aşa ceva T_T.Mulţumim pentru comentarii ,şi sper să mai treceţi pe aici .

Capitolul 4

Încerc să deschid ochii , dar o durere de cap face să îi inchid la loc . Ce naiba s-a întamplat cu mine ? Niciodată nu am fost aşa de mahmură .Cred că am întrecut măsura aseară . Ridic încet o pleoapă şi încep să îmi rotesc ochiul prin cameră . Răman surprinsă cand în loc de culoarea verde a pereţilor din camera mea văd nişte pereţi albi . Inspir adanc, apoi deschid şi celălalt ochi . Capul începe să-mi zvacnească de durere, şi un miros înţepător , de spirt şi iod îmi acaparează nările . Privesc mai bine în jurul meu , şi îmi dau seama că mă aflu într-o cameră de spital .Încerc să îmi ridic mana dreaptă , dar parcă este ţintuită de pat . Mă uit la ea, şi văd un capătul unei branule cu un fir care se ridica în sus . Pentru ce naiba am eu perfuzie ? Şi de ce am piciorul bandajat ? Închid ochii şi încerc să mă liniştesc , dar aud paşi pe hol apoi uşa camerei deschizandu-se . Paşii se apropie de patul meu , apoi o mană mare, bărbătească este aşezată pe fruntea mea dar după cateva momente este retrasă . Încerc să îmi controlez respiraţia în aşa fel încat să pară că dorm , şi întredeschid ochii pentru a-l privi pe furiş pe cel ce părea a fi doctorul meu . Îl văd aplecat deasupra piciorului meu , examinandu-l cu meticulozitate . Îşi trece mana dreaptă prin părul negru şi strambă din nas , apoi îşi ridică privirea spre mine . Închid repede ochii şi încerc să liniştesc bătăile inimii .
-Ştii , îl aud zicand , mi-ar fi mult mai uşor să te examinez dacă nu te-ai mai preface că dormi . Să ştii că nu te mănanc dacă mă priveşti .
Deschid ochii şi încerc să zambesc . Oare chiar aşa de prost am jucat teatru ?Îmi îndrept privirea spre cel ce părea a-mi fi medic . Chiar arată bine tipul , şi e mai tanăr decat credeam . Nu părea să aibă mai mult de treizeci de ani .În plus, pare a fi genul meu :înalt , corp atletic, păr brunet şi ochi albaştri . Mi se pare oarecum cunoscut , dar nu îmi amintesc unde l-am mai văzut .Dar totuşi, mai bine i-aş cere cateva explicaţii .
-Deci, încep eu zambind , cat de mult am baut de am ajuns în starea asta ?
-Poftim ? Domnişoară , nu eşti aici din cauza unei beţii . Eşti aici pentru că ai avut un accident de maşină.Ai o contuzie serioasă la cap şi piciorul drept fracturat .
-Un accident de maşină ? întreb eu speriată . Cum e posibil aşa ceva cand eu nici măcar nu am maşină ?
-Scuze, o să reformulez . Ai fost lovită de o maşină , iar şoferul te-a adus direct la spital . Eu te-am operat la picior .Ştiu că ai multe întrebări de pus, dar crede-mă că nu e timpul. Momentan nu îţi pot spune mai multe .
O linişte apăsătoare se lăsă în salon . Nu-mi vine să cred că mi s-a întamplat aşa ceva . Eu mereu am fost atentă şi am respectat regulile de circulaţie .Probabil că idiotul ală de şofer era beat şi a pierdut controlul . Doamne , ce i-aş da una în moacă dacă l-aş vedea ! Închid ochii şi strang mana stangă în pumn , ca să mă pot calma .
-E ceva grav la picior ? îl întreb pe medic , deschizand ochii şi privindu-l . Te rog sa fii sincer, nu mă ajută cu nimic dacă mă menajezi . Dacă e grav şi nu voi mai putea merge , spune-mi !
Îl văd zambind şi simt că mai am un pic pană explodez de nervi .Ce dracu e asa de amuzant? Se presupune că e medic şi trebuie să mă ajute .
-Aş putea şti ce este aşa amuzant? Ţi se pare funny că un tembel a dat peste mine şi mi-e frică de faptul că aş putea rămane paralizată? îl intreb aproape ţipand .
-Linişteşte-te , spuse el . Nu e nimic grav , o să poţi merge în curand ,după cateva şedinte de fizioterapie . Zambeam doar pentru că mi-am amintit ceea ce a zis Emilian despre tine şi mi-am dat seama că are dreptate .
-Emilian ? Adica fratele meu ? întreb eu surprinsă.De unde îl cunoşti tu pe Emi şi ce anume ţi-a zis despre mine ?
-Mi-a spus că ai o personalitate puternică şi că vei reacţiona cam violent , zise el zambind . Emilian mi-a fost coleg la liceu , dar eu am făcut în alt oraş facultatea .Ne-am mai întalnit o dată, dar erai prea mică atunci . Acum eu şi Emi lucrăm pe aceeaşi secţie ,ca medici ginecologi .
Îl privesc uimită ,nevenindu-mi să cred ceea ce tocmai am auzit . Gravitatea situaţiei mă lovi din plin . Viaţa mea a fost în mainile nepricepute ale unui ginecolog , nu în cele experimentate ale unui chirurg . Doamne , îmi vine să-l omor !

