Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Fericire si Tristete

#1
Capitolul 1:Inceputul sfarsitului

Mereu la fel.Nu stiu daca in cei 16 ani ai mei am avut vreodata parte de ceva incitant.Mereu aceleasi lucruri ridicole considerate de parintii mei ca fiind grozave.
Dar eu nu eram ca ei,eu eram o fire destul de diferita,cam singuratica.Imi placea mai mult sa stau sa citesc o carte decat sa ma duc printr-un club.
Incredibil!Aveam 16 ani si nici sa sarut nu stiam.Poate pentru ceilalti colegi ai mei acest lucru era ceva obisnuit,dar nu si pentru mine,iar ca sa pot face acest lucrutrebuia sa iubesc cu adevarat acea persoanasi acest lucru nu mi se mai intamplase,lucru care era o usurare.Fetele care se indragosteau peste masura de un baiat mi se pareau prostute si fara creieras.
Poate destinul meu era sa nu iubesc niciodata si sa nu stiu ce simti cand iubesti sau saruti pe cineva.Se spunea prin liceu ca sunt destul de
frumusica,dar foarte ciudata si acest lucru era total adevarat.Niciodata n-am vrut sa fiu placuta de cineva sau sa atrag prea mult atentia.Tot
ce vroiam era sa fiu o fata obisnuita si cam atat.
Mama spunea mereu ca intr-o zi voi ajunge o adevarata stea,dar niciodata nu o credeam.
Ce ridicol!Eu o stea...
Fizic aratam destul de "bine",dupa parerea mamei mele.Ochi caprui,parulblon,1.72 metrii,ceva care ma avantaja destul de mult,dar tenul era cel mare imi scotea cel mai mult in evidenta trasaturile frumoase.
Eu nu credeam ca sunt frumoasa,ci doar o fata obisnuita ca celelalte fete.
Parintii mei erau,pur si simplu perfecti.Mereu plini de viata,mult mai in varsta decat pareau.In familie mai mult eu eram parintii decat ei si cred ca de asta mi se pareau asa de perfecti.Cred ca orice copil si-ar fi dorit sa parinti,sa-i lase sa faca ce vor.
Chiar daca se certau foarte des stiam ca se iubesc cu adevarat.
In timp ce eram patrunsa de ganduri si amintiri am auzit niste zgomote.Cu fiecare pas cu care ma apropiam se auzeau tot mai bine
zgomotele si imi dadusem seama ca sunt facute de parintii mei.
Se certau din nou,din nimicuri si ca de obicei eu trebuia sa apar ca sa opresc cearta.
Am intrat intr-o incapere mare,cu o mobila de culoare maronie,iar in mijlocul camerei era un pat mare.Era camera lor.
-Mama,tata ce se intampla?Iar va certati?
-Din nou,Anabelle,iar de data asta am luat o decizie.Mai bine te-ai aseza.
Simteam cum,cu fiecare secunda,respiram tot ,mai greu,fiindu-mi frica de ce ar putea sa-mi zica.
-Anabelle,iti multumim ca esti fiica noastra si sper ca vei intelege.
-Ce sa inteleg?Ce se intampla?
-Eu si mama ta ne-am hotarat sa stam despartiti pentru o vreme.
-Dar...cum...ce...de ce?
Simteam ca se invarte camera cu mine.
-Pentru ca sunt prea multe certuri,neintelegeri.Credem ca asa ar fi cel mai bine pentru amandoi si am decis ca tu sa te duci cu mama ta.Asa e cel mai bine.
-Dar...dar eu vreau sa stau cu amadoi,am murmurat.
-Deja am decis.O sa te muti cu mama ta la Londra,unde o sa stati cu bunica ta.
-O sa-mi fie tare dor de tine.
Lacrimile au inceput sa se prelinga pe obrazul fierbinte
-Si mie,si mie,dar nu avem ce face.Mai bine ti-ai face bagajele.Veti pleca maine la ora 12 ca la ora 13 decoleaza avionul.
-Dar trebuie sa-mi iau la revedere de la colegii mei...
-Nu este timp.
-Bine.Ma duc sa-mi impachetez lucrurile.Pa!
Toata noaptea n-am putut dormi.Nu-mi puteam scoate din minte cuvintele lor.Vroiam sa ma prefac ca totul este o gluma si ca vom fi iar o
familie,dar nu era asa.Chiar vorbeau serios.Maine voi pleca impreuna cu mama mea la Londra.Eram socata.
Noaptea atrecut mai repede decat de obicei si odata cu venirea diminetii ma apropiam tot mai mult de despartirea inevitabila.
Imi va fi dor de camera mea,imi va fi dor de calcura,dar cel mai mult imi va fi dor de tatal meu.
-Este timpul sa plecam,imi spune mama si ma si trezeste din somn.
-Da mama.Nu-mi venea sa cred.Familia mea nu mai exista.
A trebuit sa ma urc pentru ultima oara in masina aceea pe care o stiam de cand eram mica,masina aceea incapatoare cu care ma duceam din cand in cand la scoala si anume masina tatalui meu.
Locurile unde am copilarit,colegii...toate s-au dus.Nu o sa le mai vad niciodata.
-Am ajuns.
Cu fiecare secunda eram tot mai aproape de acea despartire pe care o uram.
-Orice se va intampla voi ramane tatal tau si te voi iubi mereu.Sa nu uiti asta niciodata.Christine,ai grija de ea,te rog.
-Voi avea,Alexander.
-Adio!...
-Adio!...
Acestea au fost ultimele cuvinte ale tatalui meu si ultima imiagine cu care am ramas.
Un băiat şi o fată se întâlnesc,
se iubesc ÅŸi se iau.
- Mihail DrumeÅŸ

