Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Magia vietii

#1
Capitolul 1

Intr-o dupa-amiaza intunecoasa si geroasa de iarna, un baiat de aproximativ saisprezece ani statea in fata unei ferestre sparte. Acesta privea in neant si vroia sa creada ca tot ce i se intampla este doar un cosmar si ca o sa se trezeasca in cele din urma, dar toate astea erau in zadar. nu ii venea sa creada ca este Craciunul, care pentru el era cel mai urat moment.
El statea pe un scaun si cu ochii lui mari si galbeni ca de pisica care emanau numai tristete si care erau permanent plini de lacrimi sarate ca marea. Privea multimea de oameni care se agitau in cautarea unui cadou perfect. Nu vroia sa se mai gandeasca la faptul ca nu mai avea pe nimeni si ca nimanui nu ii pasa daca mai traia sau nu. Statea ghemuit pe acel scaun mic si incerca sa se incalzeasca. Oricat de mult incerca, tot ii era frig, nu reusea sa se oreasca din tremurat, tot corpul ii era amortit din cauza gerului. Buze lui groase erau reci ca gheata si vineti, acoperind culoarea lor cea rosie ca macul din timpul verii. Parul lui era de un saten deschis care la lumina soarelui avea noante de galben auriu. Era imbracat intr-o bluza subtire si mov prin care se putea observa trupul sau pe care il lucra singur in casa pe timpul verii, mai jos avea o pereche de blugi care erau taiati in jurul genunchilor si o perechea de adidasi.
Vedea pe strada foarte multe persoane care se bucurau din plin de spiritul Craciunului, dar care nu il observau si pe el. Vroia foarte mult ca cineva sa vorbeasca cu el, sa ii zica Josh, pentru ca asa il cheama si sa ii zica ca o sa aiba grija sa-i dea caldura parinteasca pe care o pierduse de mult timp. Peste cateva minute se gandi sa se puna in pat si sa adoarma, poate chiar pentru totdeauna, acuma nimica nu-l mai speria, nici macar moartea. Chiar cand a vrut sa inchida ochii un ciocaniu puternim in usa derapanata l-a sculat. Cand a deschis usa nu a vazut nimic in afara de un pachet mare, pe care l-a deschis imediat cum a intrat din nou incasa si s-a asezat in pat. Acolo se afla un telefon si mai mule lucruri pentru scoala. Deodata telefonul acela ainceput sa sune si cand a raspuns la capatul celalat al firului se auzea vocea unui barbat cere i-a zis ca o sa aibe grija de el de acum inainte si primul lucru pe care vrea sa-l faca este sa il trimita la scoala si sa ii mai angajeze niste meditatori care sa il invete tot ce a pierdut, Josh cand a intrebat cine este acea persoana misterioasa care ii promite atat de multe, nu a primit nici un raspuns ci doar un "pa pa".
Imediat dupa ce a inchis s-a auzit in fata casei o masina, soferul a intrat in casa si i-a zis baiatul sa-l urmeze pana la casa sa pe care omul misterios i-a aranjat-o. Acesta nu stia ce sa mai zica, ci doar a zis un simplu "da", dupa s-a urcat in masina si in cateva minute a ajuns la casa respectiva. Era mai degraba un palat decat o casa obisnuita, avea patru etaje, in fata avand foarte multe flori, iar in spate o piscina imensa. Josh a urcat la etaj si s-a indreptat inspre camera sa, cand a deschis usa a fost uimit sa vada atatea culori imbinate frumos doar intr-o simpla camera. Acesta avea peretii mai albastrii decat cerul senin, pe jos era parchet de culoarea tulpinii bradului, in mijloc aflandu-se un pat foarte mare, cam de doua persoane cu covertura mai verde decat iarba, patura tot albastra, iar cele trei perne asezate una langa alta erau de un verde mai deschis decat covertura. Langa pat se mai aflau inca doua noptiere pe care se aflau telefonul fix si o veioza. In fata era asezat un televizor mare si langa se mai afla un DVD cu ajutorul caruia isi putea urmarii filmele preferate. In parte dreapta a patului se afla un sifonier cu doua usi de culoarea lemnului de brad in care isi putea pune hainele.
Dupa ce si-a admirat noua camera s-a indreptat spre geamul aburit, l-a sters si a inceput sa priveasca ninsoarea ce tocmai incepuse sa se asterne peste tot cuprinsul locului. Fulgii de nea mari si argintii pareau niste stele cazatoare care se jucau in timp ce cadeau lin pe pamant. Totul parea un paradis din care nu vroiai sa mai pleci. Totul era acoperit de zapada, pana si florile care ii uimeau si ii atrageau pe toti cu culorile lor vii si cu blandetea lor inconfundabila.
Dintr-o data Josh s-a intristat profund dupa ce a vezut multimea de oameni, parintii care erau impreuna, se bucurau de timpul pe care il petreceau cu totii si erau prinsi pana peste cap de spiritul Craciunului. Pe fata baiatului se ivira pe neasteptate niste lacrimi amare pein care puteai vedea tristetea din sufletul lui Josh. Ele se prelingeau lin pe fata catifelata a baiatul si se intreptau spre buzele rosii ca sangele si moi care nu mai aratasera un zambet de foarte mult timp. In timp ce se gandea la tot felul de lucruri si isi stergea lacrimile in camera a intrat un barbat in varsta imbracat intr-un costum negru, avand in mana un prosop de culorile curcubeului si o pijama formata dintr-un tricou albastru ca mare si cu un desen ciudat pe spate si o pereche de pantaloni trei sferturi de culoarea ierbei dintr-o zi senina. Josh a luat tot ce i-a adus majordomul si s-a indreptat spre baie.
Acolo a dat drumul la dus si s-a bagat sub el, pentru a-si face o baie bine meritata. Picaturile de apa curgeau usor pe corpul baiatului inghetat si plin de vanatai din cauza celor care isi bateau joc de el. Tot trupul il durea in timpul baii, dar nu vroia sa arate asta, chiar daca apa curgea incep la el parca erau pietrele aruncate de ceilalti. Peste o jumatate de ora a iesit din baie, s-a imbracat in pijama si s-a bagat in pat, unde a adormit imediat ca un bebelus.
A doua zi de dimineata, el a fost sculat de o sonerie urata care il calca pe nervi ingrozitor de mult. Dupa ce si-a deschis ochii adormiti, a vazut ca ceasul arata ora sapte, iar langa se afla o scrisoare in care scria ca are hainele si lucrurile pentru scoala in dulap si ca el incepe orele la ora opt si jumatate. Dupa ce a citit tot s-a grebit la baie unde si-a facut siesta de dimineata si apoi s-a imbracat intr-o pereche de blugi negri, un tricou bleu, pe fata caruia scria "I'am too sexy for this world", o pereche de tenesi mov si albi si deasupra o jacheta in care avea banii de buzunar pentru acea zi. Pe urma a coborat in sufragerie unde a fost intampinat de un mic dejun care era format din: un pahar cu suc de lamaie si niste clatite cu ciocolata deasupra. Totul era delicios asa ca Josh a mancat tot, fara sa faca nici o fita. Dupa ce a terminat de mancat, si-a luat rucsacul si a plecat inspre scoala.
A ajuns in curtea liceul "Samo" chiar la fix si a fost intampinat de discursul anual al directoarei care il plictisea foarte mult si chiar il luase somnul pe banca pe care statea, dar a fost trezit de clopotelul care s-a grabit sa apara chiar in cel mai minunat moment. Pe urma s-a indreptat inspre sala sa de clasa si acolo s-a asezat in prima banca care se afla chiar in fata catedrei. In urmatoarele minute a intrat in clasa un barbat inalt, cu parul de un blond mai stralucitor ca aurul, ochii albastri ca cerul senin, care avea in urechea stanga un cercel mic. Era imbracat intr-o camasa desfacuta la primii nasturi prin care se putea vedea trupul frumos sculptat, avea niste blugi albastri cu multe buzunare, iar in picioare avea o pereche de adidasi. Acesta s-a uitat foarte atent in clasa si apoi si-a indreptat privirea vesela inspre baiat. Acesta s-a dus la banca lui si l-a rugat sa se ridice in picioare.
[Imagine: img270201779.jpg]

