Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nu e destinul !

#1
Hey everybody ... sunt de cateva zile pe forum si am citit cateva fic-uri , deci ... am zis sa-mi incerc si eu norocul. Nu am scris nici un fic [ intreg ] , toate au fost doar mici incercari , care mie personal nu mi-au placut [ ideile si nici comportamentul personajelor , chiar daca le-am ales chiar eu ... =)) ] Am mai postat un fic de pe alt cont pe care acum nu mai pot intra [ nu stiu de ce ] si mi s-a spus des ca am idei originale , desi mie nu prea imi plac ... sa vedem ce va iesi acum.

Despre fic :

1. Voi povesti intamplarile din perspectiva Sakurei [ poate uneori si cea a lui Sasuke , nu m-am hotarat , dar daca va fi cazul vreau sa anunt ... ]

2. Fic-ul nu are ca subiect " dragostea dintre Sakura si Sasuke " , ci vreau sa extraga fiecare si un fel de morala din el ...

3. Povestea este prezentata in zilele noastre , deci am folosit si cateva expresii in engleza pt ca multi dintre voi obisnuiti sa vorbiti asa , sper sa nu fie vreo problema ... :|


Critica :

1. Vreau critici , chiar multe , dar nu " descrierea nu exista , naratiunea e putina , dialogul e sec ... " ci vreau o critica constructiva .... adica sa-mi spuneti cum as putea sa imbunatatesc fic-ul si chiar stilul meu personal de a scrie.

2. Fara critici referitor la font-ul ales de mine , sau faptul ca las 2 randuri libere intre dialog si naratiune , sau chestii de genul asta ... daca nu va convine asezarea in pagina nu mai cititi si rog un moderator sa-mi stearga lucrarea ...


Deci am vorbit destul .... iata si fic-ul ;] ....



Disclaimer: Nu detin nici un personaj ce ii apartine lui Masashi Kishimoto din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje/întamplari.



- Nu e destinul ! -
Capitolul 1 : Un inceput promitator



Visele , sperantele , trairile , pe toate le vei lua in mormant cu tine. Mai bine spus , doar asta vei lua. E trist sa te afli pe patul de moarte , asteptandu-ti sfarsitul , dar e incredibil de minunat sa te afli la granita dintre aceste doua lumi paralele , viata si moarte , care se afla la distanta de o secunda. Nu ai nevoie nici de mai mult , nici de mai putin timp pentru a muri. De multe ori am auzit " Daca vrei sa infrunti viata trebuie mai intai sa accepti moartea " si ma intreb zi de zi daca un om poate accepta moartea. Nu inteleg , cine te intreaba pe tine , ca muritor , daca vrei sa accepti moartea ? Lucrul asta nu e optional , necesar sau mai stiu eu cum. E obligatoriu ! Nu ai de ales. Viata ta incepe dintr-un punct si se termina in altul , fara sa te intrebe cineva daca vrei sa te nasti sau sa mori. Insa e un lucru foarte neclar , si nu se refera la inceputul vietii sau la sfarsitul ei , ci la felul cum decurge ea , la felul cum evolueaza , si anume : destinul. Exista destin scris , deja ales ? Eu nu cred asta , deoarece ... Beep ! Beep! Beep!


- Alo !?

- Ma bucur sa te aud din nou ! Ce mai faci , Sakura ?

- Conteaza ? Pierd vremea ca de obicei ... Dar tu ?

- Durerile ma omoara.

- Nu ar fi trebuit sa pleci. Ti-am spus eu !

- Hehehe , imi era dor sa aud asta. Cum o mai duci ? Ai destui bani ?

- Stii ca nu as putea sa-ti cer bani , degeaba intrebi.

- Ce se mai aude de scoala ? Sau e ceva nou pentru tine ?

- Merg si acolo ...

- Ma bucur sa aud asta si ma bucur ca am vorbit. Scuza-ma dar trebuie sa inchid , ma cheama doctorul pentru ecografie. Promit sa te sun si maine.

- Nu e nevoie , te inteleg ca esti ocupata. Nu e usor sa suporti o sarcina singura.

- Te rog , Sakura ! O fac pentru ca asa vreu eu , nu pentru ca sunt obligata. Imi doresc copilul !

- Ma rog ... Pa-pa !

- Ne mai auzim , surioara. Pa !


Din moment ce mi-a fost intrerupt sirul gandurilor si mai mult ca sigur nu-l mai pot relua , poate ar fi bine sa merg azi la scoala. Daca tot i-am spus asta surioarei mele , care in curand va fi mamica , ar trebui sa ma tin de cuvant ... macar acum. Va avea un copil pe cap si nu cred ca i-ar placea sa aiba si grija mea pentru simplul fapt ca nu frecventez cu regularitate cursurile. Ma ridic lenes din coltul camerei in care stateam , parca purtata de vant nu de propriile mele picioare si cobor scarile , imi iau rucsacul de pe dulapul din hol , care are mereu niste caiete si un pix in el , apoi ies din casa. Poate va ganditi " cum se face ca tipa asta are o casa si nu un apartament vai de el , avand in vedere ca sora ei a intrebat-o de bani , problema cu care probabil nu prea se descurca ? ". Poi acum doi ani sora mea a plecat in America cu iubitul ei pentru un trai mai bun , bla bla bla ... chestii de astea , desi eu m-am opus , dar degeaba. Ea a tinut neaparat sa plece. A ramas insarcinata acum cateva luni cu nenorocitul ala de iubit al ei , care cum a aflat de posibilitatea unui copil a fugit mancand pamantul inapoi in tara cu o mare parte din banii stransi , iar acum ea a ramas singura si trebuie sa castige cumva bani , in ciuda faptului ca e insarcinata. Inainte ma intretinea si pe mine , dar acum nu mai e cazul. Am un job stabil si chiar imi place ceea ce fac. Castig bani frumosi , am o masina si o casa , deci imi merge bine. De ce imi merge bine ? Pentru ca sunt grafician. Fac grafica pentru animatii , jocuri video , afise publicitare si chiar filme. Sora mea , Fumiko , e scriitoare , si una destul de buna , fiind apreciata de majoritatea criticilor literari din America , astfel a castigat un sponsor de partea ei care o ajuta destul de mult si cu sarcina si e intelegator , iar ea e pe punctul de a lansa al treilea roman. Mdeah , cu toate gandurile astea care se zbat in tartacuta pe care o port pe umeri , abia observ ca mai am de strabatut doar o singura alee si voilà , ajung la ...


