Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Genul preferat

#1
pai...cred ca o carte buna ar trebui sa aiba cate putin din fiecare...
totusi imi plac cartile romantice (ma fac sa visez) dar care sa aiba si putina actiune (altfel mor de plictiseala, zau!)
imi plac mult si cartile SF, si, daca se poate sa aiba si umpic de umor este perfect!
nu pot sa spun ca sunt un mare fan al cartilor horror desi au si ele farmecul lor(sa te faca sa visezi urat noaptea21 )...
evident, putina actiune politista nu strica niciodata, si in concluzi, cred ca fiecare gen are farmecul lui, si nu as putea spre exemplu sa zic "imi place genul romance si de acum in colo asta voi citi"! ar fi o mare gresala deoarece ce-i prea mult strica!
cam asta e parerea mea...altceva nu stiu ce sa mai zic....
Let`s start with the premise thet we aren`t completly idiots.
"You forgot another lesson: Never turn your back until you know your enemy is dead. Looks like we'll have to go over the lesson again next time I see you-which will be soon."

#2
hm.. imi plac in general cartile de aventura...

dar.. prefer si genurile mai romantice pentru ca sunt mai emotionante... si cele cu mister pentru ca ma tin in suspans... as lua cate un pic din fiecare gen... oricum in general in cartile cu aventuri gasesti un fic din fiecare.. putin suspans la inceput pentru ca esti ca un nou nascut in acea lumea, apoi pe la mijloc niste drame... ceva in genul asta ar arata o carte perfecta pentru mine4
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#3
Pai sa vedem 10

1. Fantasy + Drama + Romance
2. Psihologic + Aventure
3. Sf + Drama + Aventure
4. Romance + Psihologic + Action
5. Action + Horror

#4
O carte buna consider ca trebuie s aiba putin din fiecare gen ..
Apoi ce-ar fii cartile de gen romance fara putina actiune, sunt sigura ca imediat ati lasa cartea jos gandindu-va ,, Are o lume prea perfecta pt. mn. "
Apoi stim cu toti ca nimic nu e perfect, si apoi ce e actiunea fara mister, nu cred ca v-ar placea sa citit o carte in care sa aibe un inceput si pe tot parcursul cartii sa fie numai o lupta tampita care se repeta la nesfarsit...ai lasa naibii finalul si ai lasa-o sa putrezeasca in bibloteca. desigur aceste exeple nu sunt singurele care le pot da, sunt alte miii de ex. care se contureaza dupa peronalitatea cicitorului.
Insa o combinatie care consider ca mi se potriveste mie ar fii cea de gen:
Drama-[trebuie sa se intample sa imi ajunga cumva la suflet]-Romance-[..Si sa se contureze cu latura mea inocenta si firava..cam rebela, facandu-ma sa visez la nori pufosi..o lume aproape perfecta ...o//o ]-Comedy-[...si sa cad de pe scaun uneori 65]-Mister si actiune[ care au niste calitati uimitoare]-dar sa nu uitam de -SF- care fara el ne simtim niste fiinte carora le este interzis sa viseze ><
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#5
hMM ..39 ...
1.Horror + Sf -> asta mi-ar placea foarte mult :X ...
2.Psihological + Horror -> Ar face ca sportul si informatica sa le petrec in clasa alaturi de aceasta carte 105 ..
3.Actiune + sf ....nu prea da dau in vant dar nu ar strica .
Deci cam asta e ce prefer 21 si de obicei pela noi nu se gasesc si trebuie sa le citesc pe net ..WTF?T^T ...
Oricum ...fiecare carte este interesanta ..depinde cat de mult s-a implicat si scriitorul.
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#6
In general, mie imi plac cartile SF, romance, aventura, fantasy, dar cred ca o carte ar trebui sa aiba un pic din fiecare gen. Imi place si foarte mult genul horror, dar citesc mai mult cartile SF sau romance - pt. ca imi plac mult mai mult, ma atrag mai mult.. Oricum, cred ca fiecare cititor in parte are genul sau preferat. Imi mai place ca intr-o carte sa gasesc si putina comedie, sau suspans, mister.
[Imagine: 2uihshu.gif]

[Imagine: TheDream.png?t=1276345103][Imagine: EunHye22.png?t=1284281440][Imagine: 04.png?t=1304468354]
You’ve Fallen For Me.