#2
imi place descrierea foarte mult:x, dar nu te baza numai pe ea.. puteai pune si dialog la convorbirea de telefon... un fic trebuie sa aiba si dialog
uiti la multe propozitii sa mai pui punct, continui cu o singura ideea vreo 3 - 4 randuri, fiind plina de virgule
greselile de tastare:
oreasca - opreasca
"Buzele lui groase erau reci ca gheata si vineti..."
Chiar cand a vrut sa inchida ochii un ciocanit puternic, in usa darapanata, l-a sculat.
incasa - in casa
Citat:Acesta nu stia ce sa mai zica, ci doar a zis un simplu "da"
repetitie... puteai pune dialog...
In partea dreapta a patului
niste lacrimi amare prin care puteai vedea tristetea din sufletul
tricou albastru ca marea
chiar daca apa curgea incet la el
grabit
cam atat am avut de spus... sper sa apara fazele yaoi cat m-ai curand
:bye:





#3
ok... am aterizat si eu aici. Interesant fic... dar ai unele greseli:
-descrierea este pe alocuri fortata: "El statea pe un scaun si cu ochii lui mari si galbeni ca de pisica care emanau numai tristete si care erau permanent plini de lacrimi sarate ca marea." (ai putea sa faci mai multe propozitii din fraza asta, caci altfl e ca un amalgam greu de digerat)

-repetitii:"...care pentru el era cel mai urat moment.
El statea pe un scaun..."

