Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Genul preferat

#11
Imi place genurile romantice, dramatice si psihologice.Romantismul impletit cu drama, ahhh, pentru mine o minunatie.Momentan, la varsta asta cred ca este normal.Psihologice.. Uhh, am citit Romanul adolescentului miop si mi-a placut.Am mai citit carti in care erau amestecate mai multe genuri, prin acelea si cele 3 preferate de mine.
Dar, pot face abatere si de la aceasta regula si sa citesc si alte genuri de carti.Daca o carte mi se pare interesanta, o diger, neluand in seama genul ei.
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
(Sid Vicious)

#12
Well , in general mie imi plac cam toate genurile posibile , cartea respectiva impresionandu-ma mult daca are cate ceva din fiecare , pentru ca dupa parerea mea acest lucru este esentialul . Cel mai mult imi plac cartile tip Drama&Romance . Pot sa spun ca am citit peste cincisprezece carti de genul acesta si cred ca nu exista carte la care sa nu fi varsat cateva lacrimi=]] . Este trist atunci cand vezi ca in lumea asta mai exista si dezamagiri . Pacat ca nu poate fi o lume perfecta . Cred ca daca ar fi , ar fi mult mai plictisitoare , nu-i asa ? ^.^ Imi plac deasemenea si cele care au comedie in ele , pentru ca mai ma fac sa uit de problemele cu scoala si mai ma amuza uneori =]] . Intotdeauna am crezut ca o carte se poate lauda daca are ceva amuzament in ea . In general mie imi plac cartile cu adolescenti , povesti despre viata pe care o duc , greselile facute de ei , consecintele si bla bla . Am cateva carti de genul acesta , in care drama se imbina nemaipomenit cu erotismul =]] . Deasemenea nu pot uita cartile de tipul horror . Cred ca am citit peste douazeci de carti horror , care contin totodata si mister si logica . Imi place acest gen inca de la 5 ani o_o . Welll , eu la cinci ani nu eram un copil cuminte si stiam deja o gramada despre viata =]] . Cartea mea preferata tip horror cred ca este Femeia in Negru . Sfarsitul m-a facut sa plang , chiar daca nu a fost atat de dramatic . Deasemenea imi place mult si Cosmar de inchiriat , cand acel baietel David trebuie sa faca cea mai grea alegere din viata sa .
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#13
Ce gen de carti imi place sa citesc... hmm... cred ca mai multe.
Prefer dramele iin general, dar trebuie sa fie impletite cu cate putin din fiecare dintre aceste genuri: romance, mister, actiune, aventura(calatorie), realism, psihologic, lectii de viata(asta poate nu e gen, dar prefer sa fie prezent intr-o carte), poate horror si cam atat.
Cartea care mi-a placut cel mai mult a fost "Singur pe lume", si asta mai ales din pricina ca predomina dramatismul, desi are un final fericit. Imi plac cartile in care se contureaza realitatea cruda, dar nu foarte cruda. Prefer mai degraba ca personajele sa treaca prin mai multe stari, adica sa nu fie numai triste sau numai fericite. Farmecul este sa treaca prin cate putin din fiecare. Ca final prefer happy-ending-urile pentru ca daca au un final sad raman cu un gust amar, chiar daca uneori "beneficiez" de sadismul de a ma incanta un final trist.

#14
Iubesc sa citesc si iubesc SF. Imi place in special genul fantasy cum ar fi Harrry Potter, Eragon, Stapanul inelelor, Scoala de vrajitorie, Cronicile Wardstone, si multe altele din acest gen. Alte carti care m-au impresiona ar fi Magicianul, unde e descrisa in general, o iubire nebuna, o iubire care iti poate lua mintile la propriu. NANA, o carte care ne arata viata unei tarfe parizience, m-a atins de asemenea. Coliba unchiulu Tom, Rosu si negru si alte carti realiste. Cred ca acestea doua sunt genurile pe care le citesc cel mai mult.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#15
Hm...da. Mie imi plac genurile de cati de dragoste, dar sa fie si ceva neobisnuit la ele. Ce fantasty ceva... nu stiu. Asa doar citesc cum isi spus aia 2 te iubesc si am incheiat discutia. Dar daca este ceva de genu' ca fata e pe moarte si baiatul sta mereu langa ea si blablabla, poate...poate. Sau cu vampiri 105 Ador cartile cu vampiri8 Sau si cartile SF ma fascineaza. Nu povesti!21 Fara feti frumosi si printele adormite!21 Asta in niciun caz.
[Imagine: Hm757.png]





#16
Imi plac romanele de dragoste, drama si psihologice.

Toate poestile de dragoste se termina la fel, dar pe parcurs fiecare are ceva special, ceva specific. Ador unii autori care scriu numai despre micile intamplari care sunt inainte de a se sfarsi totul. Nicholas Sparks este preferatul meu. El nu poate scrie o carte fara sa ucida un personaj principal.

Cecelia Ahern scrie carti superbe. Povesteste o intamplare putin S.F., apoi spune ca in viata cotidiana acest lucru nu este posibil, ca un anumit lucru este foare important si noi nu ne dam seama. Mesajele sunt foarte puternice si incarcate de emotie, ador aceasta autoare.
La inceput credeam ca e Cecilia Ahern =]]

Anyway, pot citit o carte cat de lunga daca este de dragoste sau o drama. Pur si simplu genul acesta ma reprezinta, ma regasesc in el.