- Sakura !!!

- ... Scoala ... Augh ! ... Hina ... Auch ... Sal'tare , ce faci ? Inafara de faptul ca-mi sari in cap , rupandu-mi gatul.

- Scuze !!! Scuze !! Scuze! Mi-a fost atat de dor de tine , de cand nu ai mai venit la liceu !

- Au trecut doar 3 zile , Hinata.

- Stiu ! ... Ce mult timp , nu ?

- Mdeah ... asa ceva ...

- Haide , avem o colega noua !

- Chiar asa ? Ce surpriza ... placuta ! Mor de nerabdare s-o intalnesc in carne si oase , desi nu m-as supara nici daca mi-ai povesti tu cate ceva despre ea si ... doar atat.

- Oh , nu vorbi prostii ! Nimeni nu a cunoscut-o inca , dirigintele o va prezenta intregii clase azi.

- Wow , cum mi-am putut imagina asa ceva ...


Hinata este " my best friend " . Chiar daca e cam ... opusul meu , ea ma completeaza asa cum nimeni nu poate. E o persoana de incredere , optimista , vorbareata , sensibila , grijulie , si as putea sa o tin tot asa pana diseara. Mai pe scurt , e ceea ce am nevoie pentru a nu exploda de la toti nervii pe care trebuie sa-i suport la scoala si a nu rani pe cineva din cauza lor. Nici nu stiu sigur de ce mai merg la scoala. Am 17 ani , o casa pe numele meu deja , o slujba din care castig bine si o masina frumoasa. Ce mi-as mai putea dori ? Ce-mi poate oferi scoala acum ? Sincer ... chiar nu stiu. Fac asta doar pentru sora mea , si pentru a le vedea cat mai des pe Hina si celelalte colege. Daca nu as compensa asa pentru timpul pe care-l dedic graficii , as innebuni de la atata munca. Lasand asta la o parte , mai mult de nevoie , pentru ca Hina ma trage de mana dupa ea pana cand , aleluia , am ajuns in sala de clasa. Ce-i drept , fericita , ca nu am ajuns dupa " punctualul " nostru diriginte. Nu aveam azi chef , nu ca as avea vreodata , sa stau 2 ore in plus dupa cursuri , pentru 5 minute pierdute din " atat de importanta " lui ora de dirigentie. Hinata se desparte de mine , asezandu-se in a 2-a banca de pe randul de langa perete , iar eu merg leganat si incet , spre ultima banca de pe randul de langa ferestre. Cat iubesc ferestrele clasei noastre ! Sunt cele mai mari dintre toate si sticla e foarte subtire , avand 2 milimetri grosime. Se vede foarte clar prin ea toata curtea institutiei , atat de " iubita " de copii de toate varstele. Defapt care " curte " ? E un parc intreg ! Pauza mare dureaza 20 de minute si este imposibil sa nu iesi macar 5 in parc. Sincera sa fiu si eu o fac , dar in pauzele de 10 minute nici nu ma misc din banca. Imi bag castile in urechi si dau din cap pe melodiile rock-arilor de prima mana pana incepe ora urmatoare. Ca tot vorbeam de inceputul orelor , se pare ca urmeaza sa inceapa si cea de dirigentie odata , impreuna cu scuzele " incredibile " ale profesorului pentru faptul ca a intarziat , din nou. Acum spune un " bla , bla , bla ... dragi elevi , aceasta este noua voastra colega si ... bla , bla , bla ... "


- Ten Ten , te rog ia loc alaturi de domnisoara Haruno !

- What ??

- Vreo problema , Sakura ? spune dirigintele " cap -de- ghinda " uitandu-se doar cu coada ochiului la mine.

- Ahhh , nu chiar ... doar ca ati spus " langa Haruno " si ... aia sunt ... EU!

- Stiu prea bine ce am zis si da ... esti tu ! Acum ia loc , te rog , Ten Ten.


Fara sa mai spuna cineva ceva , orice , pentru a ma scapa de o " colega de banca " pe care nu vreau sa o am , aceasta se indreapta spre mine fara sfiala si se face confortabila pe scaunul de langa mine. Oh , Cerule , ce am mai facut acum ? De ce sunt pedepsita cu o " nou venita " pentru care probabil va trebui sa fac pe ghidul si sa-i arat scoala , apoi sa stau cu ea la laborator si sa facem si proiectele impreuna ! O sa mor ! Mai precis : ea ma va omori ! Jur ca am sa ma razbun eu pe profu` asta intr-un fel sau altul ! Vei vedea tu , Kakashi ... Cling , cling , cling ! " Yeei " , acum ti-ai gasit si tu sa suni clopot nenorocit ? Nici nu am facut ora. Defapt cred si eu ca nu am facut-o , avand in vedere ca pampalaul a ajuns la si 40. Ce fel de diriginte mai e si asta ?? ...