-greseli gramaticale/de tastare:
"albastrii"-> albastri
"vroia"-> voia/vrea ~X(
". nu ii venea sa creada ca este Craciunul" -> "N" mare!
[in rest a mai mentionat si flower_of_hell]

-as mai mentiona si ca totul este mult prea grabit. Este cam absurd ca el se urca in masina, se duce si-si gaseste o casa, o scoala, etc, dar nu stie nici macar cine face toate astea si nici daca este sigur. Chiar nu sta si el putin pe ganduri? Ceva sentimente... nimic?!

Hmp:-? Cam atat! Bine ai venit[presupun ca esti noua:-?]
Succes in continuare. Mai multe detalii si descriere, si nu te mai grabi ca nu pleaca trenu'! :))
:bye:
[Imagine: sigdn.jpg]

The old bastard left his ties and his suit
A brown box, mothballs and bowling shoes







#4
Citat:Intr-o dupa-amiaza intunecoasa si geroasa de iarna, un baiat de aproximativ saisprezece ani, statea in fata unei ferestre sparte. Acesta privea in neant si vroia sa creada ca tot ce i se intampla este doar un cosmar si ca o sa se trezeasca in cele din urma, dar toate astea erau in zadar. Nu ii venea sa creada ca este Craciunul, care pentru el era cel mai urat moment.
El statea pe un scaun si cu ochii lui mari si galbeni ca de pisica care emanau numai tristete si care erau permanent plini de lacrimi sarate ca marea. Privea multimea de oameni care se agitau in cautarea unui cadou perfect. Nu vroia sa se mai gandeasca la faptul ca nu mai avea pe nimeni si ca nimanui nu ii pasa daca mai traia sau nu. Statea ghemuit pe acel scaun mic si incerca sa se incalzeasca. Oricat de mult incerca, tot ii era frig, nu reusea sa se oreasca din tremurat, tot corpul ii era amortit din cauza gerului. Buzele lui groase erau reci ca gheata si vineti, acoperind culoarea lor cea rosie ca macul din timpul verii. Parul lui era de un saten deschis care la lumina soarelui avea noante [ " nuante " ] de galben auriu. Era imbracat intr-o bluza subtire si mov prin care se putea observa trupul sau pe care il lucra singur in casa pe timpul verii, mai jos avea o pereche de blugi care erau taiati in jurul genunchilor si o perechea[ fara acest " a " ] de adidasi.
Vedea pe strada foarte multe persoane care se bucurau din plin de spiritul Craciunului, dar care nu il observau si pe el. Vroia foarte mult ca cineva sa vorbeasca cu el, sa ii zica Josh, pentru ca asa il cheama si sa ii zica ca o sa aiba grija sa-i dea caldura parinteasca pe care o pierduse de mult timp. Peste cateva minute se gandi sa se puna in pat si sa adoarma, poate chiar pentru totdeauna, acuma [ nu e " acuma " ci " acum " ] nimica [ " nimic " >>" ] nu-l mai speria, nici macar moartea. Chiar cand a vrut sa inchida ochii un ciocaniu [b[ bun " ciocanit " ][/b] puternim [ " puternic " ], in usa derapanata [ " darapanata " ], l-a sculat. Cand a deschis usa, nu a vazut nimic in afara de un pachet mare, pe care l-a deschis imediat cum a intrat din nou in [ si uitat sa bati space-ul >> ] casa si s-a asezat in pat [ " s-a asezat in pat " wtf? O.o... s-a bagat in el sau ce?... a devenit unul cu patu? >>... " s-a asezat pe pat "... este mult mai corect ]. Acolo se afla un telefon si mai mule lucruri pentru scoala. Deodata telefonul acela a [ si aici ai uitat sa bati space-ul >> ] inceput sa sune si cand a raspuns, la capatul celalat " celalalt " ] al firului se auzea vocea unui barbat care i-a zis ca o sa aibe grija de el de acum inainte si primul lucru pe care vrea sa-l faca este sa il trimita la scoala si sa ii mai angajeze niste meditatori care sa il invete tot ce a pierdut. Josh cand a intrebat cine este acea persoana misterioasa care ii promite atat de multe, dar nu a primit nici un raspuns ci doar un "pa pa".
Imediat dupa ce a inchis, s-a auzit in fata casei o masina [ ar suna mult mai bine asa " in fata casei se auzi zgomotul produs de o masina " ]. Soferul a intrat in casa si i-a zis baiatul sa-l urmeze pana la casa sa, pe care omul misterios i-a aranjat-o. Acesta nu stia ce sa mai zica, ci doar a zis [ cuvintele acestea sunt de prisos >< se intelege daca ziceai " a zis un simplu "da" " ] un simplu "da", dupa, s-a urcat in masina si in cateva minute a ajuns la casa respectiva. Era mai degraba un palat decat o casa obisnuita, avea patru etaje, in fata avand foarte multe flori, iar in spate o piscina imensa. Josh a urcat la etaj si s-a indreptat inspre camera sa, cand a deschis usa a fost uimit sa vada atatea culori imbinate frumos doar intr-o simpla camera. Acesta avea peretii mai albastrii decat cerul senin, pe jos era parchet de culoarea tulpinii bradului, in mijloc aflandu-se un pat foarte mare, cam de doua persoane cu covertura mai verde decat iarba, patura tot albastra, iar cele trei perne asezate una langa alta erau de un verde mai deschis decat covertura. Langa pat, se mai aflau inca doua noptiere pe care se aflau telefonul fix si o veioza. In fata era asezat un televizor mare si langa se mai afla un DVD cu ajutorul caruia isi putea urmarii filmele preferate[ logic ca filmele le putea vedea, doar nu muta pe canalul X sa vada PowerPraf Boys >>" ]. In partea dreapta a patului se afla un sifonier cu doua usi de culoarea lemnului de brad in care isi putea pune hainele.
