Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Poems

#1
Nu stiu daca va vor placea, dar am sa postez cateva poezii create de mine. :D


Viata

S-a dus orice urma de speranta
Fericirea-i doar un vis
Cand nu esti tu, iar lumea-i hoata,
Cum poti sa crezi in paradis?

Mai zi de zi, vezi fel de minuni.
Astfel incat incepi si tu sa bati, sa-njuri.
Incepi sa crezi, sa spui minciuni.
Si sa recunosti ca urasti totu’.
Pe drept cuvant: Cine esti tu?

Incearca sa te schimbi, sa speri din nou,
Sa continui sa crezi in Dumnezeu,
Si cine stie, poate visul se va implini
Si paradisul chiar va veni

Lasa-ma...

Lasa-ma in pace, sa sper.
Lasa-ma in pace, sa visez.
Eu doar atat cer.
Eu doar in vise vreau sa crez.

Realitatea e prea cruda,
Prefer de 10 ori pe a mea.
Ce nu necesita truda,
Cand caut fericirea.

A mea nu ma obliga sa fur,
Nu ma obliga sa mint, sa ma prefac.
Sau sa arat cat stiu sa injur.
De aia, o iubesc nespus.
Am revenit. Am avut o perioada in care nu am reusit sa stau pe niciun forum, respectiv animezup. Sper sa nu existe vreo problema 4
Nu stiu daca voi mai pleca brusc sau daca voi reveni dupa.

#2
Buna.... I'm first :))
Imi plac ideile tale...si sincera sa fiu chiar ai talent :)
La ultima strofa a poeziei "Lasa-ma" , versurile 2 si 4 nu prea rimeaza. Asta nu este o problema asa de mare, insa in celelalte doua strofe ai avut rima incrucisata. Incearca sa pastrezi acelasi tip de rima pe tot parcursul poeziei.
Astept urmatoarea poezie si sper ca vei tine cont de sfatul meu.
Spor la scris :)
~ I'm the girl who is lost in space, the girl who is disappearing always, forever fading away and receding farther and farther into the background. Just like the Cheshire cat, someday I will suddenly leave, but the artificial warmth of my smile, that phony, clownish curve, the kind you see on miserably sad people and villains in Disney movies, will remain behind as an ironic remnant. I am the girl you see in the photograph from some party someplace or some picnic in the park, the one who is in fact soon to be gone. When you look at the picture again, I want to assure you, I will no longer be there. I will be erased from history, like a traitor in the Soviet Union. Because with every day that goes by, I feel myself becoming more and more invisible... ~
Elizabeth Wurtzel


My fic: http://animezup.com/forum/showthread.php...884&page=3


]I love my family :X They are my life
My mom' : KittyKat
Surorile mele dragute : Renesmee, Elvira, Mailin, Sasame, FrogyGirl
My twin sis' : ~ Black Heart ~
Ficele mele mult iubite: Ame si ♪ Ąѕђą ♪
My Grannie : Venus- Roseta
Nepotica mea : Ioanayoana, ßéкi♡
Ma friend: Moxxy
Nora mea: Oxygen
Matusile mele minunate: Contagieuse, Tigroaica
Ma uncle : Danysor


#3
Nu prea am ce face la ora asta aşa că o să mă apuc să comentez şi aici. Sper că nu te superi. Dacă te superi, eu nu mă voi simţi vinovată oricum. :))
Citind prima poezie, mi-am imaginat nişte rapperi lângă gunoaie care se filmează cu VGA-ul mobilului şi fac pe alocuri "Yo, bro!". De ce?
Din cauza asta:
Cand nu esti tu, iar lumea-i hoata,
Astfel incat incepi si tu sa bati, sa-njuri.
Si sa recunosti ca urasti totu’
Ce vreau să spun e că limbajul e simplu, "de cartier". Nu ai figuri de stil cu care să-l faci să pară ironic. Încearcă să le foloseşti.
Pe lângă asta, mesajul este atât de clar expus (Incearca sa te schimbi, sa speri din nou,) încât nu mai există complexul necesar unei poezii. Nu poţi citi printre rânduri pentru că între rânduri e blanc, ca să spun aşa.

A doua:
Lasa-ma...
Nu văd necesitatea punctelor de suspensie. Par puse doar pentru aspect, să pară mai lirică şi mai interesantă poezia. Nu au niciun sens. Verbul e la imperativ, ar trebui să se termine în "!". Punctele de suspensie exprimă nesiguranţa. În poezie nu apare nesiguranţă, din contră.
Eu doar in vise vreau sa crez.
Nu există forma "crez" a verbului "a crede". Există "cred" şi "crezi". "Crez" mai spun doar femeile de la ţară că aşa se vorbea în deal pe vremea lor. Crezul e altceva.
Realitatea e prea cruda,
Prefer de 10 ori pe a mea.

A ta ce? Realitatea? Nu poţi avea realitatea ta. Există o singură realitate, cea care arată la fel pentru toţi. Ceea ce ai tu e fantezie, nu realitate. Sună aiurea din cauza asta. (Apropos, punctul ăla chiar nu are ce căuta acolo.)
A mea nu ma obliga sa fur,
Aici din nou sună urât. Ai mai şi pus punct la finalul strofei precedente ca să se vadă şi mai clar distanţarea dintre cele două idei...
Nu ma obliga sa mint, sa ma prefac.
Ai pus punct şi apoi ai început cu "sau"...Enunţurile nu se încep niciodată cu "sau"!
De aia, o iubesc nespus.
Wow! Ce sfârşit inedit!:)) Sper că ţi-ai dat seama că eram ironică (fără nici cea mai mică intenţie de a fi răutăcioasă).
Serios vorbind, sfârşitul trebuie să fie bun, cel mai bun. Dacă restul poeziei e oribilă şi ai un sfârşit genial, brusc textul pare mult mai bun.
Nu-mi dau seama dacă ai sau nu talent (şi îţi închipui că dacă nu ai avea oricum nu aş fi atât de nesimţită să îţi spun :))). Mai lucrează! Baftă!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  My poems MeePew 1 2.208 08-01-2012, 03:38 AM
Ultimul răspuns: MeePew
  My poems + a friend Akane Hime 11 4.831 14-12-2011, 06:27 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Poems Invictus 16 8.540 24-11-2011, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Invictus
  My poems Mariah . 6 3.542 17-07-2011, 06:21 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  my poems >.< don't die gothic_yumi 3 2.513 17-07-2011, 05:03 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  ~Poems~ Miss Serenity 7 4.550 17-07-2011, 04:53 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  ~ my boring poems ~ ~Pufarina~Puff~ 1 2.206 17-07-2011, 03:42 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  My poems, my first pasion. Kayla. 11 6.776 29-05-2011, 06:32 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  My world, my poems DeDal N. 35 15.436 03-04-2011, 09:11 AM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Coboară-mă în Rai ~ Alerim's poems. AlerimxD 25 9.360 04-02-2011, 01:04 PM
Ultimul răspuns: Kayla.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)