Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religia in educatie

#11
(07-12-2011, 08:46 PM)FallenAngel A scris: Rose nu e vorba despre cum preda profesorul, este vorba efectiv despre ce preda profesorul. Singurul profesor de religie care mi s-a parut un profesor exceptional a fost un preot tanar in clasa a5a pe care nu il deranja sa discute cu fiecare elev in parte diferite subiecte legate de religie. Nu ne obliga sa invatam mii de rugaciuni, nu ne plictisea cu vesnicele povesti despre x intamplare din biblie sau y sfant. Aparea in clasa si discuta cu noi niste intamplari care se petreceau in viata de zi cu zi si ne punea sa ii explicam ce credem daca se intampla cutare, cine e vinovat, de ce..etc.In anul ala am invatat mai multe despre religie decat in toti ceilalti 11 ani pe care i-am facut.

FallenAngel, da ţine şi de materie - am mai zis - tot ce se predă în generală se predă şi la liceu. Se repeta la nesfarşit. Dacă îi zici asta unui profesor de religie îţi spune ca apostolii nu s-au plictisit să vorbească despre Iisus Hristos şi nici lumea să asculte asta.
Nu ştiu dacă am avut şi eu o oră de religie interesantă în toti aceşti ani. Zici că eram robotei, nu că acu ar fi altfel.
La religie asta se face, se vorbeşte despre Sfântul X, despre minuni, ce e pe masa din altar, sarbatori etc. Să o asocieze cu istoria care acolo se vorbeşte despre razboaie, aliante e cam greu. S-a zis să se faca istoria religiei, atunci trebuie să schimbe materia. Singura legatură dintre cele două obiecte ar fi că la istorie se vorbeşte şi despre trecerea la creştinism, dar sunt doar câteva lectii şi după se încheie.
[Imagine: h8v.gif]
 

#12
(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: Considerati ca in sistemul educational este NECESARA pastrarea orelor de religie obligatorii? De ce anume?

Nu. Din simplul motiv ca eu vad religia/credinta ca pe ceva foarte personal. Pentru mine intra in categoria lucrurilor pe care trebuie sa le invatam de la parinti, la fel ca bunul simt.

(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: In institutiile educationale, vi se pare ca fiind o situatie normala ca unor copii, inca de la varste fragede, sa li se zica ce trebuie sa creada sau cum?
De asemenea, vi se pare o apropiere mai avantajoasa pentru educatie sa fie predata doar religia nationala (crestinismul), fara mentiunea celorlalte religii decat foarte tarziu, in anii de liceu?

Nu prea. Dupa cum se stie, religia este predata in clasele mici, cand copiii sunt foarte influentabili. Probabil ca asta este si ideea. Acelasi este si cazul celorlalte religii care sunt convenabil omise. Sunt de parere ca in viata, este frumos sa ai posibilitatea de a alege. Asa ca, daca tot ni se baga ore de religie pe gat, macar sa stim si noi ca exista mai multe feluri. Am avut in generala o prietena, care intamplator era si colega mea de banca, de alta religie (catolica). Si tin minte ca in prima ora de religie am fost intrebati daca exista persoane de o alta religie. Ei bine, din momentul in care colegii au aflat de asta, normal ca s-au gasit dintre ei 2-3 rautaciosi care sa zgandare fata. Probabil ca nu asta a fost intentia, dar la varsta aia cand copiii sunt impresionabili, nu este chiar indicat sa ii faci pe unii dintre ei sa se simta "diferiti".

(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: Considerati normala sau avantajoasa de vreun fel ca predarea acestor ore sa fie facuta de catre persoane de o anumita credinta, care in mod cert isi vor urma agenda lor? Sau ar trebui asa responsabilitati predate catre niste profesori cu cunostiinte mai ample despre diverse culturi si moduri de gandire (spre exemplu, profesori de filozofie sau istorie)?

Ma amuza intrebarea asta pentru ca ma gandesc la fostul meu prof de filozofie care era un mare alcoolist si se uita numai la decolteul fetelor. Daca un om poseda unele cunostiinte, asta nu inseamna ca este mai om ca unul mai putin invatat sau cu mai putine diplome. Am inteles ce vrei sa zici, dar stii cum este in viata. Mai greu cu practica.

