Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mervyn Academy

#1
Ok... deci vom incepe "actiunea" ... pot posta doar cei care se inscriu...So incep eu...

Ma uitam plictisita pe fereastra stravezie a camerei...In curtea principala, cativa din vrajitorii din Levitas isi incercau norocul pe matura. Unii dintre ei, mai noi, cadeau de pe matura imediat ce se asezau...altora parca le era teama sa simta vazduhul... Cum poti fi, oare din elementul aerului si sa-ti fie teama sa-l simti?
Mi-am intors privirea spre Kalleb, care statea langa usa privindu-ma. Ochii lui galbui, patrunzatori ma priveau cu subanteles... nu avea nevoie de cuvinte ca sa ma faca sa inteleg ca era timpul pentru ora de practica, acea ora cand fiecare clasa isi exersa elementul...
Mi-am luat bagheta si am iesit din camera, urmata de Kalleb, care ma insotea peste tot. Pe holul lung, care mirosea puternic a iasomie, am zarit-o pe Elloinn iesind din camera cu cateva carti in mana... nu prea ii placea sa citeasca, dar intotdeauna ii placea sa aibe in camera cateva carti...ciudat obicei...Ai putea spune ca la 18 ani devii o persoana matura, dar la ea nu e deloc asa. Ne-am salutat scurt si am continuat sa mergem in liniste, lucru obisnuit pentru mine, dar pentru ea destul de ciudat...Intotdeauna ii place sa vorbeasca enorm de mult...
Am iesit din cladirea principala a Academiei si ne-am asezat pe una dintre bancile din fata fantanii enorme din mijlocul curtii. De astfel, aceasta fiind si "sala" pentru orele de practica. Eu si Elloinn asteptam fiecare in felul ei inceputul orei... Ea privind cerul si visand la cine stie ce, iar eu, mangaindu-l pe Kalleb si privindu-i pe ceilalti studenti...

Occ: Viola
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#2
Stăteam şi meditam. Ştiam că toţi studenţii Levitas trebuiau să se controleze, mai ales ăştia tinereii care sosiseră mai nou anul acesta era sala tocmai mai îngreunată. Le simţeam frustrarea atunci când eşuau, însă munca te duce la adevărata putere. Unora le era frică, adevărat, însă era inevitabil ca ei să păţească aşa ceva. Ştiam prea bine că le era teama, doar daia erau începători. Alexandris stătea lângă mine şi îi examina, în timp ce îl mângâiam pe blăniţa lui pufoasă. Nu era o experienţă prea plăcută pentru începători, dar ştiam prea bine că ei se vor dezvolta. . . Fără durere nu există început. Cel mai mult îmi plăcea să mă holbez la ăia din alte clase. Pentru mine, nu exista unul slab, ci elementul specific bătea elementul opus. Apa părea un adversar demn de mine, însă atât. Am înaintat cu Alexandris mai spre fântâna şi am văzut-o pe lidera apei şi colega acesteia, iar după ele am văzut multe alte persoane din fic, pământ şi apă, dar chiar şi aer.

Next : cine doreÅŸte !
-

#3
Oare când vor ajunge cei noi să fie la fel de buni ca restul ? Nervii îmi erau întinşi la maxim. Nimic nu le ieşea bine. Nu spun că eu eram perfectă la început. Dar măcar nu eşuam aşa des. Şi aveam demnitatea de a eşua cu capul sus. Nu prea ştiu cum vine asta, dar oricum. Igor bătu uşor din aripile mari, pentru a`mi atrage atenţia. L`am mângâiat uşor pe căpuşorul cald şi am privit în jur. Ajunsesem lângă fântână. Acolo erau cam toţi studenţii. Lidera aerului, Viola, stătea singură, exact ca şi mine. Lidera apei stătea împreună cu prietena ei cea mai bună, la fel ca deobicei. Era puţin deranjant. De ce eu mereu trebuia să stau singură ? Nu muşcam. Igor m`a muşcat uşor afectuos de ureche. Ei bine, el muşca. Dar era clar că izolarea mea nu era datorită frumosului meu phoenix. Persoanele de aici erau prea pline de prejudecăţi. Orice persoană mai agitată, aşa ca mine, era catalogată drept ciudată. Mi`am închis ochii şi m`am concentrat asupra locului unde doream să ajung : partea cealaltă a fântânii. Deşi era destul de aproape, am fost bucuroasă că puterea mea a fucţionat. Igor a oftat - o chestie destul de umană - apoi, când eu m`am aşezat pe marginea de marmură, el s`a aşezat pe genunchii mei.

