Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My YYH story-Flacara dragostei(Turneul artelor martiale intunecate)

#1
As vrea sa va prezint fan-ficul meu, care este postat si pe alte trei site-uri anime si care sigur va va captiva. In poveste eu sunt principalul personaj, pe langa cei din anime-ul intitulat "Yuu Yuu Hakusho" Incep cu primul capitol si astept sugestii, critici, orice legat de acest fan-fic. Enjoy the view!

1) Transferarea la liceul Meiou

La liceul Meiou a sosit o noua eleva;numele ei este Yoko Asakura.Trecutul ei este foarte incurcat si dureros.Intr-o zi,ea a capatat o putere nebanuita de vindecare si parintii ei au fost socati de aceasta schimbare si au alungat-o din casa.Ea a fost nevoita sa traiasca un an ca ucenic al unui traducator,astfel invatand la perfectie franceza,engleza,si japoneza. Japoneza a invatat-o doar vorbind zi de zi cu sensei-ul ei,dar scrisul a depasit-o...Stie sa scrie dar foarte urat.Ea a venit in Japonia sa-si traiasca viata si sa uite de trecut. Acesta a fost trecutul ei,dar trebuie sa trecem la prezent.Acum ea sta intr-o casa cu chirie,impreuna cu sensei-ul sau. Sensei-ul sau era ca un parinte adoptiv pentru ea,si ii aducea strictul necesar in casa. El a hotarat ca Yoko sa mearga la liceu si sa traiasca printre baieti si fete de varsta ei.A transferat-o la Liceul Meiou.
Directorul liceului a facut transferul cu succes si acum Yoko urmeaza sa mearga in clasa sa. El are o discutie cu ea cum sa se comporte cu noii sai colegi de clasa.Yoko este un pic speriata ca nu o vor accepta pentru ca e diferita de ei. Profesorul nu tine cont de acest lucru si o duce in clasa,dar ea se opreste rusinoasa la usa,cu capul plecat si mainile pe langa corp.
-Daca nu ma vor accepta?...spuse ea trista.
-Cum sa nu te accepte? De ce esti asa de absurda? spuse profesorul.
Studentii auzisera vocile celor doi dincolo de usa;se intrebau ce se intampla...
Yoko prinse curaj si deschise usa incet.Profesorul ii facu semn sa inainteze,iar ea pasi cu grija spre catedra.Toti se intrebau cine este.
-Elevi,astazi aveti o colega noua:numele ei este Yoko Asakura.Ridica-ti capul,fetito!
Yoko isi ridica capul cu sfiala si privi catre noii sai colegi.Ei cascara ochii si se uitara la ea,mirandu-se.Yoko era o fiinta blanda,plapanda,cu ochii ca marea,sinceri,insa, in ciuda faptului ca era plinuta,avea corpul bine proportionat si nu prea se vedea ca este un pic supraponderala.
-Vedeti ca nu are trasaturile ca ale noastre.Ea nu este japoneza.Ea vine din Romania.
Un fior le trecuse pe sira spinarii elevilor.Toti in cor zisera:
-Tocmai de la capatul lumii!!!
-Iar numele ei adevarat este Andreea Mihailescu.
-Imi puteti spune Andra sau Yoko...depinde cum va este mai usor...
Yoko isi ridica din nou capul si privi la fetele mirate ale elevilor.Dadu peste cateva fete indragostite ale unor baieti dar...vazu un chip parca sculptat de ingeri...isi atinti privirea catre un baiat cu par lung si roscat,cu ochi verzi ca si ai ei,si cu privirea calda care ii cerceta ochii.Yoko inspira adanc si isi lasa privirea inspre podea rosiind si schitand un zambet plin de inocenta si rusine.
-Asa...unde sa te asezam? Aaa! Da! Uite,aseaza-te langa baiatul acela roscat deoarece colegul lui lipseste de cateva saptamani.
Yoko isi afunda si mai rau capul in pieptul sau si rosi intens.Apoi isi zise in gand: �Ohhh...Doamne!...Sper sa nu mor de rusine...Stau langa baiatul acela dragut care mi-a facut cu ochiul pe ascuns...�
-Haide! Ce mai astepti? O impinse profesorul de la spate.
Imbujorata, se apropie de banca roscatului cu pasi marunti.Se aseza sfioasa in banca,unde el o intampina cu un zambet.
-Salut! Eu sunt Shuichi Minamino!
Yoko dadu mana cu el cu o mica ezitare,apoi spuse rosind:
-Yo...Yoko Asakura...
-Va las 5 minute singuri,ma duc in cabinetul directorului sa fac un document de transferare pentru Yoko.

Sper ca v-a placut ca prima impresie si astept critici... :001_smile:

#2
~Dark_Kitsune~, am ajuns si la povestea ta...
Prima impresie... Mda, povestea merita, e draguta, dar are cateva lipsuri.
1) Descrierea si Dialogul - fratii vitregi mereu pusi pe cearta. Se alunga mereu unul pe celalalt... Te las sa ghicesti care a castigat si se odihneste acum mandru printre randurile scrise de tine... Oare... Dialogul???@-)
2) In prima parte a capitolului ai repetat obsesiv pronumele "ea" si "el". Ma apucase durerea de cap... @-)
3) Propozitii in general simple. Sincer, mie imi aminesc de o parodie, adica par scrise "la misto"... Incearca sa le legi in fraze, ar suna mai bine...

Concluzia mea: Ideea ta este buna, cat de cat originala, scrisa binisor, dar... Se poate si mai bine! Mai putin dialog, mai multa descriere (dar nu fortata, nu incepe sa scrii metafore & co. pentru parchet, spre exemplu...), mai multa atentie lucrurilor pe care le scri. Stiu povestea de pe M- A, si ti- as sugera sa revezi si sa corectezi capitolele inainte de a le posta aici. Ideea chiar merita. Si chiar stiu ca poti face mai mult! ;););) Ai stofa de scriitoare!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Flacara iubirii dydy 1 2.010 28-01-2012, 11:54 PM
Ultimul răspuns: Diz
  Flacara Iubirii nu se stinge atat de usor MooN. 23 11.899 15-03-2011, 12:25 PM
Ultimul răspuns: Rose ^^
  Flacara luminoasa a iubirii ( SasuSaku) sasu_saku@love.bobo 5 5.422 27-01-2010, 04:55 PM
Ultimul răspuns: Obsession.
  Flacara iubiri...(Naruto Fic) †♥ ⓓⓐⓡ ๔คгкภєรร ⓓⓐⓡ♥ † 6 7.712 26-04-2009, 02:51 PM
Ultimul răspuns: chrissta
  Flacara Iubirii (SakuSasu) Yukira1234 20 21.442 04-02-2009, 01:01 AM
Ultimul răspuns: Angel~Of~Dark


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)