- Hey , Sakura ... nu ?

- Uhm ?? Da , da ... eu sunt !

- Salut , scuze ca te-ai pricopsit cu mine , din cate vad nu prea-ti place sa ai o colega de banca dar fii fara grija.

- Huh ?

- Poi , am vazut deja scoala si am facut laboratorul anul trecut.

- Ca sa vezi ... minunat ! Esti un inger !

- Defapt ... sunt Ten Ten.

- Merge si asa , hahaha ... Sakura.

- Incantata !

- Me to.


Stii ceva , Doamne ? ... Multumesc !!!
Când eram mai mică , ai mei s-au mutat de vreo zece ori. Doar că eu am reuşit să-i găsesc de fiecare dată.



[Imagine: 1-4542430-3498-t.jpg]

#2
Uh,imi place mult:>.!^^Ai descriere din plin si este chear ok,imi place.Dialogul nu este sec,deci este chear bun.Greseli de tastate nu am vazut,insa,mi'a placut originalitatea ficului.Bravo.!Sa speram ca o sa dezvolti mult ideea in continuare,eh,cam atat pentru azi.Spor la scris si Ja ne dear^^.!
E destul de ciudat cum găseşti înţelesuri în lucruri la care nu te gândeai că te vei uita vreodată. Ca în show-urile TV, udne adevărul iese întotdeauna la iveală, fiind una din regulile fundamentale ale timpului. Şi când iese la iveală, te poate elibera sau poate pune capăt tuturor lucrurilor pentru care ai luptat. Un alt fel în care adevărul iese la suprafaţă e atunci când te aştepţi cel mai puţin ca asta să se întâmple sau când, fără a spune un cuvânt, tot este cusut cu aţă albă. Dar cel mai rău lucru pe care îl poate face adevărul? Să îl spui şi să nu te elibereze, ci să te încarcereze la loc, pentru totdeauna.

(ME): --->> "I am the new GOD of the new World ... because I am youre GOD ... give me CANDY!!! ... or I will KILL you ... you ... you pice of SHIT! ... <<hehe>>"


<<"KIRA”
We are the “KIRA”
My name is “KIRA”
Even your “KIRA”>>

Will you be eating that cake?...say what you want, but I will be taking the cake.
We will be removed. All because of that Chicken-shit President… No, far from Chicken-shit, less than Chicken-shit president.
He's a genius!!.....I'll still have to kill him though...
I just can’t sit any other way than this. If I sit the way other people do, my reasoning ability drops by 40%.
If you cannot win at the game, if you cannot solve the puzzle, you are just a loser.

#3
Ma bucur ca iti place , cel putin tie ;] ... ei bine voi pune tot azi next-ul ...




Capitolul 2 : Parasita si refugiata


Priveam peisajul de vara ce se intindea in fata mea , dezmierdandu-mi ochii cu o asemenea frumusete care nu poate fi copiata sau inlocuita. Natura e cel mai priceput pictor , si nu numai. Imi intorc privirea de la fereastra , spre noua mea colega. Imi zambeste larg si incerc sa fac la fel , dar ceva ma impiedica. Am atintit coltul tablei cu o mica raza a privirii mele si vad ca era trecuta data de 2 iunie. Imi maresc vizibil ochii , deschid larg gura si ...

- AAAAAAAAAA !!!

- Doamne , Saku , esti bine ? ma intreaba total nedumarita Hinata.

- Glumesti cumva cu mine ?? Peste 2 zile e aniversarea mea de 17 ani !

- Da , Sakura , stiu ... si acum o stie toata lumea.

- Nu , nu ... nu intelegi. Am plecat ...

- Poftim ?? Dar trebuie sa inceapa ora de matematica. Profesoara nu te va lasa sa pleci de la ora ei.

- Cine a zis ceva de " lasat ". Voi chiuli , aiurito !

- Tipic tie ...


Nici nu am mai stat sa ascult ce avea de spus buna mea pritena , am tusnit pe usa si dusa am fost. Stiam eu ca e cam dubios faptul ca Fumiko m-a sunat asa dintr-o data dupa o saptamana intreaga. Se va intoarce acasa pentru ziua mea de nastere. Stiu sigur asta ! Alerg cat ma tin picioarele pana acasa si intru ca un taifun inauntru. Urc la etaj , apoi in dormitorul meu , imi iau telefonul si caut numarul surioarei mele. Pfff , dracie , acum si-a gasit si " teletontul " asta. Nu gasesc numarul in agenda , asa ca cedez si il formez eu , apoi sun nerabdatoare.


- Fumiko ! Cand vii acasa ?

- Sakura ...

- Pe la cat te astept ? Vrei sa fac pregatiri ? Ce sa cumpar ? Vrei sa gatim ceva cand ajungi sau mancam in oras ?

- Draga mea , nu cred ca pot ajunge.

- What ?? Nu , nu ... trebuie ... trebuie sa vii. Mi-ai promis !

- Regret , dar nu pot zbura pana in Japonia din cauza sarcinii. Mi-a interzis doctorul.

