Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Genul preferat

#21
Imi iau cateva minute timp liber ca sa lamuresc si informez cativa cititori 'avizi' de aici.

candy_cane, fenomenele supranaturale si fantasy nu tin de science-fiction, doar o anume parte din horror are o vaga legatura cu science fiction. Pentru clarificari citeste asta. Autorii pe care tu i-ai enumerat in ignoranta ta, NU sunt scriitori de SF in mod special!

Nu mai incurcati oameni buni borcanele!

Genul meu preferat trebuie sa fie Science fiction [Sci-fi], am inceput cam pe la varsta de 7 ani cu cartile lui Jules Verne, desi trebuie sa recunosc ca nu am fost incredibil de impatimita. Am citit doar doua din ele,' Calatorie catre centrul pamantului' si '20.000 de leghe sub mari'. Dupa o perioada in care citeam orice prindeam si imi placea si dupa primele 10 pagini, am descoperit in liceu literatura stiintifico-fantastica, prin O.S. Card si saga lui Ender. Am inceput sa vorbesc cu un bun prieten Gabi despre 'Ender's game' si prin intermediul lui am facut cunostinta cu mai multi scriitori ai genului ca Frank Herbert, Gerald Klein, A.E. van Vogt ca mai apoi sa descopar Isaac Asimov, Phillip K.*****, Lem Stanislaw, Douglas Adams, Roger Zelazny etc. De aici a fost doar un hop mic catre fantasy: Terry Pratchett, Anne Rice, David Gemmell, J.R.R Tolkien, Ursula K. Le Guin etc.

Genurile cu care ma delectez cel mai des ar fi cele doua: sci-fi si fantasy [in special high fantasy]. In schimb nu ma opresc doar aici, inca citesc tot ce ma atrage, chiar daca apartine altui gen. Mai putin strict romance.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#22
Cred ca as alege stintifico-fantastica + romance (logic este sa se imbine si sa nu exagereze cu romance-ul) si desigur ca stintifico-fantastica + actiune (o lupta dintre un inger si un demon - sau mai stiu eu ce -, crime - deja trec la alt gen - etc.). Ceva in gen "Îngerul nopţii" de Becca Fitzpatrick sau "Martorul" de Josh McDowell care a avut si niste romance pe acolo (povestea de dragoste dintre cei doi si chestii legate de religie pe la ultimele capitole Yondaime).
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#23
Un autor bun poate imbina mai multe genuri intr-un mod placut, sa le faca sa fie intr-o armonie,ca sa zic asa.De obicei citesc romane politiste,sunt cartile pe care le citesc cel mai pe nerasuflate,dar imi mai plac foarte mult si cele scrise de Jane Austen.Povestile sunt clasice: dragoste,neintelegeri,totusi necliseice, sau cel putin asa mi se par mie.
Nu imi plac chestiile fantasy, vampiri, varcolaci, extraterestrii sau mai stiu eu ce minunatii de genul.Pur si simplu nu ma atrage genul.
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby

#24
Genul meu de carti favorite sunt cele politiste. Imi plac foarte mult mai ales ca am citit o gramada de carti scrise de Rodica Ojog Brasoveanu, dar mai putine de scriitori straini. Mi se pare foarte interesant cum scria romanca noastra si dupa prima carte scrisa de ea m-am indragostit de acest gen si am avut o perioada cand am citit numai romane politiste si de fiecare data cand voiam sa ma apuc de o carte ceream numai genul asta pana le-am terminat pe toate din biblioteca. Cand am ramas fara am citit si putina literatura Science fiction adica 'Ender's game' care mi s-a parut destul de interesanta dar chiar daca mi-a placut foarte mult, continuarea nu am mai citit-o pentru ca nu m-a fascinat ca prima. Am citit si Jules Verne dar cand eram mai mica. Am citit foarte multi carti scrise de el si mi-a placut.
Nu conteaza atat de tare genul unei cartii atata timp cat e interesanta,cred eu ,desi unii pot spune ca le displac anumite lucruri. Nici mie nu-mi place sci-fi deloc si nu voiam sa ii dau vreo sansa cartii 'Ender's game' dar m-am apucat pana la urma si a fost o carte buna desi acuma nu ma atrage acest gen. Acuma depinde de situatieSmile
[Imagine: missyoubear.jpg]

My work: - Sentimente uitate [Naruto]
- O vara plina de iubire si schimbari [Proza]

" Love it's like wind. You can't see it, but you can feel it."

#25
Dintotdeauna mi-au placut cartile de dragoste si ele vor fi si de baza in ceea ce citesc eu. Eu oricum sunt o romantica incurabila. Imi place sa-mi hranesc fanteziile cu carti de dragoste. Probabil am fost si influentata de mama, care citeste numai astfel de carti. Imi place mult cum scrie Jane Austen.
Totusi, mai imi plac si cartile potiliste. Am citit destule carti de Rodica Ojog Brasoveanu si Agatha Christie. Imi plac deoarece te tin mereu in suspans. Ador sa incerc sa ghicesc criminalii sau vinovatii.
Si tot la genuri preferate, as mai putea adauga si cartile de aventura, pentru ca sunt lecturi placute si relaxante.
Iar scriitorul meu preferat va ramane mult timp Alexandre Dumas, pentru ca din orice carte invat ceva si ador totul la cartile lui.
She's wiskey in a teacup.






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)