(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: Ati fi de acord cu un sistem in care orele de religie sa devina optionale, acest lucru putand fi decis de catre parinti la inceputul anilor scolari? De asemenea, programa unui an scolar pentru materia in cauza ar trebui prezentata din start parintilor, precum si profesorul ce se va ocupa?

Cred ca asta ar fi cea mai buna idee. Cine vrea, merge pe riscul lui (al copilului in cazul asta). Si da, pentru o mai buna cunoastere a problemei ideal ar fi sa fie informati si despre programa, sa stie si ei cam cu ce o sa fie indopat ala micu'.


#13
(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: Considerati ca in sistemul educational este NECESARA pastrarea orelor de religie obligatorii? De ce anume?

Eu consider ca este necesar, dat fiind faptul ca, fiind crestini de atatea secole, romanii au nevoie sa-si cunoasca de mici religia nationala, la fel cum isi cunosc istoria, geografia si multe alte lucruri, si la fel cum alte popoare isi cunosc propria religie. Pe langa asta, religia formeaza, mai ales celor mici, sau celor care nu cunosc de acasa, un caracter moral mai aparte, ca macar conduita in societate sa fie una sanatoasa, daca nu ne vrem niste mistici, sau, mai pe romaneste, daca numai partea materialista este cea care conteaza pentru noi.


(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: In institutiile educationale, vi se pare ca fiind o situatie normala ca unor copii, inca de la varste fragede, sa li se zica ce trebuie sa creada sau cum?

Din moment ce parintii au dreptul sa-si educe copiii, formandu-le caracterul dupa un anumit tipar, iar copilul, cu timpul, este liber sa-si aleaga daca respecta acest lucru sau nu, tot asa si profesorul de religie isi educa elevii dupa un anumit tipar (si anume al religiei ortodoxe), ca mai tarziu, ei deja cunoscand mai multe variante de alegere, sa-si formeze o idee si sa faca alegerea corecta, pe care o considera mai potrivita pentru el.
Este posibil ca multi copii sa aiba inclinatii spre o viata mai "teologica" sa spunem asa, iar ei sa nu cunoasca decat foarte tarziu esenta teologiei. Nu cred ca ar fi corect sa inabusim in ei anumite lucruri pe care vor regreta mai tarziu ca le-au pierdut. In comunism, de exemplu, copiii nu invatau la scoala religia, insa multi si-ar fi dorit sa o cunoasca mai pe indelete de mici, dar au pierdut ocazia. Dovada sunt multe lucuri vizibile cu ochiul liber in societatea de azi. De aceea am spus mai sus ca religia are un rol moralizator foarte important.


(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: De asemenea, vi se pare o apropiere mai avantajoasa pentru educatie sa fie predata doar religia nationala (crestinismul), fara mentiunea celorlalte religii decat foarte tarziu, in anii de liceu?

Daca in Turcia sau Arabia se va preda crestinismul in scoli, atunci voi fi si eu de acord sa se predea religia musulmana la noi (asta e doar un exemplu). Si daca e vorba sa discutam de tarile "civilizate", alea "gandesc" numai pe orizontala, asa ca sunt obisnuite sa cunoasca numai latura materiala a vietii si sa fie privati de cunoasterea metafizica a ei, in esenta (adica nu doar din filozofie si alte lucruri care tin de logica rece), ci si din cunoasterea lumii prin sentiment (care este de natura sufleteasca).


(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: Considerati normala sau avantajoasa de vreun fel ca predarea acestor ore sa fie facuta de catre persoane de o anumita credinta, care in mod cert isi vor urma agenda lor? Sau ar trebui asa responsabilitati predate catre niste profesori cu cunostiinte mai ample despre diverse culturi si moduri de gandire (spre exemplu, profesori de filozofie sau istorie)?

Un profesor bun este un profesor care isi iubeste materia pe care o preda. Pictorii de icoane tin post si se roaga pentru ca icoanele sa le iasa bine. La fel si profesorii de religie, daca nu traiesc ceea ce predau, spun vorbe goale si nu transmit nimic. Va dau un singur exemplu: am citit intr-o carte de memorii a lui Nichifor Crainic, ca Nicolae Iorga, un stralucit profesor de istorie, care te facea sa inveti lectia din clasa si sa simti ca traiesti istoria in timp ce iti vorbea, era si un mare patriot. De aici, se poate trage concluzia pe care am dorit sa o expun.

