Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Fallen without sound

#21
Am mutat partea a doua a capitolului la prima parte, pentru a nu se considera spam. Am si eu o rugaminte la voi, mai ales cei care vor lasa un comentariu: Va rog frumos, faceti un efort si scrieti cal putin trei randuri, pentru a nu-mi fi mutat ficul in Atelier din nou si sa nu folositi multe emoticoane, va rog foarte mult! Va merci' :))

#22
well iata ca am ajuns si eu pe`aici cu un comment:)
in preimu` rand, eu am numarat si nu ai avut 40 de randuri o.O
trebe sa ai 40 de randuri fara spatiile libere. so mai completeaza cu cva ptr ca iti mai trebe.
Nu prea am ce sa comentez aici, deoarece totul a fost foarte scurt...
mi s`a parut ca ai grabit actiunea putin [mai mult]. De asemenea voiam sa vad mai multa descriere... ce simtea Sakura in momentul in care Sasuke a sarutat`o... detalii, detali... doar daca spui k obrajii ei au capatat usor o culoare rozalie, sau rosie asta nu inseamna ca ai descris sentimentele ei.
Naratiunea a fost ij regula, aici stai destul de bine.
well, sper ca nu te`a suparat commul meu, doar am incercat sa`mi spun parerea care sper k nu te`a deranjat...
spor la scris, si mai bine stai mai mult timp pana sa postezi nextu` ca sa il faci calumea, decat sa il postezi repede, dar sa nu iasa mai nimic ptr ca stii cum se zice... "graba strica treaba";)
acestea fiind rostite, sa ma anunti si pe mne cand postezi nextu` ca vreau sa vad daca o sa asculti macar putin din ceea ce am scris eu aici.
Ja Ne! :*

#23
Ce capitol scurt. Descrierea este cam mica, incearca sa spui ce simte o persoana, intra cu adevarat in sentimentele acesteia. Nu mai grabi actiunea, fuga de colo colo nu este chiar atat de scurta, are si ea o lungime, pune descriere acolo. Dialogul dezvolta-l deoarece in acesta lungime ai putea spune, sau chiar este sec, dezvolta-l macar. Cam atat deoarece nu vreau sa spun multe si nevrute.

Sa ma anunti cand pui nextul.

#24
Heey, am ajuns pe aici cu un next! Va cer scuze inca o data pentru capitolul precedent, care a fost cam scurt >.<" Dar sper ca acesta sa fie pe masura.

Enjoy!!!

Cap. 5 – Lacrimile iau o pauza

De ce? De ce las mereu garda jos asa de usor? De ce doar in preajma lui?
Usa se deschide si il vad pe roscovanu’ de frate-miu. Ca intotdeauna rontaia biscuiti sau ceva… Se lasa pe vine si ma priveste cu ochii sai caprui si blanzi. Ma mangaie usor pe obraz si ma saruta pe frunte asa cum facea mama. Imi strang picioarele la piept si il privesc in ochi.
-Uchiha, nu?
-…Da. Ce cauti in Konoha?
-M-am ingrijorat de surioara mea micuta si am venit sa am grija de ea.

Dupa care ii trag un pumn in umar, acesta incepand sa se hilizeasca.
-Las’ ca rezolv eu. Totul va fi bine.
-Cum, Sasori? Nici macar nu il cunosti! tip la el.
-Mai tii minte cand eram in Akatsuki? Eram coleg cu fratele sau. Deci cred ca as putea sa fac eu ceva.

Il las in pace pe fratele meu si plec de langa el. Merg la geam si imi sprijin barbia in pumni. Oare pe unde o fi Naruto? Poate este pe la Shikamaru si Choji sa ii salute. Marog… O multime de copii se intorc de la scoala, o-r fi avut ore. Dar un cap blond imi atrage atentia. Naruto era? Poate, putin imi pasa.
Vad capul mare si rosu al fratelui meu iesind din casa si mergand spre una de vis-aviz. De ce mereu locuinta lui Sasuke se afla langa a mea? Il vad cum suna la usa si ma ascund dupa draperia dormitorului si pandesc ca un copil de la gradinita.

Balele imi apar cand iese la usa Sasuke cu o fata plictisita de viata, cu tricoul pus pe un umar ca un prosop si cu muschii perfecti la vedere. Trebuie sa merg undeva unde pot vorbi cu cineva normal, si stiu unde: Hinata, o veche prietena de-a mea, bruneta cu suvite albastrui, ochii de un lila sters si cu sentimente multe pentru Naruto. Cred ca a umplut o piscina cu lacrimile sale atunci cand am fost nevoiti sa plecam in turnee.