[Imagine: tumblr_l62y3awKTQ1qbcrgio1_500.png]

Cortina a căzut pe ultimul act al tragediei.
Dar noi, care am rămas după el, ce vom face? -
Mihail DrumeÅŸ


Claustrofobie

#2
deci sa o iau cu inceputul...ideea este interesanta
mi se pare ca ai grabit actiunea...mai ales faza cu despartirea si plecarea ei si a mamei sale la Londra...puteai sa descrii mai mult despartirea, apoi poate o puteai lasa pe fata sa isi ia ramas bun de la colegii
am mai observat ca repeti anumite cuvinte de mai multe ori in propozitii...ceea ce nu ii prea bine...am observat de asemenea si greseli de tastare:
-lucrutrebuia= lucru trebuia
-parulblon=parul blond
-atrecut=a trecut
-calcura= caldura?!...asta ai vrut sa spui?
-imiagine=imaginea
dialogul a fost ok,putin banal in unele locuri....descrierea pe care fatei mi-a placut
de acum incolo te rog sa numai grabesti actiunea...si sa ai mare grija la greselile de tastare si mai ales la repetitia cuvintelor
spor la scris si kissu^_^
[Imagine: tumblr_lo65w6rqUy1qfkfkho1_r1_500.gif]
He is mine...so don't touch him.

Juliette, chibi-ul lui Sadic Juliette

#3
Mereu la fel. -> asta`i propozitie?:d
16...scrie in litere...e mai bine;)
lucrutrebuia -> lucru trebuia
persoanasi -> persoana si
creieras -> creier...avand in vedere ca in curand vei fi cls a-7a
Poate destinul meu era sa nu iubesc niciodata si sa nu stiu ce simti cand iubesti sau saruti pe cineva. -> repetitie :-@
Tot
ce vroiam era sa fiu o fata obisnuita si cam atat. -> att sau cam att??
"bine", -> daca arata bine, ce rost mai au ghilimele? si virgula aia...nu prea e indicata.
Ochi caprui,parulblon,1.72 metrii,ceva care ma avantaja destul de mult,dar tenul era cel mare imi scotea cel mai mult in evidenta trasaturile frumoase. -> m`ai omorat cu propozitia asta. deci...poate vroiai sa articulezi substantivele: parul si ochii.
Aveam un metru saptezeci si doi.
putin mai mult realism...la par blond ochi caprui? de cand?:-/
si...nu mai flata atat de mult personajul din punctul ei de vedere.
Eu nu credeam ca sunt frumoasa,ci doar o fata obisnuita ca celelalte fete. -> daca nu crezi ca esti frumoasa, de ce ai spus mai sus de trasaturi frumoase? ...si ca veni vorba...din nou repetitii
In familie mai mult eu eram parintii decat ei si cred ca de asta mi se pareau asa de perfecti. -> nu prea inteleg. adica...in primu` rand nu are sens si a 2-lea rand, exprimarea e cam...
Cred ca orice copil si-ar fi dorit sa parinti,sa-i lase sa faca ce vor. -> poate era "Cred ca orice copil si-ar dori ca parintii sa-i lase sa faca ce vor."
Chiar daca se certau foarte des stiam ca se iubesc cu adevarat. -> de unde stiai? iar ai inceput sa ne iei cu clarvazatorii?
Se certau din nou,din nimicuri si ca de obicei eu trebuia sa apar ca sa opresc cearta. - wow, superman b-)
Noaptea atrecut mai repede decat de obicei si odata cu venirea diminetii ma apropiam tot mai mult de despartirea inevitabila. -> a trcut,...si...noaptea nu trebuia sa treaca greu? si...despartirea deja a avut loc.
Familia mea nu mai exista. -> ba da, exista, doar ca era destramata.
Locurile unde am copilarit,colegii...toate s-au dus.Nu o sa le mai vad niciodata. -> nici nu zici ca te duci in Londra, mai degraba de tuci sa te sinucizi.
ah...si partea cu "Adio!", "Adio!" e cam seaca...

