Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ne-a adus Destinul

#1
Sakura: Stateam si asteptam sa inceapa nunta mamei, abia asteptam sa se termine. Nu-mi placea sa vad cum mama mea se casatorea cu un alt barbat pe care nu-l vreau in viata noastra. Sa va spun ce s-a intamplat:
Mama mea a aflat ca tata mai avea o "amanta". Atunci aveam varsta de 6 ani.
Cand tata venise de la serviciu mama ii lasase un bilet in care scria:
Am plecat cu Sakura, nu mai am nici o legatura cu tine de cand am auzit ca ai o amanta.
S-a terminat"
Pai cam asta a fost dar cred ca v-am derutat nu? Eu sunt Sakura Haruno, am varsta de 18 ani. Am parul roz ca cele mai frumoase flori de cirese, iar ochii de-un verde crud.
Incepe muzica aceea de inceput cand intra "mireasa" , iar toti se ridica in picioare si incepe sa aplaude.
Ajunge la altar iar preotul incepe sa isi spuna replica aceea plictisitoare.
Mama purta o rochie simpla alba.
Eu purtam o rochie roza tot simpla cu o funda neagra sub sani.
Ma simteam prost cand vedeam ca mama mea se casatorea cu altul, bineinteles ca am facut ca disperata cand am auzit ca se castoreste cu "Ala"
Cred ca v-am plictisit. Mergeam catre restaurant cu masina mirilor, iar din cand in cand ma mai uitam la mama, dar picam in momente nepotrivite ca chiar atunci se pupau.
Ajunsi la restaurant am inceput sa pun florile tuturor prietenilor ai mamei si ai tatalui.
Mama si tata se asezase la masa.
Eram trista. Mama cand ma vazu ma intreba:
-Ce ai patit, Saku?
-Nu-i nimic.....Doar ca......
-Nu vroiai sa ma insor cu el, nu-i asa? ma intreaba mama.
-Nu! Doar ca e plictisitor, ma duc sa dansez. spun eu si afisez un zambet fals.
-Bine....
Am ajuns pe ringul de dans, iar apoi incepu o melodie de vals. Nu aveam partener.
Simt o mana pe umar si ma intorc.
Vad in fata mea cel mai frumos baiat pe care l-am vazut vre-o data. Acesta era Sasuke Uchiha. Avea parul negru si ochii ca taciunile.
- Imi poti acorda acest dans?
Vocea lui te linistea cand te simteai nervos/asa.
-Desigur!
Incepem sa ne miscam pe melodia lenta.
Ma simteam ca in rai. Ce sa spun imi place baiatul acesta.
Dansam pana se termina melodia, apoi primim un rand de aplauze.
Imi multumeste pentru dans apoi dispare printre multime.
Ma indrept spre mama care prin minune vorbea cu Sasuke.
-Hei mama! Cine-i baiatul acesta?
-Oh el este fratele mai mic a lui Fukaku, el este Sasuke Uchiha.
Ia stai nitel..... El e tipul cu care am dansat. Deci asa il cheama.
- Incantata, eu sunt Sakura.
- La fel.
Ma indrept spre terasa, era prea sufocant acolo.
Era noapte deja? Ma mir. Ma uitam la luna argintie care era insotita de stelele stralucitoare. Ma simteam minunat parca eram intr-un basm.
Parca luna imi soptea sa-i dau tatalui meu o sansa. Asta am sa fac.
Simt o mana pe sold si era........

Astept critici!! Dar nu prea rele ca-s noua !:d

#2
Buna , bine ai venit pe zup ! ^.^

Ideea ficului tau e draguta , dar ca s-o poti sa-o faci sa fie cum vrei tu , mai ai de lucrat ! ^.^ . Aaa .... da , ar fi mai bine sa-ti spui disclamerul , sti tu , inainte sa vina Lynn sau alt moderator sa-ti spuna : " Disclamer : Nu -mi apartin nici unul din personajele ( inafara de cele inventate de mine ) , care apartin Masashi Kishimoto , care mai apar si in doujinshi / anime sau manga .

Asa , gata cu disclamer-ul acesta :p Acum , revenind la fic . In primul si-n primul rand nu-mi place deloc cum ai aranjat in pagina textul . Trebuie sa fie mai aranjat pentru a fi mai placut la ochi ; deasemenea sa adaugi descrierea , pentru ca nu exista si sa nu grabesti actiunea ^.^ . De exemplu , ai fi putut sa povestesti despre sentimentele Sakurei , atingerea domnului Uchiha s.a.m.d .
Oricum , comentariile noastre , chiar daca la inceput sunt mai dure , sunt doar si doar pentru a te ajuta ! :X vei vedea si tu in timp cat vei progresa :-* Nu-ti fa griji , e bine pentru inceput :D


