Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Iubire si suferinta[Naruto]

#1
Deci eu m-am gandit sa fac un fic

Sunt incepatoare si va rog sa nu lasati comm-uri prea dure
Iata primul capitol

Sper sa va placa!


Iubire si suferinta[Naruto]


disclaimer: Nu detin nici un personaj din anime-ul/manga-ul Naruto(inafara de cele create de mine), create de Masashi Kishimoto si nu fac profit de pe urma personajelor/intamplarilor.


Capitolul 1

Intoarcerea in Konoha


[Naruto]: Intr-o dimineata senina mergeam spre Konoha. Satul unde aveam multi prieteni. Eu ma numesc Naruto Uzumaki si am 16 ani. Cand am ajuns in sat era ora 19:30.
In timp ce la plimbam am vazut-o pe Sakura, o fata de 15 ani cu parul roz ca florile de cires, lung pana la brau si cu ochii verzi ca smaraldele.
Ea era imbracata cu o pereche de pantaloni trei-sfert albastri si un tricou alb cu diferite modele si era incaltata cu o pereche de adidasi negri.
-Hei Sakura, Ce faci? am zis eu.
-Buna Naruto, pai ce sa fac o astept pe Hinata ca sa plecam in parc.a zis rozalia.
-OK. am zis eu cu un zambet strengar pe fata.
Au trecut cateva minute si Hinata sosise ca sa plece impreuna cu rozalia in parc.
Hinata este o fata simpatica si timida, de 15 ani si care are parul negru ca cerul noaptea,lung pana la fund si avea ochii de culoare lila.Era imbracata cu o bluza mov, o pereche de pantaloni negri, si era incaltata cu o pereche de sandale negre fata toc. Bruneta s-a schimbat foarte mult de cand nu am mai vazut-o.
-Buna Hinata! zise rozalia.
-Salut Sakura! a zis bruneta zambind.
O priveam pe Hinata si nu prea stiam ce sa ii zic, iar ea vorbea cu Sakura. Nu cred ca m-a vazut.
-Salutare Hin…Hinata. am zis eu cu un zambet pe fata.
-N..Naruto, buna, scuze nu te-am vazut ca azi sunt putin cu capul in nori. a zis ea cu obrajii putin rosii in timp ce eu o priveam.
-Nu e nimic. ii zis eu uitandu-ma in ochii ei.
Hinata s-a schimbat mult dar a ramas tot acea fata timida si care lesina de cate ori o priveam. Sakura m-a intrebat daca vreau sa merg si eu cu ea si cu Hinata in parc, iar eu am acceptat bucuros. Cand am ajuns in parc l-am vazut pe Sasuke care statea pe o banca. El era prietenul meu cel mai bun dar uneori nu ne prea intelegeam.
Eu si fetele ne-am apropiat de banca unde statea brunetul. Acesta purta un tricou negru cu un dragon pe el si o pereche de blugi, iar in picioare avea o pereche de adidasi negri.
-Hey Sasuke! zic eu.
-Hy, ce faci? te-ai intors? m-a intrebat brunetul.
-Pai ce pot face am venit in parc si da m-am intors.
Dupa o jumatate de ora am plecat fiecare acasa pentru ca era tarziu…




