Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Intrebari si raspunsuri din Naruto

OK, am si eu o intrebare, poate mai putin importanta dar as vrea sa aflu un raspuns 21
De ce Naruto foloseste dupa fiecare propozitie sau fraza acel '-tebayo'?
E o expresie, se traduce intr-un mod anume sau ce e? Doar un mod de a vorbi? Stie cineva?

edit:@George, domo, am inteles cum sta treaba. Mersi tare mult. SI am gasit si o poza funneh 21
http://fc02.deviantart.net/fs15/f/2007/1...o_sama.jpg
[Imagine: ak8THBQ.png]


Ah.. funneh, cautasem asta acum nu stiu.. jumatate de an pe internet de asemenea, facandu`mi o descriere pentru profilul de pe AnimeList ce avea sa contina acest "tebayo", mai exact intregul "Dattebayo" (poza aici) asa ca.. facusem o mica "documentare" in paralel referitor la bazele sau originea acestui.. Dattebayo, ca sa vad ca defapt e vorba doar de "tebayo", adaugirea pe care Naruto o face foarte des la sfarsitul verbelor folosite.

Din ceea ce am gasit pe UrbanDictionary intelesesem dintr`un interviu tinut insusi cu Kishimoto, creatorul anime-ului ca aceasta terminatie fusese doar ceva de moment, ca pe parcurs sa devina ceva ce avea sa tina exclusiv de Naruto (ca si personaj) si de felul sau de a a se exprima, de a fi etc. Intr`un alt loc aflasem ceva mai concret si anume faptul ca.. acest "ttebayo" (cu 2 de T oficial) nu inseamna absolut nimic in limba japoneza si nici nu poate fi tradus in vreun fel anume, idea la japonezi ar fi ca.. ei obisnuiesc (banuiesc) sa adauge terminatii verbelor pentru a face aceste cuvinte sa para in diferite moduri, cum ar fi.. dur, copilaresc, girlish si asa mai departe. Iar in cazul lui Naruto, aceasta terminatie incearca a arata faptul ca este un pusti necivilizat, destul de bruscat (in sensul de.. "persoana care se duce cu capul inainte in multe lucruri care nu-l privesc sau pur si simplu.. face lucrurile intr-un mod alert fapt care.. il baga de cele mai multe ori in belele, tipic Naruto banuiesc") insa in special genul de pusti care incearca sa para mai dur decat este de fapt. In mare despre asta ar fi vorba. Am incercat sa fac un translate oarecum motamo a informatiilor luate de acolo asa ca te rog, scuza-mi stangacia in a explica, insa.. da.

Sper sa fie de ajutor, eu unul intelesesem idea atunci cand am avut nevoie, sper sa fie destul de oke si clar si pentru tine. If something, just PM me. ^^

Sayonarattebayo, heh! xD

Hey. Am si eu o intrebare. Am incercat sa dau de un episod din Naruto cand toti cei din Konoha este la o petrecere parca. Hinata era imbracata intr-o rochie scurta rau de tot. Imi puteti spune ce episod este? Multumesc.

Shippu! Konoha Gakuen Den? Cu toate ca e.. manga?
Announce me ^^

Am si eu o oarecare curiozitate...
Nu citesc manga... ma rezum doar la varianta anime-ului asa ca intrebarea este mai mult pentru cei care citesc.

Varianta manga banuiesc ca este mai avansata.... se stie ceva concret sau se speculeaza ca ar muri Sasuke? Am citit asta undeva si nu stiam daca are vreo baza sau daca era spusa doar asa... ca simpla vorba... gen: dorinta personala.

Ahhhh. nu chiar ^^ Nu
Insa.. acesta are ochi lui Itachi acum, iar Naruto poate controla vulpea sooooo.. cel mai probabil are sa urmeze o confruntare intre cei doi, confruntare ce ar putea hotarii soarta lui Sasuke.. sau a lui Naruto, de ce nu, cu toate ca ar fi ciudata moarta sa. Singura mea speculatie
Zuppy02
Manga nu pare sa ofere prea multe.

OK am o alta intrebare.
Care e faza cu porcul ala? Sau mai degraba scroafa ca vad ca are margele la gat? Tot timpul e in preajma lui Tsunade sau prin birou pe acolo si sta in brate la ea si e mangaiat/a....?! Si scoate tot felul de sunete gen bue, de parca varsa. Ma tot intreb ce e cu el de cand m-am apucat de Shippuuden. Stie cineva?!
[Imagine: ak8THBQ.png]


Ah, păi scrofiţa aia [ am uitat cum o cheamă ] e un fel de animal de companie 106 Cum sunt la noi câinii. E a lui Shizune ^^ Mie mi se pare super cute, mai ales când se tăvăleşte pe jos 21
[Imagine: Hm757.png]





Il cheama Tonton si e defapt e al lui Tsunade, Shizune doar are grija de el. 9
Iar asa cum a zis si Poox, e doar un animal de companie, nu indeplineste niciun rol important, beside being totally adorable ^^"

am si eu o intrebare. am citit pe un site ca sasuke se va intoarce de partea binelui dupa ce Haku(baiatul ala de semana mai mult cu o fata si care lupta pt Zabuza parca asa il chema)este reinviat de Orochimaru si cica ii tine lu sasuke o morala si il face sa se intoarca in Konoha dar nu pentru a o distruge ci pt a locui acolo este adevarat?
Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow.
[Imagine: images?q=tbn:ANd9GcR1A6OriQSTf0lWw_yAlDq...OiEwwI08TA]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Naruto Shippuden 292 / Naruto Chapter 616 (Update saptamanal) George 43 27.897 01-06-2013, 09:21 PM
Ultimul răspuns: Aggie
  Naruto. Naruto Shippuden -> Movie list Rose ^^ 0 2.371 31-01-2012, 09:39 PM
Ultimul răspuns: Rose ^^


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)