Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My poems + a friend

#1

Iubirea

Ai o putere asupra mea
Cum nimeni nu ar mai putea.
Ma faci sa rad, sa simt, sa cant.

Chiar daca tu esti mai departe
Te simt cu mine in fiecare noapte.
Ma iei de brat, te tin de mana
Suntem doar noi doi impreuna.

Si orice ar zice lumea
Nu ma gandesc la ea,
Tu ma iubesti, eu te ador
Si nu conteaza ei ce vor.

Aceasta e prima poezie a mea impreuna cu o prietena, care din pacate nu are acces la internet deocamdata. Am scris aceasta poezie pentru ea si sper ca voi sa imi comentati pentru a putea sa-i spun ei, parere pe care o aveti.
Ei ii place sa-i scrie poezii si ma rugat sa fac acest thread pentru creatiile ei.
Va multumesc si sper ca pareriile voastre sa o ajute.


Pentru ca e primul Thread facut, am sa mai adaug o poezie ca bonus. Sper sa va placa!

Pe moment

Intr-o lume alba, fara culoare,
Tot ce-o-nconjoara moare.
Norii sumbri si reci
Peste suflete cad.
Picuri mari si mici,
Stropesc in van.
Prezentul e doar o umbra,
Iar trecutul e viitor.
Aud clopotul cum suna,
Totul este trecator.

Daca n-am precizat pana acum, numele prietenei mele este Ella si are o mare pasiune pentru poezii.
Sper ca v-au placut poeziile si asteptam amandoua pareriile voastre.

Ciao
Freedom is power!
And I can use that power!

#2
Bine, m-ai rugat sa vin si am venit.
E primul thread de poezie pe care-l comentez, deci nu stiu ce-o sa iasa:)).
Prima poezie
E draguta, in sensul ca se intelege cat de cat ce vrea sa transmita, dar dupa ce ai dat explicatia totul s-a prabusit :D. Te-ai astepta sa fie vorba de doi indragostiti, eul liric sa fie baiat si cand colo... doi/doua prieteni/e.
Rima e la fel la toate strofele, asta e bine, dar masura versurilor lasa de dorit, in sensul ca ar trebui ca numarul de silabe sa se incadreze intre doua numere apropiate. Numarul versurilor din prima strofa e trei, parca ar mai fi mers un vers, in care sa explici ce simte eul liric in legatura cu puterea avuta de celalalt/cealalta asupra lui.

A doua poezie
Mda, la asta nu prea am inteles ideea, e ceva abstract, cum s-ar spune:)). Rima nu e la fel de reusita, nici masura versurilor nu se potriveste, cand citesti nu suna foarte bine, e un capitol la care mai trebuie sa lucrezi.

Nu m-am referit la poezii din punctul de vedere al continutul si al exprimarii, pentru ca asta depinde de fiecare om, e ceva subiectiv, tine de momentul in care o scrii, cum te simti si alti factori care nu depind de mine:)).
Daca e am sa comentez si din punctul de vedere al exprimarii si ce transmite aceasta, asa ca trebuie sa vii cu creatii noi!:*
[Imagine: I_Support_Imagination_stamp_by_c3ph31d.gif] [Imagine: 695027nqwnxm77i3.gif][Imagine: Stamp___Not_Feminine_by_foxlee.png]
[Imagine: tumblr_m8qx755uMl1r49gcn.gif]

#3

Intr-o zi de primavara

Intr-o zi de primavara
Am plecat cu totii la tara.
Ghiocei-au aparut,
Toata lumea i-a vazut.

Campul iata a-nverzit
Si copacii au inmugurit.
Albinele le vezi zburand
Din flori miere adunand.


Si poate...

Si poate inca te mai iubesc...
Si incerc sa-ti dovedesc
Sa te fac sa intelegi,
Pe mine sa ma alegi,
Dintre valurile reci.

A-mi imagina o viata fara tine,
Ar fi un chin pentru mine...
Sa nu te vad, in fiecare vis,
Si sa te simt invins?!
Freedom is power!
And I can use that power!

#4
Am venit iar pe aici, n-ai cum sa scapi de mine. >:)
Prima poezie e draguta, genul de poezie pentru copii, simpluta, cu mesaj usor de inteles si toate cele. Acum , atunci cand o citesti, parca iti vine sa faci cateva modificari:
- cu toti, un singur i ca suna ma bine, chiar daca nu e foarte corect
-ghioceii au aparut - din nou, suna mai bine asa, ca masura versurilor sa semene
Strofa a doua nu suna deloc bine, trebuie sa modifici cateva cuvinte, de exemplu repetarea acelui "le" e deranjanta.

Poezia a doua e ceva mai complexa, masura versurilor e buna(mai putin la ultimul vers), cat despre mesajul transmis... Se intelege ceva de genul " M-am despartit de tine si regret, te iubesc, nu pot trai fara tine". E ceva clasic, dar de efect si tocmai de aceea nu am ce comenta, pentru ca asta cred ca e cea mai buna poezie de pana acum.

