Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Realitate sau fictiune? [Jigoku Shoujo]

#11
Fictiune
Cred ca este fictiune.....doar este un simplu anime....dar se zice totusi ca fiecare poveste se inspira din ceva real....deci ar trebui macar ceva din aceasta poveste sa fie adevarata....si cum lumea internetului este mare tot ce se poate sa fie un astfel de site
††
You define The line beetwen human and divine
In this empty place intrinsic GRACE, SO necesary...
†Aoi†
you define
[Imagine: df.jpg]
There are times, {Aoi}, I wish I had never set eyes on you,
Because every look makes me fall in love with you more,
And make it so i cannot live without you.



#12
Hmmmm...cred ca daca ar fi adevarat ar fi scris la sfarsit sau la inceput ca e dupa caz real sau altceva.Iar site-ul cu linia fierbinte ar fi functionat,la mine nu,am intrat si inauntru si ce era poze si chesti legate de anime >.> anyway,multi copi sunt care cred desi pare ireal *totusi totul e posibil XD* si se lasa purtati de val pana la final...ca spre examplu sa creada ca poate zbura si sa se arunce de pe bloc XD in fine aici vorbim de Jigoku Shoujo.
Parerea mea si sunt sigura pe asta este ca 100% e fictiune.In primul rand internetul este facut de mana omului,cum sa fie si in acel spatiu asa ceva @_@ *doar nu ii cheama pe cei de la *** sa bage cablu de net,sau raze ultra pentru internet XD bazaconii*

#13
Am sa incep cu simpla parere ca raiul si iadul nu exista, oricum nu prea mai stiu ce sa cred71. Noi spunem ca iadul e jos... jos unde? maruntaiele pamantul e format numai din roci, magma... sau ma rog poate nu o exista o caldura centrala ci o lume subterana[ desi e practic imposibil de crezut]. Aceeasi chestie si cu raiul.. e in cer cica. Omul a trecut de nori, a ajuns pe alte planete.. poate exista raiul, dar intr-o lume paralela cu a noastra.
In ceea ce priveste site-ul Jigoku Shoujo... as vrea intr-un fel sa fie adevarat, ar fi tare distractiv sa devenim cu totii dependenti de Enma, sa stim ca putem apela la ea, daca viata devine dificila din cauza celorlalti... lumea ar deveni un haos complet, o adevarat distractie.
Nu-mi place sa o recunosc , dar totul e pura fictiune, desi exista o urma de speranta, asa cum a spus dark despre acel put39, poate ma insel si chiar exista iadul[ i hope]. Pentru mine e 10 % realitate si 90 % fictiune [ stiu ca sper degeaba dar chiar ar fi dragut ca hell girl sa existe cu adevarat]





#14
RE: Realitate sau fictiune? [Jigoku Shoujo]

Nimeni nu stie daca iad-ul sau raiul exista poate doar cei ce trec in lumea de dincolo... 21 la timpul potrivit am sa afla daca acest anime nu e in totalitate fictiune.Oricum ideea anime-ului e geniala plus ca e si originala

sweet_zoey ,eu cred ca fantomele exista 21 si strigoii toate au un sambure de adevar si ai dreptate toate se vor afla candva....la timpul potrivit poateSmile
Daca o pasarica ti-a soptit ceva, inseamna ca ai innebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

#15
Daca e vorba despre existenta raiului si a iadului, eu chiar cred ca acestea exista undeva, iar dupa moarte vom ajunge intr-unul dintre cele doua locuri, fiecare dupa "merit".
Daca e vorba despre site, nu cred absolut deloc in existenta unuia care sa functioneze cu adevarat. Nu cred in existenta unei fete pe care sa o poti contacta prin intermediul acestui site si nici in existenta papusii cu ata rosie.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#16
Nu pot sa spun ca este numai fictiune pentru ca prezinta o parte din realitate, iadul este fictiune, dar partea in care este prezentata ura si chiar prostia umana, asta este realitate. Puterile paranormale si unele din evenimente sunt ireale pe cand altele sunt chiar banale, cati dintre noi nu cunoaste oameni cruzi care provoaca suferinta si oameni care sufera, familii destramate si oameni ce se bucura cand aceste lucruri se intampla? Oameni egoisti ce provoaca durere persoanelor apropiate? Eu una cunosc macar cate o persoana din aceste categori si majoritatea ar ucide sau 'ar trimite in iad' alte persoane.
In concluzie consider ca acest anime imbina foarte bine realitatea cu fictiunea si nu poate apartine doar unuia din cele 2 genuri.
[Imagine: Anime_Vector_Signature_by_iNegacion.jpg]

