Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lord of the rings

#11
[acest post poate conţine spoiler-uri pentru carte; m-am controlat cât de bine am putut să nu fac o comparaţie prea ... detaliată între ele. Scuze dacă apar anumite lucruri ce n-ar trebui ._. ]

Lord of the Rings ...

Deşi au killărit cât se poate cartea [cei care au citit-o sigur sunt de-acord cu mine >.> ], filmul nu pot să spun că nu a ieşit bine: au făcut un rezumat destul de bun, comparativ cu alte scenarii ale altor filme [de exemplu Harry Potter and The Order of Phoenix sau ... Eragon; par nişte trailere pe lângă cărţi >.> ... plus că idioţii ăia taie ce-i mai bun din carte ._. ].

LotR a ridicat multe nume de actori de care �nainte habar n-aveam, cum ar fi Orlando Bloom sau Viggo Mortensen [bine ... de Mortensen mai ?tiam, mai v?zusem �nainte filme cu el, dar personajele interpretate nu prea erau demne de ?inut minte iar plot-ul nu mis e p?rea �ndeajuns de bun, so ...] ... sau poate Sean Bean ?i Liv Tyler [care btw, pentru cei care �nc? nu ?tiu, e fiica solistului de la Aerosmith :3 z? elves are rockerz xD ] sau Daaaaaavid Wenham [yes, and I'm supposed to be a fan xD *cough* both of him and the-book-or-the-movie-Faramir]. Still, c�nd am v?zut prima oar? filmul abia v?zusem ?i Matrix [*cough* yeah, I was in the first grade back then] iar c�nd l-am v?zut pe Elrond, I was kinda "JESUS CHRIST IT'S THE SMITHS, GET IN THE CAR!" ... okay, not really that way, but I screamed a liiiitle "Smiiiiiith!" :3 .

Altceva ... un plot bun, ac?iune c�t cuprinde [poate ?i de asta mi se pare c? e mai presus dec�t Eragon sau HP 5, c?ci acolo o l?l?iau de nu se poate >.> ... sau poate c? e pentru c? l-am v?zut �nainte s? citesc cartea ? who knows ?], efecte speciale bune [z? nazguls rulez!] ?i ... ce s? mai spun ? Mi-a pl?cut, nu la fel de mult ca ?i cartea, dar mi-a pl?cut :3 A fost ?i �nc? este cel mai bun film fantasy pentru mine ... okay, and the best fantasy book, too. Okay, and the best inspiration for metal bands ... Okay [xD], and the best male casting [awh, c'mon, every girl would drool at Aragorn or Legolas. Or as me, at Faramir xD ]

Personaje preferate din film ... cred c? ar fi Aragorn, Boromir [yes, Boromir], Legolas, Galadriel ?i Faramir. De ce ?

Aragorn - the ideal potret of a leader: wise, brave and selfless, ?i probabil am spus chiar prea mult. Totu?i, �mi pl?cea mai mult �n postura de pribeag, �i st?tea mai bine �ntre to?i acei elfi �n Imladris :3 Plus, a fost destul de dr?gu? c?-n �ntoarcerea Regelui l-au pus s? ?i c�nte, mi-am amintit involuntar de o melodie de la Therion care-mi place enorm de mult [The Siren of the Woods, dac? v? intereseaz?].

Boromir - de?i pare �ncrezut, ar??gos, enervant, ciufut, egoist ?.a.m.d. la �nceput, dac? reu?e?ti s? prive?ti dincolo de aparen?e ?i cu pu?in mai mult? chibzun??, ajungi cu siguran?? s?-?i plac? ^_^ Plus c? ?i-a dat via?a pentru Peregrin [f?ce?i-mi ce vre?i, dar eu nu-i zic Pippin >.> ... yeah, yeah, I already said it, so ?] ?i Merry, and that was a really good scene! Mai mergea l?sat personajul �nc? pu?in :3 p?cat ...

