Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Magia neagra-sangerie [yaoi]

#1
Sper sa va placa acest fic cu magie.

O zi torida de vara, mirosul asfaltului incins al autostrazilor provoca oamenilor usturime pe nas. Azir se indrepra nerabdator stergandu-si transpiratia de pe frunte cu un servetel umed, parfumat spre locul in care o multime de oameni se imbulzeau.
Inima ce pana atunci i-a batut din ce in ce mai tare, in momentul in care a ajuns in mijlocul imbulzirii a uitat sa-i mai bata.
Un barbat cu parul lung, negru stralucind scaldat de razele soarelui tinea in fata multimii diferite numere de magie hipnotizandu-i nu doar cu spectacolul ce-l oferea ci si cu sexualitatea puternica pe care trupul sau o emana. Magia, iluzionismul inveselea atmosfera ce parea sa moara pedepsita de razele solare fierbinti.
Printre flacarile din dreptul fetei ochii sai pareau asemeni unor balti de apa in intinderea fierbinte a nisipului din desert, un miraj ce atragea privirile femeilor mai mult ca magia pe care o practica cu indemanare.
Un sentiment nostalgic din vremuri de demult reveni provocandu-i o bucurie ce ii evoca amintiri din timpuri apuse cand bunicul sau il invata tainele magiei. Un om care a devenit vraci sub numele de “ Vrajitorul alb”, dar mostenirea lasata a fost distrusa de clanul” Petro”, un clan satanist de magie neagra ale caror unelte erau papusile voodoo. Exista doua tipuri de Voodoo.
Cel mai raspandit, „Rada”, este religia Voodoo care promoveaza pacea si in care invocatiile sunt facute catre acei Loa buni. Cea de-a doua partea este denumita Petro si reprezinta magia neagra practicata in Voodoo. Aici au loc practici foarte periculoase si reprezinta o zona mai putin cunoscuta a acestei religii. Se spune ca preotii cultului Petro pot crea zombi sau face blesteme mortale si il urmareau pe Azir de la nasterea sa.
Tanarul se impinse prin multime fermecat de acuratetea gesturilor magice ale vrajitorului periculos de frumos. Ajuns in fata geanta neagra de piele incepu sa se miste de parca ar fi prins viata si ragete ragusite au amutit gramada de oameni.
Ochii ce cu minute inainte aveau stralucirea diafana a diamantelor suflate in praf de stele, acum se miscau cu o febrilitate furioasa cautand ceva ce Azir nu banuia a fi chiar el.
Un fior brutal i-a zguduit intreaga fiinta din toate incheieturile si broboade reci de transpiratie alunecau pe obrajii si spatele tanarului cand acei ochii pe care ii intalnesti in casmaruri s-au oprit asupra lui. Ranjind magicianul privi buzunarul inform, intunecat ce se dilata si contracta ritmic cam in genul unei meduze care inoata.
In ciuda tremurului si nelinistii care puse stapanire pe el, inima sa batea in acelasi ritm normal de parca stia ca ceva ce ar fi trebuit sa se intample demult nu mai putea fi amanat si totusi nu ii era teama chiar daca il hartuia o presimtire sumbra.
Cu o privire animalica examina inima lui Azir, studia involburarea neagra din cavitatea toracica, explora forma sepulcrala a baiatului, osemintele de cadavru si forma sa de schelete.
Parea sa-l delecteze acea imagine a propriului mormant al lui Azir, viziunea viitoarei descompuneri acoperita de carnea in care traia, inconjurata de o negura ireala.
Amuzat si nerabdator sa-i vada inima batandu-i haotic scoase din geanta o papusa voodoo si ii smulse capul atentionandu-l asupra viitorului, dar Azir rezista impotriva spaimei si nici o bataie in plus nu se adauga pulsului normal. Inghiti in sec si prin minte ii navaleau spusele bunicului sau despre aceasta secta distrugatoare. Oricat de mult s-ar fi chinuit nu-si putea aminti scopul pentru care il vanau, dorea doar sa-i ajute pe cei care au nevoie. Intrase intr-o zona crepusculara in care intunericul se lasa pe judecata si magia sa. Trebuia sa faca fata singur si cunostiintele sale in magie nu erau suficiente pentru a face fata maleficei magii din clanul Petro.
Intr-o lupta intre bine si rau in care fortele magice se impletesc oare cine iese invingator?