- Din cauza nenorocitului aluia de copil ! Sa-l ia naiba ...

- Nu vorbi asa , Sakura ... te rog.

- Si tu ma abandonezi ?? Nu inteleg ... ce am facut eu sa merit asta ??

- Sakura , te rog sa intelegi ... Sakura ? Alo , Sakura !? Alo ...


Nu pot sa cred , si ea ma abandoneaza , la fel ca toata lumea ! Lacrimile curg siroaie pe obrajii mei , ajungand intr-un final pe parchetul rece. Inima imi bate salbatic , si cu greu imi stapanesc nervii. Imi ridic privirea si o vad pe Hinata pe geam cum se indreapta spre casa mea , fiind probabil ingrijorata. Imi sterg brutal micile picaturi de apa ce mi-au udat chipul , apoi cobor si o chem pe Hinata in casa , spunandui sa ma astepte pana ma schimb. Dau fuga in dressing si imi aleg o rochita mai scurta si o asez rebel pe trupul meu. O trag pe bruneta dupa mine pana jos la masina si ne urcam in ea. Pe drum , nemaiputand sa-si stapaneasca curiozitatea , buna mea prietena ma intreba unde mergem.

- Le luam pe Ino si Ten apoi mergem in club.

- Asta nu-i a buna ... Ce ai patit ?

- Ce vrei sa spui ?

- Sakura nu ai mai mers in club de acum 2 ani , cand a plecat sora ta.

- Hina , poimaine e ziua mea. E ceva in neregula cu faptul ca vreau sa ma distrez ?

- Sa zicem ... desi nu-mi miroase a bine.


Ce mai conteaza acum daca e de bine sau de rau. O privesc pe Hinata cu coada ochiului , schitand un zambet , dar fara folos. Opresc masina in fata unui bloc si cobor din ea. Ma uit putin prin jur si o sun pe blonda. Spre norocul meu o vad in parcare si fug spre ea.

- Ino ! Hey , ce mai faci ?

- Saku ! Ce ma bucur sa te revad. Bine ma indreptam spre mall , tu ?

- Sunt cu Hina si mergeam in club. Daca nu esti prea ocupata cu shoppingul nu vrei sa vii cu noi ? Sarbatorim ziua mea de nastere.

- Nu as rata asta pentru nici o rochie din lume , dar nu am cadou , draga mea.

- Cine are ?? ... hai te rog ! Oricum mi-l poti da pe 4 , cand e de drept aniversarea mea.

- Huh ... cum te-as putea refuza ? Hai , nebuno !


Ma indrept spre masina cu blonda la brat , zambind si apoi o sun pe Ten Ten din masina. Aceasta era deja la club. Se pare ca a anuntat-o Hina. In 20 de minute ajungem si noi si ... Sa inceapa party-ul ! Intram toate si ne plimbam privirile prin incapere , apoi o vedem pe Ten Ten cum ne facea semn cu mana , deci spre ea ne indreptam. Ne asezam la o masa pentru 4 persoane si comandam cate un vin mai slab. Vreau sa am o limita totusi. Stau si imi beau bautura pe canapea in timp ce fetele barfesc de zor. Au trecut vreo 2 ore in care doar am baut , fara sa scot un cuvant , iar fetele se ingrijorau pentru mine. Le spun sa se calmeze , oricum nu puteau face nimic. Eu le-am adus aici si nu vreau sa le stric seara din cauza problemelor mele. Acum imi dau si eu seama ca nu am avut cea mai buna idee , dar faptul e deja consumat. Nu mai pot decat sa ma prefac ca sunt " happy " , cat de cat , pentru a se simti macar ele bine. Arunc o privire spre telefon si pe langa vreo 5 apeluri de la Fumiko , mai vad si ceasul care arata ora 22:32. Destul de devreme , acum se aglomereaza clubul , zic si eu , nu prea am mai fost intrunul de mult timp. Vad tot felul de personaje , fie ele masculine sau feminine , facandusi aparitia din spatele usii pe care am intrat si noi , de altfel. In incapere aerul devenea din ce in ce mai insuportabil si un val de caldura isi facu aparitia , facandui pe toti sa bage banii in bauturi alcoolice cat mai reci. Am analizat incaperea si persoanele din ea cateva ore bune , in timp ce consumam paharele care imi erau aduse. Era trecut de miezul noptii si Ino era undeva pe ringul de dans , Ten Ten era pierduta prin multimea de langa bar , iar eu si Hina stateam inca la masa. Incerc sa-mi ridic putin privirea si o durere de cap ma loveste din plin. Hinata a observat asta si le-a anuntat pe fete. Am plecat in mai putin de 10 minute , iar Hinata ne-a lasat pe fiecare acasa , eu fiind ultima. Cred ca am si atipit putin pe drum , nu-mi pot da seama acum. Cobor din masina cu ajutorul Hinei si intru in casa intreaga tot datorita ei.

- Ma descruc de aici , e in regula ...

- Esti sigura ? Doamne , Sakura , cat ai putut sa bei.

- Las-o moarta acum . Vorbim maine.

- Ok , iau masina si ti-o aduc maine , e bine asa ? Trebuie sa ajung si eu acasa cumva.

- Sigur ...

- Noapte buna ! Sa ai grija ...


Off , Sfinte Sisoe . nu vreau decat sa ma pun in patul meu moale si sa dorm. Incerc sa descui usa , dar observ ca era deja deschisa. Intru buimaca si spre surprinderea mea o vad pe Fumiko. Cred ca am vedenii.