#17
Ca sa fiu total sincera atunci cand eram mica si obsedata de acest anime chiar credeam ca exista site-ul si ca pot apela la el de fiecare data cand ma supara cineva doar ca nu am gasit adresa corecta and stuff 29.
Acum sincer daca mi-ar spune cineva ca a gasit site-ul adevarat si a fost contactat de Ai nu l-as crede, nu are cum sa existe. Oricum singurul lucru in care cred intr-un fel este raiul si iadul dar despre echipa iadului al carui stapan e un paianjen..aberatii.

#18
Citat:Ca sa fiu total sincera atunci cand eram mica si obsedata de acest anime chiar credeam ca exista site-ul si ca pot apela la el de fiecare data cand ma supara cineva doar ca nu am gasit adresa corecta and stuff
Si la naiba cu asta, treaba chiar avea farmec!
Imi amintesc ca rascolisem tot netul, iar pe langa aveam un grup de prietene cu care o luna numai despre asta vorbisem.
Acum nu mi-ar mai misca niciun muschi si e destul de trist. Cred ca cel putin 30% dintre fanii mai mici prezinta interes pentru el deoarece au incredere in poveste, de fapt credibilitatea e importanta in orice. Regret faptul ca nu mai casc ochii asa de usor.
[center]Now o'clock
[Imagine: md.jpg][/center]

#19
Mie personal imi place toata ideea animeului...
Stie toate natia ca sa blestemi e rau.Se zice blestemul se intoarce asupra oamenilor care blesteama.Cred ca pe asta se bazeaza 'Fata Iadului'.
Cred ca Ai e un fel de mesager sau marog...nu tiu cum sa explic...E ca intruchiparea acestui 'fenomen'.
Nu stiu ce sa zic...Am auzit diferite chestii despre site.Eu nu cred ca exista dar ..cine stie?
Orice e posibil.Nimic nu se limiteaza la ceea ce vedem sau stim sau intelegem noi.
[Imagine: tumblr_ljt9kkUjPo1qe6xr2.gif]

"An intellectual solve the problems,a genius avoid them"

#20
Daca acel site ar exista, nu "s-ar arata" oricand si oricui! Punct! In acel serial, persoanelor respective li s-au intamplat tragedii, deaceea au putut sa acceseze site-ul. Si intr-un episod spunea ca, inainte de internet, se trimiteau scrisori (daca mai imi amintesc bine) catre Enma Ai (Hell Girl). Oricum, daca este sa fie adevarat, FITI SIGURI ca nu il veti putea accesa daca nu aveti un motiv suficient de... tragic.

Dealtfel, nu ar fi foarte greu, daca este sa ne luam dupa paranormal, sa limitam accesul la acel site doar intre orele de si de, doar unor anumite date (ip, mac, OS, browser, etc.). Ar fi dificil daca nu ar fi implicat (dar este, prin definitie) paranormalul. Persupun ca stiti ca magia si paranormalul sunt defapt stiinta pe care noi nu o intelegem, nu? Totul este logic, insa noi nu am ajuns la nivelul la care sa putem intelege...
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jigoku Shoujo Lye 27 22.274 04-07-2014, 02:03 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Ati suporta sa fiti Hell Girl? [Jigoku Shoujo] Gwindel 26 18.532 04-04-2012, 06:40 PM
Ultimul răspuns: BlackMao
  Top 3 personaje preferate [Jigoku Shoujo] Gwindel 16 12.446 20-02-2011, 10:00 PM
Ultimul răspuns: Liar
  Enma Ai vs. Hone Onna [Jigoku Shoujo] Gwindel 11 10.144 03-09-2010, 05:47 PM
Ultimul răspuns: ☻vαмpιхυ`☻
  Razbunare [Jigoku Shoujo] Gwindel 13 9.813 21-06-2010, 11:07 PM
Ultimul răspuns: Crazy~Tenshi


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)