Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Naruto pe Jetix!

#1
Cred ca toti stim ca naturo se difuzeza pe Jetix , pana acum au difuzat seria 1 si acum difuzeaza seria a 2-a
Ce parere aveti de aceasta? Cum fi se pare Naruto pe Jetix?

Parerea mea:

De unde sa incep?

Naruto pe Jetix este o: PROSTIE! (ca sa nu zic altceva)

Traducerea e varza, cei care fac traducerea o fac mecanic si nu se mai intelege nimic. Cred ca ei nu urmaresc sirul povestii, nici macar serialul nu-l urmasesc. Au replicile in engleza in fata si le traduc motamo in romana. Rezulta ca nu veti intelege nimic din ce a zis personajul... Nu mai zic de numele personajelor, care sunt pocite (original Uchiha, dupa traducere: Uchihea, sau Kakashi dupa Kukashi)

Alta chestie e cea cu cenzura. Pai atunci cand o sa fie episoadele cu Jiraiya ce o sa mai faca o sa ne dea inceputul episidului si sfarsitul? Mie una imi place cand inceraca sa se uite la femei, ii da un farmec aparte... ce sa mai spun de episoadele cu Team Shikamaru... Sau de asediul Satului ascuns in nisip la examenele Chiunin, sau chair de examenele propriu zise. Atunci ce o sa faca? Daca si acum pt o picatura de sange taie din episoade.

Noroc ca am vazut toata seria original si stiu despre ce e vorba ca altfel nu as fi inteles...

Si oricum Naruto, ca toate anime-uri poate fi vazuta doar de copii peste 12 (bn,bn chiar 10), normal ca aia de 7,8,9 ani nu au ce sa vada la el, da sa mai si inteleaga ceva din el...

Mai e si chestia ca dau reluari la nesfarsit (1an) apoi isi amintesc ca tre sa dea alta serie... cand o sa ajunga shippunden pe Jetix deja o sa am copii... Pardon, intrebare e daca mai dau Shippunden...

Sa nu mai mentionez vocile... care nu se potrivesc deloc cu personalitatea personajelor. MAI e si treaba cu intonatia... In loc sa Sakura aiba intonatia de stigat gen: SASKE! suna mai mult ca vb normal vorbit normal: Sasuke! (si mai si introduce acel "u"). La faza asta macar rad un pic.

Eh si in final: Singura multumire fata de Jetix e ca am descoperit acest anime... si ca rad la traducerile lor de balta

(Mai am multe nemultumiri, dar cred ca deja am scris prea mult si va dor ochii....)

#2
Well..sincer...poate tie ti se pare o prostie...dar imagineaza-ti ca exista copii care nu au net...sa le poate vedea.Dar faptul c ail dau pe Jetix...si mai ales in romana(sunt si copii de 7-8 ani care nu stiu foarte bine engleza)este o adevarata binecuvantare.
Acum sa vorbim de voci...mi s epare ca cea a lui Sasuke se potriveste cat de cat...dar cea a lui Sakura si Naruto...doamne dumnezeule...
Pronuntia....doua chestii nu uit:cand i-au spus lu Sasuke Saske Uchihea(fratimiu cand a auzit si-a dat doua palme..si are doar 12 ani!!)Si cand i-au spus lui Naruto...Naruto Uzaki24)Nu stiam ce sa fac...sa mor de ras sau de plans...sau cand ii spun lui Kakashi...KUKASHI!
Traducerea...un adevarat dezastru!Oi fii yo super zapacita...dar nu cred ca ar zice Naruto ca Shino se crede smecher!
Orikm...k toate k da un sezon nou o data pe un an(yo nu am ce face la orele alea si ma uit...)iti mai trece plictiseala...chiar daca cateodata ajunge sa te plictiseasca enorm d emult sa vezi aceleasi episoade un an intreg!
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#3
Deci un singur cuvant ar putea caracteriza varianta cenzurata a animeului (ca doar e cenzurata de au mai ramas mai putin de jumatate din episoade ) :JALNIC .

Vocile ma dispera iar traducerea ma face sa ma dau cu capu de perete. Cu totii stim ca l-au rebotezat pe Kakashi , i-au stalcit numele saracului Sasuke (wtf??? Uchihea??? OO''' ) si a lui Kurenai (zomgawds !!!!! Kugai!!! ) si Naruto (Uzaki??? *dies 4 times* ).
Si uneori ma trezesc ca se schimba vocile la personaje....

Si faza cea mai tare din tot animeul a fost scoasa si de aceea u poti pricepe mare lucru de acolo TT _TT Faza cand Naruto il saruta pe Sasuke e memorabila ,dar a fost cenzurata >.<

Si lista poate continua la nesfarsit....

Daca Shipuuden ajunge in romania eu mananc telecomanda >.> Cred ca il cenzureaza tot .Vor face aia de la dublare ceva de genu : ''Vai mama ,ce de scene avem de taiat! Ma rog ,mai putin de dublat! Doamne fereste sa fie vreo picatura de sange pe acolo .''

