Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Emil Cioran

#1
Omg niciun fan Emil Cioran? Eu il ador, mai ales cateva citate de la el. Am citit o singura carte scrisa de acest autor si pot spune ca am ramas marcata de felul in care transpune o viziune total aparte asupra lumii pe o simpla foaie. Veridicitatea si abstractul cred ca sunt cuvintele ce definesc operele sale. Am ramas de multe ori impresionta de asta, de felul in care scrie, viziunile sale asupra lumii cotidiene, desi atat de simple, sunt multe prea complexe pentru a le putea trata cu o simpla lectura. De obicei mai folosesc si dexul pentru a intelege cate ceva din ceea ce scrie, dar cred ca este un eseist de exceptie. Uneori ma mira faptul ca sunt atatea persoana care intreaba cine e Emil Cioran , pana la urma sunt persoane care intreaba cine e Eminescu, dar cred ca nu m-as putea dezlipi de cartile acestui autor.
Hihihi, mai e cineva care citeste asta xD?

#2
Este amuzant cum il lauzi atat de mult si cum te declari un fan infocat citind totusi o singura carte(si citatepedia/emilcioran).
But, whatsoever, si mie imi place viziunea lui sictirita asupra lumii...pana la urma, el e sictiritul meu preferat -putin misogin, ceva mai filosofic , destul de cinic si foarte morbid10
Do not speak unless you can improve the silence.

#3
E.M Cioran, mi-a placut de la primele randuri, defapt, am inceput sa-l citesc printr-a saptea? Auzisem un citat la o profesoara si m-a atras. E.M Cioran, nu mi se pare morbid, mi se pare usor sictirit, ce-i drept, dar are o viziune atat de speciala, nu cred ca i-am regasit filosofia pe nicaeri, nici la cei din urma si nici la cei ce-au urmat.
Oricum, nu stiu cati fani Cioran mai exista, oricum merita sa fie citit.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)