Dupa ce si-a admirat noua camera, s-a indreptat spre geamul aburit, l-a sters si a inceput sa priveasca ninsoarea ce tocmai incepuse sa se asterne peste tot cuprinsul locului. Fulgii de nea mari si argintii pareau niste stele cazatoare care se jucau in timp ce cadeau lin pe pamant. Totul parea un paradis din care nu vroiai sa mai pleci. Totul era acoperit de zapada, pana si florile care ii uimeau si ii atrageau pe toti cu culorile lor vii si cu blandetea lor inconfundabila.
Dintr-o data Josh s-a intristat profund dupa ce a vezut multimea de oameni, parinti [ fara al doilea " i " ] care erau impreuna, se bucurau de timpul pe care il petreceau cu toti [ fara al doilea " i " ] si erau prinsi pana peste cap de spiritul Craciunului. Pe fata baiatului se ivira pe neasteptate niste lacrimi amare prin care puteai vedea tristetea din sufletul lui Josh. Ele se prelingeau lin pe fata catifelata a baiatul si se intreptau spre buzele rosii ca sangele si moi care nu mai aratasera un zambet de foarte mult timp. In timp ce se gandea la tot felul de lucruri si isi stergea lacrimile, in camera a intrat un barbat in varsta, imbracat intr-un costum negru, avand in mana un prosop de culorile curcubeului si o pijama formata dintr-un tricou albastru ca marea si cu un desen ciudat pe spate si o pereche de pantaloni trei sferturi de culoarea ierbii dintr-o zi senina. Josh a luat tot ce i-a adus majordomul si s-a indreptat spre baie.
Acolo a dat drumul la dus si s-a bagat sub el, pentru a-si face o baie bine meritata. Picaturile de apa curgeau usor pe corpul baiatului inghetat si plin de vanatai din cauza celor care isi bateau joc de el. Tot trupul il durea in timpul baii, dar nu vroia sa arate asta, chiar daca apa curgea incet, la el parca erau pietrele aruncate de ceilalti. Peste o jumatate de ora a iesit din baie, s-a imbracat in pijama si s-a bagat in pat, unde a adormit imediat ca un bebelus.
A doua zi de dimineata, el a fost sculat de o sonerie urata care il calca pe nervi ingrozitor de mult. Dupa ce si-a deschis ochii adormiti, a vazut ca ceasul arata ora sapte, iar langa se afla o scrisoare in care scria ca are hainele si lucrurile pentru scoala in dulap si ca el incepe orele la ora opt si jumatate. Dupa ce a citit tot s-a grabit la baie, unde si-a facut siesta de dimineata si apoi s-a imbracat intr-o pereche de blugi negri, un tricou bleu, pe fata caruia scria "I'am too sexy for this world", o pereche de tenesi mov si albi si deasupra o jacheta in care avea banii de buzunar pentru acea zi. Pe urma a coborat in sufragerie unde a fost intampinat de un mic dejun care era format din: un pahar cu suc de lamaie si niste clatite cu ciocolata deasupra [ micul de jun este format din -> un pahar de suc, clatite cu ciocolata pe deasupra O.o... asta e reteta micului de jun >.<... exprimare incorecta >.< ]. Totul era delicios asa ca Josh a mancat tot, fara sa faca nici o fita. Dupa ce a terminat de mancat, si-a luat rucsacul si a plecat inspre scoala.
A ajuns in curtea liceul "Samo" chiar la fix si a fost intampinat de discursul anual al directoarei. care il plictisea foarte mult si chiar il luase somnul pe banca pe care statea, dar a fost trezit de clopotelul care s-a grabit sa apara chiar in cel mai minunat moment. Pe urma s-a indreptat inspre sala sa de clasa si acolo s-a asezat in prima banca care se afla chiar in fata catedrei. In urmatoarele minute a intrat in clasa un barbat inalt, cu parul de un blond mai stralucitor ca aurul, ochii albastri ca cerul senin, care avea in urechea stanga un cercel mic. Era imbracat intr-o camasa desfacuta la primii nasturi prin care se putea vedea trupul frumos sculptat, avea niste blugi albastri cu multe buzunare, iar in picioare avea o pereche de adidasi. Acesta s-a uitat foarte atent in clasa si apoi si-a indreptat privirea vesela inspre baiat. Acesta s-a dus la banca lui si l-a rugat sa se ridice in picioare.