- Sakura , ce-ai facut ! Esti nebuna ? Asta faci tu ? De asta ai vrut sa vin eu acasa , pentru a iesi tu si mai mult noptile ?

- Nu ma lua cu de-astea ... Tu m-ai parasit ...

- Doamne , Sakura , esti beata rau. Treci in pat , degeaba ti-as face acum morala ... nu ai intelege nimic si ai tine-o tot pe a ta.

- Offf , scuteste-ma ... nu esti mama !

- Corect , dar se pare ca pentru tine sunt nevoita sa o inlocuiesc.

- Pentru ce dracu` ai venit ? Huh ?? Nu ti-a mers bine cu cartea ta tampita si ai venit aici , acasa , unde ti-am zis eu de la inceput sa ramai ... ?

- Vorbesti doar prostii iar eu nu sunt obligata se le ascult. Nu vreau sa ne certam. Culca-te si vom vorbi maine.

Desi nu-mi placea sa recunosc avea dreptate. Nici nu puteam gandi fara sa ma apuce durerea. Mereu am spus-o , dar acum e prima data cand chiar o cred : " Am o tartacuta in loc de cap pe care o port numai sa nu-mi ploaie-n gat " . Ohh , am facut-o lata astazi. Ce mai conteaza acum ? Nu vreau decat sa dorm. Ce-o fi maine , o fi.
Când eram mai mică , ai mei s-au mutat de vreo zece ori. Doar că eu am reuşit să-i găsesc de fiecare dată.



[Imagine: 1-4542430-3498-t.jpg]

#4
Ideea este buna,dar nu-mi place ca treci peste detaliile importante foarte repede.Adica ...nu prea am inteles mai nimic din capitolul asta inafara de lucrurile pe care le-ai precizat.De obicei fiecare isi formeaza o parere despre fiecare personaj..ei bine mie mi s-a imprimat in creier ideea de fata rebela pe care ai spus-o tu.Ai spus ca Sakura nu este prea vorbareata.Mie mi s-a parut ca spune multe,avand in vedere situatia ei.In mod normal,ea ar fi oarecum speriata sa nu i se intample acelasi lucru ca si surorii ei.Ar fi dragut daca in viitor Sasuke ar incerca sa ajunga la sentimentele ei...in felul lui...si ea sa-l respinga din cauza tragediei surorii ei.
Sper ca nu te-a suparat comentariul meu.Ficul are un inceput bun,poate iesi din el o lucrare excelenta.
Astept capitolul urmator si UN AN NOU FERICIT!
"Nimic bun nu se poate naste din ura" RomeoxJuliet

#5
Ei bine ma bucur ca iti place ideea , si voi incerca sa nu mai trec peste detalii [ vad eu cum o fac si pe asta ] , desi nu prea imi place sa descriu amanunte precum " drumul pana acasa , cum a iesit din scoala , etc " .... mi se pare ceva inutil de precizat , dar de dragul tau voi incerca sa o fac ;].

Este adevarat totusi ca Sakura e o fire rebela si crede ca tot ce-si doreste i se cuvine , mai ales mult timp in compania surorii ei , deoarece chiar daca nu isi da seama , moartea parintilor a afectat-o foarte mult si de aceea crede ca lumea trebuie sa-i dea ceva la schimb , pt pierderea celor dragi ei.

Ve-ti vedea in capitolele viitoare ca Sasuke se implica mult in viata ei personala si ii schimba caracterul si " crezul " : " totul mi se cuvine , pt ca am suferit ".

Mai mult nu mai spun , deci ... sper sa va placa mai mult capitolul urmator ... Il voi posta maine cel mai probabil.

Ja ne si merci pt comm-uri .... ! ;]
Când eram mai mică , ai mei s-au mutat de vreo zece ori. Doar că eu am reuşit să-i găsesc de fiecare dată.



[Imagine: 1-4542430-3498-t.jpg]

#6
Am citit si eu si am decis ca ar fi frumos sa-ti las si un comentariu. Imi place ideea ficului tau si nu mi se pare ca nu pui acent pe detalii, unele lucruri nu trebuie neaprat mentionate , mai ales ca tine stilul fiecaruia. De remarcat ramane faptul ca ai reusit sa creezi ceva interesant si in acelasi timp obisnuit, pentru prin intamplarile povestite de tine ar putea sa treaca orice adolescenta. Descrierea este foarte frumoasa si bine alcatuita. Am apreciat si ca ai narat la persoana I si ca i-ai dat personajului un caracter rebel si diferit de anime. Imi place cum ai conturat-o, desi nu as zice ca este nici prea vorbareata, dar nici foarte tacut. Este mai degraba introvertita si probabil putin rasfata. Mi-ar placea sa ne spui intr-un capitol si cum si-au pierdut viata parintii ei. Am observat ca este atasat de sora ei, nu mi s-a parut neaparat ca se comporta ca si cum tot ce-si doreste i se cuvine. Poate este doar parerea mea, dar ceva din comportamentul ei aduce putin cu Sasuke din anime, destul de putin insa. Sunt curioasa cum se va comporta Sasuke si cum va reusi sa o ajute sa treaca peste momentele dificile, si sa-i schimbe caracterul. Sper totusi sa nu-l schimbi prea mult pe Sasuke, pentru ca raceala si miesterul care-l inconjoara ii dau un aer deosebit. Succes in continuare si mult inspiratie. De abia astept nextul, ce dragut ar fi daca l-ai putea pune chiar maine.