Next : Who wants !
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#4
Deşi liderii erau acolo, am continuat să privesc stuenţii noi cum eşuau. lamentabil probabil, dar în acelaşi timp atât de drăgălaşi deoarece eşuau şi unii o luau de la capăt până le ieşea ceva. Mă plictiseau teribil şi totuşi eram mândră că doi de la Levitas reuşiseră. le-am făcut semn celor doi să s-au descurcat bine pentru început şi mai erau vreo alţi trei de la Aquantica ce reuşiseră, le-am făcut şi lor semn şi am plecat cu Alexandris. Chiar dacă erau din clasele rivale, ce pot să spun, admiram buna desfăşurare, admiram faptul că le reuşea, astfel puteau ajunge cu siguranţa foarte buni. Însă totodată eram plictisită, doream să ies de acolo, să evadez. . . aşa că am plecat cu Alexandris şi cred că unii dintre cei prezenţi mă remarcase, dar nu am băgat asta în seamă. Am ajuns cu Alexandris undeva, un loc superb de altfel unde cei mai mulţi le plăceau să stea acolo şi să mediteze. Mi-am luat un pâlc de loc cu Alexandris şi el şi-a luat o formă de om, oricare a vrut el şi m-a strâsn în braţe:
-Cum ţi se pare locul ? am întrebat eu.
-Frumos! Dar cum ţi se pare aspectul meu ? M-a întrebat în timp ce mă săruta pe obraz.
-De asemenea mirobolant, dar hai mai bine să te transformi în lup ca să nu apară cineva.

Alexandris a făcut întocmai ce am spus eu şi apoi am cpntinuat să stăm acolo eu citind şi el stând în lăbuţe pe iarba verde.



occ : Riluri sau Nya . . . care doriţi
-

#5
Dupa cateva minute de repaus in care l-am analizat pe fiecare student in parte, neobservata, si Kalleb odata cu mine, a inceput ora... Vrajitoare Herena, profesoara de practica isi facu aparitia de undeva din partea opusa a cladirii... Ne-am aliniat, in fata ei, pe raduri si fara alte formalitati a inceput sa-i testeze pe nou veniti...Cand vine vorba de asta era foarte directa.... A inceput cu nou venitii din Levitas, apoi din Incabera, apoi Terona....si pot spune ca s-au descurcat binisor cu elementul lor...
Era randul nou venitilor din Aquantica... eram oarecum emotionata...De ce? Fiindca, ca si presedinte aveam datoria sa-i ajut pe cei noi si eram curioasa sa le aflu potentialul. Primul care a inaintat a fost un baiat scund, de vreo 13-14 ani care privea temator fantana... Incepu sa faca miscari cu mana foarte neconvingatoare... Daca vroia sa fie un maestru al apelor trebuia sa faca miscari corecte, puternice din mana, uramate de cuvintele potrivite... Dar se oprise...uitase cuvintele... ii citeam pe buze teama... Deja simteam cum apa il vazuse nehotarat...avea sa-l ude cu un val destul de puternic asa ca m-am repezit la fantana si i-am luat bratele in ale mele, coordonandu-l... Miscarile au devenit hotarate, gratioase, iar cuvintele potrivite rostite de mine l-au salvat de la un dus...
Ce? Pot fi considerata de celelalte clase o persoana rece,o scripturoaica si o indiferenta, dar clasa mea e ca si familia mea si nu permit esecul sau ranirea camarazilor mei, fie ei si noi...