Xoxo, AlerimxD.
[Imagine: 73m8sj.png]


#17
De obicei cand cumpar sau cand citesc o carte nu prea ma intereseaza genul cartii. Adica, in mare parte ma intereseaza cine si cum a scris cartea. Bineinteles am si preferinte. In general imi plac si ma impresioneaza in mod deosebit cartile politiste si cele psihologice. Si dramele sunt foarte ok. Dar nu ma deranjeaza sa citesc o carte de dragoste * desiii, recunosc ca nu prea anghit acest gen *, atata timp cat e o carte buna. O carte buna, ramane o carte buna. Iar daca autorul a reusit sa-mi atraga atentia cu felul lui de-a scrie, o citesc. Nu mai conteaza ce gen e.
In mare parte prefer * si e placut * sa citesc un autor care sa stie sa imbine mai multe genuri, fara sa te deranjeze cand citesti. Normal ca nu in toate cartile poti baga cate un pic din fiecare... Intr-o carte de exemplu... horror, unde predomina suspansul si unde fiecare pagina ar trebui sa te tina in suspans si sa-ti faca pielea de gaina e imposibil sa bagi comedie sau romance. Ti-ar taia tot elanul si tot cheful de citit. Cel putin ata cred eu : - ?

Well, daca imi place citesc orice. Dar tutusi cred ca in ultimul timp au iceput sa-mi placa cartile care au tendinta sa fie presarate cu suspans. Oricat de putin suspans sau mister. Nu stiu de ce, dar imi plac genul asta de carti. Ma fascineaza si nu le las din mana pana nu le termin. Nu mai conteaza daca e SF sau aventura.
Eu mă urăsc că nu-s ca ei...
Eu îi iubesc că nu-s ca mine...



Pentru a scrie despre M., trebuie sa îti înmoi pana în curcubeu.

D.Diderot

#18
Genul meu preferat, pentru care as ucide daca asta ar fi legal, e SF-ul. Mai precis cartile care au fenomene supranaturale, fie ele horror sau doar fantasy *desi, daca stau sa ma gandesc ador cartile horror*. Ca si motiv al... alegerii mele as zice ca nu stiu! Deci nu stiu!

Imi plac pentru ca nu se apropie de realitate decat ca mesaj subliminal *cel transmis printre randuri*. Imi place pentru ca imi dezvolt imaginatia, si pentru ca sunt supersaturata de aceleasi concepte umane.
Din pacate, din ce in ce mai putini autori de carti SF au idei originale, mai ales ca sunt atat de multe lucruri de care ne-am putea lega. Aici nu ma refer numai la animalele sau personajele mitice, pe care evident, orice scriitor incearca sa le reproduca in cartile sale. Eu ma refer la ideea in sine, la existenta unor lumi mult diferite de a noastra.

In fine, alegerea mea e aceasta a cartilor ce sar din tiparele societatii, a cartilor care adauga un plus de savoare la o lume acrita.
Daca mi se permite sa ofer niste repere de autori as zice:

Stephen King
Serge Brussollo
John Saul
Chelsea Quinn Yarbro
Mathew Scott Hansen
Christopher Paolini
J.R.R. Tolkien

Si multi altii, dar cred ca acestia sunt cei mai buni in acest domeniu. Enjoy! 4
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]

#19
Sigur trebuie sa contina cate putin din toate. Cel mai mult prefer actiune, aventura si poate ceva romantic71, imi plac si cele politiste, SF... Sa fie captivanta...asta in primul rand, chiar si o carte de actiune poate deveni plictisitoare, asta depinde de autor, de cata inspiratie a avut pe moment.
[Imagine: grellslutcliffbyhowling.gif]


♥ Live Every Second Like It Was Your Last One ♥


[Imagine: mukurosignbynaladrield3.png]

[Imagine: sigg3.jpg]


#20
Nu stiu.

Chiar nu stiu, pe bune. Am citit putin cam din tot ce am prins, dar nu pot sa zic ca m-am hotarat asupra unui gen anume. Am citit si horror, si fantasy - si cele impletite cu umor au fost absolut delicioase - am citit si romance dar am citit si chick lit dar si bestseller-uri aparute peste noapte gen Twillight, Casa Noptii, si altele.

Probabil ca imi plac cartile fantasy, dar ador si literatura rusa, atat cat am gustat din ea, dar mai am mult pana sa ma decid asupra unui gen anume, poate mi-am facut o lamurire doar asupra unor autori anume.

In schimb, am incercat sa stau departe de romanele siropoase de dragoste, pentru ca am considerat ca pot fi plictisitoare, dar poate ma insel. Nu m-am atins nici de carti politiseste desi am multe pe lista de genul asta. Ciudat, in schimb imi plac filmele cu detectivi, si serialele dar la carti, parca nu merge ceva.

Eu am ajuns la concluzia ca nu am un gen favorit.
[CENTER]
How terrible it is to love something...
... that death can touch.


[/CENTER]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)