#2
Buna! Descri foarte frumos si o impletesti foarte bine cu naratiunea. Ai avut cateva mici greseli. Am avut impresia la inceput sa ai repetat unele cuvinte mai mult decat era necesar ( multimea ), dar nu cred ca este ceva foarte grav.
A doua chestie pe care vroiam sa o spun este ca ai facut un capitol prea scurt. Trebuia mai mult ca sa putem intelege despre ce este vorba si sa ne facem o idee.
Impletirea magiei, iluzionismului cu voodoo, este geniala pentru ca niciodata acestea nu stau impreuna... stiai nu? Foarte frumos insa. Si se pare ca te-ai documentat inainte de a scrie ceea ce da o nota mult mai profesionala povestii create.

Deci per` total imi place. Capitole mai lungi si o sa fie mai frumos. Succes la scris si astept next-ul.

#3
Weeeee! Trebuie sa evidentiez faptul ca mi-ai starnit curiozitatea inca de cand ai mentionat pentru prima data topicul ficului. Sunt innebunita dupa astfel de fantezii, magie, vrajitori si lucruri supranaturale. Asteptam cu sufletul la gura sa postezi primul capitol si intr-un final mi s-a indeplinit dorinta. :D
Bun, sa le luom pe rand:
- titlul in mod sigur atrage atentia automat fiind foarte sugestiv cu privire la linia narativa principala. Eu am obsesia de a imparti un fic in doua planuri: planul sentimental si planul "celalalt" in care se povesteste practic actiunea avand expozitiune, intriga, desfasurarea actiunii etc etc. Ei bine, titlul sugereaza intr-un mod atractiv planul "celalalt" de caretot vorbesc eu si nu stiu cum sa-i spun. :))
- primul capitol mi s-a parut o idee ambiguu, poate si din cauza ca este destul de scurt si nu am reusit sa-mi fac o imagine completa a personajelor. Am priceput ca unul dintre ei este Azir, tanarul care se indreapta spre multimea adunata sa vada numarul de magie al vrajitorului aratos. Totusi, ceea ce nu pricep este punctul de vedere din care se povesteste oarecum: initial este Azir, dar mai apoi privirea nostalgica spre trecut este tot a lui sau a vrajitorului? Cred ca nu mai am nicio noima la ora asta. :))
- mii de felicitari pentru modul in care ne-ai introdus in lumea magiei! Habar n-am daca lucrurile astea chiar exista sau sunt pura fictiune, dar le-ai expus intr-un mod cat se poate de credibil, lucru pentru care meriti aplauze prelungite! :D
- n-am evidentiat niciodata greselile de tastare si nici n-am sa incep acum pentru ca mi se par oarecum normale.
- stilul de exprimare este acelasi cu care ne-ai invatat pana acum, stil care mi se pare absolut superb, ti-am spus-o de atatea ori si am s-o repet pana la epuizare! :)
- ca si concluzie la "analiza pe text", lungeste capitolele (insista pe detalii chiar daca ti se pare ca ar fi de prisos, pentru cititor inseamna doar o patrundere mai profunda in gandurile personajelor si in actiunea in sine) nu schimba absolut deloc modul de relatare si felicitari!!!!! :D

Spor la scris in continuare si cat mai repede next! :D
I wish people would stop telling me what to do. I can make mistakes on my own too!
Genius by birth, lazy by choice. Mendokusai...

