Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Profil de Liceu

#71
Am intrat la mate-info intensiv informatica (nu prea m-a incantat partea cu intensiv, insa din cauza mediilor foarte mari la primele 3 clase, am ajuns la ultima). M-am hotarat pe ultimul moment la ce profil sa dau, avand in vedere ca inainte de inscrierea la liceu eu ma gandeam la profiluri de servicii. Nu mai spun ca atunci cand am trecut prima optiune, mate-info la cel mai bun liceu din oras, ma gandeam ca nu voi intra avand in vedere numarul celor din fata mea. Partea tare era ca eu abia asteptam sa incep viata de "Unirist" care mi se parea cea mai cool chestie posibila insa la doar cateva saptamani dupa inceperea liceului eram ceva de genu "Nu voi rezista printre handicapatii astia!" si aveam in plan ca in al doilea semestru sa ma mut. Dar treptat m-am obisnuit cu toate cerintele exagerate ale profilor si nu m-as mai juta de la profilul asta, de la liceul asta pentru nimic in lume.

Cat despre ore, fiind pe intensiv nu avem optionale in nici un an, dar avem fata de cei de la mate-info normal 4 ore de informatica si 2 de tic.

#72
Sunt la filologie, la liceul "Lucian Blaga" din Bucuresti.
Pe acest profil m-am indreptat de prin clasa a VII-a B impreuna cu prietena mea, fiindca nu ne placea chimia, fizica si matematica, dar in schimb iubeam sa citim, sa scriem si limba engleza. Asa ca ni s-a parut un profil potrivit pentru noi, desi eu prin a VIII-a m-am gandit ca o sa am nevoie de mai multe optiuni... si ca ar trebui sa aleg ceva cu mai mult castig de viitor, cu mai multe portite, cum ar fi matematica-informatica, dar cum eu sunt bata la matematica si nici nu am bani de meditator, am lasat-o balta. As fi dat pe economie, dar auzeam ba ca e usor, ba ca nu e. Nu am putut sa cred pe nimeni din ce imi zicea despre acest profil, asa ca m-am gandit la stiinte ale naturii, fiindca imi placea biologia, dar in final am ales filologia (desi la inceputul inceputurilor vroiam intensiv engleza) si am inghesuit celalalte optiuni (stiinte sociale/economie/mecanica/tot/dar nu matematica-informatica printre primele 90 de locuri) dupa.
Prima mea optiune de liceu a fost Liceul Teoretic C.A.Rosetti. Chiar vroiam acolo, desi niste prietene care aveau cunostinte acolo mi-au zic cat de fitosi sunt si ca nu mi-ar placea in acel loc, cunoscandu-mi personalitatea simpla. Alt liceu care m-a surprins placut si am pus cam toate profilele de la el a fost Lucian Blaga (desi avea ceva cu dans popular si imi venea sa ma impusc, dar m-am gandit "Asta e"). A fost a doua mea optiune de liceu.
Acum sunt aici, in clasa 9E si inca ma gandesc la o posibila mutare la alt profil, ceva cu mai multe portite, dar am prieteni aici si deja m-am acomodat, asa ca nu cred ca as vrea sa mai plec.

@chaosed, multumesc. Ma bucur ca ai insistat pe ceva la care eu nu m-am gandit sa accentuez.
@Batsy, multumesc. Iubesc acest profil, iar in cel mai bun/trist caz o sa ma mut de la liceu, insa tot la o clasa de uman.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#73
@yaoi maniac
Sfatul meu, pe care poti sa-l iei sau nu in considerare, este sa ramai la filologie. Este adevarat ca prin terminarea unui profil real, teoretic, o sa ai mai multe "portite", dar, totodata, daca esti la un profil real, iar materiile ce tin de specializarile aferente nu se lipesc de tine, deci nu le poti folosi intr-o viitoare cariera, o sa regreti amarnic.
De ce zic asta? Pentru ca desi examenul de BAC la real nu este unul greu, ci unul mediocru, cere, insa, niste cunostine, o putere de conexiune logica a datelor. Nu numai ca ar trebui sa apelezi la meditatii pentru a acoperi lacunele, dar iti trebuie si un efort suplimentar in a invata ceva ce nu iti place.
Tu zici ca in generala matematica ti s-a parut grea si nici celelalte materii legate de profilul real nu te incanta, iar ceea ce se face in liceu nu numai ca e la un nivel mult peste generala, dar este si un volum mai mare de munca. Din clasa a 11-a nu ai numai cel putin 4 ore de matematica (depinde daca esti bilingv/intensiv o lb. straina), dar ai si 4 ore de informatica, 3 de fizica si tot asa.
Asadar aceasta motivatie, ca ma duc la real pentru ca am mai multe portite, nu stiu cat te va bucura ulterior.
Daca esti foarte buna pe un anumit lucru, iti poti crea singura oportunitati. Sunt putine facultati acum care sa-ti asigure un loc de munca la terminarea lor.
Ziceai de alegerea unui profil economic... nu stiu cat de benefica ar fi. Daca doresti sa urmezi o facultate ce tine de economie, o poti face si daca ai terminat filologia, doar ca trebuie tras putin pentru admitere si la cateva materii in sesiuni, dar nimic fenomenal.