[Hinata]: A doua zi m-am trezit la ora 6:15 dimineata pentru ca trebuia sa merg la academie.
M-am ridicat in sezut si mi-am trecut mana prin parul meu negru,lung si moale. Au trecut 5 minute si s-a auzit un ciocanit in usa de la camera mea. Am zis sa intre si l-am vazut pe varul meu Neji. El este un baiat saten de 16 ani cu ochii lila la fel ca si ai mei. Am auzit vocea varului meu care imi zicea:
-Trezirea somnoroaso, trebuie sa pleci la academine. a zis el.
-Sunt treaza, ma pregatesc imediat. i-am zis eu somnoroasa.
-Bine, dar vezi ca mai ai 15 minute la dispozitie ca altfel vei intarzia.
mi-a zis satenul.
Bine, ma pregatesc acum. i-am zis eu varului meu zambind.
Deodata aud cum usa se tranteste si varul meu a iesit din camera. Ma dau jos din patul moale cu asternuturi mov deschis si merg la baie unde imi fac siesta de dimineata. Dupa ce am iesit din baie imi i-au din din dulap un tricou albastru deschis cu un catelus pe el si o pereche de blugi si ma incalt cu o pereche de adidasi albastri cu negru. Dupa ce m-am imbracat mi-am prins parul meu lung intr-o coada lasandu-mi doua suvite in fata. Eram gata. Mi-am luat ghiozdamul si am coborat jos unde i-am vazut pe Neji sip e sora mea mai mica luand micul dejun. Le-am zis ca plec la academie si dupaceea am iesit din casa. In timp ce ma indreptam spre scoala m-am intalnit cu Sakura. Rozalia purta o bluza rosie si o fusta neagra cu modele albe cu rosu si era incaltata cu o pereche de sandale negre cu putin toc. Am salutat-o pe prietena mea si ne-am continuat drumul spre scoala si am inceput sa discutam diverse lucruri:
-Hei Hinata, tie iti mai place de Naruto? m-a intrebat rozalia, iar eu m-am inrosit in obraji si nu stiam ce sa ii raspund fetei.
-Poi…. inca imi place de el chiar daca el nu stie asta. i-am zis eu rozaliei, dupa care am intrebat-o si eu ceva:
-Sakura, dar tu il mai placi pe Sasuke? o intreb pe prietena mea cea mai buna.
-Da, imi place de el, dar cred ca el o place pe Karin pentru ca cu mine nu prea vorbeste si ma ignora, mai mult vorbeste cu ea. spuse Sakura putin trista.
-Ni fi trista Sakura, cu siguranta el nu o place pe rautacioasa de Karin. ii zic eu afisand un zambet pe buze.
Am ajuns la academie, iar in cutea scolii erau multi copii. Eu si Sakura am plecat la grupul de fete in care erau si celelalte prietene ale noastre: Ten Ten, Ino si Temari.
Ino este o fata blonda cu parul prins intr-o coada si cu ochi albastri ca si cerul primavera, Ten Ten este o fata satena cu parul prins in doua codite si cu ochi caprui. Lui Ten Ten ii place de varul meu Neji si sunt impreuna de o saptamana, si Temari este inca o fata cu parul blond prins in 4 codite si cu ochi negri.
-Buna fetelor. spun eu si Sakura afisand un zambet pe buze.
-Salutare! au zis ele in cor.
Cand s-a sunat de intrare am plecat in clasa. Eu eram colega cu Sakura, Ten Ten,Ino si Temari si prima ora aveam fizica si profesorul este Kakashi Hatake care este si diriginte la clasa lui Naruto. Am intrat in clasasi m-am asezat la locul meu in a treia banca de la perete, iar colega mea de banca este Sakura.


Dupa ce s-au terminat orele diriginta ne-a anuntat ca sambata se va organiza o excursie in padure cu cortul in care o sa vina si clasa lui Naruto. Am iesit din scoala cu fetele si ne-am despartit la poarta scolii fiecare mergea in alta directie.
In drum spre casa l-am vazut pe blond stand pe o banca, iar el cand m-a vazut s-a ridicat si a venit spre mine. Ma privea in ochi, iar eu m-am inrosit putin in obraji.
-Hey Hinata, ce mai faci? ma intreaba baiatul cu parul galben ca soarele si cu ochii albastri ca cerul senin.
-Buna Naruto, merg spre casa, tu ce faci? l-am intrebat eu putin rosie in obraji.
-Eu pierd vremea il astept pe Sasuke de 20 de minute si inca nu a aparut.
mi-a zis el.
-Bine atunci ne mai vedem, eu trebuie sa plec ca imediat o sa inceapa furtuna. am zis eu.
Ma indepartam de locul unde am vorbit cu blondul luandu-mi la revedere si spunandu-i ca ne vedem maine dar el m-a strigat si mi-a zis:
-Hey Hin, asteapta-ma ca vin si eu incolo. a strigat el in timp ce alerga dupa mine. M-am oprit si l-am asteptat pe Naruto, cand el ma ajunse am continuat sa mergem dar partea cea groaznica este ca ne-a prins furtuna pe drum. A inceput sa tune si sa fulgere foarte tare, iar mie imi era putin teama.
Dintr-o data a inceput sa picure din cerul cenusiu multi stropi mari si reci de ploaie ce faceau contact cu pielea mea alba. Ploaia asta o sa ma ude din cap pana in picioare si aveam doar un tricou pe mine. Deodata vad ca blondul isi da jos bluza de trening cea portocalie cu negru si mi-o da mie ca sa nu ma ude ploaia, iar el a ramas intr-o bluza neagra.
-N..Naruto multumesc dar nu trebuie sa imi dai bluza ta, ca o sa iti fie tie rece si o sa te uzi tot. i-am zis eu putin ingrijorata vrand sa ii dau bluza inapoi.
-Nu, stai linistita ca nu mie frig. a zis el zambindu-mi si punandu-mi bluza lui pe spate. Am gasit un adapost unde am intrat si am stat de plaoie, era o liniste mare dar deodata un tunet mare a spart tacerea, iar eu am tresarit si din greseala l-am imbratisat pe blond fara sa stiu ce fac. Dupa cateva minute am realizat ca il tineam strans in brate pe Naruto.
-Scuze Naruto, imi pare rau. i-am spus eu rosind si lasand capul jos ca sa nu se vada ca eram rosie in obraji.
-Nici o problema Hin. a zis el chicotind putin.
Eu il placeam si il plac cu adevarat pe Naruto, dar cu siguranta el nu simte acelasi lucru pentru mine.
Cand am ajuns in fata casei mele, i-am inapoiat blondului bluza de trening si i-am multumit pentru ca m-a condus. Inainte sa intru in casa ne-am luat la revedere unul de la celalalt ,iar cand am intrat inauntru l-am salutat pe Neji care se uita la T.V., iar apoi am urcat la mine in camera si m-am schimbat de hainele cu care am fost la scoala. Dupa ce am fost gata m-am asezat pe patul meu moale si confortabil si ma gandeam la ziua de azi si la momentele petrecute cu Naruto cand a fost acea furtuna.