La multi ani! Un an nou plin de impliniri si multa bucurie!
[Imagine: 19751918_ARZDZEIZG-1.jpg?t=1303932362]
[Imagine: 5905958325a7056013714l-1.jpg?t=1303932519]

Abisul umbrelor Chiar nimeni nu mai este interesat de ficul meu? Sa stiu daca sa-l mai continui sau nu.






#7
Este prima oara cand comentez la povestea ta. Asi putea spune ca nu are descrire ( ai spus si tu), dar nu o sa spun. Daca nu iti place sa scri sa sti ca te inteleg. Singurul lucru la care ar trebui sa ai grija este naratiunea ( doar la ea te referi, sau pe ea pui accentul), fi mai explicita, nu incerca sa grabesti actiunea. In rest de naratiune este perfect. Frumoasa idee.
P.S= Ma anunti si pe mine cand pui continuarea ? :x:X:x

#8
Multumesc pt critici , dar si pt aprecieri .. ei bine uitatzi si next-ul ...


Capitolul 3 : Personaje noi


- Neata`. Poftim micul dejun.

- Huh ? Fumiko ??Esti ... aici . Dar cum ?

- Sponsorul meu m-a adus aici cu un elicopter , pentru ca nu-mi raspundeai la telefon.

- Doamne , imi pare atat de rau !

- Esti incredibila , Sakura ! Ai 17 ani dar parca ai fi de 10. Nu avem parinti sau alte rude care sa ne ajute , stii ca am plecat in America pentru tine. Vroiam sa-ti ofer tot ce e mai bun. Tot ce eu nu am avut. Crezi ca l-am iubit cu adevarat pe barbatul ala ? Era singura noastra sansa sa evadam din saracie si sa facem ceva cu vietile noastre ! Am muncit din greu pentru fiecare banut , si chiar daca el mi-a inselat increderea , m-am ridicat singura pe propriile picioare si ar trebui sa stii cat imi e de greu , mai ales ca port un suflet in mine si nu-l pot omori pur si simplu. Dupa toate astea tu ai vrei sa vin si la fiecare aniversare a ta pentru ce ? Pentru a nu pati ceva din cauza faptului ca-ti pierzi constiinta cand lucrurile nu ies asa cum vrei tu ? Te cred ca-ti lipseste o mama sau un tata , si crede-ma ca vreau sa-ti fiu alaturi ... dar nu pot !

- Imi pare rau , Fumiko. Crede-ma , nu asta mi-a fost intentia. Esti mai buna ca orice mama ... Esti tot ce am. Iarta-ma ...

- Stii ca te iert , dar te rog ... Maturizeaza-te !


Imi imbratisez sora , parca neluand in considerare vorbele ei. Imi era foarte dor de ea. Imi lipsea enorm. Avea dreptate , eram ca un copil de 10 ani. Nu intelegeam de ce ea inca mai lucra in America si nu se intorcea in tara , nu intelegeam de ce ma trimite in continuare la scoala sau de ce pastreaza copilul ala. Nu intelegeam nimic din viata ei sau din lucrurile pe care vroia sa mi le ofere. O vroiam doar pe ea. Nu doream o mama care sa vrea o fiica model si sa ma educe ca pe o maimuta la circ , sau un tata care sa ma intrebe zi de zi ce am facut la scoala. O vroiam pe ea , era perfecta. Blanda , intelegatoare si grijulie , capabila sa-mi ofere dragostea de care aveam nevoie fara a ma sufoca cu ea.


- Deci ... povesteste-mi. spun sorbind din cana de ceai ce se afla pe tava cu micul dejun , adusa de sora mea.

- Ei bine , dupa ce te-am auzit izbucnind in lacrimi la telefon si ai inchis , te-am sunat de mai multe ori dar nu mi-ai raspuns. Atunci eram cu sponsorul meu in camera si auzind ce am vorbit a insistat sa ma aduca cu un elicopter particular.

- Si cum ai intrat in casa ?

- Usa era descuiata ...

- Opss ... iti jur ca e prima oara !

- In fine.

- Deci unde e acum " nobilul " sponsor ?

- La un hotel. Nu a vrut sa te deranjeze.

- Ce gentelman ...

- Astazi va veni la noi , ramane doar 3 zile in Konoha si cand pleaca voi merge cu el.

- Bine-inteles ... Cum se putea altfel.

- Am facut putina ordine prin sufragerie , desi nu era mare lucru. Ma bucur ca macar casa ta e curata si ma mir totodata.

- Mdeah poi ... Hina trece des pe la mine.

- Deci asa se explica.

- Doar nu credeai ca sunt eu cea ...


Cling , cling ,cling ! Firai ei de sonerie. De ce mi-a trebuit mie asa ceva ? Chiar nu stiu ! Fumiko se grabeste sa raspunda si imi spune sa ma schimb repede , caci probabil e " EL ". Cine e acel " el " , voi afla imediat , desi mai mult ca sigur se refera la sponsor. In timp ce ma imbracam , imi treceau prin cap tot felul de ganduri despre acest sponsor. Eu nici nu-i stiam numele si deja mi-am facut o imagine in minte despre el. Probabil tipul clasic de mos pitic si bogat , cu putin par in cap si o mustata alba bogata. Hahaha !!! Ies in hol razand in hohote pana cand vad o silueta masculina , inalta , tanara si ... incantatoare. Daca ala e asa zisul meu " mos pitic " ... sa-mi dau palme. Nici nu il analizez bine ca ... surpriza ! Un alt personaj masculin dar cu vreo 3-4 ani mai tanar decat primul.


