Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cartea Junglei

#1
Cartea junglei (1894) este o culegere de povestiri scrise de renumitul autor Rudyard Kipling, in perioada in care a trait in Vermont. Toate povestirile fusesera publicate anterior in reviste intre anii 1893-4. Cea mai cunoscuta parte cuprinde trei povestiri despre aventurile unui „pui de om" abandonat, Mowgli, crescut de lupi in jungla indiana. Probabil, cele mai cunoscute dintre celelalte sunt "Rikki-Tikki-Tavi", povestea unei viteze manguste, si "Toomai al elefantilor", povestea unui tanar imblanzitor de elefanti.

A doua Carte a junglei a urmat in 1895.

Ce parere aveti despre aceasta carte?
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#2
Am citit aceasta carte cand aveam 9 ani, parca. Mi s-a parut frumoasa si interesanta, dar acum nu imi amintesc foarte bine de ea. Imi placea personajul Mowgli si aventurile prin care trecea. O recomand celor mici, e distractiva, plina de imaginatie si poate inveseli pe oricine.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#3
Cartea Junglei 21
Imi trezeste tot felul de amintiri placute. Cred ca am citit cartile prin clasa a treia sau a patra, nu mai retin exact. Nu prea mai stiu despre ce era vorba in carte, tin minte doar esentialul. Mi-au placut foarte mult cartile, eram mereu uimita de aventurile pe care le avea baiatul Mowgli alaturi de prietenii sai. Rudyard Kipling mi se pare un geniu, un adevarat "aventurier", sa spun asa, datorita modului sau de a scrie. Chiar m-au impresionat mult povestile sale. M-au facut sa zambesc de fiecare data. Iar filmul a fost si el la randul sau o adevarata reusita.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)