#2
HeLLo :3
Deci am aterziat si eu pe aici...si am zis sa las si un replay...
Pentru inceput....arata mai bine daca scrii numerele cu litere ( nu 9 ci noua)
Descrierea...a mancat`o gaia?
Nu este pic de descriere a sentimentelor personajelor. O insiruire de obiecte nu e descriere, deci ar putea fi adaugata lejer in povestire acest mod de expunere.
Dialogul...ei bine aici e o problema mai mare, fiindca este sec. Dupa cum se vede este destul de abundent, iar replicile sunt scurte si unele cam aiurea. Saluturile si chestii de genul asta pot fi transformate in vorbire indirecta. Iar replicile personajelor mai dezvoltate, nu prea atrag cititorul propozitii de trei cuvinte pe post de dialog.
Actiunea...ei bine putea fi dezvoltata putin mai ales atunci cu furtuna aia dar in mare e bine
Naratiune este de asemenea buna
Greseli de tastare....sincer nu m`am uitat dupa ele.
Exprimarea...la capitolul asta au fost cateva scapari. Unele repetitii ici colo si niste fraze care sunau cam aiurea dra in rest e bine
Cam asta am avut de zis...sper sa nu te deranjeze cumentariul meu, daca da un PM si sterg oky?
Sunt curioasa ce se va intampla urmator...spor la scris si multa multa imaginatie
Zbye :3
KyuMin.

#3
(23-12-2009, 02:39 PM)ღHinata Hyuugaღ A scris: Capitolul 1

Intoarcerea in Konoha


[Naruto]: Intr-o dimineata senina mergeam spre Konoha, cat de banal satul unde aveam multi prieteni. e mai bine daca pui virgula si nu separi in doua propozitii simple Eu ma numesc Naruto Uzumaki si am 16 ani. mda...de parca nu scrie la inceputul textului ca actiunea e privita din punctul de vedere al lui Naruto Cand am ajuns in sat era ora 19:30. sa inteleg ca avea un ceas cu el, nu? Si care e faza, frate, cu orele astea fixe? De ce nu poate ajunge la 19:42 sau altceva? Nu ajunga decat la fix sau la si jumate
In timp ce la plimbam am vazut-o pe Sakura, o fata de 15 ani cu parul roz ca florile de cires, lung pana la brau si cu ochii verzi ca smaraldele. descrierea cu parul roz ca florile de cires si ochii precum smaraldele e rasuflata si refolosita in n-spe mii de ficuri...incearca o alternativa
Ea era imbracata cu o pereche de pantaloni trei-sfert albastri si un tricou alb cu diferite modele si era incaltata cu o pereche de adidasi negri. deci..sa stabilim ceva...in general, baietii, si mai ales Naruto, nu observa ce poarta o fata. Asa sunt ei si nu ai ce sa le faci. Ma rog, mai sunt si exceptii, insa majoritatea se incadreaza in prima categorie...si nu mai repeta "si" la nesfarsit...exista virgula
-Hei, Sakura. Ce faci? am zis eu.
-Buna, Naruto. Ce sa fac? O astept pe Hinata sa plecam in parc, a zis rozalia. nu se incepe propozitia cu "pai"
-OK, am spus eu cu un zambet strengar pe fata. nu mai repeta zis, zise de atatea ori...este deranjant, sa nu spun ca este si inestetic...si care e faza cu zambetul "strengar" pe fata?...3some?
Au trecut cateva minute si Hinata sosise, sa plece impreuna cu rozalia in parc. urasc cuvantul "rozalia"...si nu este corect "ca sa", decat "sa"
Hinata este o fata simpatica si timida, de 15 ani, si fara "si" care are parul negru ca cerul noaptea,lung pana la fund si avea vezi ca la inceputul propozitiei ai timpul prezent!!...si-a schimbat culoarea intre timp? ochii de culoare lila. Era timpurile astea..off imbracata cu o bluza mov, o pereche de pantaloni negri, si era incaltata cu o pereche de sandale negre fata toc. cum am spus si mai sus: prima categorie de baieti:)) Bruneta s-a schimbat foarte mult de cand nu am mai vazut-o. la haine sau la ce?...cer prea mult daca ai descrie schimbarile?
-Buna, Hinata! zise rozalia. apelativul!!
-Salut, Sakura! a zis bruneta zambind. idem!!
O priveam pe Hinata si nu prea stiam ce sa ii spun, iar ea vorbea cu Sakura. Nu cred ca m-a vazut. nu zau? pe bune?
-Salutare Hin…Hinata, am zis eu cu un zambet pe fata. daca se balbaie de ce zambeste? Nu am vazut pe nimeni care se fastaceste cu zambetul pe buze
-N..Naruto, buna! Scuze, nu te-am vazut. Cred ca azi sunt putin cu capul in nori, a zis ea cu obrajii putin rosii in timp ce eu o priveam. mda..daca el povesteste e la mintea cocosului ca spune ce vede si nu ce se intampla in spatele lui
-Nu e nimic. ii poate i-am zis eu uitandu-ma in ochii ei. si gata cu "zis" :((...ma omori cu zile aici
Hinata s-a schimbat mult dar a ramas tot acea fata timida si care lesina de cate ori o priveam. daca sa schimbat inseamna ca nu mai e la fel, stii asta, nu?...precizeaza in ce fel s-a schimbat Sakura m-a intrebat daca vreau sa merg si eu cu ea si cu Hinata in parc, iar eu am acceptat bucuros. Cand am ajuns in parc l-am vazut pe Sasuke care statea pe o banca. El era prietenul meu cel mai bun, virgula inainte de "dar" dar uneori nu ne prea intelegeam.
Eu si fetele ne-am apropiat de banca unde statea brunetul. Acesta purta un tricou negru cu un dragon pe el si o pereche de blugi, iar in picioare avea o pereche de adidasi negri. deja ma calca pe nervi atentia asupra imbracamintii...tu insisti pe imbracaminte si atat...exista, sa stii si tu, mai multe tipuri de descriere si degeaba descrii imbracaminte, mobilier si nu mai stiu ce pana iti sare singe din nas daca nu ai si descrierea sentimentelor,,,pe o scara de la 1 la 10 cat de rau te enerveaza folosirea cuvintelor legate de descriere in paragraful scis de mine aici?
-Hey Sasuke! zic eu. fara "zis"!!!!
-Hei, ce faci? Te-ai intors? m-a intrebat brunetul. nu, nu s-a intors...decat i se pare
-fara "pai" la inceput de propozitie Ce pot face? Am venit in parc si da, m-am intors.
Dupa o jumatate de ora am plecat fiecare acasa pentru ca era tarziu…cat era ceasul? de curiozitate:D