- Sakura , acesta este Itachi Uchiha , sponsorul meu pentru cel de-al treilea roman , si fratele sau Sasuke.

- Incantata de cunostiinta.


Mdeah , mai sa lesin din cauza socului. Deci sponsorul a venit cu fratiorul de manuta. Ce sa-ti povestesc acum , ce familie unita sunt ei. Mor de ... plictiseala. L-as intreba unde naiba au " parcat " elicopterul ala , dar deja sora mea a fugit cu ei in living , povestindu-le de " escapada mea nocturna ". Ura , au cu ce se lauda cand se intorc in America. Chiar , dupa nume se pare ca sunt la origine din Japonia. Interesant de stiut. Norocoasa e si sora asta a mea. Oricum , cei 3 par asa de ocupati si prinsi in discutiile lor atat de neinteresante pentru mine , incat nu ma indur sa-i deranjez. Ma strecor incetisor pe hol si vreau sa deschid usa pentru a iesi afara dar ...


- Sakura , am vorbit si ... din pacate scumpo maine va trebui sa plecam.

- No problemo ! Lasa-mi banii pe noptiera din dormitor , ii iau eu cand ma intorc.

- Nu asa repede , Sakura. Sasuke nu pleaca.

- De ce e asta problema mea ? Bravo lui , ii place tara sa natala , e patriot , Yehe , bla , bla , ta , ta ... am plecat.

- Va avea grija de tine !

- Wtf is that ? Glumesti ? M-il angajezi drept bona pe pustiul asta ? Nu esti in toate mintile ?

- Sakura , Sasuke are 18 ani si nu a inceput sa-si conduca partea din afaceri lasata de tatal sau , desi la 17 ani a abandonat scoala la fel cum ai vrea si tu acum , pentru a porni ceva personal. Din pacate nu i-a reusit si acum daca se intoarce in America nu are cu ce sa-si ajute fretele. Deci am hotarat sa ramana aici acest an pentru a-si incheia studiile si pentru ca nu mai pot avea incredere in tine , datorita noptii trecute , va locui cu tine si se va asigura ca urmezi cu regularitatea cursurile si ca nu vei mai face lucruri precum cele de ieri. In plus nu il deranjeaza sa te intretina , ca rasplata pentru faptul ca-l lasi sa stea cu tine.

- Cine a zis ca il las ?

- Eu.

- Nu poti vorbi in numele meu.

- Sakura e spre binele tau. Crede-ma !

- Vezi sa nu ...


Ura , poate am scapat de " colega de banca " , dar de " colegul de viata " cina ma salveaza ? Nu pot sa cred. Mereu m-am gandit ca voi ajunge sa impart casa si intimitatea cu cineva , dar ma gandeam la cea mai buna prietena a mea , nu la " cel mai fraier tip de pe planeta , care nu poate sa tina pe picioare o afacere la baloanele de sapun mai mult de o saptamana " .
Când eram mai mică , ai mei s-au mutat de vreo zece ori. Doar că eu am reuşit să-i găsesc de fiecare dată.



[Imagine: 1-4542430-3498-t.jpg]

#9
Buna! Uh, deci nu stiam ca tu esti cea care a postat si celalalt fic. Si acesta imi place, chiar foarte mult. Adica... scuza-mi nesimtirea ca nu am dat un comm pana acum, insa mi-a fost mult prea lene. Este foarte, dar foarte interesant ficul si ma bucur ca l-ai postat. Deci am ramas uimita atunci cand am citit . Nu ma asteptam ca Itachi al meu sa fie sponsorul lui Fumiko si cu atat mai putin ma asteptam ca sasuke va ramane sa aiba grija de Sakura. Deci... daca mi-ar fi facut mie asa sora mea[daca as avea o sora:))], as fi luat-o la bataie.
Pai... dialogul... ei bine e mult, dar mie chiar nu mi se p[are sec. In rest, imi place.
Abea astept continuarea pe care sper ca o vei posta curand. Apropo, ador ca postezi asa de repede capitolele:X
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#10
Tnx Marina si iti apreciez sinceritatea ;] ... ei bine de data asta sunt pregatita si daca tot esti on .... iata si next-ul.





Capitolul 4 : Pusa la zid

Si iatama pusa la zid de sora mea. Acum il am pe cap pe Uchiha asta , plus rusinea pe care trebuie sa o indur la scoala. Voi muri ! Of , fac si eu o " mica gafa " si ta-tam : sunt pedepsita la colt , cu Don Uchiha ! Sa ma loveasca fulgerul daca am de gand sa-l suport. Maine dimineata , imediat dupa plecarea lui Fumiko , il trimit afara cu primul expres al durerii : sutul meu. Sa fim seriosi oameni buni , cum sa-mi impart viata cu tipul asta ?? Cine stie cat va mai ramane sora mea in America ... As putea foarte bine sa stau cu Uchiha in casa toata viata mea , desi nu cred ca as rezista nici o jumatate de ora.


- Hey , frumoasa adormita ! Te trezesti la realitate ?? Au plecat ...

- Fumiko ?? ...

- Si Itachi.

- Cred ca glumesti ... Si m-au lasat cu tine ??

- Doar cateva ore ... Se intorc diseara.

