Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Coboară-mă în Rai ~ Alerim's poems.

#21
>:) am ajuns aici inainte sa imi spui tu. Boon, sa revenim.
Ca sa raspund la intrebarea ta, toate felurile de rima suna bine. In special o prefer pe cea incrucisata dar cea imperecheata e mai...mai...o citesc mai bine.
Titlul e foarte dragut, asta e pareta mea preferata de la orice poezie.
Citat:Şi mintea vede închisoarea.
:-? interesant. Trebuie sa iti spun ca nu am prea inteles spre final ritmul impus de tine. Poezia vorbeste cumva despre un sfarsit? Sfarsitul vietii, sfarsitul iubirii...orice te intreb despre poezie nu imi raspunzi niciodata, sa vad daca am dreptate sau nu.
Mi-e mult mai usor sa o citesc acum, ai mai renuntal la neologisme si nu mai folosesti chiar atat de multe figuri de stil.
Gambatene and Buh Bye !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#22
Imi place prima poezie[si nu doar pentru faptul ca imi place ginul tonic]...

Celelalte doua sunt modeste[am zis ca daca las comment macar sa fiu sincer:-??]...ai un vocabular elevat[asta se vede],dar nu mai incerca sa faci compromisuri sa-ti iasa rimele...
Ceea ce vrei sa expui prin poezie se vede,dar in ceata.

Mult succes in continuare si felicitari pentru prima poezie!
God?...I've surpassed him long ago....

#23
DeDal N., Invictus, mulţumesc pentru comentarii xD
Acum poezia cu care am participat la un duel cu Ang.

6. Timp

Stele de gheaţă sunt absente,
Cerul de iarnă-i plin de şoapte,
Iar tu în gri priveşti arzând
Iubire tandră-n negru gând.

Un ceas zace şi aşteptă
Nisip să curgă în clepsidră
Dar tu uşor urci doar o treaptă
Şi-o aripă-ţi e prinsă-n ceară.

Viori cântau când tu strigai
Cu voce grea. Timp n-ai.
Şi nici s-alergi nu poţi prin ani,
Eşti doar al vieţii alb pion.


Asta a fost. Păreri, sfaturi, comentarii, toate sunt binevenite.
Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#24
Ah, ce tema frumoasa. Nici nu pot sa descriu in cuvinte sentimentele pe care le am cand ma gandesc la 'timp'.
Poezia imi inspira...teama de moarte, teama de batranete. Nici nu vreau sa imi confirmi sau nu daca asa e, ai avut dreptate cand ai spus ca fiecare intelege ce vrea. Si ce imi place sa ma joc cu libertatea asta.
Imi plac figurile de stil pe care le folosesti, in special metaforele, cum ar fi 'Stele de gheaţă' sau epitetele 'alb pion'. Asta e si inversiune, abia acum am observat. Cred ca nu ai renunta la ele pentru nimic in lume.
Din cate stu eu, ai castigat duelul. Dar nu asta conteaza. Vad ca incerci din ce in ce mai mult sa pui sentiment si ganduri in poezii. Si asta e cel mai important lucru. Imi place.
Astept o noua poezie cat de curand.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#25
Fara suparare dar o sa comentez ultima lucrare deoarece nu am timp sa le fac chiar pe toate.
Timp
Prima stofa este foarte bine realizata. Rima este imperechiata, bravo ca ai tinut cont de ea si nu ai trecut peste. Ritmul si masra sunt bune.
Insa la celelalte stofe rima se duce la ultimul vers. Am citit e doua ori si de fiecare data nu suna bine sfarsitul. Rima, ritmul, masura sunt bune.

Asta a fost parerea mea, eu nu stiu foarte multe despre poezie dar sper ca este bun comentariul meu.

#26
Ok, am trecut si eu pe aici, pentru a comenta ultima poezie. Rezerv un loc, dau un edit, dupa ce termin cu celelalte edit-uri, promit.
Cum am zis, edit :
So, imi place poezia si tema abordata ma duce cu gandul la multe. Este destul de bine realizata poezia. Prima strofa consider ca este cea mai bine realizata dintre toate. Rima este buna, ritmul si masura sunt si ele bune.
La a doua strofa exista rima, dar ai schimbat timpul de rima. Daca la prima ai folosit rima imperecheata, aici in schimb ai folosit rima incrucisata. Nu ca ar fi o mare problema, dar pe viitor incearca sa respecti tipul de rima folosit la inceput si pentru celelalte versuri, suna mai bine asa. La ultima strofa, la ultimul vers nu e rima, dar de, asta e, nimeni nu-i perfect. Masura si ritmul sunt bune la ultimele doua strofe. So, eu iti spun succes in continuare si sa mai pui poezii fiindca sunt foarte curioasa sa mai citesc. *Hug*
[Imagine: j5atg3.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  My poems MeePew 1 2.209 08-01-2012, 03:38 AM
Ultimul răspuns: MeePew
  My poems + a friend Akane Hime 11 4.834 14-12-2011, 06:27 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Poems Invictus 16 8.546 24-11-2011, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Invictus
  My poems Mariah . 6 3.551 17-07-2011, 06:21 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  my poems >.< don't die gothic_yumi 3 2.517 17-07-2011, 05:03 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  ~Poems~ Miss Serenity 7 4.559 17-07-2011, 04:53 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  ~ my boring poems ~ ~Pufarina~Puff~ 1 2.223 17-07-2011, 03:42 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  My poems, my first pasion. Kayla. 11 6.828 29-05-2011, 06:32 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  My world, my poems DeDal N. 35 15.440 03-04-2011, 09:11 AM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Poems Juneko 2 2.424 27-03-2011, 12:42 AM
Ultimul răspuns: Reveuse


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)