Legolas - what girl wouldn't like him ? No, srsly, who ? ?i nu, aici nu e pentru c? Orlando Bloom arat? a?a de bine cu p?rul lung [xD] ci pentru peronajul interpretat. De?i nu i s-a dat chiar at�t de mare aten?ie �n film, scenele cu el ?i Gimli sunt ... priceless! Mai ales �n �ntoarcerea Regelui [remember when he killed an oliphant ? and then Gimli said "It still counts as one" ? xD ]

Galadriel - este tipicul elfei �n?elepte: misterioas?, cu vocea p?trunz?toare care parc?-?i sfredele?te mintea cu vorbele ei and so on. Plus, e singura elf? care chiar arat? a elf? ._.

Faramir - de ce l-am pus pe ultimul loc ? Pentru c? de?i e preferatul meu, nu prea are importan?? �n ce ordine pun personajele 39 De ce �mi place ? �n primul r�nd, de?i ?tia c? merge la moarte sigur?, a �ndeplinit ordinele lui Denethor, s-a b?tut cu uruk-haii ?i toate celelalte. ?i pentru c? era �nv???celul lui Gandalf ... and probably because he was wiser than his brother.

Sunt ?i personaje de care am fost taaaaare dezam?git?. Acestea ar fi:

�n primul r�nd, Frodo - de ce ? wtf, tot filmul Wood a ar?tat ca un speriat de bombe, b?tut �n cap, ca s? nu spun altfel >.< Cartea �l prezint? �ntr-o cu totul alt? lumin? dec�t filmul ._. Plus, nu ar fi trebuit s? arate at�t de obsedat, for god's sake! ?i c�nd �?i punea inelul parc? acum murea la ce fel �i f?ceau ochii ._. Asta a fost un punct �n minus adus filmului; poate Wood arat? ca un hobbit, ca un Frodo real, dar a jucat ... oribil. Spre deosebire de cel care l-a interpretat pe Sam [am uitat cum �l chema ... parc? Sean Astin ... corecta?i-m? dac? gre?esc, nu-i mai ?in minte pe to?i >.> ...] care, fa?? de carte, a ar?tat ... normal! [cred c? ?ine?i minte, cei care a?i citit, c? din 'st?p�ne' nu-l scotea pe Frodo >.> ...]

Alt personaj care m-a dezam?git ... ar fi Saruman. Mi-l imaginam cu totul altfel. ?i la categoria asta ar intra ?i �owyn de care chiar �mi pare r?u ._. That girl doesn't deserve Faramir!

Presupun c? mi-a pl?cut cel mai mult �ntoarcerea Regelui, pentru c? a fost aproape nuuuuuuuuumai b?taie :3 [bine ... ?i Cele Dou? Turnuri a fost tare, dar al treilea le-a �ntrecut pe toate xD ].

Hmmm... cred c? at�t ar fi 39

Edit: that is rather long o.O

#12
Am vizionat si eu filmul Lord of the rings si ce pot spune despre el este ca e prea perfect . L-am vazut de 3 ori , iar cea mai frumoasa parte a fost ultima.. intoarcerea regelui .
Personajul preferat este desigur : Legolas 38 ... Orlando Bloom .. 38
Cel mai ridicol personaj mi s-a parut Smeagol 21 cu My Precious ..my precious my ass 21
M-au fascinat casutele acelea mici si cum Gandalf(cred ca asa il cheama ) avea loc in ele 21 .
Inelul a fost distrus si..Happy ending 21 . Ja ne !

#13
Part 1
Aaa... Stapanul Inelelor...
Etto... e un film bestial @___@... am vazut toate cele trei parti pe PC. Imi place tare mult, este un film original si interesant, s-a facut multa zarva cu el. Imi place ca este S.F., are batalii, haiozitate si unele scene @.@, de exemplu cetatea elfilor ^^, Lothl
[center]Riesige Himmel verstecken Tausende und Tausende von Sternen ~
Hide My Tausende und Abertausende von Gedanken ~
Life ausblenden Tausende und Abertausende von Hindernissen~
Verstecken Sie Ihre Augen Tausende und Tausende von Farben ~
[Imagine: sintaxsig.png]
When your image disappears from the front of your eyes, you create it as you like.