[Hinata]: A doua zi m-am trezit la ora 6:15 dimineata pentru ca trebuia sa merg la academie. nu terminase academia???
M-am ridicat in sezut si mi-am trecut mana prin parul meu negru,lung si moale. Au trecut 5 minute si-a trecut mana prin par 5 minute?...doamne si s-a auzit un ciocanit in usa de la camera mea. Am zis sa intre si l-am vazut pe varul meu Neji. El este un baiat saten de 16 ani cu ochii lila la fel ca si ai mei. Am auzit vocea varului meu care imi zicea:
-Trezirea somnoroaso, trebuie sa pleci la academine, a zis el. mai are rost?
-Sunt treaza, ma pregatesc imediat. i-am zis eu somnoroasa. daca e treaza atunci cum raspunde somnoroasa?,,,vrea sa para credibila pentru Neji, nu?
-Bine, dar vezi ca mai ai 15 minute la dispozitie, altfel vei intarzia, fara "ca"
mi-a zis satenul.
-Bine, ma pregatesc acum, i-am zis eu varului meu zambind.
Deodata aud cum usa se tranteste si varul meu a iesit din camera. Ma dau jos din patul moale cu asternuturi mov deschis si merg la baie unde imi fac siesta de dimineata. SIÉSTĂ, sieste, s.f. Odihna și somnul de după prânz Dupa ce am iesit din baie imi i-au din din dulap un tricou albastru deschis cu un catelus pe el pe bune? la 15 ani? si o pereche de blugi si ma incalt cu o pereche de adidasi albastri cu negru. Dupa ce m-am imbracat mi-am prins parul meu lung intr-o coada lasandu-mi doua suvite in fata. Eram gata. Mi-am luat ghiozdanul si am coborat jos poti cobori si sus? unde i-am vazut pe Neji si pe sora mea mai mica luand micul dejun. Le-am zis ca plec la academie si dupa aceea am iesit din casa. In timp ce ma indreptam spre scoala m-am intalnit cu Sakura. Rozalia aaa purta o bluza rosie si o fusta neagra cu modele albe cu rosu si era incaltata cu o pereche de sandale negre cu putin toc.poate toc micut...nu poti spune putin toc, mult toc...e aiurea:)) Am salutat-o pe prietena mea si ne-am continuat drumul spre scoala, incepand sa discutam diverse lucruri:
-Hei Hinata, tie iti mai place de Naruto? m-a intrebat rozalia, iar eu m-am inrosit in obraji si nu stiam ce sa ii raspund fetei.
-Pai ca suntem romani...fara limbaj de mess…. inca imi place de el chiar daca el nu stie asta. i-am zis eu rozaliei, dupa care am intrebat-o si eu ceva:
-Sakura, dar tu il mai placi pe Sasuke?
-Da, imi place de el, dar cred ca el o place pe Karin pentru ca cu spune-mi ca nu ai facut o cacofonie...Jesus mine nu prea vorbeste si ma ignora, mai mult vorbeste cu ea. spuse Sakura putin trista.
-Ni fi trista Sakura, cu siguranta el nu o place pe rautacioasa de Karin. ii zic eu afisand un zambet pe buze. ce fel de zambet?...incurajator? smecher? ironic? specifica...astea sunt micile detalii care iti dezvolta ficul
Am ajuns la academie, iar in curtea scolii erau multi copii copii? la 15 ani?. Eu si Sakura am plecat la grupul de fete in care erau si celelalte prietene ale noastre: Ten Ten, Ino si Temari.
Ino este o fata blonda cu parul prins intr-o coada si cu ochi albastri ca si cerul primaverii, Ten Ten este o fata satena cu parul prins in doua codite si cu ochi caprui. Lui Ten Ten ii place de varul meu Neji si sunt impreuna de o saptamana, si Temari este inca o fata cu parul blond prins in 4 codite si cu ochi negri. descriere banala pe care o puteam observa cautand pe net poze cu personajele...deci, este si inutila aici
-Buna fetelor. spun eu si Sakura afisand un zambet pe buze. cat de multe afiseaza Hinata:))
-Salutare! au zis ele in cor.
Cand s-a sunat de intrare am plecat in clasa. Eu eram colega cu Sakura, Ten Ten,Ino si Temari si prima ora aveam fizica si profesorul este Kakashi Hatake care este si dirigintele clasei lui Naruto. Am intrat in clasa si m-am asezat la locul meu in a treia banca de la perete, langa Sakura.