Bun.. la ultima parte nu prea am mai fost chiar asa de atenta >>'... sa-ti zic parerea mea generala despre capitol >>' descrierea e cam trasa de par >.<... cam grabesti actiunea >.< greseli de tastare / gramaticale >.< multe repetitii >.<... fraze fara logica >.<... cuvinte fara sens >> cuvinte care sunt bagate doar ca sa se afle in treaba >>... mai baga si putin dialog, ca nu strica >>'...exprimare gresita >>'... but idea este originala ^^ si kawaii... but... cum au zis si ceilalti... nu te mai grabi >>'

So... daca te-a deranjat comm-ul meu da-mi un PM si se rezolva sau imi zici tot ce te-a deranjat pe mess ^^ Succes in continuare ^^

Ps: Corina ^^ sa nu te superi ^^"...
I'm not insulting you. I'm describing you.

#5
Ok, nu stiu ce caut eu sa comentez un fic .. Y dar cred ca stiu, ca mi-ai cerut tu
in fine actiunea e destul de banala la inceput, iar ... din prima ne-ai luat cu prosoapele de culoarea curcubeului deci... :))
lasand asta, da mi-au placut si mie descrierile, ai folosit diverse metafore, le-ai fortzat mai degraba dar mi-au placut ^^
Nu am nimic de comentat in privintza actiunii pt ca nu e nimic pt moment ^^ :P
Astept Cap 2. :zuppy04:
[Imagine: chibi_94.gif]

[center]


[Imagine: newworldsig.png]
[/center]

#6
ok, eu nu te mai tin cu predici caci cred ca au fost destule pt un capitol,
mi-a placut foarte mult si astept continuarea cu nerabdare , ai imaginatia bogata si asta te va ajuta in povesti , acum , cu toate ca am zis ca nu am sa-ti mai zic predici vreau sa tin cont de un singur amanut : sfarsitul
"Acesta s-a dus la banca lui si l-a rugat sa se ridice in picioare." Pute-ai baga la sfarsit gandurile pe care Josh le avea fata de acest tanar misterios... deci in rest , chiar mi-a placut....... astept Nextu
Ja Ne ! :bye:
[Imagine: post-1-1210617101.jpg]
In the world the sky is the same !!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dragostea este magia iluziei Me†al. 32 14.982 11-01-2012, 08:15 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Magia mi te-a dăruit (+18) Wolves 23 6.452 29-08-2011, 03:28 PM
Ultimul răspuns: Aiwendil
  [split] Dragostea este magia iluziei [ Abbeh & Metal ] Chio* 1 1.812 01-02-2011, 09:04 AM
Ultimul răspuns: Paradox 。◕‿◕。
  Magia neagra-sangerie [yaoi] love_anime 6 5.527 30-07-2009, 05:33 PM
Ultimul răspuns: akira-chan
  Magia verii iuliana 1 2.817 17-07-2008, 10:08 PM
Ultimul răspuns: iuliana
  Magia mi te-a dăruit (+18) 0 2.715
Ultimul răspuns:


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)