My anime wallpapers blog: http://animefact.wordpress.com/



[Imagine: lcopy.jpg]

#4
Vampire' Illusion ma bucur sa te vad pe la fic-ul meu. Multumesc pentru comm si avand in vedere si comm-ul lui Yoko acest capitol o sa fie mai lung.
Yoko multumesc pentru sfat, ma bucur ca iti place titlul, multumesc pentru laude ma simt onorata sa primesc aceste laude din partea ta. Rada, clanul Petro, diviziunile religiei voodoo, toate sunt reale.
In ceea ce priveste acest capitol e singurul in care scriu de satanism, poate ma pasioneaza stiintele oculte dar satanismul nu, cel putin nu asa mult.


Amurgul sangeriu estompa fierbinteala razelor solare. Cu noduri in stomac Azir se indrepta spre casa cu maleficul vrajitor pe urmele sale. Pasii sai pasivi si haotici nu il indepartau de cei lenti, hotarati ai magicianului. Il simtea atat de aproape incat respiratia rece a acestuia ii ardea spatele, iar privirea adanca ce-i patrundea in interior ii facea oasele sa trosneasca.
Intr-o fractiune de secunda, Maledictus se afla mergand in fata lui pana cand Azir ajunse acasa si observa cu stupoare ca Maledictus il astepta in fata usii. Uita-se de magie, de locul in care se afla, uita-se ce vroia sa-l intrebe.
-Esti atat de inocent si novice, ii spuse Maledictus batjocoritor. Chiar nu ai observat ca sunt eu si celalalt eu e o iluzie, mai adauga acest si inainte ca Azir sa se dezmeticeasca i-a inmanat un bilet pe care era desenat o luna insangerata si o cutie. Intra in casa si din cauza tremurului violent al mainilor scapa cutia din mana astfel ii sari capacul si lasa dezgolite doua pisici moarte in pozitia de imperechere.
Un tipat care izvora din adancul fiintei, pieri in gatlejul tanarului si buzele crapate si uscate se indepartara fara sa elibereze cantecul groazei.
Hartia mototolitase lipi de palmele sale transpirate, chipul sau palid reflecta disperarea din sufletul sau zdruncinat, iar cu ochii tulburi de teama citi continutul biletului:

" La miezul noptii cand spiritele mortii isi dezlantuiesc infernul, tu sa aparii la poarta cimitirului Plague Cementery".
Un scris impozant cu litere apasatece tradau un caracter necrutator, dar totusi literele erau dezordonate, imprastiate din care reiese o urma de nehotarare in hotararea cu care a fost scris biletul.
Spaima ii mistuia interiorul provocandu-i o stare febrila ce nu disparu nici sub jetul apei calde. Isi aminti ochii care in fulgerarea unei priviri piezise si indreptate spre nimic precis se topeau intr-un fel de innoptare incetosata, ochii de un cenusiu-albastru sau albastru-cenusiu, o culoare nedefinita cu mai multe nuante, culoarea unui munte in departare.
Acei ochii ce emanau puritate si seninatate nu puteau fi oglinda unui suflet atat de rau.
Se simtea rapit atat de puternic si de complet in acest alta data si in acest acolo al amintirilor lui incat s-ar fi putut spune ca aici zacea un trup fara viata. Se apropia ora la care intr-o anumita zi trecem intr-un nou an, intr-un anume moment spiritele se elibereaza si intr-o anumita tara suna gongul iubirii.
Apropiindu-se de Plague Cementery cand bataile neregulate ale inimii ii taiau respiratia se vedea nevoit sa se odihneasca pe marginea drumului si atunci isi simtea fata palind si o sudoare rece ii imbrobonea fruntea. De abia se asezase pe o banca la marginea drumului cu vajaieli in urechi ca incepu sa-i curga sangele din nas atat de tare incat nu-si putut feri hainele. Sangerarea abundenta il obliga sa stea intins pe o banca cu batista la nas facandu-l din cand in cand sa faca naveta pana la un rau al carui murmur il asculta cu placere in noapte.
Dupa ce trase de cateva ori apa pe nas sangerarea s-a oprit lasandu-l vlaguit de puteri. Isi simtea picioarele ca plumbul, iar odata ce tragea aer in piept mult timp nu mai simtea nevoia sa respire.
Intr-o stare jalnica de slabiciune cu un simulacru de sentimente stranii si neobisnuit de profunde ajunse in fata portii ruginite a cimitirului aproape tarandu-se. Chipul sau palid se confunda in lumina provenita de la lumanarile negre sau rosii spre sangeriu cu o aparitie fantomatica.
Imaginea apocaliptica se derula in mintea lui Azir ca un film de groaza in care el era protagonistul. In mormintele profanate alaturi de oseminte se gaseau cadavre se soareci si pisici insangerate dovada a unor ritualuri macabre din noptiile anterioare.
Incep sa se auda tobele, intr-o nebunie de batai din palme se aduce animalul de sacrificiu care este menit pentru a invoca forte necunoscute.
Niste papusi acoperite cu pietre si panzeturi de toate culorile incepeau sa faca zgomote ciudate ce se amestecau cu bataile in toba ale samanilor intr-o frenezie ce anunta gravitatea ceremoniei voodoo.
Isi aminti ca bunicul sau ii povesti despre magia neagra si religia voodoo, iar printre amintiri descoperi numele si semnificatia acelor papusi.
Engun-gu sunt papusi care presara moarte, reprezinta spiritele mortilor veniti pe pamant in urma invocatiilor.
Aparitia lui engun-gu se traduce prin unirea lumii vizibile cu cea invizibila. La ceremonie apar fantome din lumea cealalta.
Mitul mortii face parte din religia voodoo. Se spune ca spiritele mortilor care nu sunt onorati de familiile lor devin periculoase si pot pune in pericol viata rudelor.
Oripilat Azir privea dansul animalic ce se desfasura intr-un ritm vioilent de bestie al celor ce practicau ritualul si cu cutite si foarfeci sacrificau animale in invocarea spiritelor in care credeau.
Cuprins de ameteala, starea de rau i se accentua si greata puse stapanire pe el. Privi locul macabru in care se afla si descoperi cu oroare ca dupa ritualurile voodoo urmau alte ritualuri ce imitau satanismul.
Pietrele mortuare erau acoperite de simboluri satanice desenata cu vopsea neagra.
Semnul infinitului reprezinta crucea pontificata a diavolului. Acest simbol intalnit in matematica a fost acaparat de biserica satanica a lui Anton La Vey. Pentagrama ce isi avea originile in religiile antice a fost legata de trei concepte culturale: satanismul, miscarea Wicca si francmasoneria. Pentagrama satanica are un colt in jos si o capra in mijloc numita Baphomet.
-Sunt oameni din toate categoriile satanismului proclamat de Anton La Vey: traditionalistii care afirma ca radacinile lor se trag din Egiptul Antic; rebelii carora le era de ajuns o pisica moarta, un mormant profanat, o taietura pe mana unei fete de saptesprezece ani sau un ritual grotesc si modernistii ce considera ca omul e slab, neputincios, nesemnificativ si dependent de supranatural, ii explica o voce ce se auzea din spatele unui tufis des, atat de aproape de parca ar auzi-o in mintea sa si totusi atat de indepartata de parca ar fi venit din lumea spiritelor.
Cuprins de panica, cu inima batandu-i apropiindu-se de un infarct, Azir o lua la fuga din cimitirul apocaliptic.
-Memento mori! striga aceasi voce dupa el.