occ: cine vrea...
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#6
Priveam toţi copiii care încercau să îşi stăpânească puterile, alături de câţiva îndrumători. Eu le`aş fi dat o mamă de bătaie. Ce era aşa de greu de priceput ? Băiatul de la Aquantica avea potenţial. Eşuase, dar Igor îi simţise puterea. D`asta era aşa agitat. I`am mângâiat capul şi am privit`o pe şefa de la clasa apei. Încerca să`l ajute pe noul ei coleg. Nu înţelegeam. De ce îl ajuta ? Ea fusese ajutată ? Mă rog, oricum nu`mi păsa mie. Am privit`o pe tipa de la pământ, Yui parcă era. Era atât de veselă, stând şi jucându`se cu o plantă. Probabil era un lucru involuntar. Mi`am dat seama că eram singura care nu făceam nimic, aşa că mi`am canalizat forţele în mâini şi o flacără jucăuşă îmi apăru în mâna stângă. Am zâmbit, fiind fericită că reuşesc să`mi controlez puterile aşa bine. Igor îşi duse capul aproape de foc şi atinse cu aripa, flacăra. Scumpul meu phoenix. Era singurul ce stătea lângă mine. Am privit`o din nou pe Yui. Voiam să vorbesc cu ea, dar până la urmă eram rivale. Competiţie stupidă. Nici vorbă să se formeze prietenii între cei ce ar trebui să fie rivali, că după apar discuţii. Deja mă săturasem.

Next : Denny . . . Sau cine vrea.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#7
Zendrick Von Hellsing

Mă apropiasem de clasa mea şi toţi începătorii erau pe acolo inclusiv preşedinta clasei noastre. Nu am băgat asta în seamă ci pur şi simplu am vrut să o caut pe Viola şi să vorbesc cu ea. Evident că numai cu ea mă înţelegeam aşa bine şi totuşi îmi plăcea compania ei.
I-am văzut pe ăia de la foc şi apă cum se chinuiau şi ăia din anii mai mari cum râdeau de ei. Mă întreb de ce o fi făcând pe deştepţii. Ei erau la fel când venise prima dată. Varză !
Evident că nu m-am băgat doar m-am aşezar cu Fairi ţi o aşteptam pe Viola să apară.
Era plictiseală. Vroiam ora mea de matematică să îmi încarc bateriile creierului şi apoi puteam să-mi iau adio de la orele de istoria magică şi de cursul de practică al profesoarei. Chiar mă plictiseam şi o ştiam prea bine.

occ : Denny sau Nya
-

#8
Ma distra putin atitudinea noilor veniti, insa eu eram ocupata cu altceva, cu vorbitu plantelor. Hm, asta era distractiv, nu sa vezi pusti cazand de pe maturi zburatoare. Hm, planta imi spunea ca nu are suficienta, apa, cum se putea asa ceva ? M-am uitat in jur si am vazut-o pe Aine facand ceva cu focul, desigur, asta lua ceva din apa lor. M-am ridicat in picioare si am strgat-o pe Mistique

- Mistique ! Poti veni putin aici ?

Desiugr, toti au amutit, ce era cu ei ? A da, nu m-au prea auzit vorbind, ceva unic nu ? In timp ce o asteptam pe Mistique l-am observat pe Zendrick, am zambit si i-am facut cu mana, habar nu am daca m-a observat, insa, eram fericita ca mai era cineva pe aici care se preocupa pentru plante, adica el. Pe presedinte nu l-am vazut, ma intreb unde era, nu e nromal sa intarzie la acest gen de chestii. Nu mi-am batut capul deoarece a venit Mistique. Am zambit politicos si apoi i-am vorbit.