#14
Hei : ) mă bucur că ai venit cu următorul capitol.

Închid ochii şi strang mana stangă în pumn -- huh? poate : Închid ochii şi ţin mâna strânsă în pumn, sau ceva asemănător, altfel nu prea are sens.
Nu ţi-ai corectat greşelile cu punctuaţia şi spaţierea. Nu le-ai cooorectat, şi nici "â" nu ai folosit. Mă rog, astea sunt greşelile pe care le-am văzut, în rest nimic special de menţionat.

Personalitatea Giuliei nu este aşa cum mă aşteptam să fie. Mă aşteptam să fie mai docilă =)) ca să fiu sinceră, nu ştiu de ce. Dar ea ! Oh, după ce că David i-a salvat viaţa mai îndrăzneşte să facă şi figuri ( la antrenor ). Nesimţită! Oh, da, clar, îmi place de ea. Deşi momentan favoritul meu este David, se înţelege de la sine că mă atrag mai mult personajele masculine * laughs* . În orice caz, sunt curioasă ce o să se întâmple în următorul capitol.

Am menţionat cumva faptul că ador că nu aveţi capitole prea lungi şi nu trebuie să mă chinui să citesc un miliard de rânduri? Asta pt că , da, sunt o leneşă incurabilă. Însă oricum capitolele voastre sunt uşor de lecturat şi pot trece destul de repede prin ele, nu se nevoie de efort , nici nu îţi dai seama când termini. Plăcut şi uşor.
Nu am prea multe de adăugat depsre acest capitol pt. că mare lucru nu s-a întâmplat, acum cunoscut reacţia Giuliei când l-a cunoscut pe David şi îmi place să mă gândesc că atunci când l-a văzut primul cuvânt care i-a venit în minte a fost sex, dar asta ţine de propria mea imaginaţie ( I'm sick, you know ). Şi am aflat şi că e brunet cu ochi albaştrii şi înalt şi sexy , uhhm, da, de abia aştept să îi văd tăvălindu-se. Adică, îndrăgostindu-se unul de celălalt.

Povestea voastră romance este frumoasă. Stilurile voastre se potrivesc, vă completaţi, sau pur şi simplu sunteţi în concordanţă. Mi-e imposibil să mă pronunţ sută la sută sigur dar colaborarea voastră este frumoasă. Aştept următorul capitol. Baftă la scris ! >:d<