Cam atat pe moment, astept alte creatii, Ella. :*
[Imagine: I_Support_Imagination_stamp_by_c3ph31d.gif] [Imagine: 695027nqwnxm77i3.gif][Imagine: Stamp___Not_Feminine_by_foxlee.png]
[Imagine: tumblr_m8qx755uMl1r49gcn.gif]

#5
nu am mai trecur de muuult (prea mult) timp pe aici, deci scuze de stangacia comentariului meu, asta este
stiu ca-ti doresti pareri si de aia m-am incumetat sa ma apuc de scris ceva aberati si pe aici :P
voi lua poeziile pe rand

Iubirea- ii o poezie simpluta, tipica unui incepator as zice, as fi vrut sa o faci mai complexa, mai ales ca ai ales o tema atat de profunda, incerca sa pui sentiment in ceea ce scri, mai ales cand e vorba de o poezie, pentru ca o citesc in nici un minut si daca nu reusesc sa gasesc nici un pic de sentiment intre randurile acelea... :|
sau... eventual, sa evidentiezi ideea de dragoste copilareasca, tanara
inca o chestie, nu-mi place ca prima strofa are 3 versuri si celalalte 4, ii o chestie ce mi-a sarit in ochii imediat, alege, ori trei, ori patru...

Pe moment- sa inteleg ca e ceva scris pe moment :))
un moment in care iti veneau tot felul de vesrsuri in cap sau ceva de genu...
aici am gasit o oarecare profunzime (spre deosebire de prima poezie) dar versurile imi par picate din cer, mi-e greu sa vad dincolo de ele, nici nu au neaparat un sens, presupun ca nici nu ai cautat sa le dai un sens, dar macar o aranjare logica a versurilor :P

Intr-o zi de primavara- ceva simplu, am vazut ca tu ai 15 anii, incearca altfel de teme, poate iti place natura, dar incearca sa te folosesti de ea intr-un alt mod, creand cu ajutorul ei o atmosfera propice unei anumite scene

Si poate...- e... ok, desi dupa ce am citit prima strofa parca nu se potrivea cu a doua, incearca sa creezi o legatura mai puternica intre versuri si intre strofe, plus ca, din nou, 5 si 4 versuri :|


cam atat, am fost extrem de dura, intentionat poate
sa scrii poezii e mult mai greu decat proza, te limiteaza foarte mult, o spun din proprie experienta
nu ma cred atat de buna in materie de poezie, poate a nici nu am dreptul sa va critic atat de dur, dar... sper totusi ca atat tu cat si prietena ta veti aprecia comentariul :P
daca nu, imi puteti sari in cap :)) nu ma supar...

astept sa vad ce creati o sa mai postezi pe viitor si sper sa vad si o oarecare evolutie, ca sa stiu ca nu am scris comentariul asta degeaba

inca o data, sper ca nu v-am descurajat, suparat, enervat sau orice altceva, sau cel putin sa stiu ca nu o sa va lasati de scris din vina comentariului meu
l-am lasat caci imi plac oamenii care chiar vreau sa se perfectioneze si considera orice comentariu un pas in fata :P
4

#6
Salut. Sa-ti fie rusine ca nu m-ai anuntat. Doar ti-am spus la scoala cand pui sa ma anunti, dar nu ai putut sa ti ascuns de mine prea mult. Oricum nu ma supar. Poeziile sunt superbe, desi pe unele le-am citit in clasa.
Se pare ca ai doua comentarii, desi merita mai mult.
Atat am avut de spus. Sper sa mai pui in curand continuarea.


[Imagine: Anime-Girl-8-Anime-Wallpapers-1366x768-300x168.jpg]

[Imagine: PupetteSiggy2.png]

Trei lilieci stau pe balcon. Zboara unul si dupa un timp se intoarse plin de sange la gura. Le spuse celorlalti doi:
-Ati vazut turma aia se oi?
-Da!
-Nu mai este!
Zboara si al doilea si se intoarce la fel, cu sange la gura.
-Ati vazut turma aia vaci?
-Da!
-Nu mai este!
Zboara si al treilea si se intoarcec la fel ca fratii lui, zicand:
-Vedeti turnl ala de biserica?
-Da!
-Eu nu l-am vazut!

[Imagine: chibi_5878.gif]
, Kaoru


#7
@Miss M: iti multumesc pentru comentariile aduse.
@crazy little red: iti multumesc si tie de asemenea.
@Hasamy: Imi pare rau pentru ca nu te-am anuntat, dar promit ca o sa te anunt pe viitor.


Ghiocelul

Spre sfarsit de iarna grea
De sub patura de nea
S-a ivit un ghiocel
Aninat ca un cercel.

Ca dorinta, primavara
Va veni in toata tara
Si ne va aduce iar,
Multe flori in dar.



8 martie

E ziua mamei mele
Si totu-i plin de flori
Ii simt aici prezenta
Ca de-atatea ori.