Mai privesc o data spre capul ala blond de mai devreme. Se apropie de casa mea, vad ca este cu o fata brat la brat. Parul ei lung, brunet cu reflexii mov-albastrui ma fac sa banuiesc ca era Hinata. Raman in extaz cand ii vad pe cei doi intr-o asemenea ipostaza. Naruto intra pe poarta casei iar eu fug catre scari si ma fac ca nu s-a intamplat nimic, imi sustin o fata distrusa si dezamagita si cobor.

Usa se tranteste putin si il aud pe Naruto cum ma striga ca un nebun. Imi imaginez ca Hinata se simte super amuzata pe din-auntru, iar pe din-afara face fete discete. Hohote de ras? Vocea unei fete? Ce s-a intamplat? Hinata sa rada? Clar: ori s-a intamplat ceva bun cu ea in ultima vreme, ori Naruto s-a combinat cu ea.
-Sakuraaa!!
-Ce vrei? il intreb eu vizibil deranjata de halul in care a trantit usa si cum ma striga ca un disperat. Stii ca nu am venit aici pentru glume.
-Deci nu vrei sa iti revezi vecii prieteni, nu?
-Nu vreau sa ma vada ei pe mine. Nu mai pot minti, nu mai joc la fel de bine ca alta data.

Si chiar asa era. Nu mai voiam sa mint, nu mai voiam sa fac pe fericita cand defapt eram distrusa in interior, desi asta voiam sa fac acum, sa joc alt rol. Ma las cu fundul pe treapta din spatele meu.
-Sakura, ce s-a intamplat? ma intreaba Hinata aparand din spatele lui Naruto si privindu-ma ingrijorata cu acei ochi lila, care iti dau mereu sperante. Credeam ca e minunat sa fii un star rock…
-Nu e viata de star, cat este…
-Sasuke?

Las smaraldele mele in jos si din ele se prelinge un cristal frierbinte. Suspinele imi inunda respiratia si nu ma mai lasa sa scot nici un sunet. Ochii mei se strang violent incercand da opreasca lacrimile care se incapatanau din ce in ce mai tare. Imi ascund fata in maini si imi dau drumul si mai tare, macar sa ma linistesc.

~Flashback~
O mana calda si puternica imi incojoara galant mijlocul. Fata lui, inconjurata de suvite negre ca smoala se apropia din ce in ce mai tare de a mea si doua pietre perfect rotunde de onix ma fixeaza cu privirea lor abisala. Intr-o singura secunda si buzele noastre se unesc intr-un sarut apasat si pasional. O iau la goana si ajung acasa, nu stiu cand am reusit, dar…
~EndFlashback~

Amintirea imi revine de vreo trei ori in minte, dar abia a patra oara am reusit sa realizez: nu visam, noi doi chiar ne-am…ne-am sarutat. Ori mi-e foame, ori simt de-abea acum adevarata dragoste. Ma duc sa imi iau un pahar de suc si le pun si prietenilor mei.
-Veniti in camera mea. Fara comentarii.
Cei doi se resemneaza si ma urmeaza. Iesim pe balcon si ne bucuram de caldura asternuta acum peste Konoha. Macar aici este cald fata de in Franta…

-Sakura, stii ca poimaine e ziua lui Ten-ten, nu?
-Huh? ii spun eu neatenta.
-Maine e o petrecere surpriza de ziua lui Ten-ten. Vii cu noi?
-Imi pare rau, dar nu pot. Nici macar nu am partener. Rochia nu e o problema, doar ca as avea nevoie de cineva…
-Mai vedem noi. spune blondul si pleaca cu bruneta, spunandu-i din priviri ca trebuie sa ma lase singura.
Si am ramas singura pe balcon doar pentru cateva minute. Pasarelele canta prin copaci linistindu-ma incetul cu incetul.

In spatele meu ateriseaza cineva si isi drege glasul. Nu ii cunosc parfumul, ceea ce ma deruteaza. Nu am tupeul sa ma intorc ssa vad cine este, ci astept sa vorbeasca.
-Ai nevoie de companie?
-Depinde a cui. si ma intorc cu fata la el.
Tipul asta imi intrece toate visele. De aproape este si mai frumos. Sasuke, un nume care imi gadila auzul si imi da numai fluturi in stomac, un nume intiparit pe vecie in mintea mea. Doua lacrimi cristaline imi evadeaza din ochi si suspinele incep.