Nice to meet you ,
bye , bye

MY FIC ะ PETALA RĂTĂCITĂ ะ
Dᵃᶜᵃ ᶰᵒʳᶤᶤ ᵛᵃʳˢᵃ ˡᵃᶜʳᶤᵐᶤ ˢᶤ ᶤᵘᵇᶤʳᵉᵃ ᶰ⁻ᵃ ᵗʳᵉᶜᵘᵗ, ᵖᵒᵃᵗᵉ ᵐᵃᶤ ᵃᵖᵃʳᵉ ᵒ ˢᵃᶰˢᵃ ˢᵃ ᵖᵒʳᶰᶤᵐ
De La-nceput ..!
Dʳᵃᵍᵒˢᵗᵉᵃ ᵉ ᵒ ˢᵃᵍᵉᵃᵗᵃ ᶜᵉ ᶤᵗᶤ ᶠᵃᶜᵉ ʳᵃᶰᶤ ᵈᵉ ᶠᵒᶜˑˑˑ ˢᵘᵖᵃʳᵃ ᶜᵉˡ ᶜᵉ ᶤᵘᵇᵉˢᵗᵉˑˑˑ ᶜᵉˡ ᶤᵘᵇᶤᵗ ᶤˢᶤ ᵇᵃᵗᵉ
Joc
Tʳᶤˢᵗᵉᵗᵉᵃ ᶤᶰᶜᵉᵖᵉ ᶜᵘ ᵒ ˡᵃᶜʳᶤᵐᵃ, ᵇᵘᶜᵘʳᶤᵃ ᶜᵘ ᵘᶰ ᶻᵃᵐᵇᵉᵗ, ᶤᵃʳ ᶠᵉʳᶤᶜᶤʳᵉᵃ ᵐᵉᵃ ᶤᶰᶜᵉᵖᵉ ᶜᵘ..
Tine

#3
Observ ca esti noua aici, ma bucur ca ai aparut cu un fic, defapt multi care sunt noi apar cu ficuri, dar sa lasam asta pentru mai incolo.

Nu ai desclaimer si trebuie neaparat sa-l pui, era necesar sa mergi la regulile acestui totipc si sa citesti ca toate ficurile postate necesita unul, pentru ca personajele nu sunt ale tale si tot asa...Am observat ca jos acolo de tot la finalul "capitolului" - nu prea pare, asa, ai spus clar ca vrei sa nu fie rele criticile si comurile.
Iti spun de acum nimeni nu este rautacios cu tine, din contra tot ce vei observa la comuri au sa fie doar enumerari de greseli si sfaturi, cat si observatii unde iti vor explica toti pe unde ar trebui sa mai retusezi povestea.
Eu una critic de ceva timp si asta am sa fac si cu tine, fiindca nu pot sa incep ca nesimtita cu astfel de comuri: "Wow e super tare, il ador... " si asa mai departe.
Sigur te-ai intrebare de ce as fi nesimtita cu asta, pentru ca nu mereu toti merita laude, nu spun ca tu nu meirti.. dar lasam asta la critica unde am sa spun exact ce trebuie.
Si iti spun, mai bine ai scrie undeva si tu ce fel de critica ai dorii, ca daca toti au sa insiruie comuri de genul din ex. de sus, nu prea te ajuta cu nimic iti spun.. dar nici critica nu te mananca, ea chiar ajuta, cati si vorbe frumoase si bine alese si construite.
Sigur are sa fie lung comul, dar sper sa te ajute.

Incep cu inceputul asa cum fac mereu.

1` Titlul pare promitator, e bine ales, frumos, are mister ce-l inconjoara.. deci nua m treaba cu el, sa spun ca defapt el este motivul pentru care am aterizat aici. Cu tema inca nu prea pot spune ceva de ea, catusi de putin am inteles ceva, dar nu indeajuns sa ma pot pronunta strict si clar.
Dar sa speram ca vei incadra bine de tot tema cu titlul, fiindca o conexiune buna intre ele doua aduce mult suspans si chiar curiozitate. In acelasi timp balans intre cele doua aspecte.


2` Asezarea in pagina nu e tocmai asa de superba, la fel si aspectul, nu pare ingrijit.
Trebuia si tu sa lasi un com al autorului, unde ne spuneai cateva detalii de idea ta, ca esti noua si tot asa mai departe, dupa lasai cateva randuri libere, puneia la mijloc capitolul 1/I si dupa mai lasai cateva randuri livbere maxim 5 sau 4 ca sa scrii continutul.
Arata mai bine si mai ingrijit. Insa incepand asa cu stangul la aspect si prezentare, hmm ma pune pe ganduri.. Oricum ar fi bine sa mai privesti si la alte ficuri cum se afla ele asezate in pagina.

