Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Exista fantome?
Da
72.92%
70 72.92%
Nu
27.08%
26 27.08%
Total 96 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Fantomele

#21
Si mie imi place emisiunea. Si eu cred,chiar din tot sufletul pentru ca mi s-a intamplat asa ceva. As povesti , dar nu vreau sa fiu eticheta drept nebuna sau ciudata ca de obicei. 4 Si sa stii ca entitatiile cu energie negativa apar in case doar daca au murit prin preajma in mod tragic sau subit . La cele cu energie pozitiva e alta poveste... Le poti vedea doar daca crezi cu adevarat ca exista.

Acum poate ma credeti,poate nu, eu stiu ce pot vedea sau auzi. Smile

#22
Sa inteleg ca ai vazut fantome Tsubaki? Si nu vrei sa ne impartasesti si noua experientele? Nu de alta dar sunt curioasa.Si nu cred ca exista motive sa te etichetam intr-un anumit fel atat timp cat nu te cunoastem si nu avem nicun drept sa facem asta.Cel putin mie, asa mi se pare normal.
Chiar as vrea sa-mi povestesti o experienta de a ta, si cum si de cand ai inceput sa crezi in ...lucruri sau fenomene paranormale 4
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#23
Ok.. o sa va spun 4 am fost si la pshiatru(de bunavoie,creezand ca sunt nebuna) dar nu sunt. am vorbit cu domul doctor si mi-a spus ca am fost nascut sub un camp magnetic special,eu nascandu-ma la 12 fix noaptea..si pur si simplu le pot vedea..uneori ma speri si incep sa plang..simt chiar si ce a simtit persoana respectiva cand a murit. O prietena s-a mutat in casa noua.Noaptea nu putea sa doarma vedea(se vedeau efectiv) si auze tot felul de pasi prin casa..m-a chemat sa dorm la ea..atunci am descoperit ca pot vedea asa ceva..spre fericirea noastra enititatile erau incarcate cu energie pozitiva.Asa ca doar vorbind cu ele .... Erau patru copii care au murit intr-un incendiu si nu erau periculosi. Decat am vorbit cu ei,apoi s-a luminat camera si un vanticel de vara a batut usor , iar de atunci nu a mai avut probleme. Si nu va doresc sa treceti prin ce trec eu. Daca credeti cu adevarat le puteti vedea. Si s-a mai intamplat o chestie mai diferita cand m-am dus la baie si in oglinda nu m-am vazut pe mine . Era o fata blonda cu ochii verzi [eu fiind satena cu ochii caprui] si era plina de sange pe maini si am simtit ca si cum ma taiasem la ambele maini si chiar durea. 22 Am multe intamplari deastea dar ma opresc aici.

#24
Bine, imi spun si eu parerea. In ultimul timp, am patit cateva lucruri ciudate, dupa parerea mea. De la barbatul din bucatarie pana la motanul meu care devenea portocaliu (desi e alb) am ajuns sa fiu de aceeasi parere cu parapsihologii. ( ma refer la spiritele transparente, albicioase care se intorc si stau pe langa oameni) Astfel ca am raspuns da. Desi la opt ani (culmea!) eram foarte, foarte sceptica. Acum inclin spre da, desi cred ca spiritele sunt inofensive, mai ales din ce a povestit Tsubaki.
Cine spune ca n-a avut parte de tristete este un mincinos.
Violenta este ultimul refugiu al incompetentei.
Optimistul e un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Nu sufar de nebunie, ma bucur de ea in fiecare clipa!

#25
nu stiu daca voi ati avut asa ceva... dar eu am probleme cu a accepta faptul ca o sa mor. Nu ma deranjeaza actiunea in sine ci ma deranjeaza psihologic ce se va intampla dupa ce mor. Nu pot sa concep faptul ca voi deveni nimic, intuneric si am atacuri de panica in momentul in care incep sa vb despre acest lucru. Ma rog, am fost la nebunii aia care se numesc psihiatri pt ca nu mai puteam sa dorm noaptea si nu m-au ajutat cu nimic si acum vreo 3 ani am inceput sa vb cu un baiat care m-a pus sa citesc o carte. Era o carte despre fantome si tot felul de intamplari reale prin care fantomele isi demonstrau existenta. De atunci cred in fantome si in afara de asta am devenit m-ai atenta la ceea ce ma inconjoara si cateodata aud niste sunete ciudate...dar asta se intampla numai daca stau dupa 12 si este liniste totala in camera.
eu unu cred in existenta lor si in existenta altor lucruri fantastice.
Dar fiecare are dreptul sa creada ce vrea si pun pariu ca vor exista intotdeauna oameni care vor arata cu degetul si vor strica nebuni...10