- Yeeei ... si eu ar trebui sa fiu " happy " pentru ca ...

- Pentru ca te scot la un suc ! Oricum am observat ca voiai sa o tulesti de mult ... Haide ...

- Nu merg nicaieri cu tine ! Trebuie sa-mi astept prietena. Masina mea e la ea.

- Cine a zis ceva de vreo masina ? Mergem pe jos.

- Wow ... Sigur pot indura piciorele tale mersul pe jos ??

- Asculta aici , pitico : Nu ma intereseaza de prostiile pe care le ai tu in cap sau ceea ce crezi despre mine ! Daca vreau sa ies afara , atunci tu vei veni cu mine , pentru ca sora ta te-a lasat in grija mea , iar daca o dezamagesc , fratemiu o sa-mi faca capul calendar , si daca el face asta tu o vei pati mai rau. Nu te-am intrebat daca vrei sa vii cu mine si nici nu a fost o sugestie , deci miscate !

- Ei bine nici " Nu merg nicaieri cu tine " , nu era o sugestie !

- Daca asta vrei , cine sunt eu sa te oblig ...

- Care`i smecheria ?

- Simplu : daca nu vrei sa vii , vei ramane in casa ... incuiata , pana diseara.

-What ?? Esti nebun ? Nu ma poti incuia in propia casa , am cheia.

- Nu si daca ti-o iau ...

- Mdeah , bine ... pa-pa.

- Cum vrei ...


Ce nenorocit , chiar crede ca o sa-i cad in plasa ? Ma intorc cu spatele si dupa 5 secunde aud usa izbindu-se , in urma lui cel mai probabil. Oh haide , doar nu a incuiat-o ! Ma indrept spre clanta si apas pe ea pentru a ma asigura ca am dreptate , dar din nefericire aiuritul asta chiar nu glumea. Te rog spune-mi ca razi de mine si nu mai inchis in propria mea casa ! Mi-a luat si cheile , acum ce ma fac ? Se pare ca va trebui sa urlu cat ma tin plamani , cu speranta sa ma auda.


- Uchiha , dobitoc ce esti , deschide-mi usa !!!


Nimeni ! Super , a plecat. Ma dau cu capul de toti peretii , apoi imi iau telefonul , dar cand vreu sa o sun pe Fumiko , aud cum cineva ma striga. Bine-inteles ca era " el " , cine altcineva sa fie ? Cobor grabita scarile si ies de urgenta pe usa.


- Hahaha , te temi sa nu ramai iar inchisa , rozalio ?

- Nu-mi spune mie asa !

- Cum vrei tu. Sa vreau si nu te-as putea contrazice.

- Mdeah , haide odata , mergem sau lasam melcii in fata noastra ?


Fara sa mai spun ceva , adica si altceva , ma trezesc alaturi de acest personaj masculin aparut peste noapte , la propriu nu la figurat , in casa mea. Aerul era cald semn ca se apropia vacanta. Abia astept sa se incheie si aceasta saptaman , iar apoi vacanta ma asteapta alaturi de leneveala pana la ora 10 si ... Wait a minute ! Tocmai aproape am scapat de a XI - a , deci ce recuperare vrea el sa faca de o saptaman ?

- Hey , nu inteleg , mai avem o saptamana de liceu ... deci cum vei recupera tot anul ?

- Am facut primul semestru al clasei a XI - a , deci in vacanta il voi recupera pe al 2 -lea , si apoi tot anul clasa a XII -a.

- Aham ... Deci acum stai doar pentru a recupera semestru al 2 -lea ... Nu pricep de ce nu vii direct pentru clasa a XII -a ?

- Trebuie sa recuperez in limba japoneza , asa imi va fi mai usor sa inteleg si notiunile.

- Yeei , acum totul are logica.

- Asculta , sorry pentru iesirea mea de acum 15 minute , nu imi sta in caracter.

- E in regula , ai grija doar de acum incolo. Mainile mele sunt arme mortale , hahaha ... Hinata !

- Sakura !!! Ce ma bucur sa te vad. Sper ca ti-ai revenit de seara trecuta ...

- Care seara , era noapte de-a binelea.

- Taci , Sasuke ! Nu-l lua in seama e batut in cap rau de tot , nu am cum sa-l fac sa taca.

- Cine e ? Daca nu sunt indiscreta ...

- Bona mea.

- Hahaha , serios Sakura , cine e ?

- Bine , bine ... e animalul meu de companie.
Când eram mai mică , ai mei s-au mutat de vreo zece ori. Doar că eu am reuşit să-i găsesc de fiecare dată.



[Imagine: 1-4542430-3498-t.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Destinul... Raluka 0 1.738 28-06-2012, 05:36 PM
Ultimul răspuns: Raluka
  Destinul iubirii Kyandi. 0 1.664 26-06-2012, 04:05 PM
Ultimul răspuns: Kyandi.
  Ne-a adus Destinul HotChokolate 5 3.216 21-08-2011, 08:01 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Destinul incepe cu noi hiimera 6 3.655 03-04-2011, 03:07 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Destinul ne pune la incercare Alexi 22 19.131 26-09-2009, 08:13 AM
Ultimul răspuns: Eve.
  Destinul unei iubiri Alisia-chan* 11 8.301 04-08-2009, 06:04 PM
Ultimul răspuns: Child Of Sunset
  Destinul unui inger [hentai] Hitman 42 56.989 24-07-2009, 06:38 PM
Ultimul răspuns: Angel~Of~Dark


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)