[Imagine: chibi_2140.gif]
Chibi-ul lui SintaX_Dev
[/center]

#14
Hm, cum de nu am văzut până acum topicul ăsta ? o.o Oricum Ador filmul. Este adaptare după cartea lui Tolkien, foarte tare. Îmi plac mult personajele sunt jucate impecabil sincer chair nu ai nimic de comentat la filmul ăsta. E superb din toate punctele de vedere. Totul este aşa de marfă, mimica, vestimentaţia, coloana sonoră, personajele şi îmi place cum îl joacă Orly pe Legolas. EPIC !!! indeed cel mai tare film din istorie ar putea fi numit LOTR.
Cred că l-am văzut în jur de 14 ori o.o dacă nu mai mult. Da de 10 ori sigur l-am văzut chiar am şi înumărat 21 ei bine, ador filmul ăsta şi este genul de film care chiar eşti nevoit să te uiţi pentru că te capătiveaztă
-

#15
Iubesc acest film!!
Este unul dintre preferatele mele.Ma impresionet mereu acest film,toate partile le iubesc,iar personajul meu preferata este Aragon(Viggo Mortensen).Efectele speciale sunt uimitoare iar subiectul este tare incitant.Ideea de film este tare interesant iar actori exceptionali.Prima daca cand l-am vazut nu prea am fost incantata,ziceam "ce este desenul acesta?" dar pe parcurs mi-a placut la nebunie,insa am plans de mama focului cand "a murit" Gandalf in prima parte,nu-mi venea sa cred.Mosuletul acela mi-a fost tare drag in film.L-am vazut de foarte multe ori si sincer nu m-am saturat inca de el21.In concluzie:iubesc acest film!!:X
[center][Imagine: 517p75.jpg]
When I Get Home.[/center]

#16
Stapanul inelelor... intradevar un film foarte bun, nu stiu cum de nu am vazut topiku' de mai devreme...
Efectele speciale, coloana sonora, povestea, personajele... totul a fost absolut superb (si nu exagerez deloc)
A avut un subiect foarte interesant, iar favoritul meu e bineinteles elful Legolas (orlando bloom). Deci arata prea hot si sweet ca elf :X A fost absolut superb si mi-a placut de prima data cum l-am vazut :X.. Era un personaj atat de nobil... si cu arcul lui.. XD
Cel mai amuzant si nesuferit cred ca a fost Smeagol...Lol... ce creatura ciudata si obsedata de inelul ala.. bine-mi pare ca a cazut in vulcan :]]
L-am vazut de nustiu cate ori si l-as mai vedea de tot atatea ori, pentru ca, sincer, chiar merita vazut... toate efectele sunt de apreciat....
[Imagine: 6idws8.png]
Pour l'éternité ...


[Imagine: 6yds1e.png]

Merci măh Lynnuşor hug

#17
Unul dintre filmele mele preferate, am vazut toate cele 3 parti de 5 ori. :X Este singurul caz in care consider ca filmul e mai bun decat cartea, pt ca romanele aveau si unele descrieri mult prea lungi, care distrageau atentia de la actiune. Filmul, in schimb, este foarte interesant, cu efecte speciale incredibile si cu o actiune care te poate tine lipit de tv.
Personajul meu preferat este Legolas, arata asa de bine. 105 E curajos, trage foarte bine cu arcul si nimereste toate creaturile raului. Imi plac micile conflicte dintre el si Gimli, un gnom extrem de simpatic si amuzant, si concursul lor ge genul "cine omoara mai multi". 71
Aragorn e viteazul filmului si se pune mult mai mult accent pe el decat pe Frodo, sau asa mi se pare mie. Povestea de dragoste dintre el si Arwen este frumoasa, dar si trista in acelasi timp, pt ca ei ar fi putut fi despartiti pt totdeauna daca ea pleca sau murea, fusese foarte bolnava.
Frodo nu m-a impresionat prea mult. In afara de faptul ca Elijah are niste ochi foarte frumosi 8 personajul nu e chiar grozav. A ajuns obsedat de inelul ala, iar daca Sam nu ar fi fost alaturi de el tot timpul, ar fi cedat cu siguranta puterii acestuia. Pt ca a fost alaturi de "stapanul" sau, il consider pe Sam un prieten adevarat.
Pippin si Merry sunt cu adevarat simpatici, iar prietenia lor e speciala. Se comporta ca doi frati, chiar seamana mult, recunosc ca la inceput nu ii prea deosebeam.
Gollum era amuzant la faza cu "my precious", vocea era potrivita cu personajul. Altfel, enervant...
Sincer, as revedea oricand cu drag acest film, mi-a placut mult. Smile
[Imagine: sig_reinoir.png]