asezarea in pagina este extraordinara, dar nu are niciun sens:|
semnele de punctuatie sunt puse aiurea, ti`as da definitia fiecaruia, dar nu am timp :-s
vezi ca din cate am vazut eu e interzis sa faci clone pe zup, iar tu ai facut dar...ai zis ca ai citit regulamentu` si nu ma bag. totusi ti`as sugera sa renunti la unu` din conturi...ptr ca medoratorii nu vor fi incantati.

succes, asept nextul!:*
trebuie sa recunosc ca ai mai evoluat de la primul fic:)

bYe:-h
kisses:*
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#4
scuzati ca a durat atat de mult sa postez acest capitol dar am avut cateva probleme.Sper ca a iesit mai bine acest capitol.[Astept critici,etc...]


Capitolul 2:O zi banala

M-am urcat in avion impreuna cu mama mea si m-am asezat pe locul meu care se afla la fereastra.Incep sa ma uit pe geam ca altceva nu aveam de facut.
La cateva minute avionul a decolat.Ma uitam la mama,mai degraba la fata ei.Era tensionata.Nu era in apele ei.Se vedea tristetea din ochii ei.Cand a vazut ca ma uit la ea am intors repede capul si l-am lipit de geamul avionului.Am inchis ochii sperand sa adorm,dar m-a trezit o voce ciudata.
-Buna ziua,cu ce va pot servi?
In acel moment mi-am deschis ochii incet si am inceput sa o privesc.Era o femeie de statura medie,cu parul saten.Fata o avea sumbra si obosita.
-O cafea,a spus mama.
-Eu vreau decat un ceai,am spus privind-o iritata ca m-a trezit.
Tot drumul nu am vorbit deloc cu mama.Urma sa aterizam in cateva ore.
Cand in sfarsit am coborat din avion am vazut-o pe bunica care ne astepta cu doua umbrele in mana.,caci afara incepuse ploaia.
M-am dus la ea,am luat o umbrela si si am pupat-o pe obraz.
-Buna bunico,am murmurat.Mi-a fost dor de tine.Bunica era o femeie de vreo saizeci de ani,avea parul alb iar ochii ei albastrii ma duceau cu gandul la mare.
Priveam la cerul cenusiu din care cadeau niste picatele reci ca gheata.Casa bunicii nu era departe asa ca am putut sa o vad.Am alergat repede spre ea,am deschis poarta si am intrat.Casa era cu etaj,iar in gradina era o banca si o masa cu 3 scaune.Am intrat in casa.Era aceeasi mobila si aceleasi dulapuri vechi.In acelasi timp au intrat si ele in casa.
-Mananci ceva?m-a intrebat bunica.
-Nu!am spus urcand repede sus.
"Bine ai venit in iad,Anabelle" mi-am spus.
M-am intins repede pe pat gandindu-ma la cat de oribila va fi viata mea de acum incolo.M-am decis sa cobor.
-Sigur nu vrei nimic?ma intreaba iar bunica.
-Nu,nu vreau nimic.Nu vreau sa stau in casa asta,in orasul asta.Urasc ploaia,urasc tot ce este legat de acest loc.
M-am dus afara si m-am asezat pe banca.Nu mai ploua.Lacrimile incepeau sa mi se prelinga pe obrajii fierbinti.M-am ridicat si am iesit pe poarta.
Mergeam singura pe strazi neavand putere sa alerg.Vroiam sa stau departe de locul acesta,de tot.
Seara cand m-am intors nici nu am dat ochii cu bunica si cu mama. M-am dus sus in camera si mi-am facut un dus fierbinte. Eram inghetata din cauza frigului.
Inainte sa ma culc cineva a intrat in camera.Era mama.
-Trebuie sa vorbim.
-Te ascult.Zii!
-Stiu ca nu-ti place aici dar trebuie sa te acomodezi si de aceea te-am inscris si la liceu.
-Dar nu vreau si nu ma duc.
-Ba da.O sa te duci si cu asta basta.Sa nu mai aud nici un cuvant.M-ai bine te-ai culca ca maine la prima ora incepi scoala.
-Bine.Acum poti sa iesi din camera mea?Vreau sa ma culc,i-am zis furioasa.
-Bine.
Vine la mine sa ma pupe pe obraz.
-Nu ma atinge.Nu vreau sa ma pupi.
-Bine.Noapte buna!
-Pa!
M-am intins pe patul moale iar in cateva minute am adormit.
Un băiat şi o fată se întâlnesc,
se iubesc ÅŸi se iau.
- Mihail DrumeÅŸ