#26
Nu cred ca exista cineva destul de matur si inteligent care sa spuna despre oamenii care nu au aceeasi parere ca el, ca sunt nebuni.Insa, sceptici vor exista tot timpul.Si cum am mai spus, eu sunt unul dintre ei.
Nu e vorba ca nu va cred, dar incerc sa gasesc o explicatie logica la ceea ce spuneti voi.
In primul rand, vreau sa spun ca ceea ce nu cred absolut deloc este treaba cu 12 noaptea.12 noaptea, 7 dimineata...conteaza? E o ora ca oricare alta, nu se intampla nimic atunci, sunt sigura (cu exceptia trecerii intr-o noua zi solara medie).Am cautat si pe net, ca sa nu dau asa cu gura, si nicaieri nu scrie despre asa ceva.Daca exista totusi, luminati-ma va rog.
Poti auzi suntete in casa si la orele matinale, dar nimeni nu le mai considera fenomene paranormale atunci.Asta pentru ca frica (sau retinerea) creata de intuneric dispare.Si nu zic ca este o frica copilareasca, ci una foarte normala -> frica de ce nu poti vedea. Dar tre sa te gadesti ca noaptea, ca si ziua, oamenii , animalele isi continua cursul vietii si de aici e normal sa apara si sunete "dubioase".
In fine, cele mai multe dupa parerea mea sunt superstitii, care duc spre "efectul placebo". Daca crezi, atunci exista, nu? (nu!)
Si spuneti-mi ..cati dintre cei care cred in fantome nu cred si in superstitii? Va e frica si de pisica neagra care va taie calea? Iesiti intotdeauna cu piciorul drept din casa?Avti ghinion cinspe' mii de ani cand spargeti oglinda? ...Pe bune acum...ce va faceti sa credeti porcariile astea de superstitii?

Mi-am petrecut extrem de mult timp in cimitir (ok, nu intrebati ). Ziua, noaptea, daca as fi sa adun tot timpul, am stat mai mult de cateva luni alaturi de cruci.Si ghici :n-am vazut nicio fantoma.Dar se intampla ceva :atunci cand auzeam povesti de groaza in timp ce eram acolo, brusc auzeam tot felul de zgomote ciudate, care bineinteles erau facute de "fantome".Ale naibii, tocmai atunci apareau si ele 21. Deci nu, era doar mintea mea care reactiona in urma fricii.Si daca nu intr-un cimitir, noaptea, singura, nu am vazut fantome, atunci unde pixu meu sa le vad?

Deci da, acum chiar imi doresc sa am o experienta cu ele.Vreau sa le vad, sper, imi doresc asta.Pana atunci, acesta e un subiect incheiat pt mn.
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#27
nolazy eu sunt de acord cu tine... eu am spus de 3 ori Bloody Marry in oglina si uite ca sunt vie.
dar am zis dupa 12 pentru ca eu am calc in camera mea si fratele meu sta pana la 12 chiar mai tarziu la calculator si face galagie, dar cand el nu este si totul se cufunda in linistie se aud niste chestii ciudate. Si nu, nu este copacul care bate in geam sau tevaraia.10
Nu vreau sa spun ca este o ora semnificativa. E pur si simplu ora in care cartierul meu se face liniste, nici macar masinile nu mai ciurcula decat poate una pe ora.
Intr-un fel eu cred in fantome pentru sanatatea mea mintala pentru ca altfel cad din nou in acele stari pe care le aveam. Nu puteam sa dor de teama ca acele vise se vor intoarce si tremuram ore in sir. Si nu tremuram asa usor, nu reuseam sa tin cana in mana sa beau apa.
Si eu am fost in cimitire sa le vad si nu s-a intamplat nimic si sunt sceptica si nu cred toate prostiile si nu suport anumite traditi pt ca mi se par o prostie. Dar eu ca sa scap de acea frica am inceput sa cred in fantome si sa cred ca exista o viata dupa moarte din moment ce ele sunt aici... si asta e tot.

