Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Materia Favorita.

#71
Materia mea favorita? Hmm..
Imi place foarte mult informatica, fiind la profil de mate-info, si TIC-ul bineinteles. Intotdeauna mi-a placut desenul, ffind o materie frumoasa, dar din pacate nu este decat o ora la doua spatamini si nu pot sa ma bucur prea mult 2
Imi place si engleza, ca materie, dar ora de engleza in sine e un chin pentru ca pentru profesorul meu, atata timp cat nu stii ISTORIA ANGLIEI nu stii nici engleza. Asa ca pasiunea pentru engleza, incepe sa-mi scada 22
Oricum, raman la ideea informaticii, mai ales ca vreau sa dau la o facultate de specialitate pe viitor, si e un domeniu care se cauta. De cand eram mica m-au pasionat calculatoarele, nici nu stiam sa scriu dar stiam sa utilizez cu succes calculatorul, mai ales Paint-ul 21
"Sometimes it takes a good fall to really know where you stand"

#72
Well, pentru mine exista un singur raspuns sigur la aceasta intrebare: matematica. Probabil majoritatea veti spune ca nu sunt normala la cap si ca imi pierd timpul, dar mie chiar imi place, deoarece atunci cand simt ca nimic nu mai are logica imi gasesc refugiu im matematica... bine, bine... sau analizand gramatica engleza sau germana. Desigur mai sunt si alte motive: profa ne iubeste pe toti cei de la pregatire pentru concursuri, iar daca ma calific la interjudetene sau nationala, petrec mai mult timp cu baiatul de care imi place deoarece si el e cu matematica.
Anyway, pe langa mate imi place si engleza. La sfarsitul primului semestru am avut o micuta tentatie de a o trece pe locul I, dar nu.
So my answer is Maths Smile
[Imagine: tumblr_mq6sbubRgR1stc76eo1_1280.jpg]
Are you surely not lying, little Biersack?

#73
Mi-a placut psihologia. Am inteles materia asta si chiar am facut o pasiune pentru asta. E de admirat cand o persoana apreciaza aceasta materie si meserie. Mere am avut o sensibilitate pentru domeniul acesta si mi-ar placea sa-l urmez desi nu sunt o persoana care isi face planuri de pe acum asa ca o sa mai astept cativa ani lumina pana sa ma decid.

#74
Well, acum trec in clasa a noua, de anul asta o sa am ceva materii noi, abia astept si sper sa intre in topul celor preferate. Totusi, pana acum, mi-au placut mult romana, engleza si biologia, in toti cei 8 ani in care am dat pe la scoala. Romana o iubesc, engleza la fel, iar in cazul biologiei pot spune ca profesoara a fost cea care m-a facut sa ador biologia pana la ultimul nerv si inel osos sau muschi. Ne dadea atat de mult de invatat incat nu puteai face altceva, nici sa fentezi nici nimic, la teste ne punea sa scriem pagini intregi de caiete and so on. Eventually, invatand si reinvatand materia la perfectie, am realizat ca totul are o logica daca esti atent si te concentrezi acolo cateva ore cat stai sa memorezi. Asa mi-a intrat si biologia la suflet.

Meh... n-am fost niciodata cu matematica, fizica sau chimia, toate stiintele astea exacte, ce pot sa spun, asta e. Totusi, a trebuit sa le invat si suport cumva. Presimt ca-mi va placea logica la liceu si, de asemenea, istoria, care nu-i una dintre materiile mele preferate, dar imi place.

