Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Omul

#31
Omul... hmmm 39 Alt subiect care imi poate atrage atentia foarte mult. Intr-adevar omul este o fiinta evoluata in comparatie cu celelalte, are capabilitatea de a gandi rational (unii isi irosesc insa acest dar) si de a vorbi folosind cuvintele. Diferit de celelalte fiinte, el dispune de auto-control si constiinta care il indruma spre a alege de obicei calea cea buna ( insa nu intotdeauna si nu pentru toti).
O alta diferenta ar fi faptul ca omul este o fiinta sentimentala, exprimand multiple sentimente, unele chiar greu de inteles. Unii pot fi cititi ca o carte larg deschisa, altii sunt inchisi in ei mai ceva ca inchisoarea din care nu pleaca nimic, dar intra multe alte sentimente, ganduri, dorinte etc. Prin diferita gandire, fiecare om este original si diferit de toti ceilalti, ai putea spune chiar ca fiecare om e o pata diferita de culoare pe panza uriasa a Pamantului.
In concluzie omul este ca o masinarie care functioneaza ca toate celelalte, dispunand insa de acea "magie" care il face diferit.
[Imagine: ma_bike__s_epic_by_jackroono-d4k64fi.gif]
My bike is epic, bischez b-)

#32
The individual has always had to struggle to keep from being overwhelmed by the tribe. If you try it, you will be lonely often, and sometimes frightened. But no price is too high to pay for the privilege of owning yourself.-Friedrich Nietzsche

#33
Dupa mine omul e o fiinta frumoasa, din punct de vedere fizic, magnifica as spune! Imi plac oamenii, nu-mi place felul lor de actionare in societate! Nu putem sa dam vine pe socienate pentru ca si noi tot societate suntem deci omul e.. e ceva acolo care eu nu pot sa-l explic.
Sunt ciudati, mai bine zis suntem ciudat si nu avem ce sa ne facem, ne acceptam si gata! 21
[Imagine: tumblr_mr6iorgamH1r9w3pqo1_500.gif]

"Sounds like fun!"

#34
Omul, din punctul meu de vedere, este o fiinta ciudata, ipocrita si egoista, dar poate fi si buna. Da, ati citit bine. Pe ce imi bazez opinia? Pai, nimeni nu isi poate explica in totalitate de ce am fost singurele animale cu ratiune, de ce ne comportam asa cum o facem sau cum de suntem unici atat la personalitate, cat si la infatisare. Suntem ipocriti pentru ca ne plangem ca vrem un mediu mai curat, o viata mai buna sau ca unii oameni sa se comporte mai frumos cu noi, dar de multe ori noi nu facem nimic in acest sens.
Din momentul cand ne-am dat seama cine suntem si ce vrem, toti vrem sa urcam pe scara sociala, nepasandu-ne daca in drumul nostru calcam peste "cadavre". Desigur, in drumul lor, unii reusesc sa ajunga in varf, altii incep sa-si planga de mila pe motiv ca lumea e rea, nu ca din cauza lor au ajuns asa. In general, asta suntem, animale care se comporta in unele situatii mai rau ca animalele 21
Sa fim sinceri, cati dintre noi nu am fost macar o data ipocriti, cati dintre noi nu am refuzat un sfat chiar daca stiam ca este bun sau cati dintre noi nu am ranit macar o data persoanele la care tinem?
Insa, asta nu inseamna ca nu putem sa fi si fiinte bune. De exemplu, sunt oamenii care se lasa pe ei sa ofere ceva celui de aproape. Ne place sa vedem un zambet pe fata unei persoane care tocmai a primiti o veste proasta sau ne place sa oferim ajutorul cuiva drag.
Atat lucrurile bune cat si cele rele fac parte din noi, suntem ca un fel de Yin ?i Yang sau ca doua fetze ale aceleiasi monezi. Este greu sa descrii omul in cateva cuvinte pentru ca si conceptul de "om" este in sine complicat deoarece si omul este complicat.
[Imagine: 2md5fuh.jpg]
Flowers whisper "Beauty!" to the world, even as they fade, wilt, fall.
[Imagine: 8795829.png] [Imagine: 8795849.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)