#4
Noua serie pe Jetix mi se pare chiar o mare bataie de joc.Traducerile sunt foarte proaste,vocile sunt total schimbate si la unii chiar ridicole ca Sasuke si Lee(si alte persoane) .Serialul este chiar putin schimbat de pilda la "Naruto's Counterattack: Never Give In!" Naruto trebuia sa-l loveasca pe Sasuke si acesta in loc de fraiere trebuia sa zica ceva in genu(ratatule sau idiotule) .Ieri ma-m ami uitat la un episod si in asa zisul trecut arata ceva diferit de cum au tradus atunci.Deci noile serii mi se par chiar o bataie de joc.
[Imagine: sssfcopy.png]

#5
Eu m-am uitat la un ep in romana si m-au apucat pandaliile. In primul rand ca vocile sunt alese total aiurea, nu seamana deloc cu cele din japoneza, dar sa-i iertam pe romanii nostri caci s-au laut dupa vocile din engleza. Apoi le pocesc numele. Lui Kakashi ii spun Kukashi, lui Choji ii spun Coji si lui Kurenai i l-au pocit,dar nu mai stiu cum. Cand gem, nu zici ca gem a durere ci a altceva... Vai de capul celor de la Jetix si celor care dubleaza!

#6
Compleeeeeeet de acord!
Nu vreau sa mai repet,ca mi-ati cam luat vorbele din gura 10
Eu inca nu pot intelege cu ce motiv au pocit numele?!
Inteleg faza cu taiatul(s-au luat dupa americani),chiar daca nu-mi placeeee.
Dublajul e de groaza,as da cu rosii in televizor,daca nu ar fi al meu sau m l-ar curata aia >.>
Asta e partea proata(plus inca cateva chestioare),dar sa zicem ca am putea gasii si o particica buna:aduce noi fani.Ex:un coleg a vazut naruto la tele,dar in cele din urma l-am adus pe "calea cea dreapta"......adica i-am facut dvd-uri cu seria orginala(acum e mare fan naruto)
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#7
jo nuj dc jetix isi mai bate kapul..........adik hey, intr-un an ma uit la 20 de ap ji dupa un an, ajtia se gandesk sa mai dea ep noi........JALNIK...........jo cred k la ei qvantul a cenzura e cv normal knd vine vb de naruto......traducerea: PENIBILA!!! adik saraka Kurenai, Karekai? ji de knd il cheama pe naruto, naruto umuzaki?asta nu-i o inventzie inpotriva lui jertix dar HELLO!!! 6 luni m-am uitat la 20 de ep....le jtiu in romanejte.......pppffffaaaaaaaa!!!! de park as vb numa ep alea toata ziua....ma rog...bietul meu Sasuke kred k s-a simtzit ayurea dupa ce inkapabilii aia i-au pocit in halul asta numele, saske uchihea? sau ce sa mai sp de kakashi nu numai k i se sp mai nou kukashi, dar ma fascineaza faptul k in lok de sharingan el sp sharigan.........CONCLUZIE: jetix ar trebui sa i-a mai mult animeurile in serios ji sa lase balta desenela alea de 2 ani...pana ji cartoon o sa-l depaseask intr-o buna zi, sa speram...desene animate de pe jetix preqm: iggie arbucle ji capitanul falmingo...eu le-as taia din program ji as pune mai bn nijte anime noi...sa speram k la shippuuden nu o sa dea 20 de ep intr-unu k jo at nuj ce o sa mai fak...defapt nu cred k o sa mai dea shippuuden, dar dak da dar nu o sa dea, dar totuji dak da: jo o sa fiu bunik pe tp in kre ei o sa "difuzeze" shippuudenul...PS:JETIX MATURIZEAZATE RPD PANA NOI, FANII NARUTO NU NE VOM RAZBUNA PE TN...JETIX MAI ARE NOROK Q CEI DE 8,9,10 ANI KRE INK NU AU AFLAT K EXISTA EP IN ORIGINAL PE NET SAU KRE NU AU NET...

#8
Naruto pe jetix este o mare tampenie....De cand a inceput sa se difuzeze aici s-au umplut siteurile de 'fani anime' care au vazut cele cateva episoade difuzate aici si se dau mari fani!Dublura este foarte proasta,am spus de un milion de orica eu sunt adepta a subtitlarii...Probabil o sa primesc raspunsuri de genul..."Se uita si copii mici care nu pot inca sa citeasca subtitlarea,sau sa tina pasul cu ea".So what?Daca nu pot sa citeasca,sa nu se uite!Nu ii obliga nimeni.
Lasand la o parte dublajul,avem alte cateva sute de motive sa nu ne uitam pe jetix la Naruto...Ca de exemplu faptul ca sunt difuzate doar 20-30 de episoade,reluate de nenumarate ori.Probabil postul nu are destule fonduri incat sa cumpere si restul episoadelor...But whatever!