#75
dintotdeauna materiile mele preferate au fost romana si istoria.
prin liceu mi-a mai placut si psihologia, pacat ca am facut doar 1 an.
la facultate s-a schimbat treaba, si nu prea mi-a placut nimic in primul an. poate doar Dreptul afacerilor, care a fost ceva mai interesant.
"The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised." - George F. Will

#76
Materia mea favorita este istoria, dar in aceiasi masura si biologia~ Ambele ma atrag si mi se par extrem de interesante .Profesorii care imi predau la clasa sunt faini, stiu cu adevarat sa-si faca ora. Mai sunt si alte materii care imi plac, dar nu atat de mult ca si cele de mai sus. Singurele care imi displac categoric , le detest pur si simplu, cu toata fiinta mea, sunt engleza si sportul (din cauza vanatailor, fracturilor, taieturilor si multor altor nefericiri pe care le capat la ora).
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#77
Pai... Mă pasionează toate materiile. Dar cea care "o iubesc" cel mai mult este desenul. Mă conectează cu (,) cultura, ceea ce duce la teatru. Pentru că iubesc teatrul. Aşa sunt eu mai ciudată.. :blush2:
[Imagine: bubblevz.png]




#78
Materiile mele preferate sunt: Istoria, desenul si muzica.
La desen ne relaxam uitandu-ne la filme si la prezentari de moda (ne-am uitat si la Brave, terminandu-l saptamana trecuta 8), la istorie profesorul ne explica astfel incat sa intelegem si uneori mai face si misto de unele intamplari si fapte ale inaintasilor nostrii si, na...noi deabia asteptam 21 15.
Muzica este materia dirigintei, si deci mai mult facem dirigentie si e usor sa luam o nota buna pentru ca ne da referate despre X sau Y, plus ca nu scriem asa de mult ca la PSI de exemplu si nici nu se asteapta sa stim, dar macar sa fim cuminti.
Imi plac pentru ca aici sunt profesori care stiu sa predea si nu citesc numai din carte si pe urma se asteapta sa stim tot romanul pe care ni l-au dictat ei acolo...

Stiintele exacte nu mi-au placut niciodata, insa n-am eu treaba cu ele- oricum scap de la anul 21.
Abia astept.
Pentru iubire nu se multumeste, in consecinta, n-o sa-ti multumesc nici eu. Doar te iubesc sublim si nebuneste, atat de pur, total, nepamantesc.

#79
De obicei, materia mea preferata a fost determinata de profesorul de care o preda, de exemplu, profesorul din gimnaziu m-a facut sa iubesc matematica, si cel din liceu sa o dispertuiesc, profesoara din gimnaziu sa iubesc romana, si cea din liceu sa o privesc cu indulgenta. Profesoara de info din liceu m-a facut sa iubesc informatica, si cea de-a doua sa nu o mai suport 21. La sfarsitul zilei, din punct de vedere "scolar", materiile pe care le-am asteptat intotdeauna cu nerabdare au fost engleza, framceza, istoria, religia, muzica, desenul, logica, psihologia, economia, filozofia, cultura si civilizatia. Nu e nimic mai placut decat sa stai la o ora in care aflii lucruri noi, nu faci nimic, faci ce vrei sau te amuzi fie de lamentarile profesorilor, fie de glumele acestora :3.
[Imagine: iK6og.jpg]

#80
Pana acum nu aveam o materie favorita. Mie imi placeau doar sportul si desenul, iar astea nu prea sunt luate in considerare. Acum, in clasa a VII-a, facem si chimie si chiar imi place. La inceput ziceam ''Offf... Anul asta ne baga si chimia in orar.'' si se pare ca pana la urma nu a fost asa rau. Unul din motivele pentru care imi place e foarte ciudat: in Shaman King (pe care l-am revizionat in vara) numele unor personaje erau inspirate dupa elemente din tabelul periodic. Alte motive ar fi acelea ca mama s-a dus pe chimie, retin foarte repede, uneori nici nu mai trebuie sa citesc lectia acasa, o memorez din clasa si imi place profesoara pentru ca ne preda bine, ne explica cand nu intelegem. Nu este genul ala ''N-ai inteles? Asta e! Trecem mai departe.''
[Imagine: izayoi_by_little_flame09-d5zxbib.png]
Cea mai mare glorie nu o dobandesti atunci cand nu esti doborat niciodata, ci atunci cand te ridici dupa ce ai cazut.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)