Dupa ce s-au terminat orele diriginta ne-a anuntat ca sambata se va organiza o excursie in padure cu cortul in care o sa vina si clasa lui Naruto. Am iesit din scoala cu fetele si ne-am despartit la poarta scolii fiecare mergea in alta directie.
In drum spre casa l-am vazut pe blond stand pe o banca, iar el cand m-a vazut s-a ridicat si a venit spre mine. Ma privea in ochi, iar eu m-am inrosit putin in obraji.
-Hei, Hinata. Ce mai faci? ma intreaba baiatul cu parul galben ca soarele si cu ochii albastri ca cerul senin. vai cat de poeta esti cu atatea comparatii:))
-Buna Naruto, merg spre casa, tu ce faci? l-am intrebat eu putin rosie in obraji.
-Eu pierd vremea. Il astept pe Sasuke de 20 de minute si inca nu a aparut, mi-a zis el.
-Bine atunci ne mai vedem, eu trebuie sa plec pentru ca o sa inceapa furtuna in curand. am zis eu.
Ma indepartam de locul unde am vorbit cu blondul luandu-mi la revedere si spunandu-i ca ne vedem maine dar el m-a strigat si mi-a zis:
-Hei Hin, asteapta-ma ca vin si eu incolo. a strigat el in timp ce alerga dupa mine. M-am oprit si l-am asteptat pe Naruto, cand el ma ajunse am continuat sa mergem dar partea cea groaznica este ca ne-a prins furtuna pe drum. A inceput sa tune si sa fulgere foarte tare, iar mie imi era putin teama.
Dintr-o data a inceput sa picure din cerul cenusiu multi stropi mari si reci de ploaie ce faceau contact cu pielea mea alba. Ploaia asta o sa ma ude din cap pana in picioare si aveam doar un tricou pe mine. Deodata vad ca blondul isi da jos bluza de trening cea portocalie cu negru si mi-o da mie ca sa nu ma ude ploaia, iar el a ramas intr-o bluza neagra.
-N..Naruto multumesc dar nu trebuie sa imi dai bluza ta, ca o sa iti fie tie rece si o sa te uzi tot. i-am zis eu putin ingrijorata vrand sa ii dau bluza inapoi.
-Nu, stai linistita ca nu mie frig. a zis el zambindu-mi si punandu-mi bluza lui pe spate. Am gasit un adapost unde am intrat si am stat de ploaie super expresie, era o liniste mare dar deodata un tunet mare a spart tacerea, iar eu am tresarit si din greseala l-am imbratisat pe blond fara sa stiu ce fac. Dupa cateva minute am realizat ca il tineam strans in brate pe Naruto.
-Scuze Naruto, imi pare rau. i-am spus eu rosind si lasand capul jos ca sa nu se vada ca eram rosie in obraji.
-Nici o problema Hin. a zis el chicotind putin.
Eu il placeam si il plac cu adevarat pe Naruto, dar cu siguranta el nu simte acelasi lucru pentru mine.
Cand am ajuns in fata casei mele, i-am inapoiat blondului bluza de trening si i-am multumit pentru ca m-a condus. Inainte sa intru in casa ne-am luat la revedere unul de la celalalt ,iar cand am intrat inauntru l-am salutat pe Neji care se uita la T.V., iar apoi am urcat la mine in camera si m-am schimbat de hainele cu care am fost la scoala. Dupa ce am fost gata m-am asezat pe patul meu moale si confortabil si ma gandeam la ziua de azi si la momentele petrecute cu Naruto cand a fost acea furtuna.