[Imagine: tumblr_l62y3awKTQ1qbcrgio1_500.png]

Cortina a căzut pe ultimul act al tragediei.
Dar noi, care am rămas după el, ce vom face? -
Mihail DrumeÅŸ


Claustrofobie

#5
"M-am urcat in avion impreuna cu mama mea si m-am asezat pe locul meu care se afla la fereastra." -> mea/meu...ma cam zgarie pe creier...si cred ca ar fi fost mai bine sa spui "locul meu care se alfa langa fereastra".
"Nu era in apele ei.Se vedea tristetea din ochii ei." -> repetitie :-@ ..."Nu era in apele ei. In ochi i se putea citi tristetea."
"Am inchis ochii speran sa adorm,dar m-a trezit o voce ciudata." -> "Am inchis ochii, speram sa adorm, dar m-a trezit o voce ciudata." ...damn...:-?? cum te`a trezit daca doar sperai sa 'adormi'?
"-Buna ziua,cu ce va pot servi" -> "Buna ziua, cu ce va pot servi?"
"acl" -"acel"
"Bunica era o femeie de vreo saizeci de ani,avea parul alb iau ochii erau ca marea." -> propozitia asta trebuia sa o scrii cu alineat.
"Priveam la cerul cenusiu din acre cadeau niste picatele reci ca gheata." -> "Priveam cerul cenusiu din care cadeau niste picatele reci ca gheata."

"a intrat si ele in casa." ->:| frate ce dezacord..."au intrat si ele in casa."
"Am urcat repede sus." -> pleonasm [e logic ca daca urci nu poti urca jos.] "Am urcat repede."
"Cobor jos." -> "Cobor."
"Vroiam sa stau departe de locul acesta,de tot." -"Vroiam sa stau departe de locul acesta, sa stau departe de tot si de toti." ...ar suna mai bine...in anumite cazuri repetitia este permisa.
"Zii!" -> "Zi!"


ok, trebuie sa recunosc ca ai mai evoluat de la primu` cap, insa nu foarte mult, asa ca nu te culca pe o ureche!!
repetitiile au fost parca mai putine, dar si cap a fost mai mic.
ar trebui sa descrii mai mult sentimentele fetei, camera ei, strazile, etc...
dialogul a fost cam sec, mai ales spre sfarsit.
...in rest...astept nextu`.
ah...si felicitari ptr evolutie. e remarcabil...

bYe:-h
:X:X
kisses:*:*
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.