(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: Ati fi de acord cu un sistem in care orele de religie sa devina optionale, acest lucru putand fi decis de catre parinti la inceputul anilor scolari? De asemenea, programa unui an scolar pentru materia in cauza ar trebui prezentata din start parintilor, precum si profesorul ce se va ocupa?

Dupa cum au spus si alti useri, orele de religie sunt deja optionale, pentru cei care renunta la ele de la inceputul anului. Dar, lasand la o parte pledarea pro sau contra orelor de religie in scoli, eu, cel putin, am vreo cinci colegi care sunt indiferenti total fata de orele de religie (noi fiind liceeni), dar care prefera sa faca ora, pentru ca ii ajuta la medie. Plus ca profesorul nu-i obliga sa faca ceea ce spune el, ci insista mai mult cu discutia acolo unde vede ca elevii sunt interesati.

Ps: Mi-as dori sa nu fiu bombardata cu cine stie ce replici de excludere din topic, pentru faptul ca nu gandesc la fel ca si ceilati useri care au scris pe aici. Pur si simplu mi-am exprimat opinia.
Hetalia

Sa fii deschis nu inseamna sa fii receptiv la ce iti place tie, ci la ce este bine, atfel te numesti "om cu prejudecati", eticheta pe care oamenii din ziua de azi o pun numai celor demodati, dar nu se vad pe ei...

#14
Religia ii invata pe cei mici cum saurmeze calea pacii si a iubirii de frate. Mi se pare o idee buna sa se predea, dar mai ales sa devina o ora recreativa. Spre exemplu sa se faca in parc ar fi o idee buna.
O sa mai adaug chestii mai incolo.
Daca lumea nu are exemple, fi tu unul.
Fugi de rautate! Fugi, omule, fugi!


Dumnezeu vindeca ce medicii nu au putut: https://www.youtube.com/watch?v=21ijUVwpsfA

Iisus vorbeste despre viata si moarte: https://www.youtube.com/watch?v=lLGE5tUq50U

#15
(16-02-2012, 12:02 AM)Storymaker A scris: ... dar mai ales sa devina o ora recreativa. Spre exemplu sa se faca in parc ar fi o idee buna.

Tu ai mai iesit zilele astea din casa?

Cateva chestii legate de subiect[cred]:
Mi se pare ca religia e importanta in viata omuluim e un subiect interesant bla bla. Nu mi se cred o problema sa fie predata in scoli, dar sa fie prezentata corect, fara sa se forteze vreuna din ele, fara "mergi duminica la biserica si ai un 10". Poate chiar sa fie luata mai in serios, in primul rand de profesori... poate chair si de elevi.
Eventual sa fie incorporata intr-o alta materie[gen istorie] sau sa fie optionala.

byeeeeee!
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#16
Inainte sa incep as vrea sa zic intai o opine despre religie. Consider ca nu poti sa vorbesti despre educatie fara sa zici cum ai fost educat.

Ca un fost student de materii "realiste" nu pot sa cred in ideea de "crezi fara sa vezi". Este opinea mea personala si nu ii judec pe cei credinciosi si nici pe necredinciosi. Fiecare are dreptul sa creada sau sa nu creada cat timp nu incearca sa ii converteasca "abuziv" pe ceilalti. Presupun ca se intelege ce inseamna abuziv. Nimeni nu are voie sa ii judece pe ceilalti pe baza credintei.

Acum la subiect

(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: Considerati ca in sistemul educational este NECESARA pastrarea orelor de religie obligatorii? De ce anume?

Da consider ca este necesar. Obligatoriu cat timp faci parte din religia predata si cat timp materia este predata cum voi argumenta mai jos.

Este necesar pentru ca necredinta parintilor nu ar trebuii sa inchida aceasta poarta unui copil.

(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: In institutiile educationale, vi se pare ca fiind o situatie normala ca unor copii, inca de la varste fragede, sa li se zica ce trebuie sa creada sau cum?
De asemenea, vi se pare o apropiere mai avantajoasa pentru educatie sa fie predata doar religia nationala (crestinismul), fara mentiunea celorlalte religii decat foarte tarziu, in anii de liceu?