#15
Hei, in primul rand imi cer scuze ca nu am comentat si la capitolul lui Lynn, l-am citit de ieri sau alaltaieri nu mai stiu exact, dar mi-a fost lene sa mai las si comm >.< Dar acum sunt aici :>
Deci in primul rand ma bucur ca operatia a avut succes si Giulia nu a patit nimic, deoarece fiind medic ginecolog, David nu putea fi atat de sigur ca ii va reusi treaba. Totusi s-a descurcat de minune. Imi place mult personalitatea Giuliei, desi a fost salvata, chiar si de un medic ginecolog, nu era pe deplin multumita, este o fata puternica si cu picioarele pe pamant. Se pare ca David nu i-a spus tot adevarul, deoarece tipa nu stie exact de cine a fost calcata.
Desi a fost mai mult dialog decat in celalalte capitole, mi-a placut, deoarece s-a imbinat perfect cu naratiunea. Aveti un stil de a scrie pe placul multor cititori, nu-i lasati sa se plictiseasca, este placut si simplu. Greseli nu am vazut in acest capitol, decat cea mentionata de Teh. Am vazut parca 1-2 greseli de tastare in capitolul lui Lynn, dar trecem peste. Nu este un pacat.
Astept sa vad ce se va intampla in continuare, deoarece m-ati facut foarte curioasa. Imi place povestea voastra foarte mult si abia astept sa vad cum se vor desfasura lucrurile. Imi cer scuze de pe acum, voi lipsi o saptamana si ceva si nu voi mai putea trece pe aici sa imi spun parerea despre fic, in caz daca mai scrieti. Totusi....tot revin eu :>

Spor la scris si succes in continuare.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#16
Oki girls tnx *huggies*



Capitolul 5.