3` La descriere stai asa si asa, mai mult ar trebui sa exersezi, fiindca pe langa ca actiunea este grabita foarte mult, tu ai neglijat complet descrierea sentimentelor, locurilor inconjuratoare si multe altele. Nu spun ca idea nu a fost super, mi-a placut enorm si deja imi imaginez totul insa sincer nu mi-a placut ca ai pus acel: "Cred ca v-am plictisit". . . chiar nu necesita si sincer da urat. Puteai sa descrii mai mult si dupa sa spui altfel. Uite un exemplu: "Vestimentatia alba si simpla pe care mama o purta, imediat te ducea cu gandul la ceva mare care tocmai se petrecuse. Acum din nou a fost ceruta, din nou avea sa-si inceapa o noua viata alaturi de "ala"... asa cum ii spuneu. Nu suportam gandul ca la ales pe el si chiar asa.. chiar nu-mi placea situatia in care sunt pusa si indesata bine de tot. Era mireasa si el ginere, iar eu.. pustiita undeva printre multime, priveam cu ura si chiar dejamagire..." si tot asa mai departe.
Actiunea la fel e bune, ideea e geniala doar ca mi se pare mie sau mai mult te-ai plictisit tu de scri, trebuia sa ai mai mare grija si sa nu te grabesti. Aveai de descris multe in legatura cu Sakura, iar partea cand vine Sasuke.. acolo chiar ca era un uragan de sentimente pe care tu nu prea le-ai bagat in seama, ai spus ceva, insa mult, mult prea putin.
Nu o ami lungesc cu asta, doar ca te rog eu sa amplifici actiunea, dinamizeaz-o, creste volumul de substanta din descriere ca sa fie mult ami bine si amplu.
Stiu ca poti mai mult, nu te lasa.

3` Greselile sunt predominate. Repetitii si mai ales o greseala chiar amuzanta ar fi asta:
"Acesta era Sasuke Uchiha - Deci asa il cheama"... aia chiar a fost bestiala, ai adus umor printr-o greseala, insa care e destul de observabila. Incearca sa fii atenta la ce scrii.
Vezi ca pui semnele anapoda, fi mai atenta.

Ok deci stai calma, nu vreu sa fiu dura, eu nu te-am jignit doar ti-am enumerat greselile.
De multe ori , defapt des scrii comuri lungi, pline de critica constructiva. Sa nu o neglijezi si sa nu te infurii pe ea, fiindca cu adevarat te ajuta.
Imi place idea, este ceva nou si simt asta, doar ca trebuie sa mai lucrezii.
Nu te lasa, sincer asta chiar m-ar infuria pe mine, daca tot iti place sa scrii, scrie te rog, nu pierde dezinteres si frica ca atunci cand mai postezi se mai gaseste unul, care sa iti critice lucrarea. Nu te critic pe tine, ci ce ai scris.
Succes in continuare si multa inspiratie ! :3

#4
ceva disclaimer n'ai ? puneţi-l şi treci şi pe la reguli.
-

#5
Buna :]
Ideea mi se pare draguta, originala cred.....
Descrierea?? A papat'o pisica. Puteai sa mai pui. Spre exemplu sentimentele Sakurei dar si nunta.....cum mama ei pasea ca o printesa pe covorul rosu.....iar mirele o astepta in fata altarului cu emotii in suflet etc....
Dialogul mi sa parut cam sec....
Actiunea nu o grabi, cand pui un capitol mai bine este daca se petrece o singura intamplare, si asa iesi si in castig. Ai si un fic mai lung si mai multa experienta :)
Vad ca ficul este SasuSaku.....cred.....dar de ude stia Sakura atunci ca el se numeste Sasuke??
Astept next...anunta-ma :-*, te descurci bine pentru inceput nu iti face griji ^^ ^.^
Si app, mai bine pui Disclaimerul cum a zis Lynn, si sa treci si pe la reguli ca este mai bine crede-ma ^.^
[Imagine: tumblr_liivkm1jeW1qe6oyyo1_500.gif]

#6
Este prima oara cand comentez... Am vazut ficul acum cateva luni, sincera sa fiu, si nu am avut dispozitia necesara ca sa scriu cateva cuvinte, ma lovise lenea in acea perioada :)) . Ficul in momentul de fata nu este prea stralucit, descrierea lipseste ( incearca sa prezinti mai bine sentimentele unei persoane, este cel mai important sub-punct a descrierii ), actiunea fuge ( acum este la biserica, acum este la restaurant), ideea este buna ( originala ), dialogul este bun. Puneti disclaimer ( intri la prima pagina la "Naruto Fic" si o sa gasesti un topic unde scrie " Disclaimer" si inca unul cu reguli, o sa te ajute ce este acolo. )

:bye:



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Destinul... Raluka 0 1.745 28-06-2012, 05:36 PM
Ultimul răspuns: Raluka
  Destinul iubirii Kyandi. 0 1.670 26-06-2012, 04:05 PM
Ultimul răspuns: Kyandi.
  Destinul incepe cu noi hiimera 6 3.686 03-04-2011, 03:07 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Nu e destinul ! Anuţ 39 17.212 29-01-2011, 10:41 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Destinul ne pune la incercare Alexi 22 19.175 26-09-2009, 08:13 AM
Ultimul răspuns: Eve.
  Destinul unei iubiri Alisia-chan* 11 8.336 04-08-2009, 06:04 PM
Ultimul răspuns: Child Of Sunset
  Destinul unui inger [hentai] Hitman 42 57.068 24-07-2009, 06:38 PM
Ultimul răspuns: Angel~Of~Dark


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)