Suava ca un ghiocel,
Obrajii de lalea
Parfumul de trandafir
Asta-i mama mea.

As vrea sa-i dau o floare
Sa semene cu ea,
Dar nici o floare-n lume
Nu-i ca mama mea.

Si o mica creatie de a mea:

O mica poezie

Fiecare are un dar
Minunat sau rar,
De a canta sau a scrie
Chiar si o peveste sau o poezie.

Eu nu am mult talent
Sa fac vreun trend...
...De moda
Mai degraba as sta langa soba
Si as scrie,
Macar o poezie.

Uite, pun mana pe stilou
Ma indoiesc ca fac vreun rau,
Ma apuc sa scriu
Pana tarziu,
Multe, multe poezii
Pline de bucurii

That's all for now. I hope you will like it !
Ciao
Freedom is power!
And I can use that power!

#8
Ce v-ati omorat cu comentariile.....

Am vazut

Am vazut in departare
O fantasma ce nu moare,
O iluzie, o minciuna,
O singura vorba buna.
Am zarit al meu vis
Un nor ce peste lume, s-a intins
Am zarit si-un paradis,
Si pe tine neinvins.



Ochii de culoarea marii

Ochii de culoarea marii
M-au facut sa dau uitarii,
Tot ce era mai important
Si poate mai semnificant.

Acum ma gandesc putin la tine
Si-am sa fac ce e mai bine.
Voi renunta la tot ce-ai insemnat,
SI voi cauta un alt baiat.
Freedom is power!
And I can use that power!

#9
nu am mai trecut de mult pe aici, din diverse motive...
deci dintre ultimele cinci poezi mi-a atras oarecum atentia mai mult "Am vazut"
si poate " O mica poezie" pentru simplu fapt ca-i singura in care mi se pare ca ai incercat sa transmiti ceva ce simti tu
in rest, in special ultima imi amintesc de acele sute de texte copiate de pe nu stiu unde si care ma pasioneau atat de mult cand aveam vreo 11-12 ani cred...
dar le lipseste profunzimea
nu stiu daca am vazut vreo figura de stil, cand de fapt ar trebui sa fie cu duiumu'

personal cred ca daca o persoana e pasionata de poezie si vrea intr-adevar sa faca ceva de calitate ar trebui sa citesti volume intregi de poezii inainte sa incepi sa scrii pur si simplu
pentru ca o poezie nu se limiteaza la niste versuri si o rima...
in plus, incerc sa gasesc niste teme mai interesante, nu iubirea aia naiva, aceea despartire si tristete comuna sau dragostea pentru mama, sau cel putin daca e o tema atat de simpla si comuna macar incearca sa o exprimi intr-un mod mai diferit
nu folosind doar cuvinte simple poate de teama ca altfel ar suna ciudat

de altfel, trebuie exprimat ce simti intr-un anumit moment
nu te forta sa scrii o poezie, lasa'ti gandurile si imaginatia sa zboara si mintea ta o sa conceapa o poezie cu adevarat buna cand te astepti mai putin, cand se va contopi cu ceea ce simti, nu doar niste chesti fortate

cam atat :P
succes in continuare
4

#10
Durere

Din totdeauna am incercat sa te evit
Dar mereu in cale mi-ai iesit.
Priviriile tale, ca niste sulite le-ai aruncat,
Toate bucuriile din inima mi le-ai alungat.
Vorbele tale grele le-ai trantit,
Ghiulele de titan, de inima le-ai lipit.
In zadar am incercat sa te fac o amintire,
Dar mereu ai venit fara menire.
Acum tac si sufar,
Incercand sa ma prefac in albul unui nufar.
Singura si neampacata,
Deoarece inima mi-a fost furata,
Niciodata nu va fi inapoiata,
Nici de catre tine, demonul meu pe veci cu inima intunecata.

Aceasta este o creatie de a mea personala. Sper sa intelegeti ce am simtit eu atunci. Pana atunci...

Ciao
Freedom is power!
And I can use that power!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  My poems MeePew 1 2.201 08-01-2012, 03:38 AM
Ultimul răspuns: MeePew
  Poems Invictus 16 8.539 24-11-2011, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Invictus
  Rape me , my friend Eric 77 44.476 06-11-2011, 08:16 PM
Ultimul răspuns: Kato
  My poems Mariah . 6 3.541 17-07-2011, 06:21 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  my poems >.< don't die gothic_yumi 3 2.511 17-07-2011, 05:03 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  ~Poems~ Miss Serenity 7 4.548 17-07-2011, 04:53 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  ~ my boring poems ~ ~Pufarina~Puff~ 1 2.202 17-07-2011, 03:42 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  My poems, my first pasion. Kayla. 11 6.768 29-05-2011, 06:32 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  [split] Rape me , my friend Pixxie.' 11 5.065 23-05-2011, 01:26 AM
Ultimul răspuns: Noesis
  My world, my poems DeDal N. 35 15.434 03-04-2011, 09:11 AM
Ultimul răspuns: Kayla.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)