Privirea ei mă făcea să mă întreb dacă nu trebuia să-mi feresc capul să nu-mi dea cu ceva în el. Nu le înţelegeam pe femei. De asta vroiam să rămân singur mereu. Mai bine burlac decât să-ţi vezi soţia cum te priveşte dubios. Evident că nu aveam cum să o întreb de ce se uită aşa la mine pentru că poate aveam să isc un scandal. Deja îmi trecuse spaima după conversaţia cu Emilian. Norocul meu a fost că i-am explicat, iar el e un băiat foarte înţelegător. Mă bucur că am rezolvat problema, dar mai trebuia să-i explic şi ei că am dat cu maşina peste ea. Emilian oricum spusese că dacă nu voi avea curaj să-i spun are să vorbească el cu ea şi să-i explice. Nu vreau să mă urască, dar chiar nu fusese cu intenţie.
-Ei bine sunt şi ginecolog şi chirurg…poate te gândeşti că nu sunt capabil de asta. Nu-ţi face griji.
-Mda, sigur…viaţa mea atârna de un fir de aţă şi numai un ginecolog a putut să o salveze.
-Nu sunt un simplu ginecolog domnişoară, dar oricum dacă vă doare capul o să vă treacă în curând.
Cred că mai mult încurcam lucrurile. Auzi la mine ce i-am putut spune. Acum primeam mai multe priviri mustrătoare decât înainte. Fata asta era de-adreptul ciudată, dar aflasem de la Emilian că susţinuse admiterea la medicină. Frumos…la ce temperament are sigur ajungea clinica la faliment. Se tot uita prin cameră ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Probabil că se simţea mai bine după atâtea ore de somn. După câte mi-a spus Emilian m-am gândit să o iau la nişte întrebări în legătură cu admiterea.
-Mi-a povestit Emilian, colegul meu şi în acelaşi timp fratele tău că ai avut nişte probleme la admitere. Îl ştiu pe profesor.
Nu am mai continuat că deja atinsesem punctul sensibil. Începuse să plângă şi îşi acoperi faţa cu palmele. De ce trebuie eu să fiu aşa de dobitoc uneori ? M-am ridicat de pe scaun şi am luat-o în braţe. Îşi aşeză capul pe umărul meu şi încerca să se calmeze, dar îi era cu neputinţă. Îi tot explicam să se calmeze şi îi ştergeam lacrimile, dar ce simţea în suflet era imposibil de îndepărtat. Avea un păr foarte fin şi plăcut mirositor, dar nu asta era important atunci.
-Eu am terminat şi profesorul ce ţi-a corectat examenul e un foarte bun prieten al meu. Ai putea învăţa vara asta şi la toamna dai examenul şi intri la medicină în anul unu când încep studiile la facultate alături de colegii tăi ce au intrat deja în primul an. Te pot învăţa în aceste 3 luni de zile totul şi vei da admiterea încă o dată. Cum sunt flebeţea profesorului nu îmi va refuza te asigur. Eşti de acord ?
Am văzut acea sclipire din ochii fetei ce mă făcea să cred că e de acord. Am îmbrăţişat-o lăsând-o în fericirea ei. Ştiam că e încântată, dar vroiam să aud din gura ei cum îmi spune ca să fiu sigur. Era şi încântată, dar şi speriată că poate peste 3 luni va pica iar examenul de admitere, dar şi foarte fericită. Se putea observa acest lucru din ochii ei ce sclipeau ca două scântei de foc. Îmi dădea senzaţia că acceptase şi aşa era. Nu mai aveam nevoie de aprobare. Se gândea. Chiar şi după ce am plecat din salon rămăsese cu gândul la ce îi spusesem. Chiar vroiam să o ajut să intre. Probabil era o bună răsplată pentru fapta comisă de mine. Încă mă simţeam aiurea în preajma ei când ştiam că eu am călcat-o cu maşina. Emilian avea să-i explice, dar îmi era teamă de reacţia ei. Când va auzi…poate nu va fi de acord cu propunerea mea, dar ce mă temeam mai mult era să nu ajungă că mă urască. Eram pregătit şi dispus să o ajut să intre la facultate. Aveam să o văd în fiecare zi aproape la practică atunci când venea la morgă în primul an şi asta avea să facă. Ajuns în faţa unui cabinet am bătut uşor şi am intrat. Aşezat la birou, Domnul Costăchescu m-a întâmpinat cu un zâmbet de fericire. Se ridică din scaun şi mă îmbrăţişă cald. Se vedea că ţine la mine. Nu avusese niciodată copii pentru că nu fusese căsătorit. M-a invitat să iau loc şi eram hotărât să-i spun propunerea mea.
-Ce te aduce pe aici, David ? Am aflat de la Emilian ce ai făcut aseară. A fost un gest memorabil să o salvezi. Ştiam că la un moment dat o să pui mâna pe bisturiu. Ce naiba, doar daia ai absolvit şi chirurgia cu zece pe linie.
-Am venit pentru ceva…
-Spune, spune !
-Fata care e în spital e sora mai mică a lu Emi, e Giulia Larion…o ştii fata ce a picat la admitere. Ce a făcut în examen ?
-Heeei bine a făcut varză la o aplicaţie la chimie, dar nu era asta chestia care m-a dus să-i dau nota patru. A greşit total reproducerea. La care eşti tu expert Domnişorule Doctor David Ştefan Ghiorghiu. Mi-a greşit acolo totul.
-Profesore, au am o propunere…mă gândeam…dacă tot am dat cu maşina peste ea să o ajut să mai dea admiterea odată asta dacă puteţi să îi mai daţi o şansă să-şi îndrepte nota. Dumneavoastră aţi creat subiectele ce ar fi dacă mai faceţi o fişă pentru ea. În aceste trei luni de vară am să o ajut să îşi repare nota. Ce credeţi.
Se vedea după privirea lui că îi era oarecum lene să mai facă încă o dată o fişă, dar nici să mă refuze nu vroia. A acceptat bucuros. A spus că va face o fişă specială, iar eu voi trebui să o învăţ pe Giulia tot capitolul despre reproducere inclusiv alte noţiuni generale de biologie şi câteva din chimie. Nu îi va da din fizică pentru că a văzut că se descurca perfect la această materie. I-am dat bună ziua şi am ieşit fericit din cabinet. Zâmbeam ca un tembel şi Mira care venea cu o cană de cafea spre Domnul Costăchescu mă văzuse şi parcă din privire mă suspecta. Nu i-am dat atenţie aşa că am plecat spre cabinetul meu să beau o cafea. Cum toate lucrurile merg uneori prost, mă sună mama. Ridic fericit să o aud receptorul şi spun :
-Alo ! Mama ce faci ?
-Dragule, unde ai fost azi noapte ? Mi-a spus Matilda de la doi că te-a văzut ieşind din bloc şi nu te-ai întors. A stat azi noapte până la ora 3 dimineaţa la telenovelă şi nu a văzut maşina ta parcată în faţa blocului. Unde ai fost scumpul meu, doamne ce griji mi-am fpcut când am auzit azi de la vecina ta de apartament când a venit la mine în vizită la cafea. Doamne îmi faci atâtea griji…
-Mama, linişteşte-te pe bune sunt calumea am stat la spital şi am fost în operaţie.
-Of ! Ce-mi faci tu mie. Taică-tu zicea că eşti bine, dar nu îmi vine să cred. Nu se poate să nu îmi fac griji pentru copilul meu. Of…
-Promit că voi da un mesaj sau un apel data viitoare, dar nu te alarma. Sunt bine. Tocmai ce am discutat cu Domnul Costăchescu.
-Şi ai mâncat ? Să vi de acolo la prânz, să mâncăm ceva. Tocmai a plecat Matilda de la mine şi să vi să mâncăm de prânz. Am gătit o supă delicioasă de pui aşa cum îţi place şi la felul doi avem grătar. Să vi şi la cină te rog, da ? Haide scumpule că eşti slab parcă ai fi o scobitoare. Nu semeni cu taică-tu el e dolofan rău, tu eşti aşa slab încât te bate vântu de te ia de pe stradă.
-Bine, mamă, bine. Hai te pup şi ne mai auzim. Vorbim după, te rog, bine ?
-Bine, puiule, bine hai te pupă mama. Pa !
-Pa, mamă te pup şi eu, pa !
-