Sper ca mesajul meu te-a ajutat cu ceva. Smile
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#74
Hei ^^
Eu sunt pe filologie. Ce pot sa spun...e destul de bine aici, chiar foarte. Inca din generala m-am axat pe acest profil pentru ca nu aveam tangente cu matematica, desi aveam mai multe beneficii daca eram pe mate-info, parintii mei ar fi vrut mult sa fiu pe acel profil, ba chiar m-au stresat sa merg pe el, btw in final sunt multumiti si cu filologia. Romana e una din materiile mele preferate deci nam probleme, matematica aici nu se compara cu cea de la real (foarte usor pot scoate un 7-8), latina nu-i o problema nu stiu de ce toata lumea fuge asa de ea...engleza e intensiv si asta e una din marile probleme pentru ca sunt total pe dinafara (cu gramatica) eu nam facut deloc engleza in generala si acum (in clasa a10) imi este foarte greu trebuie sa-mi iau meditatii...aa si sa nu uit FRANCEZA nu sufar limba aia x.X si daca va vine sa credeti eu fac 6 ore de franceza pe saptamana cum naiba e posibil!!?? fac mai multa franceza (care nu e intensiv) decat engleza. Avand in vedere ca am note bune nu pot sa o inghit deci oricat ma chinui nu-mi place de niciun fel 22 si fac limba asta...din clasa 1 22 btw mie dor de germana 2. In orice caz nam de gand sa ma mut de pe filologie si il recomand tuturor celor care vor sa fie siguri ca iau bacul Smile.

#75
Simt ca yaoi maniac nu are nevoie si de parerea mea (ceea ce s-a spus mai sus e complet adevarat!), dar as dori sa insist pe un lucru (pentru altii care nu sunt siguri ce sa faca), mergeti unde va face placere, asta e cel mai important lucru, nu are rost sa mergi undeva pentru ca ai multe optiuni, pentru ca se castiga bine etc., ca exemplu in clasa mea de mate info bilingv (cu sase ore de engleza pe saptamana in care frecam menta la maxim, la cultura si civilizatia UK si USA vorbim de probleme de importanta majora precum ce face profu in timpul liber, steagul secuiesc si alte lucruri care desi sunt deosebit de interesante (i mean it) ne sunt spuse in romana, 0% engleza XD), in clasa a IX-a eram 28 si dupa patru ani, 19 (ar fi plecat mai multi, dar nu i-a mai lasat 21 ). Chiar si pt. mate-info, bilingv engleza e cel mai afurisit, pentru ca ai sase ore de engleza si patru de mate, in comparatie cu simplu unde ai sase de mate, sau intensiv, unde ai cinci. Patru dintre colegii mei s-au mutat la uman si nu regreta nimic. Si avand in vedere ca sapte dintre colegii ramasi dau la medicina, este evident ca ei ar fi preferat profilul de bio-chimie (unde chiar ai mai multe optiuni! bac mate m2, romana, si poate chimie/bio/fizica la alegere).
In fine, incep sa deviez. Mergeti unde va place, si la liceu si la facultate. Banii adevarati ii faci cand lucrezi ceva cu placere, nu in scarba.
[Imagine: iK6og.jpg]

#76
@Infinite: vad ca te bucuri de filologie si nu te jenezi sa-ti recunosti pasiunea pt. lb. si lit. romana, insa, pe viitor, cand o mai faci, incearca sa si arati asta. Aici ma refer la greselile gramaticale facute in ce ai scris. Inteleg ca e un mediu virtual, dar zici ca esti clasa a X-a, deci la o varsta unde poti intelege importanta scrierii fluente si corecte a unui text, mai ales ca esti la uman. Sper sa nu mi-o iei in nume de rau, este doar o observatie. Smile
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#77
"The more, impatient we are, the more mistakes we'll make" - Kurama

[Imagine: tumblr_mdft2ajCXy1rvbjx3o1_500.gif]

#78
^ Muta-te. Ai intrat undeva si nu iti place de nicio culoare? Nu iti plac nici profii si nici colegii? Nici nu simti ca faci ceva? Muta-te.
Nu sta sa regreti dupa, cum i-am vazut pe altii, sunt 4 ani. Eu stiu doar de Kretzulescu si Madgearu, ambele peste Hermes, iar dintre cele doua as alege Madgearu. Asta daca doresti sa-ti pastrezi specializarea.

Si pentru toata lumea: cand vreti sa intrati la un anumit liceu, nu va uitati numai la media de admitere, ci si la rata de promovabilitate la bac (de cand s-au bagat camere, din 2011). Sa va faceti o idee.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#79
"The more, impatient we are, the more mistakes we'll make" - Kurama

[Imagine: tumblr_mdft2ajCXy1rvbjx3o1_500.gif]

#80
Eu sunt la stiinte sociale si este primul an de liceu . Ador istoria , franceza si romana , dar urasc logica e prea grea X__x initial am vrut sa dau la stiinte ale naturii dar ..... am descoperit ca sunt prea multe ore de mate si fizica si nu era de mine . Am 3 ore de logica pe saptamana 4 de romana 2 de istorie , 3 de engleza si 2 de franceza si restul .....



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prima zi de scoala /liceu Khonsu 41 34.182 15-04-2013, 08:08 PM
Ultimul răspuns: Fear
  Cel mai tare an de liceu/generala si cel mai urat an de liceu/generala! hiimera 1 2.854 10-01-2012, 12:21 AM
Ultimul răspuns: Andrei.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)