- Aaah, stiu ca-ti cer cam mult, insa nu ai putea sa te folosesti de elementul tau pe care il stapanesti si sa uzi plantele ? Sunt tare insetate, si asta ma cam sperie, Aine iar face jocuri cu focul si le usuca fara sa-si dea seama.

Next:

Riluri, cred 21 Nyaaaa<# ucizi plantele 45 21)) kiddin` trebuia sa bag si eu cv p'acolo 9
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End













#9
Mi-am intors privirea sa vad cine ma striga...era acea Yasuo, una dim membrele Teronei... M-am uitat la Kalleb, intrebandu-l telepatic:
-Ce zici de ea, Kalleb? Merita efortul?
- Are o aura pozitiva.... e atat de pudica cu natura incat n-ar putae rupe nici un fir de iarba....Dupa felulul cum te-a strigat ii place sa-si faca prieteni...

Am ridicat din umeri si m-am indreptat spre ea cu pasi hotarati. " Aaah, stiu ca-ti cer cam mult, insa nu ai putea sa te folosesti de elementul tau pe care il stapanesti si sa uzi plantele ? Sunt tare insetate, si asta ma cam sperie, Aine iar face jocuri cu focul si le usuca fara sa-si dea seama." Cand am auzit cuvintele astea m-am uitat rece si urat la ea... Adica...ce ma interesa pe mine ca un membru al Incaberei i-a distrus florile... Nimeni din alte clase n-ar fi indraznit sa-mi ceara un lucru mai penibil... si totusi aceasta Yui ma privea vesela si gingasa. Darul meu de a fi samanca mi-a aratat ca are ceva potential in ea...
Ca o premiera pentru mine si pentru ceilalti mi-am canalizat energia si mi-am chemat elementul. Un cerc de apa proaspata cu nuante de mov s-a format in palma mea. Da! Apa purificatoare, dar care se transmite numai in familia mea din generatie in generatie si pe care pana acum nu-l mai folosisem niciodata.
M-am asezat langa florile distruse si le-am stropit, aceastea devenind pe loc frumoase, stralucitoare si gingase, la fel ca inainte. Aceasta era puterea unei astfel de ape... Vindeca orice rana, a oricui, fie trupeasca fie sufletesca...
M-am ridicat si fara nici un cuvant am luat aceasti postura indiferenta si m-am intors langa puma mea neagra...

Occ: cine vrea...
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#10
Alec Crowell
Îmi îndrept privirea spre ceasul vechi de pe perete. Ora nouă. Trebuia să fiu de mult la ore. Mă îmbrac rapid şi mă îndrept spre scările ce duceau afară. Prima oră avea să se ţină în seră şi din câte ştiam numai cu novici. Ce nu înţelegeam era faptul că trebuia să particip şi eu. Ah, ce mă enervează chestia asta.

Sera era plină de puştanii cu vârste între opt şi şasisprezece ani. Nimic nou. Ciudat era faptul că stăteau aşezaţi în cerc. Probabil se bătea cineva. Curios, îmi fac cale prin mulţime ca să văd cine s-a luat la harţă. Două fete. Stăteau una în faţa celeilalte cu baghetele în sus în timp ce îşi aruncau privirii urâte. Probabil e de vină vreun Făt-frumos venit nou. Una dintre ele, se lasă în jos şi îşi pune palma pe pământ, ieşiră din acesta rădăcini ce o apucară pe cealaltă de gât. Hah, nu am să mă bag, nu aveam de ce să mă bag între cele două. Mă distrau astfel de conflicte, ce rar se puteau ivi.

- Terminaţi amândouă ! Se aude vocea profei care avea să ţină ora.

Hop şi întârziata de mine 45. Pote continua cine doreşte.
[Imagine: guitargirlsignature.png]
Mulţumesc Alysu : o3

- eÅŸti piraat?
- nu supă la plic : ))



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Mervyn Academy- story and character Riluri 29 21.640 11-04-2011, 03:54 PM
Ultimul răspuns: Teki


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)