Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lord of the rings

#21
Cred ca de atatia ani de cand il dau la protv prin ianuarie-februarie m'am uitat de fiecare data, plus ca m'am uitat si pe dvd cand mi se facea dor. Ok, introducerea bifata.
Doamne, nu cred ca m'as plictisi vreodata de el, nu am cum! Imaginile absolut superbe, decorul perfect, efecte minunate, personaje fantastice, fir al aventurilor bine pus la punct si joc actoricesc fara cusur- asa definesc eu triologia. Cred ca e singura ecranizare careia nu'i gasesc defect.
Scenariul se deosebeste foarte putin de carti, insa eu cred ca e mai bine asa. De exemplu, partea in care Frodo a fost dus in Valceaua Despicata de care un elf al carui nume fuge acum pe Asfaloth (bine ca mai stiu cum ii spune calului...!) a fost inlocuita cu goana lui Arwen de Calareti, ceea ce subliniaza puterea ei (la invocarea furiei raului) si importanta sa, in loc sa ne incarce memoria cu personaje care nu joaca un rol crucial mai incolo.
Partea a doua este preferata mea deoarece in ea reapare Gandalf retrezindu-i lui Theoden dorinta de a lupta, are loc infruntarea memorabila de la Vagauna lui Helm si faza din Smarcurile Mortilor, scena care inca imi mai da oarece fiori.
Ca personaje favorite i'am ales pe Gandalf (pentru forta sa ce razbate chiar din aspectul sau ori din vorbe, intelepciune, dar si pentru faptul ca nu ravneste la puterea absoluta, ramanand totusi cineva caruia sa'i poti vorbi fara sa te simti inferior) si pe Aragorn (refuzul sau pana in ultima parte de a conduce- ceea ce demonstreaza modestia sa, onestitatea, abilitatile de Pribeag m'au facul sa'l simpatizez). Gimli e protagonistul majoritatea scenelor amuzante ("Respira, asta e secretul!") alaturi de tovarasul sau, Legolas. Inca mai zambesc amintindu'mi chipul sau frumos, Orlando Bloom l'a intruchipat perfect.
Mesajul, partea cea mai importanta a tuturor filmelor, e unul care m'a miscat puternic si inca o face. El ne arata ca, oricat de infricosatoare e situatia (termen perfect in cazul de fata, nimanui nu i'ar conveni asuprirea lui Sauron), daca i te dedici complet, o poti imbunatati.Acesta si lucrurile spuse mai sus ma fac sa'l tot revad pentru a'mi da un impuls optimist. Totul e atat de realist incat chiar m'a impresionat.

"Do you really want me dead or alive/ To torture for my sins? "

Caz inchis, joc terminat, trage-ti fermoarul. Pana si un orb vede asta!
(George Rathbun)

[Imagine: 18m8pl.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)