Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Omul

#11
@Abacza: Da, o sa spun si eu acelasi lucru: Oamenii sunt ciudati. Ii intrebi ce sunt si iti dezvolta o intreaga teorie despre ei insisi si predecesorii sai, pe cand altii se rezuma la simplul "om". Suntem ciudati, diferiti, normali, comuni, suntem in mintea noastra cele mai josnice sau marete creaturi din univers. Unele dintre mariile genii ale omenirii spun ca noi suntem doar animale care gandesc, asta e definitia pe care am auzit`o cel mai des, dar...inca nu s`a gasit acel geniu care sa o demonstreze. Demonstrati ca animalele nu au vise! Demonstrati ca animalele nu au unele trasaturi psihice pe care omul nu le are. Lacomie, dragoste, egoism, sete de putere, prostie...le avem cu totii. Ne uitam (unii dintre noi) urat la diferite salbaticiuni care traiesc in scorburi...dar credeti ca acum cateva milioane de ani noi aveam zgarie`nori? Probabil ca in timpul evolutiei noi ne`am dezvoltat anumite abilitati care ne`au ajutat pe parcurs sa devenim "inventatori", si astfel am creat ceea ce avem azi. Dar de fapt facem doar ceea ce majoritatea animalelor de pe pamant fac, doar ca la un nivel mai inalt, cu mai multe posibilitati. Ne`am dezvoltat doar o societate mai complexa si mai puternica, dar in fond suntem doar animale.
Si da, suntem ciudati. Mintea omului este cel mai intunecat si incetosat lucru de pe pamant.
[Imagine: blooddressredsnowemotiv.jpg]

#12
Cand vine vorba de evolutie, omul nu sta chiar atat de bine precum alte chestii cu mai mult de 2 picioare, precum gandacii sau sobolanii. Desi noi, ca oameni, inventam zilnic noi chestii-trestii care sa ne faca viata mai usoara si sa producem cat mai mult genocid in masa, gandacii si sobolanii s-au adaptat la multe dintre metodele noastre de a-i eradica. Si nu sunt singurele fiinte care prin evolutie inteleg noi metode de supravietuire in conditii din ce in ce mai aspre.
I laik pie... and beer... period.

#13
Sunt multi omaeni si toti sunt diferitii...ehh o caracterizare generala mai greu dar fiecare are acel instinct de supreavietuire si fiecare isi doreste din ce in ce mai mult(that's a bad thing)...
"Omul este un animal,uneori mai bun,uneori mai prost decat cele cu 4 picioare"...
Defecte sunt mai multe decat calitati si calitatile sau transformat in defecte...
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#14
Ce va place sa complicati lucrurile. Te intrebi ce e omul? Uite-te la tine si analizeaza-te, nu analiza omul ca pe oricare alt animal din jurul tau. Simplu, nu? Tot ce pot sa spun la modul general e ca omul este o fiinta, cu ratiune, care tinda sa produca mult rau, spre binele sau.

#15
Cătă, yeah, you're right . Şi tocmai asta e firea omului, de a complica lucrurile. Să recunoaştem, se întâmplă destul de des, fie raţional, fie iraţional.


Xoxo Adina .

#16
Omul= fiinta cu 100 de fete, sau ciudatenia naturii21, nu ma intelegeti gresit eu sunt mai timida si etichetez mai repede21, asta evident dupa ce l-am cunoscut cum trebuie, doar nu o sa judec cartea dupa coperta. De ce zic ca sunt ciudati? Din cauza atitudinii lor atat de schimbatoare22, azi daca il ajuti maine te ignora, azi se comporta frumos cu tine maine te injura de morti, azi te iubeste, maine te uraste, deci...omul este ca vremea, schimbator21 a.ka ciudat.
Desigur, nu toti oamenii sunt la fel, a dat Domnu sa fie si cativa normali, cu capul pe umeri, cu cei sapte ani de acasa, 29 lucru care in zilele noastre nu il prea intalnesti asa des.
In fine...repet, omu este ciudatenia naturii.
[Imagine: animeloves.jpg]
Odododododo ;x
Lumea asta te distruge,Te induce în eroare, Fură tot şi apoi fuge,Te răneşte şi te doare! x333
Gânduri Nespuse, Neştiute şi Inexplicabile

#17
Tocmai ce citisem un status de messenger care suna cam asa "Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat incep sa-mi placa mai mult cainii". Oamenii sunt oameni. Oamenii sunt creatiile lui Dumnezeu care au ratiune si sentimente. Ei sunt constienti de ceea li se intampla si ceea ce fac dupa o anumita varsta (se subintelege). Noi suntem ceea ce Dumnezeu a vrut, intr-un fel. Ne-a creat, de acolo noi am luat deciziile, ajung ceea ce suntem azi, mai diferiti de cei dinainte (ma refer la oamenii pesterilor si altele, m-am referit la evolutia noastra, la cum era inainte si cum e acum). Fiecare e asa si asa, dar toti suntem buni, avem o inima buna, poate deja inegrita de pacate, dar am avut o inima buna si inca avem. Oricum, deja deriviez. Omul este o fiinta care exista in Univers si este data de Dumnezeu (de ce totul trebuie sa se invarte in jurul lui? Intrebati religia sau chiar pe El).
La inceput felul in care a fost pusa problema mi s-a parut destul de anapoda si copilaros, dar etc. Fara chef de comentat.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#18
Da. Oamenii is ciudati si complecsi si minunati si cei mai grozavi si cei mai rai. Care e dezbaterea? Eventual, am putea vorbi despre caini. Dar nu cred ca oamenii sunt in masura sa vorbeasca despre oameni. E ca si cum eu as incepe sa-mi spun parerea despre mine, care evident e admirabila, e sublima, putem zice, dar lipseste cu desavarsire. Ce parere ati avea atunci? Ce ati zice despre parerea mea despre propria persoana? Si ca sa inchei cu niste cuvinte de duh,

"I'm not like most people" - most people

"I used to think that the brain is the best organ. Then I realized who was telling me this."
[Imagine: iK6og.jpg]

#19
Oameni ? păi oameni sunt destul de ciudaţi câteodată . Niciodată nu se mulţumesc cu ce au şi vor tot mai mult şi vor să afle tot mai mult să complice tot mai mult. Mda, fiecare are o fire diferită, calităţi diferite, fiecare este un om : diferit . Altceva, nu mai am ce spune .
[Imagine: touhou-sayori-works-23662058db_large.jpg]

#20
De fapt, daca vreti sa aflati mai mult despre natura umana, ar trebui sa vedeti acest video:
http://www.youtube.com/watch?v=wT3vbTr7Iao
[Imagine: iK6og.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)