#18
De cand m-a legat var.miu de canapea ca sa ma uit la toate cele trei parti intr-o singura zi, mai erau si editia extinsa =.=", de atunci imi place la nebunie. James asta e un geniu xD La fel ca Tolkien...defapt asta e si mai geniu 21. Va dati seama ca toata armata aia era facuta numai din oameni machiati?! Pai da, asta da efort!
Cel mai mult imi plac elfii 10 Sunt asa, mai aparte.
M-a cam enervat Frodo. Era un fel de Drama Queen al filmelor. Mereu personajul principal trebuie sa fie atat de sensibil si sa fie aproape de moarte de mai mult de 10 ori? Si imi pare rau pentru Sam ca trebuia sa-l ajute si sa-si riste viata de atatea ori pentru el.
Personaj preferat - Aragorn, son of Arathorn. Viggo la jucat excelent.
Imi placea si cum se luptau Legolas si Gimli intr-una. La un moment dat faceau astia concurs si numarau cati orci a doborat fiecare. Si cand doboara Legolas un elefant (parca aveau o denumire speciala, dar am uitat) face Gimli: "Tot cat unu' se pune".
Filmele astea merita nota 10 cu felicitari 10
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#19
Un film cu adevarat bun, incitant si genial din toate punctele de vedere. Cred ca il urmaresc in fiecare an cand il dau la tv ,deoarece imi place mult prea mult xD Singurul film la care m-am uitat de atatea ori o.o In general este plictisitor sa le revezi, dar de Lord of the rings nu m-am plictisit niciodata si nu cred ca o s-o fac prea curand. Imi place povestea, este foarte interesanta si originala, din punctul meu de vedere. Este un film cu o aventura incredibila, o aventura la care as vrea si eu sa particip :]] Imi plac aceste tipuri de film, iar LOTR este preferatul meu. Efectele speciale sunt incredibile, zic eu, se vede cata munca a fost depusa iar eu ii felicit pe creatorii acestui film si pe toti cei care au lucrat la el, in special pe actori. Sunt geniali cu totii, niste actori foarte buni, demni de rolul pe care l-au avut. Personajul meu preferat a fost eroul actiunii, Aragon, mi-a placut mult de el din toate punctele de vedere. Arata foarte bine in film, tare curajos, un prieten loial si ambitios. Deasemenea mi-a placut si de Legolas, adica...cum sa nu-mi placa mie de personajul lui Orlando Bloom xD Nu vad pe alta persoana care l-ar putea juca mai bine pe elf o.o I s-a potrivit de minune acest rol.
A fost un film foarte bun, un film de nota 10. Nu cred ca pot sa-mi gasesc cuvintele potrivite pentru a-mi exprima admiratia fata de aceasta capodopera xD
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#20
Nu se poate ! N-am trecut pe aici, pe la filmul meu favorit ?
Lord of the Rings este filmul meu preferat din toate punctele de vedere posibile.
Povestea este foarte interesantă şi se aseamănă foarte mult cu cărţile scrise de Tolkien. Vreau să spun, cărţile se aseamănă cu filmul, iar pelicula nu a fost făcătă aşa, doar să poarte numele cărţilor - cum se mai întâmplă în unele filme unde iau numai personajele din cărţi. De fapt, filmul m-a făcut să citesc trilogia asta. And I really enjoyed it.
Personajele sunt şi ele aspectuoase, ca să spun aşa, şi actorii sunt bine aleşi. I se potriveşte ca o mânuşă rolul actorului care îl interpretează pe Aragorn. Also, Orlando Bloom este un elf perfect. Nici nu îmi pot imagina cine poate să fie Legolas în film. Şi Smeagol care e pur şi simplu genial ca personaj. Chiar mi-a plăcut ecranizarea lui.
Mi-au plăcut cum au făcut şi orcii şi toate fiinţele alea fabuloase. Sunt chiar reale şi... nu ştiu de ce, scârboase.
Eniuei, nu ştiu ce aş putea spune fiindcă am văzut LOTR de mii de ori şi încă îmi place la nebunie. Probabil că ăsta e impactul pe care îl lasă un film bun asupra unei persoane.
Are nota 10 cu plus de la mine.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)