Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mozaicul Inimii

#1
Disclamer : Nu detin niciun personaj din animeul/manga Naruto si nu fac profit de pe urma acestora.


Varsta minima: 14-16
Gen: S-F
Limba: Romana
Observatii cu privire la continut: -
Tipul de comentariu solicitat: Avansat (dar nici sa ma simt ultima jigodie)(Si va rog nu la greseli gramaticale sau ca nu am diactrice.


Chapther 1

Welcome to my little World!

Sakura:

Sa nu ai sentimente e cel mai rau lucru, sa nu stii sa iubesti , sa nu fii iubit e ca un val de Tsunami care distruge tot in jurul ei…
E sfantul Valentin si.. eu tot singura ca intodeuna de altfel o traditie veche America spune ca…. Singur pana cand orologiul va bate la ora 12 noaptea vei fii singur tot anul, dar cu cineva cu care iti petreci…. Clipele, minutele, orele , zilele, ani …..
Cu el sau ea , cu sa imparti bucurile , tristetile, dar eu cu cine?Cu cine sunt o epava care nu iubeste si care nu e iubita sunt o femeie frumoasa pe dinafara , si rece si urata pe dinauntru .
Incerc de atatia ani sa refac mozaicul din inima mea sa fiu ca odinioara ochii mei verzi erau diamante alta data , dar acum am ochii ofiliti , uscati , iar parul meu de alta data moale acum…, acum e doar o claie roz…


Iar puzzelul din capul meu e incomplet e o piesa lipsa… pierduta intr-un abis negru…
Pierdut pentru totdeauna!
Este doar o harta , dar si ea pierduta catre abisul cel negru …Ma plimb ca o fantoma in amurgul notpi lumea in care traim este rea, jegoasa si plina gunoaie , oameni…, oameni sunt gunoaie fara suflet care distrug tot ce este frumos in jurul lor…
Un sunet de pisica calcata pe coada se aude … se apropie cineva…pentru ce?
Penru lacrimile mele….care se prefac in perle pretioase…albe ca zapada simbolizand tot ce mai am de pret acel lucru este puritatea care ma voi lupta sa o duc baiatuli care ma va iubi cu adevarat , care ma va pretui pentru cine sunt si nu va dori o schimbare din partea mea…
-Mai , mai , mai daca nu e micuta mea averea?Spune accel barbat… u il analisez din cap pana in picioare se pare ca are parul negru ca durerea neimpartasita, iar ochii ca iadul cel negru…
-Vei muri daca nu ma vei lasa sa plec, vei arde in flacarile negre ale iadului!
Ii spun fara cea mai mica ramuscare…
-Si ce?Voi trai bogat si bine pana atunci , iubit de mii de femei , venerat de barbatii !Spune misteriosul personaj

-Lacrimile mele nu sunt de vanzare, eu nu voi plange!
Ii spun eu domnului „black”

Poate va intrebati cum de plang cu lacrimi „magice” ei bine o vrajitoarea ma blestemat , dar cui i-am povestit au incercat sa ma exploateze, dar cine o facea era blestemat sa arda in iad, iar clementa care ii ofera o portita de scapare catre rai nu mai exista va trai chinuri groaznice inimaginabile omului.
Din cauza asta fug , fug ca o fugara nenorocita sunt urmarita peste tot, peste tot in ce am.
Ca sa traiasc, sa am ce manca trebuie sa plang , dar nu pot plange cu una cu doua trebuie sa dau singura in mine ca un animal nenorocit…
Asta am ajuns?Un animal ?Care alearga singur dupa propria coada?
Cum am ajuns sa ma intalnesc cu vrajitoarea?
Ei bine…scoala., scoala une invatam sa ne controluam inzestraile, inzestrarea pe care mi-a fost luata cum?
Ei bine profesoara de vraji de razboi era amorezanta de cel de sport si am facut-o de ras a fost atat de furioasa si ma blestemat.
A trebuit sa plec, dar ori unde plecam trebuia sa povestesc cuiva nu?
Cand a auzit , a zis ca ma ajuta m-am bucurat, dar defapt s-a inteles sa ma prinda si sa ma inchida sa ma foloseasca pentru perlele din ochii mei cam ciudat nu?
Sa ma prezint sunt Sakura A Haruno De Mata.
Ne vom mai intalni va garantez….

Sper sa va placa ma lovit o inspiratie si am zis trebuie sa SCRIU!
Mai lucrez la titlu….

Vreau sa criticati ....simplu.
[center]
My fragile soul is broken
[/center]

#2
Te rog sa treci pe la Reguli generale Fan Fiction si de asemenea pe la Ghidul incepatorului si sa te conformezi. Nu este mult de citit, si trebuie aplicate de fiecare data cand mai postezi ceva, indiferent daca este oneshot sau poveste in sine.