#17
toamna -- toamnă
nu îmi va refuza te asigur. -- nu îmi va refuza, te asigur ( virgula te rigoare, Miss )
daia = d'aia
o ÅŸtii fata ce -- o ÅŸtii, fata ce... ( virgulaaa )
au am o propunere -- well.. ăă, ce? " am eu o propunere"! ?
Ce credeţi. - Ce credeţi? ( semnul întrebării )
fpcut -- făcut
Ridic fericit să o aud receptorul şi spun :-- exprimarea este relativ corectă dar nu se aude prea bine, Ridic receptorul, fericit să o aud şi spun : ( parcă sună mai bine, depinde , e subiectivă corectarea asta ) .

Astea sunt greşelile pe care le-am văzut. Ai grăbit reacţia lui David când a îmbrăţişat-o pe Giulia, adică nu ai descris pe atât de bine pe cât situaţia ar fi cerut-o, ceva sentimente - lipsesc acolo , nu ştiu de ce dar nu ai găsit suspansul şi emoţia potrivită. Apoi, o chestie care nu a fost excepţională, atunci când i-a făcut propunerea aia, la fel , faza cu descrierea , era nevoie de o emoţie puternică, izbitoare, de neînţeles - a lipsit, cât şi faza cu " nu voiam să mă urască" de ce? trebuia să îşi pună nişte semne de îndoială, cel puţin aşa cred că ar fi ieşit mai bine.

În rest, capitolul a fost mega tare :)) şi amuzant, doamne, cel mai mult mi-a plăcut discuţia dintre David cu maică-sa * laughs * pe bune, a fost foarte tare, aia vorbea, vorbea, vorbea, şi dacă nu o oprea David nu cred că mai tăcea, în veeeci!
Citat:Haide scumpule că eşti slab parcă ai fi o scobitoare. Nu semeni cu taică-tu el e dolofan rău, tu eşti aşa slab încât te bate vântu de te ia de pe stradă.
Am râs atât de tare aici încât credeam că nu o să mă mai opresc. Eram tare prost dispusă dar asta m-a făcut să mă simt într-un fel mai bine, moral vorbin. M-a făcut să râd so I loved that. A fost foarte amuzant, clar , te pricepi la asta. Discuţia a fost relatată perfect. Ai un dialog super, îmi place mult <3 mari greşeli nu ai oricum.
Ăăăh şi îmi place numele întreg al lui David. Ca de obicei, capitolul s-a citit uşor şi a fost plăcut şi totodată foarte relaxant. Îmi place povestea voastră. Succes la noul capitol, baftă şi toate lucrurile de rigoare.

Încep să îl ador pe David, he's so sweet <3

#18
A sosit si capitolul 6 ^.^ . Scuzaţi întârzierea, dar nu prea am timp liber .Vă anunţ de pe acum că nu ştiu când va sosi capitolul 8 >.< .
Sper că nu veţi fi prea dezamăgiţi de capitol .