-…Daca vrei, poti sa stai.
-Defapt, voiam sa… - moment in care mia luat mana si a pus in ea o cutiuta rosie cu o panglica roz, cu o funda frumoasa la capat – Maine seara esti libera?
-Vreau sa merg undeva si am nevoie de partenera. Si cum toate sunt luate ma gandeam…poate vrei tu sa fii aceea.
-Sunt libera.
-Vin la tine pe la sapte. E bine? si imi ia in mana pentru cateva secunde o suvita de par.
-Perfect.

Si pleaca. Intru in camera mea si ma mai gandesc putin la ce mi-a propus in timp ce deschid cutia primita de la el. O poseta superba, de un rosu aprins, alaturata unor pantofi de lac negri, exact marimea mea. Dedesubt se afla o rochie neagra, tip corset, cu o croiala superba si fara bretele. Doar doua cuvinte: O ador!! Un zambet imens imi inunda fata si in doua minute ajung sa sar in sus de bucurie.

Ma bag in pat si adorm cu gandul la el, desi nu prea pot dormi in nerabdarea mea pentru a veni ziua de maine. Intr-un final adorm, desi agitata, dar reusesc sa adorm, gata de o noua zi.



Cam atat :-) Uitati si cateva poze:
-Rochia Sakurei: http://i874.photobucket.com/albums/ab301...hie6-1.jpg

Ok, o singura poza :)) Sper ca v-a placut! Astept comentariile voastre [va cer scuze ca nu am mai si corectat, dar, sincera sa fiu, nu prea am chef...:D]! Cum am auzit ca se mai spune pe aici, Ja Ne!!
[Imagine: Lawliet.gif]

Cioco mania :pls: ^_^

#25
heya dear>:D< iata ca trec si eu pe`aici cu un comm...^^
in primu rand vreau sa zic [,] ca ma bucur ca mi`ai ascultat sugestiile si sfaturile;)

Descriere ai avut in acest capitol dar cred ca mai puteai adauga pentru a da o aura mai placuta ficului [acestui capitol de fapt:)]
Dialogul a fost in regula, dar ai grija pentru ca la sfarsit mi s-a parut putin sec...
Naratiunea este in regula... Actiunea nu mi se pare grabita chiar deloc, tine-o tot asa^^

se vede foarte mult diferenta dintre cap precedent si acesta... in sensu` ca acesta este mult mai bun, mult mai frumos, si mult mai "corect";))
deci, prin urmare... eu iti urez spor la scrissi sa stii astept cu nerabdare nextul...
sa ma anunti cand il postezi:D
byE'bYe:*

#26
Well sis am aparut si eu pe aici. Oh da sper sa nu te superi pe mine da acum m-am trezit (11:03) da mai bine nu ma mai trezeau si ma lasau pe mine sa dorm. However back at ur story, Deascrierea se putea si mai bine, a fost o descriere în mare a tot ce se întâmpla, părerea mea, mi-ar plăcea să descrii în detaliu. Naraţiunea, mai ai de munca ca partea asta. Dialogul, e în exces, dar nu sec, bine doar puţin la final. Acţiunea e pe undeva pe la mijloc spre o uşoară alergare. So cam atât am avut de spus, dacă comentariul meu te-a deranjat îmi spui pe mess. ;) Succes şi aştept nextu! >:D<

#27
Sa vedem ce putem scrie aici: dialogul este cam sec ( cam tot si plictisitor), descrierea lasa de dorit ( scrie la persoaba a treia daca scri din prespectiva Sakurei), timpurile nu sunt mereu bune, actiunea este akergata de caini ( aveam senatia ca, caini mei sunt acolo in capitol =))), foloseste sinonime mai multe ( repeti de multe ori acelasi cuvant), figuri de stil ( poti folosi metafora si comparatia daca iti este greu cu epitetul, dar si asta este usor).
Cam atat, Pa :x:x:x



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sound Of Love Alle 7 3.646 26-07-2011, 11:04 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Fallen in the Dark AngelWithBrokenWings 10 6.575 06-04-2011, 09:31 PM
Ultimul răspuns: Camelie.
  Fallen Soul's Ayami-Chan 2 2.498 17-03-2011, 04:41 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  Fallen Soul's Ayami-Chan 0 1.762 01-02-2011, 09:49 PM
Ultimul răspuns: Ayami-Chan
  why is he a fallen angel? angelickiller 8 4.445 18-11-2010, 11:15 PM
Ultimul răspuns: angelickiller
  Fallen Angel (yyh/Hiei) Maou 5 4.584 24-07-2008, 10:20 PM
Ultimul răspuns: Maou
  The fallen angel raises from darkness metin 0 2.402 17-01-2008, 07:33 AM
Ultimul răspuns: metin


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)