#6
"M-am urcat in avion impreuna cu mama mea si m-am asezat pe locul meu care se afla la fereastra"-> mama mea, scaunul meu...chiestiile aste se intalnesc in propozitiile pe care la fac aia de clasa I. renunta la excesul asta de pronume ca poti ci fara ele!
"Incep sa ma uit pe geam ca altceva nu aveam de facut."-> nu-mi place deloc cum ai asezat cuvintele in aceasta propoziyie! suna mai bine asa:"Neavand altceva de facut, am inceput sa ma uit pe geam."
"La cateva minute avionul a decolat."-> "dupa" nu "la"
"Ma uitam la mama,mai degraba la fata ei."->again, nu imi place cum suna. ce zici de:"Ma uitam cu atentie la fata mamei mele."...aici nu suna rau "mele"
ai repetat cuvantul "ei"
"Cand a vazut ca ma uit la ea am intors repede capul si l-am lipit de geamul avionului."->"Cand a vazut ca ma uit la ea,(virgula) am intors repede capul si l-am lipit de geamul avionului."
"Am inchis ochii sperand sa adorm,dar m-a trezit o voce ciudata."->daca doar sperai sa adormi, asta inseamna ca nu ai adormit deci nu avea cum sa te trezeasca, nu?
ai repetat verbul "a supune"
"-Buna bunico,am murmurat."->"Buna,(virgula-substantiv in vocativ) bunica, am murmurat."
"Priveam la cerul cenusiu din care cadeau niste picatele reci ca gheata."->"Priveam cerul cenusiu dun care cadeau picaturi deci ca gheata."
"Casa bunicii nu era departe asa ca am putut sa o vad."-> din cate stiu eu, regulile de urbanism interzic construirea vreunui imobil in apropierea aeroportului.
"Era aceeasi mobila si aceleasi dulapuri vechi."-> dulapurile fac si ele parte tot din categoria "mobila" asa ca nu era nevoie sa la mai mentionezi.
"...urcand repede sus."->pleonasm
"Nu vreau sa stau in casa asta,in orasul asta.Urasc ploaia,urasc tot ce este legat de acest loc."->eu zic ca ai luat chiestia asta din "Amurg"...ai grija pe viitor sa pastrezi originalitatea ideii!
"M-am dus sus in camera si mi-am facut un dus fierbinte."->sa inteleg ca tu stateai intr-o baie sau cada era in dormitor?
"Zii"->"Zi"
ai repetat verbul "a duce"
dialogul este extrem de sec!
descrierea e insufucienta, aproape inexistenta! ce simtea fata? cum arata orasul? cum arata camera ei?
naratiune...neinteresanta si cam...nustiu cu sa zic, haotica....daca i fi imbinat-o mai bine cu descrierea ar fi fost mai bine dar te-ai grabit!

totusi ai mai evoluat si asta e bine! ai mai multa grija la semnele de bunctuatie si inspecial la virgula!
greseli de tastare nu am prea vazut si asta e bine!...sau poate nu am fost atenta...
oricum o evolutie este prezenta asa ca e bune! bravo!:) astept nextu' sa vad cum evoluezi!poop si sa nu te lasi!
sper ca nu te-am suparat, sincer nu am avut aceasta intentie! totusi daca e vreo problema, adu-mi la cunostinta prin PM si rezolvam! kissu!:*:X:*
Let`s start with the premise thet we aren`t completly idiots.
"You forgot another lesson: Never turn your back until you know your enemy is dead. Looks like we'll have to go over the lesson again next time I see you-which will be soon."

#7
cer moderatorilor sa inchida acest fic pentru ca nu-l mai continui ca am alta idee.

Edit: Done ^^ *Denny*
Un băiat şi o fată se întâlnesc,
se iubesc ÅŸi se iau.
- Mihail DrumeÅŸ

[Imagine: tumblr_l62y3awKTQ1qbcrgio1_500.png]

Cortina a căzut pe ultimul act al tragediei.
Dar noi, care am rămas după el, ce vom face? -
Mihail DrumeÅŸ


Claustrofobie



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Un pas spre fericire Dimasika 7 5.335 11-06-2013, 06:26 AM
Ultimul răspuns: Dimasika
  [Naruto] Dincolo de tristete exista si fericirea. SakuraXLOVE 6 4.526 15-09-2012, 09:48 PM
Ultimul răspuns: KarinaD
  O nouă È™ansă la fericire Leontina 48 15.035 27-02-2012, 08:11 PM
Ultimul răspuns: Miss M
  Merit fericire Katniss 19 8.934 26-02-2012, 04:41 PM
Ultimul răspuns: Grubbie
  Iubirea poate distruge si cea mai mica parte de tristete eLenuSh-cu-chip-de-inger- 4 4.225 08-06-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: Savarina Ali
  Tristete sau fericire(inspirat din naruto) :XDark~Sakura~Angel:* 43 30.491 12-07-2009, 10:47 PM
Ultimul răspuns: D@n@


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)