ai greseli mari in fic...cacofonii (decat una...ma rog...exista), dezacorduri, repeti la infinit cuvinte "zis, zis, zis"
descrierea iti lipseste cu desavarsire si ai face bine sa o folosesti cum trebuie si nu numai pentru a descrie imbracamintea
dialogul este sec in multe parti, iar restul are replici de toata jena...fa replici mai inteligente si care sa sune cat de cat plauzibile
doar pentru ca nu am corectat in ultima parte asta nu inseamna ca e ca lumea...pur si simplu imi este prea somn:))
sper sa tii cont de sfaturi pentru ca te vor ajuta sa iti dezvolti ficul
succes in continuare:)


see ya^_^
Timpul trece. Chiar si atunci cand pare imposibil. Chiar si atunci cand fiecare bataie a ceasului doare la fel ca pusul sangelui sub o vanataie. Trece neregulat, cu rataciri ciudate si pauze taraganate, dar trece. Chiar si pentru mine.

[Imagine: chibi_1647.gif]
, chibi-ul lui funky_angel
[Imagine: 059_shiny.gif]

#4
am adus nextul.. sper sa va placa


Capitolul 2

Excursia

[Naruto]: Era o dimineata frumoasa in Konoha. Soarele stralucea, iar pe cer nu era nici un nor de plaoie. E o zi perfecta de sambata, iar azi clasa mea impreuna cu clasa Hinatei mergem intr-o excursie in padure cu cortul.
M-am trezit la ora 8:20 dimineata, iar apoi m-am dat jos din patul meu moale cu asternuturi albastre ce se asortau cu peretii camerei de un albastru deschis. Am acoperit patul cu patura, iar dupaceea am intrat in baie unde am facut un dus. Picaturile de apa se loveau de corpul meu bine lucrat. Dup ace am iesit din baie, m-am imbracat cu un trening gri , iar in picioare mi-am luat o pereche de adidasi negri. Am iesit din camera mea si am coborat in sufragerie sa i-au micul dejun.
Dup ace am terminat de mancat mi-am luat un rucsac marisor de culoare maro si am luat si corul. Cand am terminat de luat ceea ce imi trebuie m-am uitat la ceas care indica ora 9:00 si trebuia sa ajung in fata portii academiei la ora 9:15 pentru ca atunci e plecarea. Am iesit repede din casa, am inchis usa si am pornit spre scoala. Mergeam repede, sa nu intarzi. In cateva minute am ajuns in fata scolii si acolo m-am intalnit cu colegii si prietenii mei.
I-am salutat si dupaceea am inceput sa discutam multe lucruri . In timp ce vorbeam cu Sasuke si-a facut aparitia un baiat saten, cu ochi negri si care era cam obsedat de potaia lui. Acesta e Kiba, este cam enervant cand vrea si asta se intampla cam des. Dup ace au trecut 5 minute am vazut-o pe Hinata care a ajuns exact la ora fixa. Bruneta este imbracata cu o pereche de pantaloni scurti negri, un tricou alb si este incaltata cu o pereche de adidasi albi, iar parul ei negru, lung si drept ii era lasat pe spate in timp ce vantul adia prin el.
Hinata s-a dus la grupul de fete din clasa ei. Fetele s-au salutat si au inceput sa vorbeasca sis a rada, se pare ca se distrau.
A trecut aproape o ora, iar eu m-am cam saturat sa astept dupa dirigintele Kaka shi care a zis ca trebuie sa fim aici la ora 9:15 si acum e déjà ora 10:05. In putin timp a aparut si dirigintele meu si inca o profesoara care este diriginta la clasa Hinatei.
L-am vazut pe profesor si i-am zis:
-Ati intarziat! parca parka trebuia sa fim aici acum o ora, am asteptat mult si m-am saturat de asteptat. Cand plecam? am spus eu putin nerabdator. Toti se uitau la mine, chiar si profesorul Kakashi care mi-a zis ca plecam imediat.
-Narutoca… ca de obicei doar tu ai ceva de zis, aa si plecam imediat dar trebuie mai intai sa vedem daca toti elevii din ambele clase sunt aici. imi spune profesorul putin amuzat.
Dirigintele a inceput sa faca prezenta sa vada daca suntem toti. Eram pe punctual de a pleca, dar proful a observat ca Kiba nu era aici: ma intreb unde a disparut… oare a fugit Akamaru de stapanul lui si acum Kiba il cauta…? ma intreb eu. Au trecut 3 minute si Kiba s-a intors.
-Unde ai fost Kiba? Eram pe punctual de a leca sit u nu erai aici. i-a zis profesorul.
-pai am fost la magazine. a raspuns satenul fara sa ii pese.
-bine dar pe viitor sa ramai aici cand mergem undeva, era sa plecam fara tine. a spus dirigintele.
Dintr-o data aud vocea profesorului care ne zice ca e timpul sa plecam. Am pornit la drum spre padure. Fetele erau in fata, iar noi in spate. In timp ce mergeam catre padure am observat ca Kiba se tot invartea pe langa grupul de fete format din: Hinata, Sakura, Ino, Ten Ten si Temari. Cred ca pe saten il intereseaza o fata din acel grup. Ma intreb care dintre ele o fi aleasa lui Kiba.