Capitolul6

Mă uit la el nevenindu-mi să cred ceea ce tocmai a zis .Degeaba se agită atât încercând să îmi explice că este şi chirurg , că mie tot mi se face pielea de găină când mă gândesc la faptul că un ginecolog m-a operat .
-Poate te gândeşti că nu sunt capabil de aşa ceva, dar nu îţi fă griji ,îl aud repetând pentru a nu ştiu câta oară .
-Mda, sigur...viaţa mea atârna de un fir de aţă şi numai un ginecolog a putut să se ocupe de mine. Cum naiba ai vrea să nu mă enervez ?
-Nu sunt un simplu ginecolog domnişoară, dar probabil acum vă doare capul şi o să discutăm despre subiectul acesta când vă reveniţi .
Auzi la el domle’, ce tupeu are . De unde ştie el că mă doare capul ?Adica, oricum mă doare ca naiba, dar nici de-a dracului nu-i zic . Vreau doar să plece de aici şi să mă lase în pace . Îi arunc o privire duşmănoasă , încercând să îl fac să priceapă că nu îl vreau acolo în momentul acesta ,dar degeaba . Tipul asta chiar e nesimţit . Încep să analizez camera ,şi să mă prefac interesatăde diverse obiecte .Poate că o să plece dacă îl ignor .
-Ştii, mi-a povestit Emilian că ai avut nişte probleme la admitere . Din întâmplare, îl cunosc pe profesor .
Mă uit la el uimită de ceea ce a zis .Abia acum mi-am amintit că am picat examenul la biologie .Dar de unde ar fi putut afla Emi ,pentru că eu nu îmi amintesc să îi fi zis .Doamne, câte întrebări se învârt prin capul meu .De ce mi se întâmplă tocmai mie toate acestea , de ce ?A naibii , acum îmi mai curg şi lacrimile în faţa acestui pămpălău .Încerc să îmi şterg lacrimile cu mâna stângă ,dar parcă nu se mai opresc . Simt cum marginea patului se lasă sub greutatea unui corp , apoi două braţe mă cuprind. Off ,de ce trebuie să facă el pe grijuliul ? Acum alte lacrimi îşi fac apariţia , lacrimi de ciudă pentru că el mă vede aşa de vulnerabilă acum . Îl aud zicându-mi să mă calmez , dar degeaba . Izbucnesc în hohote de plâns , dar îi simt mâna încercând să le şteargă . Din nou rămân surprinsă de fineţea mâinilor lui . Închid ochii şi încerc să mă calmez sub senzaţia pe care mi-o oferea mângâindu-mi părul . Este aşa de bine, şi el miroase atât de frumos...
-Eu am terminat facultatea ,şi profesorul care ţi-a corectat lucrarea este un bun prieten de-al meu .Ai putea învăţa vara aceasta şi în toamnă dai din nou examenul pentru a intra în anul întâi odată cu ceilalţi . Dacă vrei te pot învăţa eu totul în aceste trei luni .Cum sunt febleţea profesorului, sigur va accepta să îţi mai dea o şansă . Eşti de acord?
Dacă eram de acord? Cred ca glumeşte. Cum aş putea să îl refuz când îmi oferă şansa de a-mi îndeplini visul ? Încerc să îi spun că accept ,dar cuvintele nu vor să iasă . Îl văd îndreptându-se spre uşă , dar nu îl opresc . Momentan este bine aşa , nu vreau să îi las impresia că mă are la mână . Chiar dacă m-am hotărât deja , mai bine îl las să creadă că nu sunt chiar aşa de încântată de oferta lui .
Îl aud ieşind şi închizând uşa după el . Închid ochii şi încerc să adorm , dar imaginea chipului său nu vrea să-mi părăsească gândurile . Oare de ce s-a oferit să mă ajute la învăţat ? Înţeleg că este prieten cu fratele meu , dar s-ar fi putut limita la un sfat sau o încurajare . Totuşi , asta nu mă va face să uit că viaţa mea a fost în mâinile unui doctor ginecolog . În aceste trei luni îl voi face să regrete .

#19
domle’ -- nu prea cred că există " domle' ", poate : dom'le ( dom[u]nu[/]le ) la sfârşit nu prea are ce să înlocuiască, apostroful ăla...
interesatăde-- interesată de
Adica -- Adică
asta -- ăsta
Citat:şi lacrimile în faţa acestui pămpălău .Încerc să îmi şterg lacrimile
Repetiţia asta nu sună deloc bine. Încearcă : şi lacrimile [...] să îmi şterg ochii[....]

