Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Justice League & Justice League Unlimited

#1
[Imagine: Justiceleague-intro.jpg]

Genre: Superhero, Science fiction, Action/Adventure

Created by: Bruce Timm, Paul Dini

Starring: Carl Lumbly, Michael Rosenbaum, Kevin Conroy, Phil LaMarr, Susan Eisenberg, George Newbern, Maria Canals

No. of seasons: 5

No. of spisodes: 91

Language: English

Running time: 20 - 23 minutes

Comments: Sincer ma mir ca nu exista deja topicul asta. Am decis sa pun cele doua serii impreuna pentru ca asa au fost difuzate si fac parte din aceasi continuitate (DC Animated Universe). Din aceasta continuitate mai fac parte si: BatmanL The Animated Series (cel din 93 cu Mark Hamill), Superman: The Animated Series si Batman Beyond. Unul dintre putinele desene ce meritau vazute la televizor cand eram mai mic, a aparut si la noi cand difuza Toonami pe Cartoon Network. Pentru mine este continuitatea cea mai cunoscuta si cam orice animatie facuta de DC acum o compar cu aceasta serie.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#2
Mi-e atat de lene sa scriu ceva cantitativ si elaborat.

Mi-a placut super mult, il revad cam o data la un an/doi, pe sarite. Animatia este buna, conflictele la fel, exista cate putin din orice gen, sunt si momente comice, romantice, cam tot ce ai nevoie. Nu e ca la Avengers, unde exista mai multe parti amuzante, dar imi place stilul DC. Am apreciat foarte mult cand l-au implicat si pe Terry, prin ultimele sezoane, cand s-au concentrat mai mult pe Batman si psihologia lui, afland ca Terry e un fel de clona a lui Bruce. Cand i-a zis Amanda ca a luat mintea lu' maica-sa, dar sufletul lui Batsy, a fost cea mai frumoasa jignire.
Au fost si episoade de umplutura, dar au fost placute si toate aveau o morala la sfarsit, aveai ce sa inveti din ele...sau sa ti se aduca la cunostinta ca Batman poa' sa cante super bine. Parca in ultimu' sezon se strica, prea multe personaje, prea multa nostalgie pe mine. Ma rog, per total ceva foarte fain realizat.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#3
Ar trebui sa-mi izbesc capul de perete de rusine pentru ca nu am vazut topicul pana acum...

Imi plac la nebunie, sunt unele dintre cele mai reusite animatii facute vreodata dupa un comic book, probabil si pentru ca sunt destul de recente (au aparut prin 2001 parca, sper sa nu gresesc). Dupa cum a zis si Batsy mai sus, in JL/ JLU gasesti cam de toate.

Actiunea e ok, mai ales ca in atatea episoade au avut unde dezvolta (ca dovada ca un issue putea avea pana la 3 episoade). Ce a devenit putin obositor si enervant intr-o oarecare masura a fost Brainiac cu multiplele lui aparitii, in special atunci cand Lex incepe sa-i constientizeze existenta. Mi s-a parut putin ciudat ca atunci cand Lex credea ca il aduce inapoi la viata si se alege pana la urma cu Darkseid, Brainiac dispare complet din peisaj, nemaifiind nici macar mentionat, desi era una dintre cele mai puternice creaturi din Univers. Si nu pot sa nu ma intreb daca A.M.A.Z.O., din moment ce aproape a devenit fiinta suprema (or so to say), nu ar fi putut sa-i invinga el pe Darkseid sau pe Brainiac. Dar nu cred ca asta era scopul, el nu e membru JL si ei erau cei care trebuiau sa fie in the spotlight, nu?

Ma distrau foarte mult relatiile dintre personaje, precum prietenia dintre Batman si Superman (surprinsa cel mai bine in episoadul in care Superman este crezut mort de toti, mai putin de el; oh, and i find it funny how Batman always carries kryptonite with him, though he's Superman's friend xD), Wonder Woman si Hawkgirl (care sunt on and off, cand se inteleg, cand se iau la tranta), Flash si restul lumii (criminals included), Canary si Huntress (care sunt vesnic in competitie una impotriva celeilalte, dar se inteleg bine); there's also romance, ca nu se putea altfel. Shayera si John sunt cuplul meu preferat si mi-a venit sa musc perna cand am vazut ca John alege sa ramana cu Vixen. *sigh* Dupa ei ar urma Diana x Bruce, Huntress x Question si Black Canary x Green Arrow.

I need to get my hands on the comic as well.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#4
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Young Justice MajinCloud 6 4.068 11-11-2013, 12:05 AM
Ultimul răspuns: MajinCloud


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)