Mi se pare normal ca religia sa fie prezentata copiilor. Predata ca o materie oarecum istorica. Fie ca vrem fie ca nu suntem un produs al mediului si nu consider ca ignoranta ar trebui sa inlocuiasca un set de cunostinte. In acelasi timp nu consider ca ar trebui vreodata sa existe ceva asemanator cu "daca nu respecti asta ajungi in iad". Cele 10 porunci sunt cat se poate de morale, dar mare parte din practica religioasa este cat se poate de cultista. Consider ca una e sa spui or rugaciune in minte pentru cineva si cu totul alta sa te spovedesti in fiecare saptamana de frica iadului.

Mentiunea celorlalte religii consider ca ar trebuii facuta odata cu mentiunea celorlalte popoare. Daca un copil poate sa invete despre alte societati poate sa invete si despre religia lor. Sub nici o forma nu ar trebui sa fie invatati sa ii judece pe acestia in baza credintei

(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: Considerati normala sau avantajoasa de vreun fel ca predarea acestor ore sa fie facuta de catre persoane de o anumita credinta, care in mod cert isi vor urma agenda lor? Sau ar trebui asa responsabilitati predate catre niste profesori cu cunostiinte mai ample despre diverse culturi si moduri de gandire (spre exemplu, profesori de filozofie sau istorie)?

Nu stiu cat de potriviti ar fii profesorii de filozofie pentru asa ceva pentru ca nu stiu cat de impartiali sau in materie ar fi. Cei de istorie, nu am cunoscut decat oameni care iubeau istoria si atat si oameni care turuiau date si cam atat deci nu stu ce sa zic de asta.

Un profesor bun de religie ar trebui sa fie in primul rand un om religios bun. Un om care sa nu ii judece pe cei nereligiosi si sa zica ca o sa ajunga in iad sau oriunde. Care sa prezinte religia ca o poveste spirituala fara partea neagra a ei. Un om deschis la minte.

(03-12-2011, 12:27 AM)CyBeR A scris: Ati fi de acord cu un sistem in care orele de religie sa devina optionale, acest lucru putand fi decis de catre parinti la inceputul anilor scolari? De asemenea, programa unui an scolar pentru materia in cauza ar trebui prezentata din start parintilor, precum si profesorul ce se va ocupa?

Din cate stiu eu acest lucru este adevarat sau era cand eram eu la scoala. Eu am avut optiunea sa nu fac religie pentru ca profesoarele erau niste imbecile fanatice. Cu exceptia unui singur an in care a venit un tip destul de tanar si deschis la minte nu a trebuit sa fac religie in nici un an scolar.

Consider ca daca si parintii sunt oameni deschisi la minte da ar trebuii sa aiba un cuvant de spus in privinta programei. Consider ca programa ar trebui sa prezinte mai mult partea istorica a religiei decat partea cultista. Cand esti copil rugagiunile nu sunt rugaciuni. Sunt doar poezi in care se vorbeste de Dumnezeu. Ca valoare sufleteasca putini copii cred ca sunt atinsi la varsta claselor primare.

In final as vrea sa mai discut despre ce am vazut in celelalte posturi.

(03-12-2011, 01:52 PM)Panzer A scris: Eu unul prefer pentru copii mei( cand voi avea) sa aiba nicio o ora de religie si ore de educatie civica, ore de orientare profesionala sau artistica, chestii necesare care se practica in lumea civilizata. Religia pot sa-i arat si eu.

Religia, daca ii scoti partea de cult, este educatie civica. Incearca sa observi formarea religiilor inainte ca "diavolul" sa fie introdus. Majoritatea lucrurilor it zic cum sa de porti ca un om normal. Consider inutil sa avem ore de "orientare profesionala" cand la noi in tara profesia de baza este economist, jurnalist si sociolog. Imi pare rau dar suntem o natie de "ganditori" cu putini oameni capabili sa si creeze ceva din resursele noastre.

(04-12-2011, 02:57 AM)Wunderbar A scris: Whatsoever, ar fi simpatic daca macar ar schimba numele orei, din ora de religie in " ora de religie crestina".
Also, ar fi simpatic daca ar scoate si icoanele alea din clasa, denota o nesimtire crasa la adresa minoritatilor, discriminations iz not kewl, dawg!
Sincer ma indoiesc de asta. Daca ai trai printre islamici si toti ar incepe sa se roage la orele adecvate din zi te-ai simti discriminat? Nu cred. O icoana este un obiect de cult si se afla acolo pentru ca majoritatea populatie face parte din cultul ala. Este ok sa zici "Credinta mea este super" cat timp nu zici "Credinta mea este mai buna ca a ta".