#5
Da-mi voie sa incep academic cu "deci". Deci, a fost perfect! Nu gasesc un alt cuvant care sa descrie mai bine capitolul asta. Absolut tot, toate cuvintele de la primul pana la ultimul au fost alese si imbinate si prezentate perfect! :D
Iti multumesc ca ai tinut cont si de sfatul meu si a iesit pur si simplu genial!
Asadar, toate detaliile despre lumea magiei sunt de fapt reale. Pentru asta trebuie in mod clar sa te felicit din toata inima pentru ca nu e putin lucru sa te documentezi in legatura cu anumite aspecte atunci cand scrii despre ele, chiar si fiind vorba de un simplu fic. Felicitari! :)
Tot capitolul a fost dominat de mister si suspans si mi-a placut la nebunie! Acum am aflat si numele vrajitorului si am inteles un pic mai bine si cateva aspecte cu privire la Azir. Ca tot veni vorba de personaje, abia astept sa ne arati si poze!! :D
Acum trebuie sa evidentiez partea care mi-a placut cel mai tare, m-a ... hmm... nici nu stiu cum sa ma mai exprim! :)) Ei bine, finalul, "-Memento mori! striga aceasi voce dupa el." a fost pur si simplu genial! Mi s-a furnicat pielea, zau asa! Sa fii intr-un cimitir, sa fii martor la niste practici de magie neagra si sa auzi cum cineva tipa dupa tine "Nu uita ca vei muri!" ... Pai cred ca as fi murit acolo pe loc! :))

In fine, superb capitol! Orice alte cuvinte sunt de prisos. :D

Spor la scris si cat mai repede next... de fapt sa te intorci cat mai repede!! :D
I wish people would stop telling me what to do. I can make mistakes on my own too!
Genius by birth, lazy by choice. Mendokusai...

My anime wallpapers blog: http://animefact.wordpress.com/



[Imagine: lcopy.jpg]

#6
Deci... este un inceput de evitat, dar totusi, deci.

Foarte frumos descri unele situatii si mai ales, sentimentele personajului principal. Am insa o mica mare problema in legatura cu ceva. Uiti de " , ". Ai nevoie de ea pentru a da cursivitate placuta unei fraze. Si este pacat de descrierea superba, ca sa o aplatizezi pentru ca nu folosesti anumite pauze in fluiditatea lor.

Mie sincer imi place foarte mult pentru ca:

1. Te-ai informat in legatura cu date exacte ale acestor obiceiuri. Denota placerea ta fata de profesionalism.
2. Descri in mod elevat sentimentele si intamplarile. Desi uneori te pierzi putin in intelesul cuvintelor. Ai totusi grija caci ce este prea mult uneori strica.
3. Nu ai dialog, decat 2-3 replici dar, probabil ca este doar o relatare a subiectului si probabil in urmatorul capitol ai sa il deschizi putin.
4. Ai grija ca uneori explici in mod repetat acelasi lucru cu alte cuvinte.

Daca te-am suparat cu ceva, mii de scuze. Este foarte frumos capitolul asta.

In rest mult succes in continuare si astept next-ul!

#7
buna imi cer scuze ca nu ti-am mai lasat comenturi lenea a pus mana pe mine
imi place noul fic scris de tine e diferit fata de cele scrise pana acum e interesant
m-a captat mult faptul ca te-ai interesat despre culturi acest lucru denota interesul tau pentru acest fic
al doilea capitol a fost mai lung fata de primul ceea ce e bine imi place
sper sa scri noul capitolul al treilea cat mai repede
bafta



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dragostea este magia iluziei Meal. 32 14.982 11-01-2012, 08:15 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Magia mi te-a dăruit (+18) Wolves 23 6.452 29-08-2011, 03:28 PM
Ultimul răspuns: Aiwendil
  [split] Dragostea este magia iluziei [ Abbeh & Metal ] Chio* 1 1.812 01-02-2011, 09:04 AM
Ultimul răspuns: Paradox 。◕‿◕。
  Frumoasa din Garsoniera Adormita si Printul pe Motocicleta Neagra Selena. 2 3.980 16-09-2009, 11:06 PM
Ultimul răspuns: Selena.
  Magia vietii CorinuTzZa 5 4.590 02-02-2009, 09:16 AM
Ultimul răspuns: sweet_zoey
  Magia verii iuliana 1 2.817 17-07-2008, 10:08 PM
Ultimul răspuns: iuliana
  Magia mi te-a dăruit (+18) 0 2.715
Ultimul răspuns:


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)