Nu ţi-ai corectat deloc problema cu punctuaţia. Tot aşa pui semnele, alandala, super dezordonat. Ba ( text ) spaţiu - semn de punctuaţie - spaţiu ( text ) ba ( text ) spaţiu - semn de punctuaţie ( text ) . Dar trebuie: ( text ) semn de punctuaţie - spaţiu ( text ) .

Capitolul a avut câteva lacune, şi aici nu mă refer la greşeli ci la exprimarea sentimentelor, la descriere. Ai redat doar ceea ce au discutat în capitolul anterior dar din perspectiva personajului tău. A fost cam puţin, să zic aşa ( nu , nu mă refer la număru de rănduri cuz that's not the point ) daaaa~ar puteai să adaugi şi altceva, ceva mai departe, să înaintezi puţin cu acţiunea. Huh, but lol there's nothing to be done now. Mi s-au părut toate prea repede, adică ea în mare nu a simţit mai nimic, sau la mine nu a ajuns nimic din ceea ce a descris că a simţit.

În fine, despre acţiune acum, de abia aştept să afle că de fapt el a dat cu maşina peste ea. Cred că o să îl omoare, sau ceva de genu'. Huh, după ce că i-a salvat viaţa! mai face şi pe nemulţumita. Păi ce naiba făcea dacă el nu o salva, o ducea la spital şi în fine o opera, că de - dacă are cunoştinţe ca lumea şi în chirurgie! Ar trebui să fie mulţumită, baaa nu să îi mulţumească chiar lui pentru asta, a salvat-o. Oh, tot el a dat peste ea dar să nu uităm că a fost din vina EI pentru că nu a fost atentă cum traversează strada. În orice caz, nu ştiu de ce dar mă enervează la culme comportamentul ei. Dave e atât de suit şi cul şi smexy şi... frate! să sari pe el şi alta nu * laughs * dar ea, nu! nu , dom'le, cum să facă ea aşa ceva? Ea trebuie să îi scoată ochii că i-a salvat viaţa * laughs *

Enfin, aştept cu nerăbdare următorul capitol. Grăbeşte-te, Lynn!!!
( chiar aseară mă gândeam la povestea voastră şi când mai puneţi next-ul so I was shocked today when I opened my pc and I saw that there was a new chapter O: )

baftă la scris.

#20
Hello din nou, am revenit cu un nou comentariu :>
Nu aveti habar cat de curioasa sunt sa aflu ce se va intampla in continuare. Povestea imi place mult prea mult ca sa o aman atat, Lynn vin-o mai repede cu continuarea xD Abia astept sa vad cum vor sta lucrurile intre cei doi, deoarece barbatul trebuie sa o ajute pe Giulia sa treaca examenul. Cu siguranta se vor intampla multe lucruri intre cei doi cu ocazia asta, dar va las pe voi sa povestiti xD Se pare ca Giulia inca nu este impacata cu gandul ca a fost salvata de un ginecolog. Nu inteleg de ce nu ar fi, este in siguranta acum, ar trebui sa ii multumeasca. Totusi, inca nu stie intregul adevar. Daca acum reactioneaza asa, oare cum va reactiona atunci cand va afla ca cel care a calcat-o a fost insusi salvatorul ei? Chiar nu stiu, dar cu siguranta nu se va impaca cu ideea usor, deoarece este o fata cu un caracter dur.
Imi place enorm de mult cum descrieti, aveti un stil aparte, original. Descrieti simplu, dar interesant. Captati atentia cititorului cu acest mod de a scrie. Felicitari din acest punct de vedere, defapt...felicitari pentru tot. Greseli de tastare sau de ortografie nu am vazut, nici ca am stat sa le caut, am fost mult prea atenta la poveste. La modurile de expunere stati foarte bine, dialogul nu este sec, apare foarte putin in capitole, impletindu-se foarte bine cu naratiunea.
Astept urmatorul capitol, sper sa nu va lasati de acest fic, deoarece este minunat. Amandoua scrieti frumos, am mai spus asta si am s-o mai repet de fiecare data. Succes in continuare.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !





Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)