#28
Hmm...am trecut si eu pe aici =]] . Eu una NU cred in fantome . Imi plac filmele si povestile de groaza cu tot felul de fantome care bantuie , imi place misterul , dar nu pot sa spun ca chiar cred in ele , deoarece sunt tipul de om care daca nu vede nu crede . =]] . Asta sunt eu pana la urma si nu ma pot schimba xD . Nu mi-a aparut pana acum o fantoma in fata ochilor mei ca sa cred in existenta lor . Daca exista sau nu ... habar nu am . Pot spune ca s-au mai intamplat lucruri ciudate in casa mea , cum ar fi sunete produse deodata , obiecte care cad , dar cred ca totul are o explicatie logica . Adica , asa vad eu , asa gandesc . Nu am nimic cu cei care cred in fantome , au dreptul de a face acest lucru , e normal =]] . Nu le pot schimba opinia . Poate unele mituri sunt adevarate , deoarece nu am eu puterea de a sti ce este adevarat si ce e nu. Multi au mai multe teorii in legatura cu fantomele si in final nu mai stim pe care sa o credem . Cred ca raspunsul este sa ne credem pe noi insine =]] .
Si eu am auzit chestii despre 12 noaptea , dar niciodata nu am inteles de ce fix aceea ora . Adica , e o ora normala , nu inteleg de ce ar putea fi speciala . Dupa miezul noptii se intampla lucruri stranii , dupa miezul noptii vin extraterestrii , dupa miezul noptii se intampla tot ce e mai interesant . Eu cred ca de la atatea povesti auzite mintea noastra incepe sa o ia razna , gandindu-ne la tot felul de chestii imposibile . Nu stiu daca "imposibil" este cuvantul potrivit , poate exagerez .
Oricum ... nu tot ce vedem la Tv este adevarat =]]
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#29
Fantomele...ehh, ce dragute sunt!
Sincer, nu stiu ce sa cred, depinde insa si de starea mea...de exemplu in seara cand bunica mea a murit, aveam senzatia ca nu sunt sigura in camera, si auzeam sunete [care nu erau de la calorifer/tv/..] Atunci, simteam ca sunt atinsa de 1000 de gandaci, si simteam nevoia sa vad lumina. Recunosc, mi-a fost frica, si dimineata am primit vestea bomba. Cateva zile nu am dormit cu lumina stinsa XD. Insa, imi face placere sa citesc despre fantome, pana si una din artile mele favorite e despre fantome. Insa in "Strainii"..fantomele nu erau nu stiu cat de dure, defapt, deloc! XD Fantomele sunt chestii sinistre, legendare, un motiv pentru care noi sa ne intrebam: ce vom fii dupa? sau exista? Din pacate omul nu poate da un raspuns concret, si exista pareri pro-si-contra.
Find niste fiinte sinistre, usor se poate da vina pe fantome atunci cand natura ne ofera surprize. So...nimic nu e sigur XD
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#30
Ohh ba da credd.. s-a intamplat o chestie ciudata in casa ..
Dupa ce a murit bunicul meu, Dumnezeu sa il odihneasca, la cateva zile de dimineata bunica mea stergea praful ca deobicei si pe o masuta langa un sifonier, bunicul meu tinea acolo cartile lui despre diabet ca el avea diabet, si cum spuneam bunica mea le-a gasit in pozitie verticala dar faza nasoala este ca ea le-a lasat in pozitie orizontala data trecuta cand a sters praful, ca sa se asigure ca nu e nimic ciudat m-a intrebat si pe mine dar eu habar nu aveam despre ce vorbeste pentru ca unu la mana nu aveam cum sa umblu cu cartile lui plictisitoare si doi la mana cand a murit bunicul meu nu stiam sa citesc aveam 6 ani dar nici prea mari ca sa poti sa le misti din greseala cand treci pe langa masuta. Nu imi vine sa cred ca inca tin minte acel incident straniu..:scary:
[Imagine: 785221jsouazkpi8.gif]
[Imagine: 443890s90k8wp5tg.jpg]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)