L-a un momentdat am crezut ca fat ape care o place Kiba este Temari dar se pare ca m-am inselat. Satenul se uita mai mult la Hinata??? ceeee??.. se pare ca lui Kiba ii place de bruneta cu ochii lila, dar oare ea simte acelasi lucru pentru el.. ma intreb eu.
D upa 20 de minute de mers am ajuns in padure, ai cautam locul unde sa punem corturile. Insfarsit am gasit locul unde sa campam. Este un loc frumos cu multi copaci inalti care au Frunze de diferite marimi si culori diferite, iarba este verde si neatinsa de nimeni, iar mai incolo se afla un camp cu flori multicolore si erau si mari ai mici , si in mijlocul campului se afla o cascada mare cu apa cristalina ce cadea pe cateva stanci. E un loc superb.
Eu ma plimbam prin jur in timp ce ceilalti isi aranjau corturile, iar eu il aranjez dup ace privesc peisajul. Cand m-am intors am vazut ca toate corturile erau facute mai putin al meu. Trebuie sa imi fac si eu cortul, dar cand l-am desfacut am vazut ca era taiat. Stiu bine ca atunci cand am pornit de acasa era in regula. M-am infuriat putin pentru ca nu stiu cine a facut asta si acum eu nu mai aveam unde sa dorm. I-am zis profesorului si el mi-a zis ca o sa dorm cu un coleg in cortul lui. Am aprobat din cap si dupaceea el mi-a spus cu cine voi dormi in acelasi cort.
-Deci… sa vedem, Naruto, vei sta in cort cu Hinata. a spus profu Kakashi.
Am aprobat din cap in semn de da, iar apoi am privit-o pe bruneta. Fata se inrosii in obraji, era la fel de rosie precum o petala de trandafir rosu. Mereu se inroseste cand o privesc…




[Hinata]: Am aflat ca o sa stau cu Naruto in acelasi cort deoarece al lui este taiat, si nu pot refuza pentru ca a fost decizia profesorului.
Se lasase seara, iar noi ne-am adunat toti si am facut un foc de tabara. Am stat pe niste busteni ce erau aranjati in cerc si inconjurau focul cel mare de culoare portocaliu-rosiatic. In timp ce priveam focul, Kiba a zis ca vrea sa spuna o poveste de groaza , dar dirigintele lui nu l-a lasat.
Au trecut doua ore si toti s-au dus sa sa culce ca le era somn, iar eu am mai ramas putin afara si am privit luna cea mare si rotunda de culoare alb-galbui. Am stat pe bustean si in timp cepriveam cerul am inceput sa ma gandesc la multe lucruri, iar dintr-o data am simtit o palma ce era pe umarul. Am tresarit si dupaceea m-am intors si am vazut ca era Naruto. Blondul s-a asezat langa mine pe bustean si s-a uitat la cerul plin de stele ce inconjurau luna cea plina.
Era o liniste foarte mare, nici unul dintre noi nu a zis nimic, dar acea liniste imensa a fost intrerupta de un latrat de caine. Eu si blondul ne-am intors privirile in spate unde am vazut un caine micut si alb. Era Akamaru cainele lui Kiba. Deodata am auzit o voce de baiat si era chiar satenul. Kiba ne-a vazut si a venit spre noi si s-a asezat pe iarba in fata noastra si a inceput sa se uite prin jur.
-Doar voi doi mai sunteti aici? se pare ca ati ramas singurei. a spus baiatul saten cu un zambet ciudat pe fata.
-Ce te intereseaza pe tine Kiba? si da am ramas doar noi. Kiba uneori esti asa de curios. ii spuse blondul cu ochii albastri putin iritat de acea intrebare.
Kiba nu mai zise nimic si se duse in cortul sau fara sa mai scoata o vorba. L-am privit pe Naruto in timp ce el se uita la cerul senin fara nici un nor. S-a lasat din nou o liniste foarte mare, iar dinspre padure se auzea un fosnet de apa. M-am ridicat si am vrut sa merg sa vad de unde se aude apa, dar mana blondului m-a oprit. Naruto s-a ridicat de pe bustean si am mers amandoi la acel loc. Cand am ajuns la locul acela de unde se auzea apa am vazut o multime de flori foarte superbe, flori de toate felurile si aproape toate nuantele, iar in mijlocul acelui camp minunat era o cascada mare, iar apa cadea pe cateva stanci. Eu m-am asezat langa flori si am privit cascasa, iar Naruto s-a asezat langa mine:
-iti place peisajul asta? ma intrebat el zambind.
-Da, imi place foarte mult, e frumos acest loc. am raspuns eu afisand un zambet pe buze.
Am stat putin timp in acel loc minunat in care Naruto mi-a dat o floare din acel camp si m-a sarutat pe obraz iar eu m-am inrost in obraji, iar dupaceea am plecat spre locul unde erau si ceilalti.
Am intrat in cort si ne-am culcat ca era tarziu si eram obositi mai ales eu. Am adormit rapid cu gandul la acel sarut chiar daca a fost pe obraz a fost tot un sarut…