#7
Cea mai mare placere mi-o face SF-ul mie personal. E un gen complex, amplu si plin de idei care nu le poti regasi mai nicaieri pana la urma. Mai presus de atat, mi s-a demonstrat (odata ce am inceput sa citesc serios colectia Nautilus) ca genul SF presupune mult mai mult decat nave spatiale si aventuri ciudate ale tehnologiei. Cele mai bune exemple de asa ceva ar fi "Lumea inversa" a lui Christopher Priest, "Fluviul vietii" de Philip Jose Farmer, "Vorbitor in numele mortilor" scrisa de inegalabilul Orson Scott Card si, bineinteles, "Dune" a lui Frank Herbert. Doar cateva dintre preferatele mele si care dovedesc fara urma de tagada ca genul e MULT mai mult decat am fi tentanti sa credem.

Personal ma opun ideii de putin din fiecare intr-o carte fiindca iese o salata asa unde e greu de stiut ce anume trebuie luat in considerare intr-o carte. Personajele umane, caracterizate bine, ofera literaturii toate condimentele de care are nevoie.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#8
Nici mie nu mi se pare atragatoare ideea de a avea o varietate atat de extinsa de genuri intr-un roman. Adica, intr-un murder psychological din-asta mai mindfucking, nu prea are ce cauta povestea epica siropoasa and stuff. Daca se axeaza pe un stil, implicit se evidentiaza mai multe caracteristici si complexitatea genului respectiv se contureaza.
Personal, prefer cartile fantasy imbinate cu partea de historical/medieval, pentru mine sunt cele mai tari, sa nu lipseasca luptele and shit. The bloody, the better. Also, the horror and psychological ones rule, si imi plac mult si cele detective-like, dar ceva mai serios, spre genul lui Patterson, unde criminalii au totusi imaginatie sick, cum ar trebui, nu Agatha Cristie.

#9
Well o carte buna stie sa isi imbine o multime de genuri si le face sa se armonizeze . In fine, pe de alta parte atunci cand intalnesti o carte care de exemplu este psihologica, cu foarte mult mister , bazata pe inteligenta si lucruri asemanatoare, nu merge sa bagi acolo viata unei tipe care se indragosteste nebuneste and vai so dragostea invinge totul * laughs* trebuiesc moderate, cel putin eu asa cred.
Am mai multe genuri care imi plac, si nu prea vreau sa se imbine toate prea tare ca dupa aceea nu le mai poti distinge. Cand vine vorba sa citesc o carte, nu ma iau neaparat dupa gen ci dupa modul in care este scrisa cartea, personajele, calitatea etc.
Majoritatea cartilor pe care le-am citit eu sunt imbinate cu romance, erotim , sf and stuff =) recunosc ca imi plac cartile de genul acesta. Insa am citit si aventura, so nice , Karly May [ Winnetou, Old Surehand ] si sunt carti care mi-au placut foarte mult, cu acea aventura au fost pur si simplu minunate. Si karl May are niste carti foarte reusita. Pe de alta parte, in totala paralela am citit carti de Sandra Brown, care nu au aventura cartilor western ale lui K.M. In fine, genurile sunt diversificate. Daca mie imi place o carte si este scrisa pe placul meu, asa cum ar trebui, atunci o citesc. Indiferent de gen. Sau cel putin, asa cred. Pana acum asa mi s-a intamplat.

#10
nu stiu daca as putea spune ca am un gen preferat... daca stau si analizez toate cartile pe care le-am citit de-a lungul anilor... am o colectie foarte diversificata... am inceput cu cartile de capa si spada ale lui Alexandre Dumas, Michel Zevaco si Paul Feval, unele dintre ele chiar le mai rasfoiesc si citesc pasaje care mi-au placut si am trecut si prin acea perioada in care m-au acaparat cu totul cartile de dragoste ale lui Sandra Brown si alte scriitoare ca aceasta, am trecut apoi la sf, aici nu am citit prea multe, nu m-a atras, dar vreau sa ma apuc de Dune, am auzit ca e nemaipomenita cartea. Dupa asta am citit horror si carti psihologice si intr-un final cand am ramas fara carti de acest gen in biblioteca m-am apucat de fantasi, doar ca sa revin acum tot la horror si psihologie. As putea spune ca acela este genul meu preferat, dar nu bag mana in foc ca va ramane intotdeauna. Gusturile se schimba dupa varsta si modul de gandire.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)