(16-02-2012, 12:02 AM)Storymaker A scris: Religia ii invata pe cei mici cum saurmeze calea pacii si a iubirii de frate. Mi se pare o idee buna sa se predea, dar mai ales sa devina o ora recreativa. Spre exemplu sa se faca in parc ar fi o idee buna.
O sa mai adaug chestii mai incolo.

A sunat atat de hipy prima parte 4. Dar sa fim seriosi. In ziua de azi orice ora recreativa este luata ca timp de frecat menta de copii si sa o predai in parc ar fi o problema din mai multe puncte de vedere. De la starea vremii la acordul parintilor.

Cam atat am avut de zis. Sper ca m-am exprimat adecvat si nu am insultat pe cineva. If I did let the flames come 4

#17
O sa raspund la intrebari caci nu vreau so iau pe aratura.
Citat:Considerati ca in sistemul educational este NECESARA pastrarea orelor de religie obligatorii? De ce anume?
Necesata nu. Moate morala d.p.d.v al majoritati. Chiar mi-ar placea ora ca materie daca ar fi inlocuita cu istoria religiilor si sa-r vorbii despre religi ( nu doar despre crestinism ). Si daca trecem la 'practica' cine ia in serios ora de religie? Toti am trecut prin scoala,nu stiu cum era acum 15-20 ani dar acum e doar o ora de relaxare. Despre ce invatam la ora de religie? Pai povestioare (pilde) si rugaciuni si niste semnificati. Nu consider ca ora de religie formeaza copilul ci mai mult educatia.

Citat:In institutiile educationale, vi se pare ca fiind o situatie normala ca unor copii, inca de la varste fragede, sa li se zica ce trebuie sa creada sau cum?
De asemenea, vi se pare o apropiere mai avantajoasa pentru educatie sa fie predata doar religia nationala (crestinismul), fara mentiunea celorlalte religii decat foarte tarziu, in anii de liceu?
Nu la fel cum este si cu botezul sau orice practica de initiere in orice religie de cand te nasti. Copii sunt naivi,si il vad pe d-zeu ca un fat frumos. Crestinismul e destul de complicat,gasisem ceva nonsens-uri si erori dar nu stiu de unde frenezia asta. Ce vreau sa zic este ca in scoala nu inveti nimic despre religia in sine,deci daca chiar vrei s astudiezi asta va trebui sa te descurci singur.
Probabil majoritatea parintilor nu vor fi de acord cu preadarea a mai multor religi deoarece ei sunt foarte credinciosi si inpun asta si celorlanti.

Citat:Considerati normala sau avantajoasa de vreun fel ca predarea acestor ore sa fie facuta de catre persoane de o anumita credinta, care in mod cert isi vor urma agenda lor? Sau ar trebui asa responsabilitati predate catre niste profesori cu cunostiinte mai ample despre diverse culturi si moduri de gandire (spre exemplu, profesori de filozofie sau istorie)?

Copii nu dau un ban pe religie ( chiar daca sar ca cred in d-zeu ) asa ca nu cred ca ar fi vreo schimbare. Da cineva care are cunostinta multor relgi si stie sa raspunda la intrebari. Profu' meu de religie (sunt a-9a) e preot,dar totusi vorbeste liber despre orice subiect.

Citat:Ati fi de acord cu un sistem in care orele de religie sa devina optionale, acest lucru putand fi decis de catre parinti la inceputul anilor scolari? De asemenea, programa unui an scolar pentru materia in cauza ar trebui prezentata din start parintilor, precum si profesorul ce se va ocupa?

Poporul e unul cu prejudecati,saritor d.p.d.v al religii,mai e mult pana sa fim umpic decenti cu privire la religie (nu ma intelegeti gresit, credinta intr-o fiinta superioara poate fi buna pentru voi,credeti in ce vreti atat timp cat nu-mi bagati mie e gat). Fanatismul e si el destul de ridicat ( uneori chiar ma amuza aglomeratiile de pe la manastiri de sarbatori ) plus ca majoritatea ( ok poate nu majoritatea,sau majoritatea celor mai invarsta ) nu stiu exact multe chestii,dar tot ei sunt aia care sunt la prima oara la biserica. Sa revin la intrebare. 1-4 da, de la 5-12 incolo pot deci si elevi,dar uni nu neaga religia in public dintr-o anumita 'frica' si chiar nu inteleg de ce.

Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#18
Citat:Considerati ca in sistemul educational este NECESARA pastrarea orelor de religie obligatorii? De ce anume?
Nu, nu este necesara. Atata timp cat tine de ganduri si sentimente proprii si intime (ca pana la urma asa ar trebui sa fie toata treaba asta: intima) n-are ce cauta in scoala si cu atat mai putin n-ar trebui predata. Sunt de acord sa se prezinte felul in care religia a influentat de-a lungul timpului anumite evenimente.
Ca sa se evite "privarea copiilor de accesul la religie" ar fi acceptabil sa se prezinte in mare si obiectiv principalele religii, cum au aparut, ce au la baza.

Citat:Considerati normala sau avantajoasa de vreun fel ca predarea acestor ore sa fie facuta de catre persoane de o anumita credinta, care in mod cert isi vor urma agenda lor? Sau ar trebui asa responsabilitati predate catre niste profesori cu cunostiinte mai ample despre diverse culturi si moduri de gandire (spre exemplu, profesori de filozofie sau istorie)?
Cum am spus mai sus: ar trebui prezentate obiectiv. Un profesor de istorie ar fi numai bun. Toata treaba asta cu religie s-ar putea integra in ora de istorie. Deja sunt lectii legate de religie in cartile de istorie.

Citat:Ati fi de acord cu un sistem in care orele de religie sa devina optionale, acest lucru putand fi decis de catre parinti la inceputul anilor scolari?
Din cate stiu pot alege sa nu fac religie atata timp cat declar ca nu sunt ortodox, dar trebui sa aduc "dovezi" ca am inlocuit orele de religie cu ceva ce tine de religia mea. Cel putin asa fac cei din clasa cu mine care sunt de alta religie si nu participa la ora.

Citat:Religia ii invata pe cei mici cum saurmeze calea pacii si a iubirii de frate.
De aia ziceam ca ar trebui aratat modul in care religia a influentat omenirea de-a lungul timpului. Nu-i asa pasnica...

Macar sa nu mai fie lasati sa predea oameni care dicteaza chestii de genul: "cei care sustin ca invierea lui Iisus a fost o inselatorie uita de cele scrise in biblie". Am asta in caiet pentru ca mi s-a parut mult prea amuzanta ca sa n-o notez undeva.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#19
Nimeni nu te pune sa mergi la ore de religie. Daca n-ai chef de o ora in care sa-ti faci tema la mate sau sa inveti la romana, sau de o medie de 10 in plus, te declari ateu si gata, s-a terminat comédia. Nici in clasele primare nu faceau religie ortodoxa cu noi penticostalii sau catolicii sau mai stiu eu ce adventisti de ziua a saptea.
Sistemul educational are multe lacune, si cred ca religia e cea mai mica dintre ele, si face cel mai putin rau. Nu cred ca strica nimanui, nici copiilor care nu cred, nici celor care nu vor sa creada, pentru ca, daca nu stii faptele cu exactitate, cum o sa le dezbati cu un crestin infocat? Nu ai nicio sansa. Trebuie sa cunosti ambele puncte de vedere, pentru a trage o concluzie.
Oricum, nu este "NECESARA", dar nici derivatele in clasa a 11-a nu sunt "NECESARE", si nu este "NECESAR" nici Cosbuc si pana la urma nu e necesar sa stim nimic, prostii si inculti macar traiesc fericiti fara asemenea intrebari existentiale.
Eu zic ca ar fi mai interesant de dezbatut sistemul educational in intregimea lui, nu numai aspectul legat de orele de religie.

edit: Kashim, probabil 21.. then i take that back.
[Imagine: iK6og.jpg]

#20
Citat:daca nu stii faptele cu exactitate, cum o sa le dezbati cu un crestin infocat?
Ora de religie in forma ei actuala nu prezinta faptele cu exactitate ci da dovada de o subiectivitate si o lipsa de logica penibile uneori.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  religia, biserica, credinta Storymaker 20 11.496 22-11-2011, 12:22 AM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)