Multumesc.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#3
Eu nu inteleg ce gresesc?
Ce gresesc explicami faptul ca nu am disclamer mare kucru dau edit mare parte din regulament nici nu am inteles. Serios acuma spune mi ce pui mei nu am voie de acuma.
[center]
My fragile soul is broken
[/center]

#4
Daca doresti iti pot explica punct cu punct, cu diagrame si desene ca sa intelegi si tu si "puii tai".

Ghidul este incredibil de simplu: gramatica, reguli, un simplu template cu varsta recomandata, gen, critica dorita. Te plangeai pe la Fic of the month ca se critica prea dur si unii se simt jigniti. Aceste reguli au fost elaborate pentru a evita pe viitor neintelegeri intre scriitori si critici, incat fiecare sa primeasca ceea ce-si doresc conform regulilor. Nu doresti critica aspra, specifici; ai material care nu e recomandat celor sub o anumita varsta, specifici (desi ma indoiesc ce asa material ar putea exista avand in vedere propria varsta); ai scris romanta cu vampiri sau SF cu troli, specifici in prima postare ca sa putem pe viitor sa realizam un index cat mai complet cu lucrari, genuri si tot asa.
Daca mai exista neintelegeri, oricine din staff-ul acestui forum iti sta la dispozitie sa-ti raspunda la intrebari. Cat timp ti se vorbeste frumos ne asteptam la acelasi tip de comentariu. In consecinta, tine-ti "puii" acasa, ok?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#5
Hey ! Critica nu poti sa-ti dau ca nu sunt critic , dar ceva pareri sincere iti ofer.
Titlul mi se pare chiar frumos , are un mister vizibil + ce este chiar original. Dupa parerea mea ar trebui sa-l lasi asa , oricum conteaza mult si armonia titlului cu fic-ul , relatie titlu-fic. Ei bine , din primul capitol nu-i poti da seama cand de mult se potriveste titlul sau nu ..asta ramane de vazut.
In legatura cu ideea fic-ului ..sa zicem ca ..nu a fost prea avidenta. Ai folosit , chiar daca capitolul este scurt , multa actiune ..adica , multe idei pe care putea-i sa le mai dezvolti cu ajutorul sentimentelor , emotiilor , poate si a unei descrieri mai amanuntite. Ar fi fost mai ok , sa descrii , sau sa arati , sentimentele mult mai profund ale Sakurei . Practic sa descrii emotiile simtite de ea mai profund , in asa del incat , cititorul sa simta ce simte insusi personajului. Iti spun sincer ca nu am prea inteles faza cu acel blestem sau vrajitoarea , putea-i descrie mai amanuntit acest blestem , nu doar in 2 randuri.
Ai avut unele repetiti destul de evidente , in special acel " abis negru " . Deasemenea ai folosit si ceva comparatii cam neinspirate : ochii ofiliti , uscati . Poate ar suna mai bine " ochii stinsi " , ceva de lagat de licarirea aceea stinsa din iris. Zic si eu..
In mare parte ai adaugat gandurile personajului , dar sentimentele tot lipsesc . Pe viitor , ar fi mai bine sa adaugi asemenea emotii.
Acesta fraza : " Sa ma prezint sunt Sakura A Haruno De Mata " , este cam monotona . Incearca sa eviti asemenea prezentari , de altfel mie mi se pare puerila si o propozitie de genul " Am ochii verzi si parul galben " , adica personajul sa dea detalii despre el insusi. Doar nu faci o biografie..incearca sa dezvolti caracterul personajului atat prin fapte dar si idei ..si parerea celorlalte personaje fazta de alt personaj. Eu de obicei , acest gen de caracterixare il folosesc .
In concluzie , ideea este ok , dar pentru a face un fic bun , extinde-o ! Fa-o mai complexa , adauga descriere , sentimente ...emotii , si vei avea un fic mult mai bun.
Bafta in continuare si spor la scris ! Sper ca nu te-am suparat..oricum, te-am pupat !


EDIT Daria: 24. NU se va cere scuze la finalul unei critici. Daca nu se face atac la persoana ( vezi regula 2 pentru ce se considera atacul la persoana ), scuzele NU au ce cauta in comentariul/critica respectiva.
[center][Imagine: tumblr_ljp85yDnif1qhk7cjo1_500_large.jpg...wERIH3KuPA]
[/center]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prizoniera Inimii Shadowcat 0 1.708 11-05-2012, 03:19 PM
Ultimul răspuns: Shadowcat
  In ritmul inimii onu' 1 2.028 05-12-2011, 05:35 PM
Ultimul răspuns: onu'
  Vocea Inimii P@uu 20 9.896 21-10-2011, 10:14 AM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.694 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  Deschide o poartă inimii mele Mayaa 6 4.335 09-03-2011, 06:57 PM
Ultimul răspuns: Rain


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)