#5
Pai ,te-am citit ficul si crede-ma ai multe de reparat.Sa incepem:
1.Idee: foarte buna
- e originala
2.Tastarea: - ai greseli ,dar orcine mai greseste ,deci te iert
- nu mai scrie ca pe messenger!!!!!!!! ex: shi in loc de si
sau : parka inloc de parca
3. Exprimarea : - nu prea stai bine la acest capitol
- ai prea multe repetitii
- nu formulezi bine frazele
- amesteci timpurile rau
- ai o problmema cu orele ; nu e nimic grav in a spune cat e ceasu ,dar nu exagera .Foloseste si tu altii termeni ca : Dupamiaza ,dupa cina , inspre ora pranzului etc.
4.Actiune : - e grabita rau
- treci de la o actiune importanata la alta banala prea repede
- are destul potential nedezvoltat
5.Descrierea: - nu prea exista
- daca exista ,e groaznica
- nu ne mai spune ce haine poarta sau daca ne spui doar precizeaza esentialul ,nu si amanuntele neimportante
- descrierea trebuie sa fie : 1.morala(ce fel de om este : bun;rau)etc.
2. fizica (aspectu;felul in care arata :urata frumos;inalt,scund)etc.
6.Dialogul : - e sec
- are sare si piper foarte rar
- si nu prea exista,asa in majoritate
Acum ca am terminat ce am avut de zis ,trec la sfaturi pretioase.
1.Ai grija la exprimare.
2.Descrierea trebuie sa fie captivanta si poetica.
3.Actiunea nu trebuie grabita ,dar nici lalaita.
4.Dialogul realizeaza-l prin intrebari destepte si la tinta ,acel ceva care atrage atentia.

Asta a fost tot ce am avut de zis.Tine cont de sfaturile mele si ale celorlati membrii ca ai probleme serioase de exprimare ex:" Fata se inrosii in obraji, era la fel de rosie precum o petala de trandafir rosu."
repetitie enervanta "trandafir rosu" si "la fel de rosie"+ "inrosii " dauneaza grav .
Uite cum ar fi trebuit sa formulezi defapt :Fata se inrosii .Avea obrazul la fel ca petala unui trandafir rosu.[am incheiat citatul]
Ceea ce ne aminteste ca acea virgula nu avea ce sa caute acolo.Trebuie sa fie " ." ,dar ma rog.
Ca sa nu o mai lungesc ai probleme serioase in toate privintele si ai foarte mult de lucrat.
: Ideea ficului este GROZAVA, dar nu stii deloc cum sa o pui in valoare.Ai acolo niste idei foarte originale care atrag foarte mult cititorul,dar din cauza greselilor pe care ti le-am enumerat mai sus nu ai reusit sa creezi un fic bun.Sper ca pe viitor te vei perfectiona incetul cu incetul.
P.S. : Astept nextul cu nerabdare si sper sa nu te superi pentru observatiile facute.
Iti urez succes ,multa inspiratie,spor la scris si un an nou fericit!
Bye!

JAPAN LOVER ....
TE ADORA :love:



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata de vampir intr-o lume plina de mister , suferinta si idioti Michiyo道代 17 8.565 30-11-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Meredih
  O iubire nemaivazuta [naruto] Little Lady 2 3.945 07-04-2010, 03:45 PM
Ultimul răspuns: Mădălina
  Hinata Naruto Sasuke sakura o iubire nebuna hinata_flory95 16 22.213 19-02-2009, 08:55 PM
Ultimul răspuns: Andrutza


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)