#9
Singura chestie marfa e ca m-a indemnat sa ma uit la Naruto, dar am continuat vizionarea pe Youtube. Dupa o pauza indelungata de "no-animes" asta a mers la fel de bine precum vaselina la usa intepenita.
Dar, totusi, nu urasc asa mult Jetix-ul... Permiteti-mi sa reamintesc toate fazele hilare 21 (desi e problematic..)
Kukashi, Karekai, Hohage si Kankarou, desigur. Le e teama sa foloseasca nume cu "kur" sau alte silabe dubioase in ele XD Ma intreb de ce n-au modificat si "Sakura"; astfel devenea "Sakara" sau mai stiu eu ce..
Apoi, faza memorabila. Naruto, in burta sarpelui, amintindu-si, printre altii, si de Konohamaru.. si in monologul lui l-a numit pe acesta "Batranule Hokage, Konohaburu!" 21 Cand a ajuns kidu` hokage? Cred ca in anii lui 'de tinerete'.
Si prima aparitie a lui Gaara a fost bestiala (am inregistrat-o pana si pe telefon) : "Kankarou..... ünapoi!"
Ca sa nu mai povestim de voci.. Sincer, nu m-ar mira sa-l auzim pe Naruto facand "cri-cri" in curand.
In concluzie, pt amuzament e ok. In schimb, ii strica reputatia. Cum ar fi sa ne declaram fani Naruto si sa ne intrebe lumea daca suntem Jetixomani? Si faza nasoala e ca au taiat toate scenele violente; aia nu mai e atmosfera Naruto.. Where is the f**king blood?
Cred ca urmatoarea serie va fi jumatate taiata la cate scene marfa sunt! Deh.. ce sa le ceri? Good luck, Jetix team! You'll need it to escape alive!

#10
Tin sa te contrazic,Lidiee.Poate unii copilasi nu sunt afectati,dar altii se lasa influentati de ce vad.Am auzit cum ca un copil de prin nu stiu ce tara s-a ingropat in nisip si a murit--pentru ca a vrut sa fie precum Gaara.Imagineaza-ti ce poate sa fie in mintea unui copil de 7-8 ani in momentul in care il vede pe Naruto ca isi baga kunai-ul in mana(scena de prin primele episoade).
Cu toate ca pe la ora 9-10 ar trebui sa inchida televizorul,Jetix nu poate da Naruto necenzurat,pentru ca tot canal pentru copii ramane si dupa 12 noaptea.Si daca s-ar pune limite de varsta,nu ar mai fi numit "pentru copii",sa zic asa.
Cat despre dublaje...aici nu se face diferenta intre un anime si un cartoon.Ca romanii nostri vorbesc tare si raspicat sau ca nu stiu sa aleaga vocile in functie de personalitate,asta e alta poveste.Pe undeva prin Japonia,o femeie face o treaba minunata dublandu-l pe Naruto(si pe Akamaru,hehe ^^).Pe undeva prin Romania,oamenii nu stiu cum sa primeasca mai repede banii.
Pe de alta parte,am inteles ca nu se stie sa se dubleze,dar nu m-ar deranja mai multa atentie la numele personajelor.Este normal sa cenzureze "Kurenai" si "Kakashi"(chiar si in halul asta >.<),dar ieri seara am ramas putin uimita: Dupa ce Sakura se ingrijoreaza de "Sah-suh-chie",nenea' Hogage pronunta "Sas'ke".In acelasi episod,la un interval scurt.Surpriza e ca nici asta nu i-a iesit corect,dar e o apropiere.E destul de greu sa pronunti "Sasuke" cu accent pe prima silaba(chiar daca japonezii n-au accent...totusi cam asa vine adaptat la lb romana).
Ma intreb daca macar au vazut varianta in japoneza...nu pe toata,macar un episod Smile.Dar asta dovedeste ca nu-i intereseaza,iar noi ne batem capul degeaba.
Restul numelor nu vad de ce ar fi modificate,mentionand ca nu le-am auzit decat pe cele trei de mai sus.Daca e adevarat ce spuneti voi pe aici inseamna ca romanii nostri nu stiu sa pronunte nici "Uzumaki"21).Trist,dar mie imi vine sa rad.
Naruto de pe Jetix are atat de mult succes pentru ca vocile sunt egale cu 0 pentru copii,in sens ca deja sunt obisnuiti cu ele.De unde mai adaugi o poveste ceva mai interesanta,batai mai complexe si o grafica mai buna decat mai stiu eu ce cartoon-uri de pe Jetix...e de ajuns ca toti copiii sa "innebuneasca".

Nu prea stiu pana la ce episod se da Naruto acum,dar as vrea sa vad bataia dintre Shikamaru si Tayuya(care are un vocabular atat de minunat :X).Nici nu prea visez sa se apuce sa dea Shippuuden-ul,dar probabil ca toate episoadele in care apare Sai ar disparea fara urma...:dead:

P.S.:Sorry pt referat,hehe ^^ 65 4 .

Thanx Amy 4.Damn,e pe bune faza cu "Ino si echipa"?? 24) De acum nu mai pierd niciun episod din Naruto de pe Jetix 21 .



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Naruto Shippuden 292 / Naruto Chapter 616 (Update saptamanal) George 43 27.934 01-06-2013, 09:21 PM
Ultimul răspuns: Aggie
  Naruto. Naruto Shippuden -> Movie list Rose ^^ 0 2.373 31-01-2012, 09:39 PM
Ultimul răspuns: Rose ^^


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)